Smrť Bunnyho Munroa

Smrť Bunnyho Munroa

Uznávaný hudobník Nick Cave napísal román, ktorý má všetky predpoklady stať sa kultovým dielom! Bunny je v angličtine ušiačik, zajačik či králiček a v prenesenom zmysle slova aj záletník. Hrdina románu je typickým dobyvateľom ženských sŕdc a najmä tiel. Podomovému obchodníkovi sa však záletníctvo vypomstí: keď ho manželka pristihne in flagranti a sklamaná spácha samovraždu, ostáva s deväťročným synom Bunnym mladším a smrteľne chorým otcom Bunnym starším sám... Majstrovsky napísaný, sprvu úsmevný, ale čoraz väčšmi tragikomický príbeh o vine, treste a pokání. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30670/smrt-bunnyho-munroa-30670.jpg 3.8357

The Death of Bunny Munro (2009)

Vydáno:, Ikar (SK)

Elea

Asi je dobré si občas přečíst i podobnou knihu, aby si člověk uvědomil s jakými zmetky se může setkat. Ale nic jiného jsem si z knihy neodnesla.

adelinka

Mňa hlavná postava rozčuľovala. A strašne mi bolo ľúto jeho syna.....

BeyondHorizon

Není to špatné. Jak ale už tu bylo mnohokrát zmiňováno, Oslici to nesahá ani po kotníky, co se šílenosti týče. Ale já myslím, že je to tak dobře. Každý si v životě něčím projde, a to ho změní buď k lepšímu, nebo k horšímu. O Caveovi nevím nic kromě toho, že je i zpěvák, ale rozdíl mezi touto knihou a Oslicí opravdu nejde přehlédnout. Takže pokud bych měla hádat, určitě si prošel mnohým svinstvem (což se viditelně projektuje v jeho knihách), ale dokázal se z těch sraček vyhrabat a i pokud ne úplně, tak alespoň dost na to, aby napsal něco relativně příčetného.
Barvitých básnických prostředků se již nevyskytlo tolik, jako u předchozí zmíněné knihy, ale nezklamalo mě to. Možná jen trošku.
Moc jsem nepobrala, jaký má kniha smysl. Má vůbec nějaký? Možná to je jak se Zajdou. Má život někoho jako je Zajda vůbec nějaký smysl?

Welinie
10.01.2017

Oproti oslici celkem slabý odvar, ale protože to napsal ,tak dávám alespoň za tři.

puml
17.11.2016

Na Cavea je to celkem slabota. Přiznávám, že mám rád spíš jeho hudbu a těch pár filmů dle Caveova scénáře (Proposition, Země bez zákona) je také povedených. Oslici jsem nedočetl a k Zajdovi jsem se dostal až teď, po cca 7 letech od vydání. Je to pěkná knížka, formálně a stylově je to tak trochu v duchu některých Caveových písní, těch temnějších. Snad jako hudba Birthday party: energická jízda plná chlastu, kouře a zadnic v různých stádiich nastavení.

Pár míst je opravdu povedených a některé popisy působí takřka apokalypticky. Ale celkově vlastně tak nějak nevím, co tím chtěl Cave říci. Že jsme v hajzlu? - viz první věta románu. To mi přijde celkem málo. Osobně si myslím, že Zajda by byl lepší zhudebněný a osekaný na pár textů. Ve výsledku totiž román působí i přes poměrně málo stran jako zbytečně natažený a rozplizlý.

Nevím, jestli má být Zajda nějakým démonickým alter egem autora. Co kdyby mi tenkrát nevyšlo to s tou muzikou, co bych asi dělal a jak se choval... Je to spekulace, ale tak nějak na mě Zajda působil. Jako autobiografie Caveova stínu.

Osobně bych doporučil spíš poslech Caveovy hudby, zvlášť poslední dvě alba Push the Sky Away a The Skeleton Tree jsou vynikající. A pak taky výbor z textů King Ink I a II.

