rusalka123 rusalka123 komentáře u knih

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

SPOILER
Na to, že zrovna nemusím nejen vysloveně sci-fi a fantasy, ale i veškeré knížky, které obsahují něco nereálného, tak se mi tahle moc líbila. Byla skvěle propracovaná a líbilo se mi i pojetí cestování v čase, jak se hlavní hrdina setkával se se sebou samým. Zvlášť skvělý nápad bylo předávání si zpráv, především tetování, to mě fakt dostalo. :-)
Akorát bych vyškrtla 2 scény - tu s kaktusem a druhou s rozkopáváním potrubí. Obě byly poněkud nadbytečné a hloupé, zvlášť tedy ta první jmenovaná, která ani neměla význam pro děj. Přišlo mi to jako nějaký divný úlet, omyl, který tam vůbec neseděl. Ale protože jsou to jen dva drobné případy a knížku to ve výsledku příliš nepoznamenalo, přivřu oči a nebudu si hrát na perfekcionistu. :-)

20.01.2016 5 z 5

Deset žen Deset žen Marcela Serrano

Čekala jsem propracovaný román. Deset příběhů, které budou směřovat k nějakému cíli. Místo toho na mě čekalo deset povídek. Nic víc. Jedna dovyprávěla, další začala. A ty "povídky" nebyly ničím zajímavé, vlastně popis životů bez většího děje. Navíc měla autorka svůj osobitý styl, což je sice fajn, ale nedokázala ho nikdy pozměnit, takže mělo i všech deset žen vypravěčský styl stejný a všechny stejný charakter. Tedy spíše všechny žádný charakter.
Vlastně nemůžu říct všech deset - nedočetla jsem... Celé příběhy jsem přečetla dva, další asi tři jsem projela rychle, s přeskakováním a tím mi to stačilo. Ale bohužel nemůžu věřit, že dál by se něco změnilo... A vlastně vím, že nezměnilo, protože jsem si projela Natašu, abych věděla, jaký bude konec... S lítostí musím konstatovat, že byl dost nijaký, opět samostatný příběh, který neměl s těmi předchozími nic společného...

03.01.2016 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jeden z mála případů, kde se mi víc líbil film, než kniha - byť musím uznat, že svoji roli určitě bude hrát i to, že film jsem znala dřív.
Co mě trochu rušilo - Zusak má dost osobitý a bezesporu velmi zajímavý styl psaní, který mě nejdřív fascinoval, ale ke konci už mi přišlo lehce únavné, jak to vypadalo, že nic nenapíše "normálně", ale pro všechno hledá neotřelá slovní spojení a přirovnání. Na tom by nebylo v zásadě nic špatného - naopak - kdyby se mi ale nezačalo chvílemi zdát, že to nepůsobí vůbec přirozeně... Jako kdyby tím chtěl čtenáře fascinovat, jako by na tom tu knížku cíleně postavil... A to mám opravdu VELMI ráda, věřte nebo nevěřte, spisovatele, kteří si umějí hrát se slovy...!
Jinak ale pěkná knížka a i kdyby nic jiného, vděčím jí za můj zřejmě nejoblíbenější film (spolu s Královou řečí:)).

03.01.2016 4 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Teda tak kouzelná knížečka se hned tak nenajde! Jako malá jsem ji měla moc ráda, ale teď, když jsem ji četla pětiletému bratranci, jsem si ji teprve zamilovala... Takže teda vůbec nevím, jestli má být zařazena mezi knihy pro nejmenší. :-)

01.01.2016 5 z 5

Marinka Marinka Karel Hynek Mácha

Milý příběh, ale nějak moc rychlý. Obvykle u knížek kritizuju, pokud něco, spíš zdlouhavost, ale kupodiu tady mi to přišlo naopak. Kdyby byl totiž trochu popsán nějaký vývoj jejich vztahu, ničemu by to neuškodilo. Takhle to na mě nejenom působilo těžko uvěřitelně, ale až mi přišlo, jako kdyby někdo z knihy vytrhal pár stránek, takové skoky v ději... Ale chápu, epika v tomto dílku nakonec nemá jednoznačně první místo, takže přestanu být drzá a kritizovat Máchu. :D
A co se teda musí nechat, že Mácha je romantik každým coulem a umí zkrátka dobře psát. :-)

08.12.2015 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Opravdu nádherná knížka. Překrásným, ale přitom vlastně velmi prostým způsobem zachycuje nejniternější pocity dospívajícího člověka a popisuje jeho snahu pochopit proč svět funguje tak, jak funguje, v jeho kráse i špatnosti. Dívčina genialita - až kontrastující s jejím napůl dětsky nevinným pohledem - všechny emoce, kterými je příběh přímo nabitý, ještě umocňuje.

