RaptoR RaptoR komentáře u knih

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Skvělá kniha! Jsem rád, že Mikulášovu partičku jsem mohl předat další generaci! :)

12.09.2023 5 z 5

Hrdinové umírají Hrdinové umírají Matthew Woodring Stover

Hrdinové umírají je kniha, která vám toho nabídne sakra hodně. Sám vlastně nevím, jak k ní přistupovat. Matthew W. Stover o ní hovoří jasně jako o sci-fi románu. Budiž: Já sám jsem si sice dobrodružství na Arkhaně užíval víc, než dějovou zápletku na Zemi, ale co už. Ve výsledku dostanete skvělou knihu, která po vás bude laškovně pomrkávat osmdesátkovým feelingem, kdy kyberpunk a nejrůznější dystopie hráli prim.

04.09.2023 5 z 5

Wika Wika Thomas Day

Na stránkách Wiky najdete vše: dobrodružství, velké putování, páru a komíny. Antickou tragédii, bradavky a krvesmilstvo, romantická vyznání i metafyzické přesahy typické spíše pro Jodorowského komiksy. To vše tvoří dohromady neskutečnou výtvarnou i příběhovou nálož. Wika je opravdu fantastická.

04.09.2023 5 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první Gó Tanabe

Tanabeho adaptace u nás vychází ve dvou knihách. první vám nabídne věrolomné objevy, neznámo i lezavou, pomalou hrůzu. Gó Tanabe je velkým fanouškem H. P. Lovecrafta a je to na jeho tvorbě znát. V horách šílenství jsem nyní četl asi po šesté a přesto jsem se neubránil zatajenému dechu a mrazení.

14.08.2023 5 z 5

Metabaron 2 Metabaron 2 Alejandro Jodorowsky

Alejandro Jodorowsky ve svých Metabaronech vždy stavěl na základech poctivé antické tragédie a řídil se krédem, že "Žádný Metabaron nemůže být šťastný." Stejně tak si vede i Jerry Frissen, který po něm zde přebral štafetu. Nicméně pokud se budete pořád cpát řízkem, brzy se vám to zají. Metabaron 2 nám tak nabízí furtdokolovou tragédii nového příslušníka nejmocnější kasty vesmíru. To vše je ale orámované fantastickou kresbou pánů Sechera a Woodse. Díky tomu se to dá hravě zvládnout.

03.08.2023 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Hanba mi, že jsem irvingova génia poznal až takhle pozdě! Svět podle Garpa na mě pomrkával z knihovny hezkých pár let a teď se konečně dočkal. A odměnil mě příběhem, který přesahuje běžný rámec vyprávění. Zvláště, když máte doma děti a Spodní výr na vás vykukuje na každém rohu... Za mě plný počet a oddanost novému autoru.

24.07.2023 5 z 5

Tajná invaze Tajná invaze Brian Michael Bendis

Tajná invaze je velká událost, která ovlivnila celé marvelovské universum a jejíž znalost je takřka nutností. Brian M. Bendis odvedl mistrnou práci, ale je škoda že nešel více do hloubky. Místo paranoidního thrilleru se nám do ruky dostává "jen" pořádná steroidní mimozemsko-hrdinská mlátička. A že tam těch pěstí létalo požehnaně!

24.07.2023 3 z 5

Supro: Hrdinové na dluh Supro: Hrdinové na dluh Štěpánka Jislová

A mě se to líbilo! Thriller, který se na první dobrou tváří jako civilní, ale po dočtení vám dojde, že celek má sakra přesah. Pokud bych měl komiksu jako takovému něco vytknout, byla by to snad jen přílišná přímočarost a jednoduchost děje. Osobně bych se rád porochnil v tom temném bahně skrývajícím se za načančaným pozlátkem. Supro má potenciál stát se něčím víc, než jen jedinou komiksovou knihou. Je to rychlé, skvěle se to čte a na konci vás to donutí trochu si nad tím zapřemýšlet. Prostě paráda! Jsem nesmírně rád, že nakladatelství CREW dalo prostor českým (osvědčeným) tvůrcům a ukázalo nám tak falešný svět běloskvoucích úsměvů a umělých koz. Sociální kritiky totiž není nikdy dost!

19.06.2023 4 z 5

Joker: Kniha první Joker: Kniha první James Tynion IV

Jako u každého prvního booku. i zde se jedná hlavně o seznámení se s prostředím a hlavními aktéry. Nezbývá než počkat si, jaký směr nabere Jokerova zběsilá jízda. A co všechno si na nás a nebohého Jima Gordona - který zde v podstatě nebude vycházet z údivu - připravil do budoucna. S Jokerem si totiž nemůžete být ničím jistí. Krom jeho ďábelského úsměvu.

08.06.2023 4 z 5

Pěšky na Aldebaran Pěšky na Aldebaran Adrian Tchaikovsky (p)

Po dočtení jsem byl nadšený a překvapený. Tchaikovsky aldebaranskou anabázi ukončil vtipně, originálně a hlavně nečekaně. A příliš brzy. I já chci odpovědi na otázky, které se mi od té doby honí hlavou. I já mám rád Garyho a chci, aby jeho pouť pokračovala do zdárného a správného konce! Pěšky na Aldebaran vás prostě udrží ve střehu. Více v recenzích.

