Zapomeňte, že jste byli lidmi...

Podtitul: Nacistické koncentrační tábory - symbol barbarství Dokumentární práce o nacistických koncentračních táborech v různých evropských zemích. Život a osudy vězňů i věznitelů. Autor M. Moulis prošel nacistickými koncentračními tábory a svůj další život zasvětil psaní o této problematice. Ve své nové práci zvolil neobvyklou formu střídání faktografických informací s příběhy pamětníků. Seznamuje nás s každodenním životem v koncentračních táborech, se životem vězňů i jejich věznitelů. Dočteme se i mnoho informací o jednotlivých táborech včetně mapy jejich rozmístění v Evropě a data jejich osvobození. V pamětnických kapitolách nechává autor promluvit svědky, bývalé vězně koncentračních táborů. Během vyprávění jsou představeni i někteří nacističtí zločinci, přičemž autor popisuje jejich konkrétní zločiny proti lidskosti, spáchané v koncentračních táborech, i jejich další osud po válce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25208/zapomente-ze-jste-byli-lidmi-25208.jpg 4.735
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Kniha Zapomeňte, že jste byli lidmi...

Kariol

Velice silné čtení. A překvapivě vůbec ne kýčovité. O holocaustu už jsem toho přečetla fůru, ale tahle kniha byla dost odlišná. Vlastně totiž nebyla jen o holocaustu. Protože ač si to možná neuvědomujeme, v koncentračních táborech zemřelo také strašně moc politických vězňů. Na ty autoři publikace vzpomínají. Připomínají také osudy pohlavárů, kteří byli vypátráni v šedesátých letech a s nimiž se dodatečně konaly soudní procesy. Publikace obsahuje také asi padesát stran fotografií, které jsou opravdu strašné, ale chápu, že musely být pořízeny. Jen se bojím, že nic z toho, co kdo vypoví, napíše, vyfotí a zažije, nezabrání tomu, aby se zapomnělo a aby se podobná zvěrstva jednou někde opakovala... :/

Damato
02.11.2018

Lidstvo zapomíná....??? Proč se na školách učíme o Řecku, o filozofech tam tvořících, k čemu nám bude znalost krásného umění, když zapomínáme na dobu nedávno minulou, kdy člověk vraždil - a to zcela legálně - člověka. Kde byl tehdy Vatikán se svými zástupci, co dělal tehdy Červený kříž, pokud tedy zrovna laxně nebyl na návštěvě v uklizeném Terezíně????A hlavně, co bychom, jako lidstvo dělali teď , kdyby se někdo takový jako Adolf Hitler zase narodil? A slíbil nám prosperitu a práci a plné žaludky a blaho ....kdo z nás by za ním šel? Já vím, teď se všichni budeme dušovat, že nikdo.... ale to si odpovězme každý sám pro sebe, ve své vlastní dušičce.
Dejme tyhle knihy číst dětem již na druhém stupni základní školy. Přesvědčme je, že tohle se opravdu stalo, ať si uvědomí, jaké to muselo být, když na jedné jediné rampě se odvinul osud člověka, když ukázal jeden člověk kam jít a to třeba v noci, bez mámy, bez kamarádů, bez jídla, bez šatů....děsí nás ještě vůbec tahle nedávná historie????Tak jak je možné, že mladí lidé se zdviženou rukou hajlují a ještě se k tomu na svých sociálních profilech hrdě hlásí. A jejich dědové třeba prošli koncentráky, mučením a úděsnou smrtí z rukou těch, které teď jejich vnuci a potomci uznávají. Opravdu lidstvo nezapomíná???

Martiiiik
13.06.2018

Velmi emotivní kniha.. Člověk si neumí představit, co všichni ti lidé zažili.. :-( Krásně napsaná..

fan_tomas
25.04.2017

5* to nejde jinak. Kniha je plná zajimavých infomací. Tohle by měla být povinná četba na všech školách! Tohle by se mělo neustále připomínat. To co ty lidé zažili, to by v dnešní době málo který jedinec dal. Velká čest všem těm, co tímto museli projít.

Podpovrchem
30.04.2016

Degradace člověka, bytosti myslící a cítící, na " pouhé" dobytče. Giottův obraz Peklo je nedokonalý, netřeba fantaskních stvoření, netvory byli sami lidé.

ddcoy
04.04.2016

Velmi zajímavý počtení.

Klarinecka
17.08.2015

Výborná kniha, napsaná čtivě, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Je to místy docela děsivé čtení, občas jsem musela přestat, ale tohle by si měl přečíst každý.

Miky88
08.12.2014

Velmi dobrá kniha. Autoři popisují život v koncentračních táborech tak poutavě, že si člověk dovede představit, že tam sám je. Kniha je velmi dobře sestavená a propracovaná. Pro mě osobně tam bylo hodně věcí, o kterých jsem nikdy před tím neslyšela a bylo zajímavé se je dozvědět. Doporučuji přečíst!