23.10.2015 5 z 5

Masky osudu Masky osudu Florbela Espanca

Některé povídky byly moc krásné (nejvíce se mi líbil Návrat syna), některé mě moc nezaujaly (Bílá kočička...). Co se ale rozhodně musí nechat, ať už byl děj jakýkoliv, autorka uměla vážně dobře psát. Je potěšení její dílka číst i bez ohledu na to, o čem jsou.

17.10.2015 4 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Krásné, poetické, pohádkové, něžné...

06.10.2015 5 z 5

Lékařka Samantha Lékařka Samantha Barbara Wood

Na knize mě nejvíce zajímaly osudy Samanthy coby průkopnice bariéry světa žen a světa lékařů, její lékařské pokroky a budování kariéry a potom vůbec historické okolnosti té doby ve vztahu (nejen) k medicíně, včetně zmínění některých osobností, tehdy teprve putujících k vrcholu kariéry (Pastuer, Röntgen,...). Musím říct, že méně jsem už hltala pasáže zabývající se Samanthiným osobním životem - nějak moc se mě ta romantická linka příběhu nedotkla. Prostě červená knihovna. Jako oddechovka ale fajn.

05.10.2015 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Pěkný román, který řeší spoustu problémů (nejen) dnešní doby a spojuje je v jeden znepokojivý, dramatický, ale také obyčejně lidský příběh.
Moc se mi líbilo podání prokládané výpověďmi různých lidí, které čtenáře směřují a nutí ho hádat, co tím chtěl ten či onen člověk říct, o kom vlastně mluví a jak to tedy asi může skončit - a nakonec čeká překvapení, do kterého ale všechno pěkně zapadá.

24.09.2015 5 z 5

Cena, kterou zaplatíš Cena, kterou zaplatíš Joseph Fadelle

A nám je někdy zatěžko věnovat Bohu jen pár minut ze svého moře času, jakkoliv nám přijde, že ho nemáme... Co kdyby to neměl být čas, ale život?

08.09.2015 5 z 5

Sever a Jih. Díl I. Sever a Jih. Díl I. Elizabeth Gaskell

Dovolím si tu shrnout názor na všechny tři díly, protože oddělovat je v hodnocení od sebe moc nejde. ;)
V první řadě: přestože by tento příběh - ani ne příliš zamotaný, ani s ticícema zápletek nebo složitým dějem - možná vlastně nepotřeboval takového prostoru, že to vyšlo rovnou na 3 knihy, nemůžu rozhodně říct, že bych se někdy nudila.
Pravdou je, že Anglie 19. století je moje oblíbené období, což už samo o sobě dost znamená. Navíc styl autorky mi v lecčem připomínal Austenovou (záruka kvality ;-)) - asi to byla taková ta lehkost, s jakou byl psán, ale také charakter postav (například z popisů "problémů" tetičky Shawové s Edith zaznívalo něco jako ona proslavená austenovská ironie, poukazující často právě na tento typ žen - lehkomyslné, sebestředné a někdy až hloupé). A ostatně sama Margaret byla podle mého názou typem hrdinky blízká takové Elizabeth z Pýchy a předsudku (svou kuráží) nebo Elinor z Rozumu a citu (svou nesobeckou snahou pomáhat a nemyslet přitom na sebe).
Takže za mě velice milé překvapení.

P.S. Nemohlo by to ale vyjít s nějakou méně kýčovitou obálkou...?!

08.09.2015 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Prostě sranda, kterou příliš "normální" lidé nepochopí. :D Na to v sobě musíte mít pořádný kus bláznovství. Nebo alespoň bláznivou náladu. :)

26.08.2015 5 z 5

Zavři očka svý Zavři očka svý Suzanne Redfearn

Teda, řeknu vám, to bylo drama!
Je pravda, že některé části knihy, když se nad nimi člověk zamyslí, působí trochu nereálně a myšlenkové pochody hlavní hrdinky jsou občas krapet zvláštní, ale musím uznat, že tohle je jeden z mála případů, kde tyto lehké nesrovnalosti dokáže zahladit jemně a nikoliv nepříjemně se vnucující styl, který nakonec nějak dodá knize i na té uvěřitelnosti.
Není a pravděpodobně to ani nebude kniha, která se dostane kvalitou na vrchol žebříčků - nebo žebříčku mého - ale přesto, když trošku "přivřu očka svý" ;), hodnotím víc než kladně.

26.08.2015 5 z 5

Zpověď Zpověď Héléne Gremillon

Bez legrace, až mě pobouřilo červené hodnocení knihy, je jedině dobře, že jsem s tím udělala konec... Co to má znamenat? Pokus o silný příběh? Tak to je pěkné, ale troška reálnosti by mu neuškodila. Kolik mohlo být té holce, když došlo k oné dost kontroverzní a pohoršující dohodě, asi tak na úrovni dohody čistě obchodní? Pokud si pamatuji, sotva překročila hranici možnosti mít dítě. Tak že by tak jako možná 15, pokud bych chtěla být víc než spravedlivá? A co ona madam a její pan manžel? To je jako normální postup? Adopce v té neznámé době neexistovala? A pak, když se to přehouplo, tak ty popisy, jak se na ně ona paní ještě koukala jak na divadlo, no to vám byla krása...! Jo, jsem dost kritická. A taky dost upřímná. Ale z žádné knížky jsem nikdy nebyla tak zhnusená.

