Smrť Bunnyho Munroa

Smrť Bunnyho Munroa https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30670/bmid_smrt-bunnyho-munroa-vaU-30670.jpg 4 472 68

Uznávaný hudobník Nick Cave napísal román, ktorý má všetky predpoklady stať sa kultovým dielom! Bunny je v angličtine ušiačik, zajačik či králiček a v prenesenom zmysle slova aj záletník. Hrdina románu je typickým dobyvateľom ženských sŕdc a najmä tiel. Podomovému obchodníkovi sa však záletníctvo vypomstí: keď ho manželka pristihne in flagranti a sklamaná spácha samovraždu, ostáva s deväťročným synom Bunnym mladším a smrteľne chorým otcom Bunnym starším sám... Majstrovsky napísaný, sprvu úsmevný, ale čoraz väčšmi tragikomický príbeh o vine, treste a pokání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Death of Bunny Munro , 2009

adorjas
03.07.2014 1 z 5

"WT*?"- pardon za tento výraz, ale to je prvá vec, ktorá mi napadla počas čítania knihy. Nie som útlocitná, nemala som problém s Caveovými "škáričkami", ani s jeho Avril a Kylie. Ale to, čo mi neskutočne vadilo, a doteraz ma hnevá, že ku mne sa jeho metafory nedostali. Nepochopila som jeho nadhľad, ani čierny humor, ktorý tu všetci o knižke opisujú. Táto kniha bola napísaná pre niekoho iného ako mňa...

Ps. Som rada, že som ju takmer po roku dočítala, a asi ju darujem niekomu, pretože sa na ňu vo svojej poličke nevládzem ani pozerať :)

zazie
23.05.2014 3 z 5

CHLÍVÁK je neodolateľný. Pri konci CESŤÁKA sa definitívne preukáže, že titulná maľba od K. Bažantovej prevyšuje obsah knihy minimálne o dva kvalitatívne stupne. A v prvej tretine MŔTVEHO MUŽA umiera v prvom rade chuť dočítať to.

sawako
21.05.2014 3 z 5

Spatne to nebylo, ale nadsena jsem z toho taky nebyla. Takovy dobry prumer. Znovu si to neprectu.

Jackjelly
26.12.2013 5 z 5

Pokud jste někdy měli pocit že jste opustili řízení a cestující nechali na palubě a přesto se dokázali nějak vrátit na správnou trajektorii cesty životem, tuhle knihu si opravdu vychutnáte s potěšením.
A těm které to ještě čeká přeji, ať si v tom okamžiku zmateného chaosu včas vzpomenou na Zajdu ...
Každopádně zábavné mírně znepokojivé čtení.

LibriProhibiti
26.11.2013 2 z 5

Nemam problém s tím, že je to vulgární, nebo přinejmenším kontroverzní, ani s tím, že hlavní hrdina je záporák... Mám problém s tím, že to se mnou nic nedělalo...

Kapis
25.11.2013 3 z 5

Vulgarita ani úchylárny mi nevadí, ale kniha mě nevzala tak jako Oslice. Do jejího hlubokého hnijícího bahna jsem se tenkrát ponořil a vyplul až na konci, zde jsem se trochu trápil. Možná pro tu bezcitnost hlavního hrdiny, kterou jsem nedokázal asociovat, samozřejmě to na kvalitě napsaného neubírá, ale jaksi jsem se se Zajdou nedokázal ztotožnit. Caveovy nápady jsou zběsilé a párkrát jsem se i zasmál, ale více jsem tak nějak vnitřně se Zajdou nesouhlasil, např. když si honil péro na pohřbu vlastní ženy, kterou před tím dohnal k sebevraždě. Chudák malý Zajďula, naštěstí jsem to četl ještě jako bezdětný, to by se mi kniha příčíla asi ještě kapku více. Nicméně i když mi byl Zajda jako "hrdina" hodně proti srsti a celou dobu jsem byl na něj nasraný, jak někdo může takhle kurvit život sobě i své rodině, když malý Zajda se neměl možnost bránit, kniha jako taková je napsaná dobře a je stejně jako Oslice prudce originální. Takhle opravdu nikdo jiný nepíše a mou knihovničku bych neochudil o její přítomnost v žádném případě. Třeba se k ní ještě vrátím a ucítím to celé jinak, pro dnešek zůstanu pouze u průměrného hodnocení - ale přečíst by si to měl každý, stejně jako Oslici.

miklaras
01.11.2013 5 z 5

Ač nemám ráda vulgaritu, mám ráda nadhled. A v Zajdovi je ho spousta

pupko
23.08.2013 5 z 5

Super, zjedol som to na jeden raz.... Niet čo dodať, iba to že puritánskym a bigotným povahám by sa kniha nemala dostať do ruky.

JitkaJak
02.08.2013 5 z 5

Je to geniální kniha. Jednoduchý, prostý příběh, který spoustu čtenářů děsí. Pro záplavu úchyláren, z nichž mají oči navrch hlavy, ani nevidí, o čem ta knížka ve skutečnosti je. A že je navíc neskutečně vtipná, brilantně strhující a hodně moc opravdová. Paráda.