ZuzziŠ
09.10.2016

Protože se nehodí nepoužívat cizích slov a je záhodno vyjadřovat se kultivovaně, říkám, že se jedná o dekadentní knihu, která se sakra skvěle čte, a tu psychadelickou část asi tak dvacet stránek před koncem - to byl autor sjetej? - člověk (čtenář, já) rád odpustí.

laepus
06.10.2016

Jako by tuhle práci snad Cave někdy dělal, nebo alespoň po ní toužil. Zajda je kabrňák, který se ničeho nezalekne a žádné kalhotky mu nejsou cizí. Celé to tak nějak plyne k jasnému závěru (název knihy je zřejmý), přesto jsem nějak chtěl, aby to tak nedopadlo. No a poslední kapitola nebo dvě tomu daly nadpozemskou atmosféru a nádech. Tleskám.

montana
28.03.2016

"Jenom mi přišlo, že svět je místo, kde není lehký bejt dobrej člověk."

Ač se to nedá srovnávat, tak o třídu slabší než fantastická Oslice, ale přesto skvělé čtení. Zajda je prasácký antihrdina každým coulem a vyloženě se těšíte, kdy přijde onen titulní moment. Cave neuvěřitelně snadno střídá momenty, kdy znuděně kroutíte hlavou nad samoúčelnými prasárničkami, abyste o pár stránek dále užasle hltali každou skvěle napsanou větu. Zvláště poslední třetina knihy je opravdu výborná, včele se Zajdou seniorem. Jsem zvědav, zda se Cave vrhne na psaní i po smrti syna. Chtěl bych si to přečíst.

Dreamless
26.12.2015

Poprvýraz som ju čítala ako 13/14 ročná, kedy som nerozumela súvislostiam a ani tomu, prečo to autor tak tajomne rozpráva. O pár rokov neskôr som si ju prečítala zase - dokonca v angličtine.
Strhla ma vlna atmosféry - zamračená obloha, škorce, celkovo krájateľná depresia, duševne vyprahnutí ľudia okolo neho, týrané a rozvedené ženy, emancipovaná šľapka, s akou ľahkosťou sa berie nevera. ( Spal som s ňou. - Ja viem, povedala mi to.) Ušiačik Munro spôsobil v mojom vnútri boj s morálkou a skutočným názorom. Ako by som snáď mohla ľutovať kreténa, toho hnusného chlíváka a neverníka? Ľutovala som, zamilovala som si jeho cestu s jeho synom a jeho smrť ma zasiahla. Nick Cave je jednoducho starý rocker, s jeho škáročkami, metaforami, odkazmi, citáciami. Odporúčam všetkým tým, čo chcú o knihe rozmýšľať.

Dávam to schválne pod český preklad, keby som mala hodnotiť slovenský, strhnem minimálne 2 hviezdy, pretože bol OTRASNÝ , PREDPOTOPNÝ A UMELÝ. ( úsek knihy pomenovať Jeboštík aby to kontrastovalo s druhou pasážou Nebožtíka, to je bizar.)

Kortexo
09.05.2015

Dobrá kniha, u které se člověk zasměje.Splněno...

Heřmis
24.03.2015

Mě Nick Cave baví a to jak Oslice, tak Zajda. Samozřejmě každá kniha je z jiného ranku, ale pořád je Zajda slušný počtení.

p3tris
16.02.2015

Kdyby jste se mě zeptali, kdo je mým nejoblíbenějším autorem, bez váhání odpovím, že Tolkien. Tím druhým nejoblíbenějším by byl nejspíš Nick Cave, jehož Oslice patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Takže na jeho druhý román Smrt Zajdy Munroa jsem se vyloženě těšil. Jedná se o hrozně moc čtivě napsanou knihu, plnou černého humory i za tím vším ukrytých hlubokých myšlenek. Bohužel se k tomu musíte dostat přes hromadu "šukání" a "kundiček". S tímhle jsem měl problém u Bukowského, kterému jsem nikdy nepřišel na chuť, a mám s tím problém i teď. I když je jasný, že jde o alegorii, věčně zpitý obchodní cestující Zajda Munro, který si ale i přesto zasouloží kdykoliv se jen trochu naskytne příležitost (což se stává celkem často), ani jeho přespříliš inteligentní synek Zajda junior, mi nepřišly jako uvěřitelný postavy a já se s nimi nedokázal tak nějak sžít. Pokud ale tohle akceptujete, budete se bavit, stejně jako se určitě bavil autor při psaní. Téhle knížce asi nebude patřit čestné místo v mojí knihovničce, ale za přečtení určitě stojí.

