rutto45 rutto45 komentáře u knih

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Skvostne podané svedectvo o jednom z najčiernejších období dejín ľudstva.

14.02.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Všetko, čo sa dalo k tomuto dielu napísať, už bolo napísané v predchádzajúcich komentároch. 5*

08.01.2021 5 z 5

Temnota nepomíjí Temnota nepomíjí Arthur Machen

Veľmi ma sklamala táto zbierka. Po Machenovi som siahol kvôli tomu, že ho Lovecraft, ako autora weird fiction, obdivoval, a kedže bol inšpiráciou takému majstrovi ako Lovecraft, predpokladal som, že sa mu minimálne vyrovná (ak ho teda neprekoná). Opak bol však pravdou. Snáď okrem poviedok Vypravování o železné panně a Rituál ma nezaujala žiadna iná a treba dodať, že spomínané dve poviedky nepatria k tým najstrašidelnejším.

21.12.2020 2 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tak toto bola paráda! Hoci detektívky beriem do ruky len zriedkavo, a nejako extra ich nevyhľadávam, baskervillský dunčo si ma získal.

03.12.2020 5 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Chápem, že čitateľom, ktorí sa o túto tému zaujímajú, kniha mnoho informací nepodá. Skôr by som to bral ako taký úvod do danej problematiky. 3,5*

03.12.2020 4 z 5

Služebníci zla Služebníci zla Roman Cílek

V knihe je detailne, ale zároveň stručne opísaných niekoľko podstatných akcií nemeckého SD. Čo mi však trochu vadilo, bolo to, že tak tretina obsahu diela sledovala život Alfreda Naujocksa, ako keby bol jediným členom Bezpečnostnej služby, ktorý za niečo stál.

03.12.2020 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Táto kniha sa da opísať mnohými prídavnými menami, z ktorých vačšinu autor použil na oslovovanie členov protagonistovej rodiny samotným Karlom, no a Hrušínský sa snáď narodil pre rolu pána Koprfrkingla.

29.09.2020 5 z 5

Služebníci soumraku Služebníci soumraku Dean Koontz

Dej je napínavý po celý čas, snáď tam ani nie je pasáž, ktorá by ma výlučne nudila. Okrajovo mi to pripomenulo Rosmerino dieťa.

29.09.2020 4 z 5

Göring Göring Roger Manvell

Zaujímavý životopis popredného predstaviteľa Tretej ríše, bez zbytočných číselných údajov.

18.08.2020 4 z 5

Nákaza Nákaza Robin Cook

Príbehy z lekárskeho prostredia nevyhľadávam, na toto dielo som narazil náhodou. Musím však povedať, že ma milo prekvapilo. Kniha má všetko, čo má dobrá kniha mať: zaujímavý dej, ešte zaujímavejšiu zápletku, napätie, sympatické postavy... Určite do budúcna siahnem po Cookovi.

18.08.2020 4 z 5

Chraň nás od zlého Chraň nás od zlého Lisa Collier Cool

Lacná alternatíva Blattyho Exorcistu.

18.08.2020 2 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Čo mi na tejto knihe jedine vadilo, bolo málo priestoru pre Hannibala, ktorý sa stal za tie roky kultovou klasikou(aj vďaka Hopkinsovmu stvárneniu). Tento nedostatok by som však určite nepostrehol, ak by som začal sériu čítať tak, ako vychádzala a nebol by som ovplyvnený filmovým spracovaním. V každom prípade Červený drak je v mojom osobnom hodnotení mierne za Mlčaním jahniat.

23.05.2020 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Veľmi pútavý dej, pre mňa osobne pútavejší než v hlboko oceňovanej Vojne svetov.

23.05.2020 5 z 5

Ilustrovaná žena Ilustrovaná žena Ray Bradbury (p)

Veľmi pútavá zbierka poviedok, kde každá z nich zanechá v čitateľovi hlboký dojem. Osobne sa mi najviac páčili Ilustrovaná žena, Žebrák na O´Connellově mostě, Hejno havranů, Nejlepší z možných světů a Hymnoví sprinteři .

02.05.2020 4 z 5

Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Britta Nurmann

Stručné, avšak s priloženými fotkami máte jasnú predstavu aj o najemnších detailoch či už zbraní, brnenia, lodí alebo jednoduchých každodenných nástrojov vikingov.

26.03.2020 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Výborné scifi dielo, ktoré sa na nič nehrá a pritom vás prekvapí vo všetkých ohľadoch, a taktiež vás prinúti zamyslieť sa nad určitými vecami.

21.03.2020 5 z 5

Nejděsivější československé zločiny Nejděsivější československé zločiny Jaromír Slušný

Som rád, že na rozdiel od iných autorov, Jaromír Slúšný veľakrát vyzdvihuje tažkú prácu kriminalistov a forenzných analytikov a vzdáva im tak hold, ktorý si zaslúžia.

21.03.2020 4 z 5

Jak odejít na věčnost: Ilustrovaná encyklopedie příčin úmrtí Jak odejít na věčnost: Ilustrovaná encyklopedie příčin úmrtí Michael Largo

Ani vo sne by mi nenapadlo, aký nebezpečný može byť pre ženu cunnilingus...

21.03.2020 4 z 5

Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Jakub Drábik

Výborne spracovaná biografia, ktorá vám množstvo faktov servíruje tak, že vás to ani po toľkých stranách neunavuje a miestami máte pocit, akoby ste čítali pútavú beletriu. Doteraz som ani netušil, že máme na Slovensku takýto autorský klenot.

28.02.2020 5 z 5

Ďábel a jiné povídky Ďábel a jiné povídky Guy de Maupassant

Drvivá väčšina poviedok je zaujimavá, ale aj tu sa nájde pár kúskov, ktoré nie každému zapasujú.

28.02.2020 4 z 5