08.06.2023 5 z 5

Želvy ninja: Poslední rónin Želvy ninja: Poslední rónin Kevin Eastman

Poslední rónin je jako staré filmy Johna Woo, než se zparchantil v Hollywoodu. Soucítíte s hlavním hrdinou a celou dobu doufáte, že to nedopadne tak, jak to zákonitě dopadnout musí. Protože krvavé dluhy musí být splaceny. Za mě rozhodně nejlepší komiks, který jsem měl letos tu čest vzít do svých rukou!

31.05.2023 5 z 5

Vzkříšení Vzkříšení Carol Berg

Trilogie Rai-kirah je skvělá! Vyšla u nás v době, kdy fantasy teprve vykukovalo ze své škatule a nenaředilo se ohromným balastem young-adult titulů. Já si tuhle sérii koupil čistě kvůli nádherným obálkám. Autorka sama pro mě byla velkou neznámou, ale věřil jsem zápalu tehdejších vydavatelů :)
A nemýlil jsem se. Celá trilogie je skvěle napsaná, čtivá a živá. Pravda, první díl byl nejlepší. Místy to bylo zbytečně natahované a přeslazené, nicméně celek jako takový je krásnou ukázkou správného rozvíjení příběhu. Takže za mě je to jasná pětihvězda.

17.05.2023 5 z 5

Konec liDCtva Konec liDCtva Tom Taylor

Konec liDCtva je nadprůměrně dobrým čtením. Konečně uvidíte své oblíbené hrdiny utržené ze řetězu. Můžete se tak těšit na pořádná jatka, utrhané končetiny i vyřizování osobních účtů, které by jinak nebylo vůbec možné. Práce autora Toma Taylora je skvělá (s výjimkou Lois) a právem si za tuto sérii odnesl několik ocenění.

15.05.2023 4 z 5

Elrik 1 a 2 Elrik 1 a 2 Julien Blondel

Elrik z Melniboné pomalu mizí v propadlišti dějin. Stále ale platí, že na jeho stránkách vyrůstala nejedna generace čtenářů. Je to legenda a ikona inspirující mnohé autory, které přišli po Moorcockovi. Modrá CREW s Elrikem je ale důkazem toho, že Melniboňané stále neřekli poslední slovo. Lidských obětí totiž není nikdy dost!

03.05.2023 4 z 5

Rodina Rodina Greg Rucka

Pokud máte rádi filmy Neilla Blomkampa, zcela jistě se vám bude líbit i Lazarus. Ta sociální nerovnost si tak tiše probublává pod povrchem a chvílemi vystrčí své smrtící drápky. Lazarus je běh na dlouhou trať. Není to komiks pro milovníky neustávajícího akčního běsnění, byť i zde se prolije mnoho krve. Sekání končetin a lámání paží totiž není středobodem Lazara. Avšak hledání smyslu života okořeněné společenskou kritikou? To už zní zajímavěji!

29.04.2023 5 z 5

Místo činu Místo činu Ed Brubaker

Místo činu není bůhvíjak originálním příběhem, ale na necelých stotřiceti stranách dostanete všechny ingredience, které tvoří základy poctivé a výživné detektivky. Hlavní hrdina je rebel, který chce mít v životě jen trochu toho klidu, ale osud si s ním nepěkně zahrává. Celý případ zmizelé Maggie sakra smrdí a na konci nás čeká skutečné překvapení. Domněnky si klidně můžete rozvíjet dle libosti, ale vsadím se s vámi o panáka whisky, že vám to nebude nic platné. Ed Brubaker lidská dramata prostě umí.

24.04.2023 5 z 5

Kingdom Come Deliverance Kingdom Come Deliverance kolektiv autorů

Kingdom Come: Deliverance je trochu zbytečným komiksem. Křečovitě držící příběh o tom, že Prcek je pořádná svině (jako bychom to z hry nevěděli) a Liška ryšavá jakbysmet. Prvoplánový útok na fanouškovo peněženku, který si zaslouží jednu hvězdu jen za fanartovou galerii středověkého života, která samozřejmě ale patří ke hře.

11.04.2023 1 z 5

Mrtvé matky Mrtvé matky Jason Aaron

Wow, tomu říkám komiks! Příběh se nám pěkně komplikuje a ani permanentní vztek Zlého koně nezmůže všechno. Těším se na další knihu!

11.04.2023 5 z 5

Káťa a Poděs: Velký útěk Káťa a Poděs: Velký útěk Kriss Jarvin

Výborný dětský komiks spojený s úvodem do fantastického světa gamebooků. Věkové určení těch 8 + je platné, jen by nebyla na škodu trochu větší přehlednost panelů a upřesnění pravidel. Nicméně velký útěk z neznámého hradu s klidem zvládnete za půl hodiny. A pak hurá znova a jinou cestou! :)

06.04.2023 4 z 5

Střepy Země Střepy Země Adrian Tchaikovsky (p)

Střepy země jsou parádní první knihou, která potěší srdce každého scifisty. A mám pocit, že nejenom jich. Každý má rád dobrodružství a napětí. Zvláště, když na bedrech jediného člověka leží osud všech myslících bytostí.

05.04.2023 5 z 5