robin9739 robin9739 komentáře u knih

Achernar Achernar Ludmila Svozilová

Toto dílo je jiné, je šedé, přes kterou plyne černá je jako poslední půl hodina před Západem slunce. Není sice úplně tma, ale vy při jeho četbě hledáte v šeru písmenka příběhu a jste napnutí ve vlastním očekávání a strachu co se skrývá ve tmě. Ona tma pomalu poráží v souboji času světlo a vy víte, že to nevěstí nic dobrého. Technický velmi zdařilé, literárně na vysoké úrovni. Chladný, jednoduchý, přesto velmi účelný až depresivní popis okolí a různých situací, jenž není většinou dotažen až do úplného konce. Vždycky zbyde trocha černého prázdného místa pro vaši vlastní fantazií. Autorka vás po částech tahá za mozkové závity a stále více je utahuje, jak vy stále více bloudíte tímto příběhem. Ten občas odkryje nějaký střípek, kterému musíte najít prázdné místo a tam ho vložit. Příběh je komplikovaný a zamotaný, neustále podkopává vaše myšlení a předhazuje vám utrpení těla a mysli v různých časech i místech a jste ztraceni. V tom tkví krása této knihy, v ojedinělosti nápadů. Ve zvrácenosti autorky, která prolíná realitu se sny a představy ze skutečností. Navíc v knize najdeme pár až psychedelických obrázku, které ony pocity a atmosféru z příběhu jen dále rozvádějí a prohlubují.

31.05.2021 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Svět tak jak ho známé již neexistuje. Vrchní vyšetřoval politu Lewenhart je nejlepší z nejlepších, svou práci bere vážně a není nic co by neudělal pro to aby ochránil svého císaře, své město v oblacích, svou pověst. Bojuje proti navrátilcum a jejich vidině lepšího života na zemi, než v prohnilém městě jenž stojí na vratkých základech. Na základech postavených z krve, bahna, lži a slepé oddanosti.
Lewenhart je oddán svému řemeslu, svému císaři. Ten mu svěří nový úkol najít ztracenou dceru důležitého politika.
Vypadá to jednoduše a pod jeho úroveň. Lewenhart ale netuší, že tímto úkolem roztočí ozubené kolo něčeho mnohém většího, něčeho mimo jeho chápání, mimo město v oblacích. Otevře bránu do nejhorších nočních můr a vypustí děsy, jenž číhájí na opuštěné zemi a nic jim neunikne...

Woow, tohle sem nečekal - naprosto dokonalý, obrovský a promyšlený svět/město, ve kterém bych nechtěl žít. Bravůrně vykreslená postapo, steampunk atmosféra okořeněná trochou sci-fi a mysteriózního thrilleru. Autorka na nás přímo chrlí záplavu splašků, výměšku, krve a nečekaných zvratu. Od politických tahanic přes děsivé vyšetřování po odhalení pravdy o životě na zemi. Hlavní postava Lewenhart prochází dokonalým vývojem. Jeho charakter je výborně napsaný a i když jeho motivace se z prvu zda být ovlivněna a slepá vůči jiným pravdam, okolností a nové informace ho dokonalé modelují a přetváří je to hodně uvěřitelné a tato postava si mně získala. Vedlejší postavy jsou různorodé, každá má své místo a dopomáhá k celistvosti příběhu.
Příběh je bravurní, máme zde šedy detektivně laděný a deprimujícího začátek, nečekaný a akcí nabitý konec. Celou dobu je příběh poutavý, nenudíte se. Děj vás pohltí a čekáte co dalšího na vás připraví, čím vás tentokrát překvapí.
Za mě obrovské překvapení, knihu určitě doporučuji směle se může rovnat světové tvorbě a za mě ji i v mnoha aspektech poráží.

25.04.2021 5 z 5

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

V tomto krvavém bezcitném příběhu, jsou hlavní hnací silou bytosti, jenž se po tomto světě pohybují za jediným účelem. A to nakojit svou touhu po utrpení a smrti druhých, vraždy tak jedinečné, že nikdo další takhle nezemře. Metaválečníci jsou vybavení originálními schopnostmi. Nejvíce je ale naplňuje, když se můžou zabíjet navzájem mezi sebou. Nic jiného ke své prach sprosté existencí nepotřebují, jen bolest a utrpení své i druhých. Jednoho z nich to ale přestane naplňovat a začne hledat svou vlastní podstatu, důvod svého bytí na tomto výkaly a krví potřísněném světě.
Chmurný válečník, putuje ponořen do svého nitra, které páchne krví a tělními tekutinami bytostí jenž zavraždil. V cestě mu stojí spousta nepřátel, ale jeho zbraň Dirk má většinou poslední slovo. Dokáže náš nehrdina najít to po čem jeho černé srdce touží, najít sebe samého?

