Tři novely

Pod názvem Tři novely vycházejí společně tři Hrabalovy prózy, jež jsou výrazem jednotlivých fází jeho tvůrčího vývoje. Představují autora nejen v jeho charakteristických zvláštnostech a odlišnostech, ale i v jeho celistvosti. Jako první jsou ve svazku zařazeny Ostře sledované vlaky, které hned po prvním vydání nadchly a překvapily literární veřejnost a jejichž filmové zpracování bylo vyznamenáno Oscarem. Další prózou souboru jsou Taneční hodiny pro starší a pokročilé. Je to novelka o jedné větě plynoucí uvolněným asociativním tokem. Autor v ní s radostnou svěžestí, originalitou a neutuchajícím pábitelstvím zachycuje kouzlo vypravěčství strýce Pepina. Jako třetí a závěrečná je uvedena próza Obsluhoval jsem anglického krále. Tento text je nanejvýš osobitou výpovědí o člověku a životě, výpovědí ojedinělou pojetím i tvarem v kontextu české beletrie i v kontextu tvorby Hrabalovy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61555/tri-novely-61555.jpg 4.451
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Půca4

Ostře sledované vlaky ****

Romanka89
18.04.2016

Ostře sledované vlaky: ****
Pro mě docela příjemné čtení na jedno odpoledne. Mnoho úsměvných momentů - razítkování pozdadí, natírání plotu, atd. Trefné příjmení hlavního hrdiny - Hrma ;-) Tragický konec mne docela překvapil.
"...nastavil jsem ústa a skrz ten natřený drát jsme se políbili, a když jsme otevřeli oči, ona měla na ústech takovou červenou kundičku a já taky, rozesmáli jsme se a od té doby jsme byli šťastni."

Taneční hodiny pro starší a pokročilé: ***
Z tohoto díla mám smíšené pocity. Zpočátku se to sakra blbě četlo, nebyla jsem schopná vůbec vnímat, ale nakonec to byl docela příjemný sled různých vyprávění, plynoucích bez přestávky. Představovala jsem si Jaromíra Hanzlíka, ja to vypravuje jako strýc Pepin z Postřižin a to mi docela pomohlo, abych text vnímala. Bavilo mě neustálé odkazování na jistý snář Anny Novákové, na spisek páně Batisty o pohlavní zdravovědě a taky odkazy na básníka Bondyho. Knihu si určitě nepřečtu znovu, protože to je skutečně čtenářský oříšek, ale zase tak hrozné to nebylo.

Obsluhoval jsem anglického krále: *****
Mě se Hrabalův styl vyprávění líbí, i když ne vždy je na něj nálada. Tato novela mi přišla zatím nejlepší spolu s Postřižinami, které jsem četla už hodně dávno. Ale chápu, že někomu nemůže sedět, občas se člověk v tom proudu vyprávění, dlouhých větách, minimu odstavců docela ztrácí.

Čtenářská výzva 2016: Kniha od českého autora.

Sandik
04.04.2015

Kniha obsahující tři novely Bohumila Hrabala (Ostře sledované vlaky, Taneční hodiny pro straší a pokročilé, Obsluhoval jsem anglického krále) "Vlaky" a "Anglický král" přitom osobně hodnotím nejen jako nejsilnější Hrabalovy texty, ale obecně jako jedny z nejlepších, které kdy v češtině byly napsány.

Marbo
31.10.2014

Komplet obsahuje možná to nejlepší z mistrova díla

Čtec
19.06.2014

Ostře sledované vlaky *****
Taneční hodiny pro starší a pokročilé ***
Obsluhoval jsem anglického krále *****

WEIL
26.06.2011

První vydání "Obsluhoval jsem anglického krále", poslední vrchol B. Hrabala.
Hrabala si stále vychutnávám.