Roscata Roscata komentáře u knih

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Historie včel je pohlcující příběh, který mě nepustil od začátku až od konce. Líbilo se mi, jak se díky prolínání tří časových období žene vpřed. A přesto, že se každá ze tří hlavních postav nachází v úplně jiné době a zemi, jsou spolu velmi úzce spjati. Pojí je nejen rodinné vazby nebo včely, ale především obrovská láska k synům. Někdy slepá a naivní ale pořád bezmezně silná.
Příběh není jen o rodinných vztazích, ale především v sobě nese silné poselství, a je jen na nás zda ho vyslyšíme nebo se náš svět bude podobat tomu ve kterém žije Tao. A nemyslím si, že bychom my měli takové štěstí jako ona. I když pro ni vykoupené tak obrovskou bolestí.

07.06.2022 5 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Na Světla nad močálem jsem se hodně těšila. Doufala jsem v temnější čtení, a to jsem na prvních stránkách dostala. Jenže pak se Lena setkala s Lukášem a na chvíli to vypadalo na lásku jako trám. To jsem číst nechtěla. Takže jsem knihu na dlouhé čtyři měsíce odložila. A to byla obrovská chyba. Protože Světla nad močálem jsou temná, studená a bolestivá. Zároveň ale plná naděje, tepla a lásky. Úvahy před jednotlivými kapitolami mě nutili se zamyslet, stejně tak rozhodnutí která Lena musela udělat. Zamilovala jsem si bludičky a rusalky ale především Lenu a Nemoje. Možná jsou ti dva a celý příběh jedno velké klišé, možná jsem málo kritická, možná mi to jen sedlo do nálady, ale což, mě se to líbilo a těším se na pokračování.

31.05.2022 5 z 5

Uštvaný Uštvaný Kevin Hearne

Od přečtení pátého dílu uteklo něco přes dva roky, ale ani to mi nezabránilo se během chvilky zorientovat a naplno se do příběhu ponořit. A tentokrát mě to snad bavilo víc než díly předchozí. Možná za to mohlo osvěžení v podobě Zuřivé druidky Granuaille (naprosto zbožňuju její pohled na druidství, Gaiu a vše kolem), možná všechny ty citově vypjaté chvíle, možná kombinace Atticuse, Granuaille a Oberona. Ať je to jak chce, neskutečně jsem se bavila. A když jsem se nebavila, tak jsem brečela, a to jako fakt hodně. Protože tenhle díl je nabitý snad každou možnou emocí. A taky množstvím překvapení a nečekaných zvratů. Naprosto to miluju a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

27.05.2022 5 z 5

Strážce mrtvých Strážce mrtvých Pavel Korněv

Tenhle díl to neměl ze začátku vůbec lehké. Ten předchozí byl dost velké zklamání, takže jsem nic moc nečekala ani od pokračování. Ale nakonec jsem byla více méně příjemně překvapená. I když jde vlastně o pokračování série, tak jediné co nám zůstává známé je John. Máme tu novou hru s novou mechanikou, nové postavy, nové možnosti. John se snaží, aby jeho nová postava byla co nejpodobnější kostějovi z Věží moci a to sebou samozřejmě nese spoustu přemýšlení a rozvahy nad volbami. Tím pádem má příběh spíš pomalejší tempo, nestřídá se jedna zběsilá akce za druhou. To ale naštěstí neznamená nudu, a ani nouzi o překvapení. Doufám že i další díl se ponese ve stejném duchu.

25.05.2022 5 z 5

Home Body: Mé tělo, můj chrám Home Body: Mé tělo, můj chrám Rupi Kaur

Opakuji se, ale miluju otevřenost s jakou Rupi Kaur píše. Mám pocit, že tentokrát se mi její básně dostali mnohem hlouběji pod kůži než kdy dřív. Možná za to mohla ta správná nálada, možná ne. Jedno vím jistě, Rupi Kaur umí léčit slovy, probouzí duši a učí milovat. Samu sebe především.

08.05.2022 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Kdo by neznal IG profil Ester a Josefíny a jejich #terapiesdilenim? Na IG se jejich příspěvky baví tisíce lidí, ale co jejich kniha? Musím říct, že mě strašně překvapilo, jaký pocit ve mě vyvolala. Nad jejich příspěvky se převážně bavím, kdežto u knihy jsem měla spíš pocit smutku. Zaráželo mě, jakým způsobem se k sobě dokážeme chovat a co některým lidem přijde jako normální. Možná za to mohl fakt, že jsou v knize najednou desítky příspěvků, a ne jeden za čas jako na IG. V takovou chvíli jsem se na nad to nedokázala tak povznést a jednoduše se zasmát. Věřím ale, že při vínu s partou kamarádek bychom se nad knihou pobavily.