Autor dokáže popsat smrt a krveprolití v tom nejsyrovějším stavu, tak ojedinělou literaturou a epesním slohem, že si říkáte - on snad popisuje polární zář nad zamrzlým jezerem a ne krvavou řež na život a na smrt. Nikdy nic nezůstane na svém místě, vše je vytahané na světlo světa, ať už se jedná o genitálie nebo ještě pěkně teploučké vnitřnosti. Tohle není hrdinský příběh ani putováním za záchranou světa. Jedná se o encyklopedii nechutnosti a bolesti, smrti a nekonečné originality. Jména postav a měst, i obyčejného pití v hospodě jsou dokonalé slovní hříčky. Tuto encyklopedii nejde přestat studovat. Ponoříte se do ní až po čelo a nenechává vás vyplavat, dokud se nedostanete na samý konec.

Tato kniha není pro každého, spoustě lidem se nebude líbit, ale pro mne to byl literární šok. Nikdy jsem takovou knihu nečetl. Naprosto bizardní, brutální, a tak moc originální věc, že bych tuhle knihu pojmenoval jediným slovem „hnus" ale byl to „naprosto jedinečný a skvostný hnus". Bez váhání mužů říct, že jsem se tímto hnusem nebrodil naposled.

31.03.2021 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Klasický p. Kotleta.
Hned jsme vhození do meziplanetárního, brutálního hardcore masakru.
Kde zbývající lidé bojují proti emzakum, emzaci navzájem proti sobě a aby toho nebylo málo najdou se i lidé, jenž touží po smrti jiných lidí. Je to boj každého za svůj život. Naštěstí naší hrdinové bojují za lidstvo za celou planetu Zemi. Boj to je brutální a nekompromisní
Hlášky létají vzduchem stejně jak různé druhy mimozemských i lidských končetin, nikdo není ušetřen a nikdy nevíte, kdo je větší bestie.
Vesmír není místo pro dětské hry a naši hlavní hrdinové zjišťují, že v tomto boji jsou těmi nejmladšími. Kotleta tohle prostě umí a přitom je celkový vesmír, na kterém spolupracuje s Kristinou Šnegoňovou velmi propracovaný a systém různých kast a interních zákonů/náboženství je dobře nastaven. Takže i když máte při čtení pocit nekončící akce, tak základ toho proč se to děje je pevný a uvěřitelný. Co není uvěřitelné jsou schopností našich lidských hrdinů. Na Zemi při válce lidí a emzáků, byly všechny armády světa rozcupovány, ale zde ve vesmíru je malá skupinka lidí schopná nakopávat zadky i jiné místa emzákum ve velkém. Ale v tomhle případě to promineme, jelikož se zde jedná hlavně o pohodovou zábavnou četbu, tak jak jsme u tohoto autora zvyklý.

20.02.2021 4 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Jako první jsme chtěli poděkovat autorovi, který nám e-knihu poskytl k recenzi.

Do Taarského království vtrhli Ságové z kultu Temnoty, spolu s armádami nelidských chortojů, opičích démonu. Ságům se podařilo podmanit si celý Taar, poté rozpoutali válku i se všemi okolními zeměmi. V Jižním království žije Jon-thar Lovec. Jon i jeho bratři museli odejít do války proti armádám příšer. Temnota mu ukradla život v těch nejkrásnějších letech, na prahu dospělosti, ho uvrhla do otroctví v Taaru. Jednoho dne se mu podaří uprchnout. A zde začíná jeho pouť. Pouť za svobodou a odplatou. Pouť za nalezením nové lásky a nového života... Romanticko-hrdinský fantasy příběh.
Tato kniha není fantasy, ve kterém je na prvním mveístě obrovský propracovaný svět se spoustou ras a různých důležitých postav. Je to příběh o jednom muži, jenž zažil za svůj krátký život spoustu bolesti a smrti. Za mě bohužel tenhle dobrý základ není doveden do úplného konce. Kniha měla byt stavěna na pomstě, přežití, a odplatě. Bohužel se to zasekne u romantické linky. Za prvé je velmi nereálná, urychlená celkově málo uvěřitelná. Normálně by to až tak nevadilo. Kdyby celá druhá půlka knihy, nebyla postavena na tom, že riskuje sebe, své přátele a celkově možnost pomoct v boji proti tyranií kvůli oné romanci, která nebyla moc uvěřitelná.
Kniha byla napsané čtivé. Jediné, co bych vypíchnul je, že se občas opakují slovní spojení a některé věty jsou až moc dlouhé ale není to nic vážného. Na docela syrové/surové fantasy je tam až moc miláčkování a láskovaní. Naopak hodně se mi líbilo, jak autor popisoval bojové sekvence, různé situace jako mučení, popis okolí a života v něm. To bylo hodně povedené. Svět není úplně doveden do dokonalosti, ale je tam možnost rozvoje pro další příběh či pokračování.

