Renek Renek komentáře u knih

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Žasnu nad Villonem, žasnu nad Loukotkovou, žasnu nad vším. Monumentální dílo plné zvratů a nezbytné dramatičnosti. Kdybych mohl dát šest hvězdiček, neváhám.

19.01.2018 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Bravurní. Už dlouho jsem se takhle u žádné knihy nenasmál. Vtipné charaktery, originální zápletka a parádní dialogy mě minimálně okouzlily. Pět hvězdiček za zábavnost.

09.12.2021 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Šílené memorandum zvrácené doby, které bez příkras líčí každodenní boj o holý život mezi stovkami a tisíci stejně zbídačených tvorů. Knihu bych doporučil všem reptalům a ufňukancům, kteří si ze stěžování nad životem vytvořili živnost:). Velice silný text, který zákonitě musí hnout snad s každým. Pro mě jedna z nejlepších knih od Remarqua.

16.04.2018 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Zpočátku nadšení z ne tak tradičních vypravěčských postupů a forem, které však někde od poloviny knihy přešlo k ryzí otupělosti. Některé pasáže působily opravdu banálně a častokrát i repetitivně (jen vyměnit kulisy). Moc tomu nepřispěl ani egocentrický přístup autora = hrdiny, jenž potřebuje ať už otevřeně či skrytě, neustále poukazovat na svou "intelektuální převahu", která však mnohdy není ku prospěchu celku. Nemám nic proti hloubce, ale jsem spíš pro tu poctivě vysekanou, než nakašírovanou a nastavovanou.

28.04.2020 3 z 5

Být milován, milovat Být milován, milovat Vladimír Holan

Mistrovský kousek protkaný originálními a nezaměnitelnými obrazy . Není to pro každého, ale jak zmiňuje autor v jedné ze svých básní "kdo sestoupil do poezie, už nevystoupí". Holanem se prokousávám velmi dlouho a ta námaha dostat se hlouběji a hlouběji, je velmi odměňující. Kolikrát mi až zatrnulo po přečtení té a té.

21.05.2018 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Famózní klasika. Dostal jsem se k ní až po mnoha shlédnutích různých filmových adaptací a naprosto chápu, proč se z knihy stal bestseller. Do děje je člověk vtažen prakticky ihned, deníková forma je neojedinělá a působivá. Číst knihu v noci při svíčce dokáže pořádně rozvířit fantazii. Díky pane Stoker.

13.04.2018 5 z 5

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Úžasná kniha bohatých vzpomínek. Díky tomu, že se básník znal se spoustou spisovatelů, malířů a dalších rozličných umělců, jsou to vzpomínky osvěžující, odkrývající mnohé známé postavy z úplně jiných úhlů pohledu. Líbí se mi, že kniha nemá strukturu klasických životopisů, ale jde si svojí vlastní cestou.

12.12.2018 5 z 5

Elegie Elegie Jiří Orten (p)

Nadčasové verše nesmrtelného básníka. Neříkám, že jsem nečetl pro mě osobně lepší Ortenovy věci, ale i tak se jedná o lyrický skvost hodný začtení se.

04.01.2019 4 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Mistrná kniha od jednoho z mých nejoblíbenějších autorů vůbec. Remarque se dokázal vcítit do osudů porobených takovou měrou, že člověku při čtení až zamrazí. Přečteno prakticky na jeden nádech.

26.04.2018 5 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Musím říct, že jsem pouze četl scénář, hru jsem neviděl, tudíž můj zážitek není umocněný divadelním provedením, každopádně i tak se jedná o poměrně zdařilé dílko, které bych sice nezařadil mezi nejlepší kusy pánů Čapků, ale i tak se jedná o výbornou knihu. Sžíravě přesné jinotaje vypovídají o mnohém.

28.02.2018 4 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Paráda. Krátké povídky byly dobře vypointované a originální navzdory tomu, že většina z nich by nezaplnila ani jednu A4. Finální příběh lovců diamantů jsem hltal se zatajeným dechem.

20.04.2020 5 z 5

Spartakus: Smrtí boj nekončí Spartakus: Smrtí boj nekončí Jarmila Loukotková

Stejně jako u "Navzdory básník zpívá" mi trvalo dlouho, než jsem do knihy začetl. Každopádně posledních dvě stě stran jsem přečetl prakticky na jeden zátah. Monumentální román mistrné autorky.

06.02.2019 5 z 5

Tři novely Tři novely Bohumil Hrabal

"Vlaky" i "Krále" jsem četl za poslední roky několikrát, tudíž jsem věděl, co čekat a jako vždy jsem se královsky bavil. Nejinak tomu bylo u novely Taneční hodiny pro starší a pokročilé, jejíž forma se mi líbila. Mělo to spád a určitou tragikomičnost, která mi byla velmi blízká. Za mě perfektní každým coulem.

06.08.2018 5 z 5

Tvrdej chleba Tvrdej chleba Charles Bukowski

Syrové, chutné, nutričně vyvážené. Prostě tak jak to mám rád :-) Šest hvězd.

22.07.2018 5 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Milá cestopisná jednohubka doplněná vtipnými kresbami ukrátila mi cestu z Luhačovic do Olomouce. Škoda, že kniha není delší.

19.07.2018 5 z 5

Filmové povídky Filmové povídky Ingmar Bergman

Musím s ostudou říct, že jsem dosud neviděl ani jeden z Bergmanových filmů, což vzhledem k tomu, že na filmy v posledních letech prakticky nekoukám, není nic tak prapodivného. Každopádně přečtení filmových povídek, mě důkladně přesvědčilo o nutnosti tuto kinematografickou mezeru co nejdříve zacelit. Sic mě trvalo než jsem se do knihy dostal a první povídka bůhví jak nezaujala, avšak ty další to bohatě vynahradily a posledních tři kusy jsem doslova hltal. Výjimečné texty.

08.05.2018 5 z 5

Osm básníků z Belgie Osm básníků z Belgie Maurice Maeterlinck

Solidní výběr z belgických autorů, z nichž jsem dříve znal pouze Verhaerena. Někteří autoři mě moc neoslovili, někteří naopak pozitivně překvapili např. takový Lerberghe. Čtyři hvězdy dávám za tu různorodost, jinak bych zůstal u třech.

22.03.2018 4 z 5

Na západ od Říma Na západ od Říma John Fante

Předchůdce Charlese Bukowskiho nezklamal. Velmi čtivé, krátké kapitoly z autorova života nepostrádají humorně vystavěné dialogy ani patřičný spád. Druhá část knihy sice krapet pokulhává, ale ta první nemá chybu. Nasmál jsem se až až. Pokud milujete Bukowskiho, jste na správné adrese.

01.01.2018 4 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Kouzelné čtení doprovázené krásnou autorskou grafikou.

25.08.2023 5 z 5

Život lorda Byrona Život lorda Byrona André Maurois

Nemyslím si, že by Maurois mohl napsat něco, co by se nedalo číst, tudíž jsem se rád zakousl po Balzacovi i do Byrona. Příjemné uvěřitelné čtení.

16.01.2023 5 z 5