06.05.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Mirka Andolfo

Mnohem temnější než první díl. Leslie už nebojuje jen proti okolí ale i sama se sebou a to zda vyhraje ona nebo temnota v ní, není vůbec jisté. Zároveň se z celkem racionálního totalitního světa stává fantasy plné proroctví a předepsaných osudů a to v rámci několika málo stránek. Objevují se nové postavy s vlastními plány. Všechno se víc a víc zamotává a když už máte pocit že chápete, tak se to zamotá ještě víc. Jsem zvědavá na další události a hlavně na plány jednotlivých skupin.

04.05.2022 4 z 5

Šek na miliardu Šek na miliardu V. Mahaněnko (p)

Musím říct že je pro mě trojka lepší než první dva díly. Skvěle vyvážená porce politiky a akce způsobila že jsem se nemohla odtrhnout. Hodně mě tedy mrzí absence levelovaní vlastností, chápu že se autor snaží navodit reálnější prostředí ale to by si víc užil hráč než čtenář toužící právě po takových informacích.
Jsem vděčná za pořádně ukončené dějové linky. Často mám pocit že se je autoři snaží uzavřít jen aby se neřeklo ale tady mi to přišlo smysluplné a dotažené do konce. Konec dobře navnadil na další pokračování, takže jsem zvědavá co Chirurga a posádku kulolodě čeká dál, snad to bude stát za to.

15.04.2022 5 z 5

Válka Válka Dmitrij Rus

Chápu všechny otrávený komentáře k tomuto dílu. Pro mě je ale tahle série srdcovka, a i když jsem si víc užívala první díly, kvůli jejich pomalejšímu tempu, tak mě baví i ty ostatní. Před tímhle dílem jsem si dávala rereading všech předchozích a po dočtení Války jsem měla chuť se do čtení pustit znovu. To jen abyste pochopili, jak moc mě to baví.
Už u minulého dílu jsem psala že se mi líbí jakým stylem autor vyjadřuje svoji lásku k vlasti a za tím si stojím i teď. Pro někoho to může být moc, jiný za tím vidí propagandu, já to beru jako jeden z Glebových rysů a k celé sérii se mi to hodí.
I v tomhle díle má Gleb poměrně hodně štěstí, zároveň ale dostává i dost kopanců do zad. Zatím se ale z většiny dokáže oklepat sám. A když si nedokáže pomoci sám, má tu klan a přátele na které se může spolehnout. Dokonce i bohové dostávají pořádný díl pozornosti a není to pro ně jednoduché. Pro některé to je definitivní konec, pro jiné začátek konce ale pro některé i šance si polepšit. Na závěr si Gleb potvrdí, že peklu se věřit nemá za žádných okolností. Šestý díl skončil tak jak to Dimitrij Rus umí nejlépe – v moment kdy opravdu nechcete aby skončil, takže doufám že se dalšího dílu dočkáme brzy.

10.02.2022 5 z 5

Hledání Uldanů Hledání Uldanů V. Mahaněnko (p)

Měli jste někdy z nějaké knihy pocit že je lepší než první díl ale zároveň i horší?

Druhý díl je zajímavější a akčnější než první, ale ponechal si už jen nezbytné množství litRPG prvků, takže teď připomíná spíš space operu s prvky litRPG než plnohodnotné litRPG. Zároveň akce střídající akci je zábavná, ale tak trochu šablonovitá. I tak ale hltám stránku za stránkou a jen doufám, že v dalším díle to něčím oživí.
V tomhle žánru je očekávatelné že hlavní hrdina bude vyhrávat, takže tohle už beru jako normální. Navíc pořád očekávám na pozadí někoho kdo tahá za nitky a usnadňuje Alexovi cestu. A určitě ne pro Alexovo blaho. Všechny ty situace jsou zajímavé, ale pochybuji že by se k nim “obyčejný„ hráč jako Alex, dostal tak snadno. Jsem zvědavá jak to třetí díl rozlouskne.

30.01.2022 5 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Upíří rytíř mě na první pohled zaujal svojí obálkou, když jsem ho pak ale otevřela, lehce jsem se zděsila. Po grafické stránce se mi zdál tak trochu šílený a divoký a tak jsem si myslela, že to nebude lehké čtení. Nakonec to tak ale nebylo. K příběhu totiž text i kresba krásně pasují a doplňují se.
Nemyslím si, že by byl Upíří rytíř pro každého. Když totiž pominu kresbu, tak už samotný příběh může někomu připadat až moc. Ten se totiž točí okolo německého vojáka Heinricha Augsberga, který zemře na východní frontě a znovuzrodí se jako Upírský rytíř, což je vládnoucí elita tohoto pekelného světa. Navíc tento svět funguje na obrácených principech. Tudíž čím menší hříchy, tím větší trest, a čím větší zlo, tím větší zásluhy. Takže si dokážete představit co asi Heinrich musel spáchat za činy, aby se znovuzrodil jako Upíří rytíř.
Je to celé postavené na hlavu ale originální a mě to baví. Jsem zvědavá jak bude Heinrichův příběh pokračovat.