Akana
12.05.2013 4 z 5

Příběh Zajdy Munroa, patologického děvkaře, zmateného egoisty, alkoholika a totálně selhávajícího otce, a jeho devítiletého syna. Cave podává o něco sevřenější a realističtější příběh, než ve své prvotině A uzřela oslice anděla, ale ve svém náhledu na živočicha jménem člověk zůstává stejně brutální. Líčení Zajdovy osobní sexuální apokalypsy není pro útlocitné povahy, ale vulgarita není samoúčelná a není ani na překážku bohatosti jazyka a imaginace, obojím Cave nepochybně vládne velmi zručně. Projít se Zajdou jeho truchlivou cestu, na níž je jako můra k žárovce přitahován k vagíně (čím dál míň záleží na tom k čí, ale nedosažitelným ideálem jsou Kylie Minogue a Avril Lavigne) rozhodně není nijak povznášející. Ale zážitek to určitě je (snad jen to rozuzlení mohlo být silnější) a Caveův pověstný černý humor nechybí ani tentokrát. Nick znovu dokázal, že jeho literární bokovky (knihy, scénáře) snesou vyšší měřítka, než jaká obyčejně uplatňujeme na spisovatelské pokusy známých muzikantů.

Bingos
23.03.2013 4 z 5

Osobní apokalipsa ukončená jak jinak než anální penetrací ďáblem, ránou bleskem a pak teprv až milosrdným, osvobozujícím skonem. Ale v nadprůměru to udržují hlavně barvité vedlejší postavy v čele s úžasným Zajďulkou...

Kirtans
24.01.2013 3 z 5

Inu, asi jsem přečetla spoustu knížek které se opíraly o psychiku, přijde mi to trošku umělý a nevím proč, příběh nebyl špatný ale celé to vyznívá nemastně, neslaně, kdyby tam nebyl Zajda junior, je to uplně v háji, protože ten tomu dodává aspon toho citu... Rozhodně lepší dílko jak Oslice..

(knížky anglo-amerických autorů se fakt tragicky drží u čtení, člověk aby si u toho vylomil prsty, aby viděl všechny písmena, možná i to kazí dojem z četby)

poetree
06.01.2013 2 z 5

nelíbilo.. ale dočetla jsem.. přišlo mi to o ničem..

čohynka
30.12.2012 5 z 5

Super knížka, četla se dobře, příběh skvělý.. Těším se i na další jeho knížky..

vjera
02.11.2012 3 z 5

Autorova hudba mě provází životem již 5 let, po nedočtené Oslici (to jsem fakt nedokázala zvládnout) jsem tedy sáhla po výtisku o panu Zajdovi, protože se přece jen Caveovy literární stránky nechci vzdát. Co na to říct? Rozhodně se jedná o netradiční četbu v porovnání s tím, čím se běžně krmím. Sex, vagíny a chlípné pasáže jsou zde na denním pořádku, nicméně čtenář se od toho musí odpoutat - příběh leží až za touto vrstvou. Netvrdím, že se v takových textech vyžívám, nicméně zde vidím i ten účel. Opravdu existenciální pohled na život jednoho člověka, jedné rodiny. Rozhodně to není můj šálek čaje, nehodlám si to přečíst znova a ani to nikomu nedoporučím, nemám ale ani důvod na knihu nadávat. Nick Cave je prostě osobnost a jako takového ho beru i s jeho literárními výstřelky.

Tammi
07.08.2012 5 z 5

Hodně vulgární,ale naprosto dokonalé.Mistr Cave nikdy nezklame.Násmála jsem se až až (obzvlášť u pochcané koupelny)

glombas
25.07.2012 5 z 5

Kniha se mi skvěle četla. Nick Cave má přesně ten styl, u kterého se dokážu dokonale uvolnit a zažrat. Určitě bych knihu doporučil.

Vikina333
20.05.2012 5 z 5

Pomalá sebevražda děvkaře a alkoholika. Dobrý, čtivý. Proč ne?

kingmaker
28.03.2012 4 z 5

Zajda Munro je parchant, jaký se v literatuře zas tak často neobjevuje a když ano, tak jen málokdy v hlavní roli. Je to kurevník a děvkař, pro něhož jedinou zájmovou oblastí na ženě je vagína. Jede si životem a je mu jedno, jestli se k vagíně dostane tak, že ženu okouzlí (a kouzlo má), ukecá, nebo uspanou znásilní. Kromě sexu, který zvládá několikrát za den a když nesbalí ženskou, tak se spokojí s masturbací, jsou jeho další koníčky prosté-chlast, cigára, sem tam fet a hlavně podomní prodej kosmetiky, při němž ovšem často balí ženské. Má to jen jeden zádrhel, Zajda je ženatý a jeho žena nakonec manželovu posedlost sexem vyřeší sebevraždou. Ani to Zajdu nezmění, naloží svého synka Zajdu mladšího do auta a vyjede prodávat kosmetiku. Chová se ještě sobečtěji než dřív, kašle na všechno, brečí a lituje se a nadále souloží, zatímco syn sedí v autě a čeká. Kromě toho ho uhání mrtvá manželka. Jak je již z názvu jasné, Zajda zemře a právě tehdy, ve smrti, mu autor dá možnost rozhřešení a odpuštění. Nakolik je to ale jen předsmrtná fantazie, to nechává autor na čtenáři.

maruna
11.02.2012 3 z 5

Kniha je zajímavá i přesto, že hlavní hrdina žvaní, pije, kouří, shání děvky a občas si rád šlehne. Miluje svého 9letého syna.Při odchodu z tohoto světa všeho lituje a všem se omlouvá. Silou vůle jsem knihu dočetla.