Sarah01 Sarah01 komentáře u knih

Královské intriky Královské intriky Emma Riedová

Jako první román autorky zajímavé, čtivé, ale občas mi to přišlo trošku přitažené za vlasy, trochu jako Angelika v českém vydání :-) Rozhodně se ale nudit nebudete, jako u jiných českých autorů rádoby historických románů.

22.02.2016 3 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Ano, čtivé, ale zdlouhavé, to je přesné. Zpočátku jsem byla docela napjatá, ale ke konci už moje pozornost ochabovala, myslím, že knížka mohla mít stránek tak polovinu. Teď nevím, jestli ji vůbec někdy budu číst znovu.

15.01.2016 3 z 5

Pražská zima Pražská zima Nikolaus Martin

Zajímavá zpověď mladíka z lepší rodiny, který je zvyklý na bohémský život a nakonec končí chycen při útěku na pár měsíců v Malé pevnosti v Terezíně, která se stala prakticky koncentrákem. Život v ní vypadal docela děsivě, povahy tří představených tohoto tábora jsou stěží pochopitelné.

17.12.2015 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Knížku jsem si koupila kdysi v antikvariátu a až teď jsem na ni dostala "chuť". Po první kapitole jsem si říkala, že jestli to bude jen takovéto vyprávění, tak tedy nic moc....ale ono se to rozběhlo tak, že jsem skoro nebyla schopná knížku vůbec odložit. Níže někdo zmínil, že příběh je příliš černobílý, všechny bílé paničky jsou mrchy a černé hospodyně všechny hodné a obětavé... já jsem tedy ten pocit neměla, třeba Minny mi přišla strašná, ale tedy tím koláčem si mě fakt získala :-) A konec, ten mi tedy přišel úžasný...ano, segregace nezmizela jako mávnutím kouzelného proutku, ale osudy všech hrdinek skončily nejlépe, jak mohly.

06.12.2015 5 z 5

Velké srdce Mika Larssona Velké srdce Mika Larssona Olle Lönnaeus

Knihy od tohoto autora mám ráda a ani tentokrát nezklamal. Přiblížit život člověka po propuštění z vězení a takzvaného věčného smolaře se mu povedlo dobře. Hlavní hrdina mi nebyl zpočátku vůbec sympatický, spíš jsem cítila lítost, ale získal si mě vztahem k synovi, když už ničím jiným.

28.11.2015 4 z 5

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Mně se knížka líbila, hlavně ten válečný příběh, příběh Roberty už tak moc ne, mám pocit, že autorka od začátku k takovému konci spěla. Úryvky cizích dopisů mi připadaly na Robertině životě zajímavé, sbírala je a to leccos o ní vypovídalo.

24.11.2015 4 z 5

Proti králi Proti králi Elizabeth Chadwick

Opět čtivé pokračování Hlasu hrdličky o Mahelt Marshalové, dceři Williama Marshala, která nezapadala do typického obrazu středověké šlechtičny. Moc se těším na další knihy autorky.

22.11.2015 4 z 5

Hlas hrdličky Hlas hrdličky Elizabeth Chadwick

Poutavý historický román na pozadí skutečných událostí, je vidět, že historické bádání je autorčiným koníčkem. Tato knížka vlastně vypráví o rodičích manžela Mahelt Marshalové, Hugha Bigoda, o jejich lásce, sňatku, který musel povolit král, protože Ida byla jeho milenkou a matkou jeho syna, o jejich manželství a životě na rodinném sídle.

10.11.2015 4 z 5

Dopis Alexandrovi Dopis Alexandrovi Renata Laxová

Naprosto obdivuhodný příběh, aspoň pro mě... někdo by snad řekl štěstí, osud... já sama si myslím, že to byla obrovská vnitřní síla a soudržnost jak celé rodiny, tak vůle samotné Renatky, že prožila takový až neuvěřitelný život. Její pohled na lidskou společnost a názory na ni jsou mi hodně blízké. Neodsuzuje za chyby, za opačné názory, oceňuje a váží si laskavosti a schopnosti pomoci. Po dočtení knížky jsem musela ihned vyhledat příběhy dalších Wintonovych dětí a jsou to opravdu velice zajímavé příběhy... co všechno museli překonat rodiče, kteří se rozhodli poslat svoje děti do neznáma a navíc ani nevěděli, jestli se ještě někdy shledaji...nevím, jestli bych to já sama dokázala.

18.10.2015 5 z 5

Jediná pravda Jediná pravda Olle Lönnaeus

Téma v současné době vice než aktuální, od začátku jsem čekala takový závěr, ale přesto autor překvapil a nevyzněl jako typická dnešní západní proimigrantska propaganda, to by mě zklamal. Naopak upozorňuje na nedostatky a nebezpečí, na možné hrozby. Doporučuji přečíst zvláště těm, kteří v tomto tápaji a potřebují nějaké vysvětlení, něco, čeho by se mohli chytit v tomto chaosu.

