Sakulnikov Sakulnikov komentáře u knih

Kůže Kůže Curzio Malaparte (p)

S přestávkami jsem to četl skoro rok. Prostě jsem si musel mezi tím vším hnusem dávat pauzu. Když jsem si na autorův styl ale zvykl, tak už to šlo rychle. Naivita Američanů z nich opravdu dělá dobyvatele, neboť osvobození obyvatelé se jim vrhají k nohám a stávají se jejich otroky, kteří odhodí všechny zábrany. Jinak popis obědu s francouzskými důstojníky, zvláště Lyauteyem, přes kterého jsem se k téhle knize dostal, je naprosto dokonalý.

04.04.2015 3 z 5

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Zajímavá kniha, vtipně napsaná, i když o krvavém tématu. Jak se vypořádat s množstvím důchodců, jak změnit mezigenerační vztahy? Těžké otázky, tak je řešit nebudeme a začneme se raději vybíjet. Bylo tam pár nelogičností, ale ty nestály v cestě primární otázce, takže tolik nevadily.

04.04.2015 4 z 5

Alif, neviditelný Alif, neviditelný Gwendolyn Willow Wilson

Dobře popsané reálie Blízkého východu. Občas trochu nucený posun děje, ale jinak velmi přirozené propojení světů. Bátin a Záhir v krásném moderním pojetí

27.03.2015 4 z 5

Kmeny a klany v arabské politice Kmeny a klany v arabské politice Eduard Gombár

Základní přehled pro dějiny oblasti Zálivu.

22.02.2015 4 z 5

Kmeny a klany v arabském Maghribu Kmeny a klany v arabském Maghribu Eduard Gombár

Po arabském jaru zastarávající kniha, přesto skvělý úvod do dějin severní Afriky.

22.02.2015 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Svižně psané postapo sci-fi, ale dost předvídatelné, bez širšího pojetí světa (ano jsem historik, takže by mě zajímalo něco víc o fungování světa, než jen to absolutně nejnutnější k posouvání děje) a dosti pochybným závěrem. Napsané to je velmi dobře a nemyslím, že by tam bylo jediné zbytečné události, vše má svůj význam.

22.02.2015 3 z 5

1985 1985 Anthony Burgess

Eseje jsou velice dobré a zvláště v současné době po útocích v Paříži jsou dobrým příspěvkem k debatě o svobodě. Příběh je o něco horší, neboť chce sdělit politické poselství vyjádřené v předcházejících esejích, mj. i opravit Orwellovu vizi (celá kniha je vlastně polemikou s Orwellem). Burgess zachytil spoustu problémových trendů, které se za těch posledních 35 let ještě prohloubily, takže stále kniha stojí za přečtení, ale zvláště konec je takový zvláštní. Je vidět, že problémy vnímá jen z jednoho úhlu, socialismu nebo kolektivismu nebo jak to nazvat. Závěr, nebo spíš řešení, už není tak optimistické jako v Mechanickém pomeranči,

19.01.2015 4 z 5

Makroekonomie - Základní kurz Makroekonomie - Základní kurz Tomáš Pavelka

Na základní přehled to ke zkoušce stačilo, ale spousta věcí tam je nevysvětlených.

19.01.2015 3 z 5

Honořina mise Honořina mise David Weber

Prostě mě baví popis bojů a diplomacie, zvláště Svazových.

03.12.2014 5 z 5

Pochodeň svobody Pochodeň svobody David Weber

Ne tak přitažená za vlasy jako první díl série. Více politiky i bitev námořnictva. Jen mi lezly na nervy vtípky s odkazy na pozemskou historii

25.11.2014 4 z 5

Za každou cenu Za každou cenu David Weber

Pro mě vrchol série - neumím si představit pokračovaní, respektive už by bylo potřeba číst všechny i vedlejší série zároveň a ještě něco navíc.

06.11.2014 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Dobré vtipy, plamenné řeči, zcela ve stylu Přiznání Hitlera, ale mám s tím trochu problém. Hlavně mi přišlo nevěrohodné, že by novináři nehledali minulost onoho komika, nebo ho rovnou nezavřeli do blázince. Na poslech do auta ale skvělé.

16.10.2014 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Nabízíme vám něco lepšího než mír. Nabízíme vám obchod. - problém je, že všichni na to vydělávali a dělali by chybu, kdyby se na vlně rozvoje společnosti nesvezli. To, že to vede ke světovým válkám ... Ale kdyby to nebyl obchod, tak by si lidé našli jinou záminku.

06.10.2014 5 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Jako v dějinách i zde snad nemůže jedna osoba vidět všechny linky a vlákna, ze kterých se skládá hlavní obrazec, který je však ještě zakrytý další vrstvou ... Winter has finally come. Oproti předchozímu dílu lepší v tom, že se aspoň na konci vytrácí geografické rozdělení původců děje. A nevím jestli už jsem si zvykl, ale mám dojem, že tolik postav ani neumřelo ...

21.09.2014 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Politické drama jak má být zvláště, když ne každý je tak schopný onu hru hrát na úrovni, na jaké ji hraje. Náboženské války ještě budou velmi zajímavé a co teprv zima...

30.07.2014 5 z 5

Historie Bible Historie Bible Karen Armstrong

Kniha je to velice zajímavá a každý by měl vidět aspoň tento stručný přehled vývoje pohledu na Bibli a potažmo i víru, aby viděl, že se její použití mění v průběhu doby. Jediné, co ji zcela likviduje je překlad, který neprošel korekturou, takže pak se kromě velice zvláštních přepisů jmen (používá se jen biblická varianta, aspoň v poznámce by mohly být uvedeny i jiné přepisy) nebo když se pak píše, že v roce 1920 působily hrůzy Druhé světové války....

18.06.2014 4 z 5

Cestou karavan Cestou karavan Karel Petráček

Škoda jen, že se jedná o zlomky básní, ale aspoň tak člověk ocení sílu originálu. Na druhou stranu čtenář se aspoň seznámí s arabskými klasiky.

08.05.2014 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Nešťastná láska je těžká a vypořádat se s ní chce odvahu.

06.04.2014 4 z 5

Povídky Povídky Donatien Alphonse François de Sade

Příjemné zábavné kratochvilné čtení.

23.03.2014 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Na rozdíl od povídek, které jsem od něj četl dříve, obsahuje opravdu nechutné popisy těch nejdivnějších úchylek.

23.03.2014 3 z 5