VeRe
17.01.2015

Po Oslici jsem se na knížku hodně těšila, ale bohužel mě zklamala. Nějak nemůžu překousnout ty laciné vulgarismy a sexuální narážky, které jsou skrz naskrz knihou propletené a, podle mého názoru, ne vždy na místě. Navíc mi to nepřišlo moc zábavné, ani ponaučení jsem si tu nenašla. :-)

adorjas
03.07.2014

"WT*?"- pardon za tento výraz, ale to je prvá vec, ktorá mi napadla počas čítania knihy. Nie som útlocitná, nemala som problém s Caveovými "škáričkami", ani s jeho Avril a Kylie. Ale to, čo mi neskutočne vadilo, a doteraz ma hnevá, že ku mne sa jeho metafory nedostali. Nepochopila som jeho nadhľad, ani čierny humor, ktorý tu všetci o knižke opisujú. Táto kniha bola napísaná pre niekoho iného ako mňa...

Ps. Som rada, že som ju takmer po roku dočítala, a asi ju darujem niekomu, pretože sa na ňu vo svojej poličke nevládzem ani pozerať :)

zazie
23.05.2014

CHLÍVÁK je neodolateľný. Pri konci CESŤÁKA sa definitívne preukáže, že titulná maľba od K. Bažantovej prevyšuje obsah knihy minimálne o dva kvalitatívne stupne. A v prvej tretine MŔTVEHO MUŽA umiera v prvom rade chuť dočítať to.

sawako
21.05.2014

Spatne to nebylo, ale nadsena jsem z toho taky nebyla. Takovy dobry prumer. Znovu si to neprectu.

Jackjelly
26.12.2013

Pokud jste někdy měli pocit že jste opustili řízení a cestující nechali na palubě a přesto se dokázali nějak vrátit na správnou trajektorii cesty životem, tuhle knihu si opravdu vychutnáte s potěšením.
A těm které to ještě čeká přeji, ať si v tom okamžiku zmateného chaosu včas vzpomenou na Zajdu ...
Každopádně zábavné mírně znepokojivé čtení.

LibriProhibiti
26.11.2013

Nemam problém s tím, že je to vulgární, nebo přinejmenším kontroverzní, ani s tím, že hlavní hrdina je záporák... Mám problém s tím, že to se mnou nic nedělalo...

Kapis
25.11.2013

Vulgarita ani úchylárny mi nevadí, ale kniha mě nevzala tak jako Oslice. Do jejího hlubokého hnijícího bahna jsem se tenkrát ponořil a vyplul až na konci, zde jsem se trochu trápil. Možná pro tu bezcitnost hlavního hrdiny, kterou jsem nedokázal asociovat, samozřejmě to na kvalitě napsaného neubírá, ale jaksi jsem se se Zajdou nedokázal ztotožnit. Caveovy nápady jsou zběsilé a párkrát jsem se i zasmál, ale více jsem tak nějak vnitřně se Zajdou nesouhlasil, např. když si honil péro na pohřbu vlastní ženy, kterou před tím dohnal k sebevraždě. Chudák malý Zajďula, naštěstí jsem to četl ještě jako bezdětný, to by se mi kniha příčíla asi ještě kapku více. Nicméně i když mi byl Zajda jako "hrdina" hodně proti srsti a celou dobu jsem byl na něj nasraný, jak někdo může takhle kurvit život sobě i své rodině, když malý Zajda se neměl možnost bránit, kniha jako taková je napsaná dobře a je stejně jako Oslice prudce originální. Takhle opravdu nikdo jiný nepíše a mou knihovničku bych neochudil o její přítomnost v žádném případě. Třeba se k ní ještě vrátím a ucítím to celé jinak, pro dnešek zůstanu pouze u průměrného hodnocení - ale přečíst by si to měl každý, stejně jako Oslici.

miklaras
01.11.2013

Ač nemám ráda vulgaritu, mám ráda nadhled. A v Zajdovi je ho spousta

pupko
23.08.2013

Super, zjedol som to na jeden raz.... Niet čo dodať, iba to že puritánskym a bigotným povahám by sa nemal dostať do ruky.