17.10.2015 4 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Pro mě byla knížka příjemnou oddychovou záležitostí. Sice se v ní neodehrávaji důležité historické události, ale spíše běžný život středověkého člověka, přesto jsem aspoň na chvíli zatoužila ocitnout se v této době, v domácnosti podrychtáře U černého koně, kdy lidé byli spokojení a těšili se z maličkostí a Vánoce nebyly jen o nakupování hromady dárků.

09.10.2015 4 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Tak nevím, jestli jsem četla jinou knihu než ostatní, ale začátek mi rozhodně nepřišel nudný, spíš naopak, čtenář vpadne rovnou přímo do děje a autorka ho nenechá vůbec vydechnout. A konec byl pro mne taky naprosto jasný a jednoznačný. Daphne Du Maurier je zkrátka úžasná vypravěčka. A pořád mě překvapuje, že jako autorka má i dnešním čtenářům co říci, což se o některých z tehdejší doby říci nedá.

22.09.2015 5 z 5

Věž lží Věž lží Marie Cristen (p)

Čtivá historická romance na pozadí historických událostí, i když zápletka je trochu neuvěřitelná, ale zase se mi román líbil více než série Prokletí králové, kterou jsem sice nečetla, viděla jsem filmové zpracování, a to mě právě od čtení knihy naprosto odradilo. Jestli je film opravdu natočený podle knihy, tak mi to přišlo jako neuvěřitelná travičská fraška. Možná velká chyba, že jsem si nejdřív nepřečetla knížku :-)

16.09.2015 3 z 5

Návrat na Lauenstein Návrat na Lauenstein Ricarda Jordan (p)

Pokračování Dědictví Lauensteinů, řekla bych, že i zdařilejší než první díl, alespoň mně se líbil víc. Je vidět, že autorka má historii dobře nastudovanou a zatímco první díl jsem opravdu jen četla, tak u tohoto mi fantazie opravdu pracovala na plné obrátky, chvílemi člověk zatoužil vrátit se do minulosti a zkusit si život na rytířském dvoře :-) Knížka skončí sice happyendem, ale přece jen je z ní znát, že život středověkého člověka, byť šlechtice, nebyl snadný, i oni umírali ve válkách a soubojích, a také že nevraživost mezi náboženstvími a národy se snad táhne od nepaměti.

02.09.2015 4 z 5

Dědictví Lauensteinů Dědictví Lauensteinů Ricarda Jordan (p)

Pěkná romantická oddechovka, opravdu vhodná na letošní horké léto, taková spíše rytířská pohádka pro ženy. Hlavní hrdinka Gerlindis z Falkenbergu mi přijde jako taková Angelika raného středověku - krásná, milující, neohrožená, spravedlivá. A tak jako v Ranhojičce dává autorka opět velký prostor své fantazii, některé situace jsou zase těžko uvěřitelné, ovšem v pohádkách je možné vše. Hodně místa je opět věnováno náboženským rozdílům mezi křesťany a židy.

13.08.2015 4 z 5

Zapovězený chrám Zapovězený chrám Patrick Woodhead

Zajímavé, patrně inspirováno knihou či filmem Sedm let v Tibetu, k podobným tématům, která si nemůžu osobně ověřit, většinou přistupuji zdrženlivě. Jako dobrodružství evropských horolezců v himálajských horách docela zajímavé.

25.06.2015 3 z 5

Za co se pyká Za co se pyká Olle Lönnaeus

Také mi kniha nepřišla jako klasická detektivka, je vidět, že autor je novinář, ale rozhodně je to zajímavé a napínavé čtení. Téma v současnosti více než aktuální, v románu vyznívá jednoznačně.
Ale proč mám po přečtení všech knih autora pocit, že snad byly psané na objednávku.....a proč od roku 2015 žádná další nevyšla...

02.05.2015 4 z 5

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

Naprosto neuvěřitelný příběh. Všichni víme z dokumentů, jak byly koncentrační tábory strašné, ale až popis každodenních hrůz v této knize mě donutil přemýšlet o tom, v jak bezvýchodné situaci ti lidé byli a jaký zázrak to musel být toto všechno přežít a ještě si zachovat zdravý rozum. Škoda, že knížka není delší, na internetu se mi téměř žádné informace o dalším životě Heleny a Franze nepodařilo najít, pouze to, že Helena odešla do Izraele a dožila se 85ti let.

27.04.2015 4 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Pěkná oddychovka, autor je zřejmě velkým fandou českých dějin předhusitské doby, je opravdu znát, že má hodně nastudováno, používá i dobové názvy a označení. Přestože jde o krutý středověk, je příběh milý, místy až humorný.

26.04.2015 4 z 5

Mezi dvěma královnami Mezi dvěma královnami Kate Emerson

Volné pokračování předchozího románu Palác rozkoší, opět příběh dvorní dámy, tentokrát Anny Bassett, historicky doložené postavy. Ovšem její život neskončil tak šťastně, jak vyplývá z tohoto románu.

06.04.2015 4 z 5