rutto45 rutto45 komentáře u knih

Temná odhalení Temná odhalení Duane Swierczynski

Tretia kniha určite šľape na päty prvému dielu, aj keď surovú brutalitu jednotky neprekoná ani zďaleka. Prináša však nový prvok do série a to sympatie s hlavným záporákom. Kvalita kybermostov stúpla, voľba herca postavy manipulárora-revolucionára Labyrinta mi osobne sadla viac ako stvárnenie Darka (za celú sériu). Taktiež sa mi vidí jasná inšpirácia Unabomberom. Inak solídne zakončenie série.

07.05.2023 5 z 5

Proroctví temnoty Proroctví temnoty Duane Swierczynski

Oproti prvej knihe veľmi slabý diel. Tarotový vrah nie je ničím zaujímavý s plochým dôvodom jeho vyčíňania a jeho zaradenie do 26. úrovne je tiež diskutabilné. Prišlo mi ako keby pokračovanie zbúchali dosť narýchlo. Kybermosty stoja taktiež za h****, o význame tarotových kariet sa dočítate na x internetových stránkach, takže dej knihy nejako zvlášť nespestria.

07.05.2023 3 z 5

Netvor z temnot Netvor z temnot Duane Swierczynski

Kvalitne sadistická detektívka so skvelým príbehom. Škrípec je jednoducho "sympaťák" ako v knihe, tak aj v kybermostoch. Tie sú síce miestami natočené dosť amatérsky, ale scény, v ktorý sa vyskytuje Škrípec, zamrazia na koži. Ale je to niečo nové a zaujímavé. Ocenil by som pridanie na brutalite, čo by jednotlivé kybermosty ešte viac priblížilo ku skutočným snuff filmom - v knihe je kvantum Škrípcových metód pestro popísaných, takže materiál by bol.

07.05.2023 5 z 5

Smrť Bunnyho Munroa Smrť Bunnyho Munroa Nick Cave

Oproti A uzrela oslica anjela ľahšie čítanie (čo samozrejme neuberá na jeho vážnosti). A samozrejme trochu perverznejšie. No dobre trochu viac. Na škáročku Avril Lavigne nejaký čas nezabudnem.

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Temnejšie než darkweb, drsnejšie ako šmirgeľ 80ka a špinavšie než Špinavý Sanchez.

19.04.2023 4 z 5

Zmena alebo kolaps: Prečo potrebujeme radikálny obrat Zmena alebo kolaps: Prečo potrebujeme radikálny obrat Graeme Maxton

Páči sa mi, že autor poukazuje na to, že jedinec v dnešnej dobe toho veľa na záchranu planéty nezmôže a je skutočne potrebná radikálna zmena vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni. Ono všetky tieto nariadenia, zákazy a obmedzenia na papieri síce pôsobia dobre a jednoducho, ale kým budú na svete vládnuť peniaze, nič sa nezmení.
Na zamyslenie je aj koncept nákupu "poukážok" napr. na maximálne autom prejdené/lietadlom nalietané kilometre za rok (na osobu) z chudobnejších oblastí, ale mám dojem, že najbohatšie 1% by to to hneď vykúpilo.

Odkaz naděje Odkaz naděje Martin Luther King

"Deštruktívne sily nemôžu z pohľadu dejín nikdy priniesť konštruktívne výsledky."

"Voľba dnes nespočíva medzi násilím a nenásilím, ale medzi nenásilím a neexistenciou."

Krátký život Jana Palacha Krátký život Jana Palacha Anthony Sitruk

Kniha je síce na obsah chudobnejšia, ale aspoň nezahlcuje čitateľa kvantami "zbytočných" faktov. Dodatok od Palachovej bývalej priateľky a pohľad na vtedajší režim potešil. Čo však musím vytknúť autorovi bola poznámka na str. 130, kde hľadá niekoho, kto mu preloží komplet Palachov životopis z češtiny - ZADARMO! Kto dnes maká zadarmo?!

04.04.2023 4 z 5

Na slovíčko s mumií Na slovíčko s mumií Edgar Allan Poe

Pomer dobrých a menej záživných poviedok 3:2 preto 3*. Skôr odporúčam zbierku Jama a kyvadlo a iné poviedky, výber je určite zaujímavejší (aj keď tie najznámejšie Edove poviedky nájdeme v oboch).