19.01.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Vesmírně krásná kniha. Co stránka, to duši naplňující poselství, navíc doplněné nádhernými ilustracemi. Milujete-li Malého prince, tohle bude milovat také. A možná i o chlup víc. Někdy je v jednoduchosti ta největší krása.

Pokud vás zajímá, jak zní noty z předsádky knihy, stačí na na youtube hledat "Sheet music from The Boy, The Mole, The Fox and The Horse".

13.01.2022 5 z 5

Hra začíná Hra začíná V. Mahaněnko (p)

Mahaněnko už při Cestě šamana dokázal, že umí psát epické příběhy s velkým množstvím zápletek a nečekaných zvratů a tomu se nevyhnul ani v Galaktogonu. Tentokrát není hlavním hrdinou zelenáč ale poměrně zkušený hráč Alex. Jeho stará hra končí a než si vůbec může promyslet co dál, dostane nabídku která se neodmítá. Má za úkol dokázat, že i bez investování reálných peněz se dá v Galaktogonu dosáhnout velkých věcí. Nesmí nakoupit jediný herní kredit, za to může ve hře strávit neomezené množství času. Alex má v plánu se stát vítězem a nehodlá se zastavit ani ve chvíli kdy někdo začne likvidovat ostatní soutěžící v reálném světě.

Specialitou Galaktogonu je snaha o co největší ralističnost, to znamená že neleveluje samotný hráč, ale pouze jeho vybavení. Zároveň dostává hráč jen ty dovednosti které se sám naučí. Alex se díky svému netradičnímu přístupu dostává na místa a k úkolům, které bývají pro většinu ostatních hráčů uzamčené. Jak ale známe Mahaněnka, nemůsí být všechno tak jak se na první pohled zdá.

Líbí se mi že je Alex pohotový a dokáže zachovat chladnou hlavu i ve vyhrocených situacích. Co mě mrzí, je opakovaná dávka klišé, které se v litRPG často opakuje (hrozba v reálu, korporace hající jen své zájmy a zasahující do hry, překombinovanost některých zápletek). Ale i tak se kniha čte velmi dobře, je napínavá a nepostrádá spád. Teším se co si pro nám Mahaněnko připravil v dalším díle.

11.01.2022 5 z 5

Něco si přej Něco si přej Karen Rivers

Už při čtení prvních stran mi došlo že tahle kniha nebude pro každého. Je psaná v du-formě, což není moc časté, a navozuje tak pocit, že hlavní hrdinka mluví především sama k sobě. Což byl asi autorčin záměr, protože se díky tomu lépe vcítíme do pocitů které Elyse prožívá.
Podle anotace jsem čekala úplně jiný příběh. A ano, v první části to na něj vypadalo. Ale postupně jsem, stejně jako Elyse, přicházela na to že tu něco nehraje.  Nakonec mi ale všechno začalo dávat smysl a tak mě ani konec nepřekvapil. Je opravdu zajímavé co všechno dokáže lidská mysl.

Pokud se chystáte Něco si přej číst, doporučuji k příběhu přistupovat s otevřenou myslí a nedělat unáhlené závěry. Ne všechno je tak jak vypadá.

06.01.2022 4 z 5

Město zrady Město zrady Martina Čekalová

Dlouho se mi nestalo, abych byla tak moc zklamaná z pokračování nějaké série. Celé mi to přišlo jako snaha to co nejrychleji ukončit, jenže díky tomu zůstala spousta dějových linek neukončených a fůra otázek nezodpovězených.
V prvním díle to vypadalo na vztah Raven a Chrisse, ale z nějakého nepochopitelného důvodu se Raven rozhodla že spolu nebudou a to aniž by si spolu promluvili. Celkově mi přišlo, že se Raven chová dost nesmyslně, stěžuje si že nemůže rozhodovat sama za sebe aby v zápětí, když tu možnost má, neudělala nic.
Jde vidět že má autorka dobré nápady a umí psát, a kdyby příběh trochu natáhla a dovysvětlila mohla to být parádní série.

04.01.2022 3 z 5

Probuzení Probuzení Mirka Andolfo

Tak tohle mě fakt hodně baví. Původně mě komiks zaujal hlavně obálkou a anotací, netušila jsem ale, že mě obsah až tak překvapí.