18.01.2021

Nimona Nimona Noelle Stevenson

Nimona není klasický komiks je to jiné, o dost jiné než komiksy od Marvel/DC. A to jsem velký fanda evropských komiksů.

Cely komiks i svět v něm je zajímavý, je to směsice historického fantasy a moderního sci-fi. Nejdříve se mi tahle kombinace moc nelíbila ale po čase jsem se do toho začetl a přišlo mi to stylové a pozoruhodné.
Malba je taky ojedinělá a svým způsobem zvláštní, ale ke komiksu se hodí. Chvilku sem si na ni zvykal, jelikož jsem navyklý na epičtější malby a tohle je velmi přímočaré a jednoduché. Ovšem k navození atmosféry to bohatě stačí a už jen díky kresbě poznáme, že Nimona je dívka co má na všechno svůj názor a nikdo ji ho nevymluví.

Nimona hlavní hrdinka, podle které se jmenuje cely komiks. Její charakter byl promyšlen do posledního bodu. Hned od nástupu hlavni hrdinky na scénu se u komiksu málo kdy přestanete smát. Naše hrdinka je morfomág, dokáže na sebe brát podobu kohokoliv si umane. Díky téhle přednosti se doslova vecpe do přízně ne až tak zlého zloducha Ballistera Temnotaje. A s jeho pomocí chce konat zlo. Jelikož její život byl velmi tvrdý a temný, nejvíce ji ublížily lidé a ona se chce za to všem pomstít. Nimoně to její zlodužství věříte i ten její zapal na úkor nějakého plánu. Kvůli téhle její vlastnosti si ji všimne ¨ Institut Hrdinství¨ , který není zdaleka tak hrdinský jak se zdá. Zde začíná souboj mezi dobrem a zlem, kdy nevíte přesně kdo je zlý a hodný. Při tomhle boji zjistíme, že se nejedná o žádný hrdinský epos. Zde se jedná o boj se sebou sama a s vnitřními démony a minulostí co ji pronásleduje.

Komiks mě bavil, bylo to něco jiného. Hlavni hrdinové jsou fajn a myslím, že se jedná o super komiks pro mladší čtenáře.

16.12.2020 5 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Druhý díl pokračoval ve stejném duchu jako první díl. Nešetřilo se krve a brutality. Kresba byla vynikající, ale co se týče příběhu, neposunul jsem se v něm nijak dále.

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Měl jsem velká očekávání a nakonec jsem více či méně dostal to, co jsem očekával. Jako úvod do této komiksové série se jedná o velmi povedenou záležitost. Hlavní hrdina s vizáží Keanu je hodně drsný a chladný chlapík. Prolínání dvou časových rovin, současnosti a minulosti, funguje velmi dobře. Co se týče kresby, nemám žádnou výtku... Je to brutální dokonalost.

15.05.2023 4 z 5

Sebevražedný oddíl: Dostaňte Jokera! Sebevražedný oddíl: Dostaňte Jokera! Brian Azzarello

Tento komiks není úplným výkvětem Black Label ale má něco do sebe. Příběh je silný a temný, navíc zahrnuje několik ikonických postav z komiksových světů DC. Azzarello a Maleev vytvořily zajímavý komiks, ale zdaleka nenaplnily jeho potenciál. Za mě ne důležitý ale za to zábavný komiks ze světa DC.

Rónin Rónin Rafal Jaki

Závěrem Zaklínač: Rónin je určitě originální a zajímavý přírůstek do světa Zaklínače. Kombinace klasické fantasy a japonského světa samurajů je zábavná a inovativní, navíc přináší něco nového do této klasické série. Vyzdvihl bych velmi povedený bestiář, který mi ukázal a představil monstra z japonského folklóru. Bohužel, příběhové nenaplňuje svůj potenciál, což je veliká škoda. Přesto komiks doporučuji všem fanouškům Bílého vlka.

Růžová apokalypsa Růžová apokalypsa * antologie

Přečtěte si Růžovou Apokalypsu, je to zábavná antologie plná pěkně růžovoučkých povídek. Je to také možnost, jak poznat nové a méně známé autory a autorky. Já osobně mám povídkové knihy velmi rád a tato mě hodně potěšila. Zase jsem získal úplně jiný pohled na svět a na růžovou barvu . Všechno se přece dá brát s humorem. Nejen zombie apokalypsa nebo získávání zboží do second handu, ale také znovuzrození, či hlídání dětí na narozeninové oslavě.

