Radka_p Radka_p komentáře u knih

Rok Amazonky Rok Amazonky Eva Bacigalová

Ťažko hodnotiť kvalitu knihy, keď ide o výpoveď človeka, ktorý si prešiel rakovinou a úprimne vážne, no občasne aj ironicky zachytáva jej priebeh, svoje prežívanie, úspechy aj pády. Čo sa autorke podarilo, je príbeh, ktorý vôbec nevyznieva pateticky, smutne či dokonca tragicky...ja som mala naopak pocit, že je plný nádeje a chuti do života na každej jednej strane.

10.08.2017 5 z 5

Lišiak Pax Lišiak Pax Sara Pennypacker

Že vraj kniha pre deti, no podľa mňa pokojne aj pre dospelých. Príbeh o lišakovi je síce písaný jednoduchým jazykom, no zároveň citlivým, nežným. Kniha ukrýva nielen príbeh chlapca a jeho lišiaka, ale aj príbeh chlapca a jeho matky o ktorú prišiel, chlapca a otca, ktorých vzťah je poznamenaný práve stratou matky. V príbehu sa objavuje aj tajomná Vola, ktorá sa mi ako postava veľmi páčila. Škoda, že každý z týchto vzťahov nedostal viac priestoru ale možno to je práve "daň" rozprávkovej knihy.

07.08.2017 5 z 5

Keď do života vstúpi rakovina Keď do života vstúpi rakovina Mária Andrášiová

Neskutočne úprimná a citlivá kniha o ťažkej téme akou je rakovina. Kniha bude užitočná pre ľudí trpiacich týmto ochorením a má potenciál im pomôcť ako ďalej, množstvo podnetov tu nájde aj rodina a blízky no aj odborníci pracujúci v onkológií. Každá kapitola je doplnená množstvom úprimných kazuistík, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť a vžiť sa do teoretickejších častí.

30.07.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Smutno-krásny príbeh a ja tlieskam, autorka neskutočne geniálne posplietala osudy knižných postáv a spôsob akým ich postupne odhaľovala bol pre mňa až fascinujúci. Príbeh Hany sa číta skoro sám a ja som knihu musela doslova odkladať aby som ju neprečítala na jeden dych. Prečítala by som si aj pokračovanie ak by existovalo, príbeh to bol síce ťažký, smutný ale brilantne napísaný.

23.07.2017 5 z 5

Budem k vám úprimný... Budem k vám úprimný... Mária Andrášiová

Skvelá odborná kniha, ktorá je zároveň napísaná zrozumiteľným jazykom. Primárne je určená lekárom, no zúžitkovať ju vie ktokoľvek, kto sa o tematiku kontaktu s onkologickým pacientom zaujíma. Jednotlivé kapitoly sú popri odborných informáciách doplnené ukážkami rozhovorov, konkrétnych odporúčaní ale aj úryvkov samotných výpovedí pacientov.

18.07.2017 5 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Na konci samoty je celkom výstižný názov pre knihu, v ktorej sa hlavný hrdina dostával do osamotenia niekoľko krát. Celou knihou sa prelína nenaplnený no miestami aj naplnený vzťah muža a ženy, no mňa osobne najviac zaujal vzťah medzi troma súrodencami, ich životná cesta na ktorej sa občas rozišli, očas opäť zišli až napokon zostali jeden pre druhého...

05.07.2017 4 z 5

Moje zázračné príbehy : alebo o čom deti (ne)hovoria Moje zázračné príbehy : alebo o čom deti (ne)hovoria Andrea Nagyová

Krásna a zároveň inšpiratívna kniha pre rodičov, ktorí chcú lepšie porozumieť vlastným deťom ale aj psychoterapeutom a psychológom pracujúcim s deťmi.

30.06.2017 4 z 5

Dětství je drama Dětství je drama Alice Miller

Nielen intelekt a racionalizácia ale najmä emócie sú cestou k uzdraveniu detských tráum spôsobených necitlivým či menej citlivým prístupom rodičov. Autorka pod traumou ale nevníma len extrémne zneužívanie či zanedbávanie ale aj na oko obyčajné vyvyšovanie sa rodičov nad deti, či neporozumenie aktuálnemu prežívaniu ich potomkov. Kniha vhodná pre terapeutov, ľudí ktorí sa do terapii chystajú alebo si ňou prechádzajú.....autorka skutočne rozumie tomu, že detstvo vie byť dráma, ktorú si v podobe naučených vzorcov prenášame aj do dospelého života.

18.06.2017 5 z 5

Uspávanka Uspávanka Leïla Slimani

Veľmi zaujímavo skonštruovaný príbeh, kedy sa celú zápletku dozvieme už na začiatku. A ešte zaujímavejšie pre mňa bolo ako sa autorka "hrala" s pocitmi čitateľa voči hlavnej hrdinke....kedy sa tie nepríjemné striedali s ešte nepríjemnejšími....aspoň u mňa tomu tak bolo.

08.06.2017 4 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Spôsob akým táto autorka podáva obraz o černobyľskej tragédií cez osudy priamych účastníkov, ľudí obyčajných, odborníkov, manželky, deti....berie pri čítaní slová

01.06.2017 5 z 5

...magické poviedky čo pohladia dušu, ťažko vybrať ktorá bola najkrajšia a najznepokojivejšia.