Leslie je obyčejná prasečí holka, která má tu smůlu že žije v totalitní společnosti, kde je cokoliv mimo normu (vztah s jiným druhem, homosexualita nebo single život) hodnoceno jako proti přírodě. Navíc Leslie dosáhla dvaceti pěti let a tak je čas zapojit se do reprodukčního programu. Jenže cítí, že takový nátlak není správný, a nemůžou za to jen erotické sny o bílém vlkovi které má.

Opravdu jsem nečekala že bude mít příběh takovou hloubku a spád. Líbí se mi že autorka neřeší morální a etické otázky, ale spíš je nechává plout na pozadí a dokreslovat příběh. Díky tomu jsou postavy i svět mnohem reálnější. Jsem zvědavá co se chystá v druhém díle.

30.12.2021 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Naprostá pecka! Od začátku do konce jsem si čtení užívala. Všechno, od světa, přes magii až po jednotlivé postavy, do sebe krásně zapadalo a neskutečně mě bavilo.
Byla jsem docela překvapená množstvím postav, ale každá měla osobitý charakter a tak jsem neměla problém s jejich zapamatováním a rozlišováním. A ty jejich příběhy. Každý by vydal za vlastní knihu. Navíc nikdo není jen dobrý nebo zlý, takže mi přišli mnohem uvěřitelnější. Do toho přidejte fascinují magii, bohy a osud, a můžete počítat s neskutečnou jízdou.
Rozhodně to ale není kniha pro každého. Ler je krutý a nevyzpytatelný svět a stejní jsou i někteří jeho obyvatelé. Nevyhnete se tu smrti, krvi, mučení ani násilí (i sexuálního) na ženách. Takže opravdu zvažte zda je to kniha pro vás. A přesto, že to rozhodně není něco o čem by se mi dobře četlo, musím ocenit jak dobře jsou tyto části zvládnuty.
Já doufám že si kniha najde víc čtenářů, protože za to stojí. Nedokážu si ani představit co můžu čekat od druhého dílu, ale těším se až se do něj pustím.

13.12.2021 5 z 5

Zlo Zlo Peter Newman

Ze začátku jsem byla při čtení Zla trochu překvapená. Tam kde Tulák narážel na nepřátele, krev a smrt, tam Vesper nalézala pomoc, naději a spojence. Samozřejmě pořád čelila nebezpečí, ale podle mě ne v takové míře jako Tulák. A ono by to ani nedávalo smysl. Vesper je mladá, skoro ještě dítě, nezkušená a naivní. Kdežto Tulák zažil a přežil věci které by zvládl málo kdo. Navíc se celý svět, zásahem Tuláka a Zla v první díle, podstatně změnil. A díky Vesper se bude měnit dál. On je celý druhý díl spíš takovým můstkem, který nás má připravit na věci budoucí. A já věřím, že je na co se těšit.

12.12.2021 5 z 5

Volání divočiny a povídky z Aljašky Volání divočiny a povídky z Aljašky Jack London

Nechtělo se mi, po Bílém Tesáku, číst další kniha plná krutosti ke zvířatům, ale po zkouknutí stejnojmenného filmu jsem si řekla, že by to nemuselo být tak hrozné. A naštěstí opravdu nebylo. Buck si sice musí projít množstvím nepříjemných situací, ale z větší části má štěstí na dobré lidi. Nemalým pomocníkem jsou mu i jeho vlastní vrozené instinkty. Ze začátku je to zpohodlnělý pes neznající krutost světa, který ale postupem času získává zkušenosti, sebevědomí a probouzí se v něm jeho divoká stránka. Stále je ale spoutám láskou k člověku. Nakonec je ale i toto pouto rozbito a on se tak naplno připoutává ke své vlčí rodině. Za mě mnohem víc doporučuji Volání divočiny než Bílého Tesáka.
Co se týče povídek z Aljašky, bohužel si z nich nepamatuji ani prd.

11.12.2021 4 z 5

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

Démonská série mě pořád hodně baví, ale od chvíle kdy se Kasijci snaží obsadit a podrobit si jih, začíná mě to trošku nudit. Vadí mi totiž jejich nulová sebereflexe a to jak jsou neschopní uznat ostatní. O zaslepenosti svým náboženstvím ani nemluvím. Naštěstí i tady se najdou výjimky a tak si to pořád dostatečně užívám. Líbí se mi, že autor vykresluje postavy tak, že vlastně nevíte jestli je máte rádi nebo je chcete proplesknout za jejich pitomé chování. Každý díl si stojí na vašem žebříčku oblíbenosti jinak. Ani o různé zákulisní boje a intriky není nouze, a dokonce se dostává prostoru i jiným postavám než jsme do teď byli zvyklí. Zkrátka a dobře, máme tu komplexní svět ve kterém je pořád na co se těšit.

10.12.2021 4 z 5