JitkaJak
02.08.2013

Je to geniální kniha. Jednoduchý, prostý příběh, který spoustu čtenářů děsí. Pro záplavu úchyláren, z nichž mají oči navrch hlavy, ani nevidí, o čem ta knížka ve skutečnosti je. A že je navíc neskutečně vtipná, brilantně strhující a hodně moc opravdová. Paráda.

Akana
12.05.2013

Příběh Zajdy Munroa, patologického děvkaře, zmateného egoisty, alkoholika a totálně selhávajícího otce, a jeho devítiletého syna. Cave podává o něco sevřenější a realističtější příběh, než ve své prvotině A uzřela oslice anděla, ale ve svém náhledu na živočicha jménem člověk zůstává stejně brutální. Líčení Zajdovy osobní sexuální apokalypsy není pro útlocitné povahy, ale vulgarita není samoúčelná a není ani na překážku bohatosti jazyka a imaginace, obojím Cave nepochybně vládne velmi zručně. Projít se Zajdou jeho truchlivou cestu, na níž je jako můra k žárovce přitahován k vagíně (čím dál míň záleží na tom k čí, ale nedosažitelným ideálem jsou Kylie Minogue a Avril Lavigne) rozhodně není nijak povznášející. Ale zážitek to určitě je (snad jen to rozuzlení mohlo být silnější) a Caveův pověstný černý humor nechybí ani tentokrát. Nick znovu dokázal, že jeho literární bokovky (knihy, scénáře) snesou vyšší měřítka, než jaká obyčejně uplatňujeme na spisovatelské pokusy známých muzikantů.

Bingos
23.03.2013

Osobní apokalipsa ukončená jak jinak než anální penetrací ďáblem, ránou bleskem a pak teprv až milosrdným, osvobozujícím skonem. Ale v nadprůměru to udržují hlavně barvité vedlejší postavy v čele s úžasným Zajďulkou...

Kirtans
24.01.2013

Inu, asi jsem přečetla spoustu knížek které se opíraly o psychiku, přijde mi to trošku umělý a nevím proč, příběh nebyl špatný ale celé to vyznívá nemastně, neslaně, kdyby tam nebyl Zajda junior, je to uplně v háji, protože ten tomu dodává aspon toho citu... Rozhodně lepší dílko jak Oslice..

(knížky anglo-amerických autorů se fakt tragicky drží u čtení, člověk aby si u toho vylomil prsty, aby viděl všechny písmena, možná i to kazí dojem z četby)

poetree
06.01.2013

nelíbilo.. ale dočetla jsem.. přišlo mi to o ničem..

čohynka
30.12.2012

Super knížka, četla se dobře, příběh skvělý.. Těším se i na další jeho knížky..

vjera
02.11.2012

Autorova hudba mě provází životem již 5 let, po nedočtené Oslici (to jsem fakt nedokázala zvládnout) jsem tedy sáhla po výtisku o panu Zajdovi, protože se přece jen Caveovy literární stránky nechci vzdát. Co na to říct? Rozhodně se jedná o netradiční četbu v porovnání s tím, čím se běžně krmím. Sex, vagíny a chlípné pasáže jsou zde na denním pořádku, nicméně čtenář se od toho musí odpoutat - příběh leží až za touto vrstvou. Netvrdím, že se v takových textech vyžívám, nicméně zde vidím i ten účel. Opravdu existenciální pohled na život jednoho člověka, jedné rodiny. Rozhodně to není můj šálek čaje, nehodlám si to přečíst znova a ani to nikomu nedoporučím, nemám ale ani důvod na knihu nadávat. Nick Cave je prostě osobnost a jako takového ho beru i s jeho literárními výstřelky.

Tammi
07.08.2012

Hodně vulgární,ale naprosto dokonalé.Mistr Cave nikdy nezklame.Násmála jsem se až až (obzvlášť u pochcané koupelny)

glombas
25.07.2012

Kniha se mi skvěle četla. Nick Cave má přesně ten styl, u kterého se dokážu dokonale uvolnit a zažrat. Určitě bych knihu doporučil.