04.04.2017 5 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Napísať tak dokonale psychologicky prepracovanú postavu a zároveň tak neskutočne nesympatického štrutúrou osobnosti narcisticky ladeného hlavného hrdinu,,,,klobúk dole ale za seba by som túto knihu druhý krát prečítať nezvládla a asi ani nechcela práve vďaka Jaromilovi.

22.03.2017 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Všetky slová sú pri tejto knihe zbytočné, ak by bolo možné dám za "iný vojnový príbeh ako sú tie ostatné" aj desať hviezd nielen tých možných 5.

12.03.2017 5 z 5

Žena, ktorá čakala Žena, ktorá čakala Andrei Makine (p)

.....pretože ten kto má prísť príde. Inak by láska bola len narýchlo vypitým pohárom vody.
Čítanie tejto knihy bolo balzamom na dušu, autor vie krásne skladať slová až je ľúto túto útlu knihu prečítať rýchlo. Takže som ju čítala pomaly a oplatilo sa už pre ten krásny príbeh o silnej žene a jej čakaní....ruská duša bude pre mňa asi navždy nepochopiteľná a fascinujúca zároveň.

25.01.2017 5 z 5

Chlapec, kterého chovali jako psa Chlapec, kterého chovali jako psa Bruce D. Perry

Tlieskam tejto knihe a najmä doktorovi Perrymu, ktorý je jej hlavnou postavou. Kiež by existovalo viac takých pedopsychiatrov ako je on....nepozerajúci sa na deti cez ich diagnózu, s úprimným záujmom o ich život, anamnézu a až po množstve úvah o živote, komunikácií s rodinnými príbuznými, hypotézach o fungovaní mozgu a výskume, nasadzovali medikamenty. A presne taký je doktor Perry - v knihe dokáže veľmi pútavo priniesť príbeh svojich traumatizovaných klientov, prejsť ich anamnézou, k tomu ešte vysvetľuje fungovanie mozgu, ktoré je ľahko pochopiteľné a pokračuje tým ako s nimi pracoval. Veľmi podnetná kniha pre prax ale aj pre laikov zaujímajúcich sa o traumatizované, deprivované deti a prácu s nimi

31.12.2016 5 z 5

Pútnik z Compostely Pútnik z Compostely Paulo Coelho

Na začiatok priznávam, že nemám rada Coelha a jeho štýl písania. No Svätojakubská púť ma fascinuje a príbehy ľudí, ktorí ju absolvovali ma nesmierne zaujímajú. Takže som si túto knihu s veľkým očakávaním kúpila...... a bola som príšerne sklamaná. Dočítala som ju len zo zotrvačnosti....toto bol nejaký magický príbeh prepletený nejakou cestou Tradície, Charizmatikmi a astrálnymi skúsenosťami a neviem čím hlboko spirtiuálnym, čo sa nedá pochopiť pokiaľ v tom nie ste úplne zažratí a zrejme aj hlboko veriaci. Nebolo to podľa mojich očakávaní a samotnej ceste sa tam nevenovalo veľa miesta, skôr išlo o vnútornú cestu samotného Coelha.

28.12.2016 odpad!

Mischling Mischling Affinity Konar

Nádherná obálka, boľavý príbeh, silné puto medzi sestrami. prvá časť knihy bola pre mňa silnejšia, druhá slabšia chaotickejšia. Neviem či sa príbeh dá nejako opísať, ohodnotiť...treba si ho jednoducho prečítať alebo skôr prežiť s hlavnými hdrinkami.

27.11.2016 4 z 5

Padesát minut Padesát minut Robert M. Lindner

"Vím, že mé kreslo od pohovky odděluje jel tenká linie. Vím, že o tom, kdo ulehne na pohovku a kdo bude sedět za ní, nakonec rozhoduje pouze šťastnější souhra náhod".

...zaujímavé, praktické, reálne kazuistiky z ktorých sa dá veľa dozvedieť, naučiť do vlastnej práce alebo sa môžu čítať len tak zo zaujímavosti. Pre mňa je ale Yalom väčším majstrom tohto žánru, preto "len" 4 hviezdičky.

11.11.2016 4 z 5

Právo na život Právo na život Ian McEwan

Keď Ian McEwan dokáže napísať takýto príbeh na 170 stranách, tak 500 stranové ságy pre mňa po prečítani tohto, strácajú zmysel

31.10.2016 5 z 5

Pieseň neláskavých Pieseň neláskavých Sylvie Germain

Kniha zachytávala príbeh jednej siroty od narodenia až po starobu skôr cez životy ľudí, ktorí sa jej životom premleli než cez jej vlastný životný príbeh. Akoby jej autorka na to ani nedala právo, prežiť vlastný život.
Príbeh síce krásny ale mne sa kniha až tak ľahko nečítala, množstvo metafor, ktoré hlavná postava používala a rôznych obrazov cez ktoré opisovala svoje vnímanie boli pre mňa náročné, strácala som sa v nich a len tak som ich preletela.

18.10.2016 3 z 5