14.08.2015 odpad!

Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku Miroslav Graclík

V knize je sice docela dost zajímavostí, ale teda ten styl a co autory nejvíc zajímá v rozhovorech... Jak kdybych četla Blesk. Ostatně zdroje vypsané na konci nejsou moc důvěryhodné, samý bulvár. A do očí bijící typická vlezlost novinářů...

10.08.2015 3 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Pro mě jakožto věřícího člověka pěkná knížka, která pomáhá trochu pochopit Boha v jeho nepochopitelnosti. :-) Našla jsem v ní spoustu myšlenek, které mě, troufám si říct, zasáhly a snad mi i pomohly vyřešit některé otázky. To je první stránka, za kterou bych dala hromadu hvězd.
Bohužel pak je tam druhá stránka a tou je autorův styl. Nemůžu si pomoct... Chvílemi to bylo strašně patetické, na city to hrálo snad až příliš a hlavně - příliš uměle. Tím neříkám, že mě všechny ty emotivní pasáže nechávaly chladnou, to bych si vymýšlela. Akorát... Celý tento dojem bych shrnula tak, že kniha byla prostě moc... americká. ;-)

07.08.2015 4 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Tak asi takhle: knihu bych nejspíš sama od sebe jen tak do ruky nevzala, četla jsem ji díky tomu, že na ní děláme etapovou hru na tábor. Co mě trochu zarazilo, že byla psána tak, že bych ji bez většího váhání zařadila mezi dětské knihy - přestože některé scény byly možná na děti občas příliš drsné. Ale ta šílená idealizace tak bila do očí, že to dospělého, myslím, nemůže nerozčilovat. Na začátku jsem byla tedy trochu překvapená, ale říkala jsem si, že ostatně na táboře budem ten příběh taky předávat dětem, tak proč to tak nebrat. Dál jsem si snažila myslet, že je mi tak o čtyři pět let méně a s tím teď i knihu hodnotím, byť ten styl prostě úplně přehlédnout nemůžu... Ale uznejme, kdo z nás občas nepotřebuje na oddech v knížce i nějakou tu idylku? V našem světě se jí nedočkáme...

17.06.2015 4 z 5

Kdo kde straší Kdo kde straší Jitka Škápíková

Pokud knihu berete, jako opravdového průvodce, zaslouží si téměř nejlepší hodnocení.
Pokud chcete, aby vás pověsti i trochu bavily, je to už slabší, jsou na to všechny moc stejné.
Škápíková má zvláštní styl, píše tak odlehčeně a často volí výrazy, které jsou někdy vtipné, ale někdy mi přišly spíš hloupé... no, tak asi 3,5.

22.02.2015 3 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Malý SPOILER.
Austenová mě nepřestane překvapovat... Zvlášť u některých pasáží nemůžu nikdy pochopit, že je to dílo staré více než 200 let. Kromě jejího úžasného stylu je to i obsah, který mě občas udivuje. Nezdá se vám například, že se zamilovaní lidé navzdory času a ovlivnění společností vlastně v jádru chovají a hlavně myslí pořád stejně? ;) A Austenová ty myšlenky krásně vystihuje...
Anna Elliotová mi přijde ze 4 knih, které jsem od Austenové zatím přečetla (kromě Anny PaP, RaC, Mansfield), jednoznačně druhá nejlepší, velmi těsně za Pýchou a předsudkem. Je to krásný příběh, poměrně nápaditý, ani ne příliš ohraný a líbilo se mi, jak byl popsán složitý vztah Anny s kapitánem Wentworthem. A upřímně, rozhodně nebyl ani méně reálný, než ostatní "austenovky" (pro které je přece určitá idealizace typická).
Pravda je, že jak tu i někdo psal, chyběla v A. E. ta bezstarostnost, jakou měla třeba PaP (kde byly jako v jediné někdy i velmi zábavné a vtipné rozhovory), bylo tam spíš víc melancholie, ale to je někdy také příjemné. Austenová by mě potěšila, kdyby v některé knížce v závěrečném šťastném vyvrcholení vložila také víc přímé řeči. Ale to Austenová zřejmě nemá moc ve zvyku. :) A na druhou stranu se musím přiznat, že dopis kapitána Wentworthe Anně mě vážně dostal. ;)
To jsou ale drobnosti, takže v celkové hodnocení je pro mě naprosto jasné.

22.02.2015 5 z 5