04.03.2023 4 z 5

Superman: V každé roční době Superman: V každé roční době Jeph Loeb

Superman: V každé roční době je zajímavou a osobitou sondou do života mladého kluka/muže, který poznává nejen své super schopnosti, ale také sám sebe. Vizuálně originální a pěkně vypadající dílo. Tento komiks je nutností pro všechny fanoušky Supermana. Může, ale také být výbornou vstupní branou pro úplné nováčky tohoto superhrdiny.

16.01.2023 5 z 5

Mágové a šarlatáni Mágové a šarlatáni Jiří J. Linhart

Jedná se o originální fantasy, které mi po dlouhé době ukázalo i jinou tvář tohoto žánru. Kniha je to zábavná, jednoduchá a určitě nenudí. Máme tu jen pár postav, ale za to zajímavý příběh se spoustu magických rostlin, mýtických zvířat a boje za zachování magie v její ryzí podobě.

26.12.2022 4 z 5

Odkaz lidské mysli Odkaz lidské mysli Radek Sterakdary Starý (p)

Odkaz lidské mysli je zábavná akční scifárna, která si nehraje na žádnou space operu a příběhově si jde jednoduše za svým. Máme tu doslova pár hlavních postav a vymazlené emzáky. Chválím autorův přesah a myšlenku, kterou se snaží pomoci knihy předat. Je pravda, že by se každý z nás měl občas zastavit a popřemýšlet jaký odkaz po sobě zanechá, jak na něho budou lidé vzpomínat.

Bouřný úsvit Bouřný úsvit Zuzana Hartmanová

Je to výborná kniha, sice nebude mou nejoblíbenější z trilogie, ale drží si vysoký standard předchozí dílů. Upřímně jsem očekával něco trochu jiného. Nejsem zklamaný jsem spíše překvapený z toho, jak to autorka ukončila/neukončila. Nakonec musím říct, že má tento otevřený konec něco do sebe. Vypadá to, že se v Leru blízká na lepší časy a bohové budou jejich zdárnou součástí. To se snad někdy dozvím v další knize?

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Povedená, ale ničím výjimečná postapokalyptická jednohubka.

28.10.2022 3 z 5

Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat Eva Lassler

Dáma z Agor - Nhat je zábavný a napínavý gamebook postavený na základech Dračí Hlídky s příjemnou obtížností a zajímavým příběhem. Pokud neočekáváte epické zachraňování planety, ale máte radši trochu toho vyšetřování, kouzel a nadpřirozena. Je tato kniha/gamebook přímo pro vás.

05.10.2022 4 z 5

Napříč vesmírem Napříč vesmírem Mark Waid

Jedná se o komiks, kterému bych vyčetl jeho neschopnost využít všechen svůj potenciál, a to je obrovská škoda. První díl teto sérii proto hodnotím průměrné a počkám si na druhý díl, který snad napraví reputací nejvyššímu čaroději. Myslím, že Strange je velmi komplikovaná a kvalitní postava, která má určitě co nabídnout.

22.06.2022 3 z 5

Terapie masem 2 Terapie masem 2 Albrecht Smuten

Autor při svých vtipech využívá krásu a rozmanitost českého jazyka na 150%. Navíc nemá strach použít humor, který je černější než noc sama. Vymýšlí bravurní slovní spojení a velmi zábavné dvojsmysly. Jedná se o bezprecedentní masovou nálož, že i babiččina sekaná by zezelenala závistí…

Závěrem – jedná se o krátkou zábavnou četbu s originálním humorem, u které jsem se bavil. Dvojice agent Fisting a bezruký zloděj mě úplně odrovnala…

03.06.2022 3 z 5

Stopa blesku Stopa blesku Rebecca Roanhorse

Musím konstatovat, že svět je to propracovaný a uvěřitelný. Má dobře vystavěnou atmosféru a stále mě něčím překvapoval. Chtělo by určitě více vysvětlil onu velkou válku následovanou velkou potopou, při které se na svět vrátila magie a bájné bytosti, ale je to první díl série tak se to snad dozvíme později. Zařazení mytologických postav tu funguje výborně a magie rozdělaná do klanových sil, kdy každý klan je pověstný jinou magickou moci působí velmi přirozeně.

Závěrem se jedná o povedenou první knihu ze série, která díky své nápaditosti a žánrové různorodosti nabízí velké množství možností, jak tento příběh, tyto postavy a svět budovat dále. Určitě bych uvítal nějaké bližší seznámení nejen s mytologií, ale také se samotným vznikem tohoto světa. Myslím si, že k tomuto dílu by se hodila mapa, která by nám ještě o trochu tento svět přiblížila. Navíc v každé fantasy by tento grafický prvek neměl chybět.

02.05.2022 4 z 5