28.03.2023 3 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

Proti autorovi hrá fakt, že nie všetky kauzy/prípady popísané v knihe sú reálne (alebo možno zatiaľ nevyšli najavo), avšak chápem, že pre spestrenie deja si niečo mohol vymyslieť. Slovenská politická scéna je jednoducho vďačný materiál na akúkoľvek umeleckú aj neumeleckú tvorbu. Na margo Arpádove prirovnania pobavili... a že ich bolo!

03.03.2023 4 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Knihy z obdobia druhej svetovej vojny, na tvorbe ktorých sa priamo podieľali preživší holokaustu, nikdy neurazia. Aj keď sa štylisticky nejedná o nejaký knižný klenot, bohato to nahrádza surovosť a drsná realita.

03.03.2023 5 z 5

Letecká příručka přežití Letecká příručka přežití kolektiv autorů

Nič nové pod slnkom. Väčšinu tipov na prežitie ste postrehli v živote z mnohých zdrojov, je to ale malá, kompaktná knižka, ktorá nezaberie takmer žiadne miesto v batožine. Niektoré veci mohli byť obšírnejšie popísané.

02.03.2023 4 z 5

Nula nula nula Nula nula nula Roberto Saviano

Kvalitne napísaná kniha o danej problematike s množstvom zaujímavých myšlienok. Chápem, že nie každému tento "polobeletristický/poloinformatívny" štýl sadne, avšak táto netradičná forma štylizácie, aspoň teda moju pozornosť, udržala počas celej knihy.

22.12.2022 4 z 5

Strach Strach Guy de Maupassant

Štyri hviezdy dávam len kvôli tomu, že nie všetky poviedky mi sadli. Inak je to opäť od Maupassanta veľmi kvalitná tvorba.

22.12.2022 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Prečítať toto dielo som sa rozhodol až po pozretí sfilmovanej verzie, takže som mierne ovplyvnený, no hodnotím ho 5 hviezdičkami. Viac k tomu netreba dodať, musíte si to prečítať... Možno poznámka na koniec: ľudia, čo opovrhovali Chrisom pravdepodobne nikdy nezažili potrebu, ktorú nemohlo naplniť nič a nikto zo súčasnej civilizovanej spoločnosti. Tragické, že Chris sa trochu precenil, situáciu neodhadol a rodine tým spôsobil bolesť, ale to je život.

04.09.2022 5 z 5

Pomsta trávnika : poviedky 1962–1970 Pomsta trávnika : poviedky 1962–1970 Richard Brautigan

Zaujímavá zbierka poviedok, na ktorú som narazil úplnou náhodou v jeden daždivý, letný podvečer ďaleko od civilizácie. Za zmienku stojí autorov netradičný a svojský štýl písania.

04.09.2022 3 z 5

Zápas o Nanga Parbat Zápas o Nanga Parbat Günter Oskar Dyhrenfurth

Za ten kostrbatý preklad a celkovo štylizáciu strhávam jednu hviezdu. Inak klasický opis pokusov o pokorenie jednej z najnebezpečnejších hôr sveta.

04.08.2022 3 z 5

Mosad: Operace Eichmann Mosad: Operace Eichmann Isser Harel

Brilantne a detailne opísaný lov izraelskej tajne služby na bývalého vysokopostaveného, nacistického pohlavára. Subjektívne najzaujímavejším aspektom knihy bolo Eichmannovo správanie po jeho únose. Čakal som všetko, ale nulový odpor teda nie. Obdivuhodná bola aj sebakontrola členov zúčastneného komanda, nakoľko za smrť niekoľkých ich rodinných príslušníkov priamo Eichmann zodpovedal a snáď milión drobností, na ktoré Isser Harel dával majzla ako pred, tak aj počas operácie. Skrátka kvalitne napísaná kniha.

04.08.2022 5 z 5

Škrtič z Nothing Hillu Škrtič z Nothing Hillu Christian Heermann

Kniha vykresľuje členov Scotland Yardu ako najväčších amatérov na svete. Väčšina prípadov zaujímavá. To je asi tak všetko.

18.06.2022 4 z 5

Maximy Maximy François de La Rochefoucauld

Na túto zbierku som narazil úplnou náhodou v antikvariáte kvôli jej "chlpatému prebalu". Neľutujem, že som ju kúpil. Mnoho pekných myšlienok...

18.06.2022 5 z 5