Sakulnikov Sakulnikov komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Četl jsem to až po filmu a ten najednou začíná dávat smysl. I když je to i tak dobrý film, přece jen kniha je lepší, přesnější, přirozenější. Je škoda, že už dnes nejsou takové velké projekty jako bylo Apollo nebo by byl Ares. Snad tahle kniha (i když film tomu udělá větší službu) přitáhne větší zájem o vědu a techniku ...

17.12.2015 5 z 5

Muž z Vysokého zámku Muž z Vysokého zámku Philip K. Dick

O ději nelze moc mluvit, ale vzhledem k filosofickému zaměření knihy to vůbec nevadí. Celou knihou se prolíná otázka, zda lze vyhrát válku. Jestli i vítězové nejsou zničeni vlastní paranoií a válečnými zkušenostmi, které povedou k další válce. Další otázkou je vlastně obecně svobodná vůle, což je zosobněno v otázce symboliky I-ťing. A třetí aspekt, který tu knihu zlepšuje střet civilizací - napodobování uchvatitele a zároveň přebírání podrobené kultury dobyvatelem.

29.11.2015 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Čekal jsem nějakou velkolepou provokaci, která bývá v jeho ostatních knihách. Tady přistupuje k tématu spíše opatrně a pozvolna. Ano místy přeskakuje rychle kupředu v islamizaci společnosti, resp. nedostatku problémů při proměně a ignoraci zahraničí, ale o tom ta kniha není. Kniha není o strachu z islamizace, ale z toho, že je to vlastně všem jedno. Ztrátě vlastní identity, která je pak lehce nahrazena. Řekl bych, že jde o krizi středního věku, ale civilizační úrovně a hrdina je jen personifikací tohoto procesu.

11.11.2015 4 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Skvělé vyprávění v obou novelách. Šílenství, které člověka může postihnout po vykořenění z známého prostředí je nezměrné, ať už jde o africkou kolonii, kde se dá lehce podlehnout spasitelskému mýtu nebo samota lodní plavby. A když už to někdo zvládne, tak je to podivín, kterého nakonec ale stejně dožene staří a choroby a musí se vypořádat s koncem. Přitom je tato složitá situace podaná velmi klidným, nepatetickým popisem podobným rychlosti plavby, ať už na řece či v malackém kanále.

09.11.2015 5 z 5

Mundus imaginalis aneb imaginární a imaginální Mundus imaginalis aneb imaginární a imaginální Henry Corbin

Nebudu předstírat plné pochopení, ale jsem rád, že jsem to přečetl.

15.10.2015 4 z 5

Milníky na cestě Milníky na cestě Sajjid Qutb

Úvodní studia je velmi zajímavá, ale následný Qutbův spisek už ne. Je až s podivem jak je nudný, na to jak je významný.Qutb v podstatě jen pořád opakuje, že se lidé musí zbavit podřízenosti jiným lidem a najít cestu pouze k Bohu, pak vznikne utopický stát. K cíle se může dostat za určitých okolností i násilím. Celkově je to spíše demagogický traktát.

11.10.2015 3 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Pěkné postapo.

11.10.2015 4 z 5

Blackout Blackout Jan Kovanic

Jednoduchá sci-fi. Jen škoda toho nehynoucího optimismu pro západní státy a nedůvěra v českou kotlinu při rozpadu civilizace.

11.10.2015 3 z 5

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Dobrá kniha, jen zbytečně natažená. Příběh Samiry a Davida je sice super, ale je to jiná kniha. Finále mi přišlo takové odfláknuté. Přece jen po těch 1500 stranách celé trilogie to vyřešit na 2 stranách, když jiné boje jsou podstatně detailnější, je poněkud zvláštní.

04.10.2015 3 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Kniha dobrá, krásně popsané útrapy káznic a dobrodružství spojené s útěkem. Přesto mi vadila hlavní postava, a i když jsem věděl jak to skončí, tak jsem mu to nijak nepřál. Prostě žádné propojení s hrdinou.

30.09.2015 4 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

Dobrá dobrodružná fantasy. Platí, to co jsem řekl k prvnímu dílu, ale chybělo tomu více aluzí na byliny - to, co v prvním díle vytvářelo bájnou atmosféru. Ta zde nebyla, i když zde bylo více divotvorných postav.

08.09.2015 3 z 5

Zábavné letní čtení. Dobrý absurdní humor, ale poněkud natahovaný. Jednotlivé epizody, scénky skvělé. Staříka jsem sice viděl zatím jen film, ale mám pocit, že šlo o pokus vstoupit do stejné řeky podruhé, což už mě tak neoslovilo.

24.08.2015 3 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Povedená fantasy, u které je vidět znalost reálií doby a oblasti, takže vše vypadá realisticky.

18.08.2015 4 z 5

Květinová puška Květinová puška André-Marcel Adamek

Hrabalovsky neurčité vyprávění, které mě úplně neuchvátilo. Aspoň ne jako celek. Jednotlivé obrazy, historky, mísení reality se snem, minulosti s přítomností a zároveň bezčasí, byly krásné.

06.08.2015 3 z 5

Peklo Peklo Jasutaka Cucui

Asi nejslabší kniha autora, kterou jsem četl. Chybí sjednocující příběh a jde tedy o sérii historek ve stejném prostředí. Opět klasicky útočí na tradiční společenské chování a jak se hroutí v krizové situaci.

27.07.2015 3 z 5

Spojené státy americké - společnost a politka Spojené státy americké - společnost a politka Vladimíra Dvořáková

Dobrý základní přehled o fungování americké politiky a klíčových prvcích, které ji formovaly. Některé části jsou velmi zjednodušené nebo zastaraly, což se týká zvláště třetí části knihy.

23.07.2015 4 z 5

Tajnosti francouzského pekaře Tajnosti francouzského pekaře Peter Mayle

Pár tipů jak péct francouzské bagety. Už se těším, až to budu zkoušet, i když si myslím, že úspěch nebo tak skvělý, i když za to kniha nemůže ... Jedinou výtkou by bylo, že nejdříve je tam řečeno, že přidanou vodu kuchař měří na gramy, a pak v receptech je vše v ml - že by chyba překladu?

16.07.2015 5 z 5

Paprika Paprika Jasutaka Cucui

Baví mě Cucuiho černý humor. A taková psychoterapie by byla taky dost zajímavá a příjemná. Prolnutí světa snů a reality a hlavně závěrečná scéna knihy naprosto boží. Jen jestli se z toho čtenář nemá taky zbláznit, když se bude snažit dobrat pravdy. Dobrým prvkem jsou reakce tradičních Japonců s nekonvenční terapií. Kulturní šok v praxi.

16.07.2015 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Sen každého geeka, takový program jsem si už několikrát představoval. Hrdina nejen, že žije ve světě, kde dokáže využít svých "zbytečných" trivia znalostí, ale ještě sbalí holku. Realita toho světa je však velice tragická, ale nemyslím, že by taková krize hrozila, i když ghetta a sociálně vyloučené lokality existují i teď. Čtivě napsané a jen škoda, že z hlavních postav je hlavní hrdina ten nejméně zajímavý.

16.07.2015 4 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Dobrá historická práce o nehistorickém světě. Příběh začíná mít širší souvislosti.

17.06.2015 5 z 5