Služebníci zla
Komentáře knihy Služebníci zla
Přidat komentář
Pro mne literatura faktu o pozadí příprav, průběhu a následcích druhé světové války bude vždy poutavým čtením. I s touto knihou jsem spokojen. Přinesla mi hodně informací o zákulisí největšího světového válečného konfliktu.
Výběr některých významných akcí hitlerovské SD propletené osudy jednoho z jejich aktérů Alfreda Naujockse je zajímavý zejména pro zájemce o historii 2. světové války. Mne především zaujaly popisy a detaily akcí v Sudetech a na Slovensku. Zde mne pobavil příměr, že Slováci vyhlášením samostatnosti "aby koupili koně, prodali pastviny". Jako literatura faktu opravdu dobré.
Představovat Romana Cílka českému čtenáři je snad zbytečné, poněvadž tento spisovatel a publicista vydává knihy už od začátku 60. let, a dle národní knihovny je jeho autorství spojeno s téměř dvěma stovkami titulů a vydání. Už zběžný pohled na jeho bibliografii ukazuje, že středem jeho zájmu je především druhá světová válka, nejděsivější válečná událost v historii, která má na svém kontě životy více než padesáti milionů lidí.
Ve své knize „Služebníci zla – pohled do zákulisí nacistických tajných služeb“ nám dovoluje nahlížet pod plášť tajných a špionážních organizací hitlerovského Německa, které svými provokacemi a činy stály za samotným rozpoutáním tohoto válečného běsnění. Téma, ve kterém se autor cítí doslova jako „ryba ve vodě“, a jež využil i v jiných monografiích, např.:“Prst na spoušti“, „Osudové hry tajných služeb“, či „Krycí název Válka“.
Nosným tématem jeho knihy je organizace Sicherheitsdienst, známá pod zkratkou SD, což byla „dýka a plášť“ – tedy výzvědná služba obávané vojenské zločinecké organizace Schutzstaffel, neblaze proslulých jednotek SS. Zabývá se především dvěma postavami, které stojí za činností SD od jejího vzniku – tedy jejím vrchním velitelem a mozkem většiny akcí SS-Obergruppenführer Reinhardem Heydrichem, a pak hlavním agentem Alfredem Helmutem Naujocksem. Právě ten je označován jako člověk, který skutečně rozpoutal druhou světovou válku. V deseti kapitolách se seznámíme s pozadím Hitlerova nástupu k moci, s provokacemi vedoucí k stalinistickým čistkám v Rudé armádě, mnichovské dohodě, obsazení Československa, vznikem Slovenského státu, vypuknutím WWII. atd. Většinou nacistických tajných operací, které se zapsaly do análů špionáže, a jež dodnes skrývají některá svá tajemství.
Kniha je ukázkovým příkladem populárně naučné literatury, která díky autorově citu pro slovo dokázala přístupným a přesto odborným stylem přiblížit problematiku pozadí mnoha událostí, které i čtenáře více znalé této historické epizody určitě v mnohém překvapí. Osobně překvapivý byl onem (ne)mýtizovaný pohled na celou nacistickou mašinérii, kde postavy Hitlera a jiných jeho pohlavárů nebyli tak pevné ve svém šílenství a v jasném vítězství nacismu. Obsazení Sudet, či vypuknutí války v roce 1939 bylo noční můrou Hitlera a jeho štábu, kdy vůdce doslova tápal v nejistotě z výsledků, a vděčil spíše náhodě a omylům druhých stran za svoje úspěchy. Z českého pohledu je to pak využití československých tajných služeb a hlavně Benešova kladného vztahu k Sovětskému Svazu se Stalinem v čele, pro dezinformační operace směrem na Východ. Velmi kladně bych i hodnotil zdroje, kdy Cílek nevyužívá jen historických záznamů a publikací, ale mnohdy i jeho soukromých rozhovorů s přímými aktéry operací v poválečných dobách. Co mi v publikaci tohoto rázu naopak chybí, je rejstřík, či spíše slovník postav a událostí pro rychlejší orientaci.
V ediční řadě „Český čas“ vydalo knihu na počátku roku 2014 nakladatelství Čas.
P.S. text vychází z knihy „Muž, jehož řemeslem byl zločin“ (2006).
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) nacismus tajné služby agenti, agentky špionáž gestapo tajní agentiRoman Cílek také napsal(a)
Externí recenze
U této knihy zatím nejsou externí recenze.
Přidejte recenzi

82 %
79 %
20 %


V knihe je detailne, ale zároveň stručne opísaných niekoľko podstatných akcií nemeckého SD. Čo mi však trochu vadilo, bolo to, že tak tretina obsahu diela sledovala život Alfreda Naujocksa, ako keby bol jediným členom Bezpečnostnej služby, ktorý za niečo stál.