radimch radimch komentáře u knih

Bombardér T-2990 se odmlčel Bombardér T-2990 se odmlčel Vilém Bufka

Klobou dolů před takovým životem. Ty bombardovací nálety v záři světlometů a střelbě flaku. To prostě byli chlapi.

04.11.2021 5 z 5

Povídky a Nové povídky Povídky a Nové povídky Zdeněk Svěrák

Je to naprosto krásná literatura - ta hra s českým jazykem. děkuji

02.11.2021 5 z 5

Zbraně vlivu. Manipulativní techniky a jak se jim bránit Zbraně vlivu. Manipulativní techniky a jak se jim bránit Robert B. Cialdini

Výborně promyšlená a poutavě napsaná kniha. Doporučuju jako povinnou četbu všem, kteří se někdy nechali nachytat na nějakou tu psychologickou udičku.

30.10.2021 5 z 5

Vojnarka Vojnarka Alois Jirásek

Vesnické drama, jak má být

27.10.2021 5 z 5

Velice široký záběr a spoustu materiálu k zamyšlení. Jen více takových polyhistorů.

26.10.2021 5 z 5

Mudrc, surfař a byznysmenka Mudrc, surfař a byznysmenka Robin S. Sharma

(SPOILER) Jako motivační kniha pro mladé severoamerické publikum zvyklé na srozumitelné fráze je to opravdu paráda, všechny myšlenky jsou jednak řečeny učitelem, jednak naivně převyprávěny Jackem. Myšlenky jsou inspirativní a rozhodně stojí za přečtení a autor se fakt snaží šířit pozitivní a kreativní pohled na člověka a svět.

Bohužel je tady pokus o beletrii, to je opravdu, ale opravdu katastrofa nejvyšší kategorie a bylo mi po celou dobu líto, že tak skvělý intelektuální materiál je obalen tak prázdnou vycpávkou jako je příběh se třemi učiteli a naivním Honzíkem, který se diví všemu a všem a pak parafrázuje myšlenky kněze, surfaře i podnikatelky, se kterými ihned souhlasí. Co člověka hned zpočátku usadí je autorova předmluva, že o myšlenky v této knize je potřeba se co nejdříve podělit s někým dalším (cosi jako spammovací pyramida), no dobře autor je tak trochu hrdopýšek, ale to, že ke konci příběhu Jack vidí v Tessině knihovně kromě knih klasických velikánů jako je Tolstoj i předchozí knihu samého autora této knihy, to je podle mě vrchol narcisismu.

Shnuto: luxusní zboží (myšlenky v knize) zabalené do usmolených scénářů s reklamami na sebe sama (příběh).

23.10.2021 4 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Nejlepší je část, kdy Dany jede do Prahy k rodině Hertlových. To prostě nemá chybu.

18.10.2021 5 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Atmosféra knihy naprosto dokonalá.

14.10.2021 5 z 5

Spravedlnost podle Selba Spravedlnost podle Selba Bernhard Schlink

Zajímavé, zamyšleníhodné.

11.10.2021 4 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Jaroslav Žák

Celý příběh se odehrává onoho památného únorového dne, který Pepův Týnec nad lesem prožíval až do pozdní noci na 26.2.1948.

Genialita díla spočívá v několika aspektech:
a) Jazyk vypravěče je briskní vytříbená čeština, která nádherně ukazuje bohatost gramatiky a výraziva naši mateřštiny.
Jednotlivé postavy pak promlouvají každá češtinou svojí nespisovnou, neméně pestrou.
Čtenář může být po přečtení díla uvedných kvalit na svůj mateřský jazyk právem hrd.

b) I přes neskutečně velký počet postav v tak zamotaném příběhu, kdy se jednotlivci ztrácejí a zase mnohdy nečekaně objevují na scéně, jsou všechny charaktery velice dobře rozpoznatelné.

c) A konečně, je to tak nádherná groteska parodující (nebo snad jen pravdivě ukazující!?) mnohé archetypy dějinotvorných charakterů, že i dnešní čtenář pocítí nad událostmi té doby jakýsi druh laskavé hořkosti.

děkuji za literární zážitek

10.10.2021 5 z 5

Jak to všechno bylo, pane Werichu? Jak to všechno bylo, pane Werichu? Igor Inov (p)

Pěkná kniha
Kdyby byl naživu Jaroslav Hašek, zajel bych za ním ... a řek bych mu: "pane Hašku, když si čtu ve vašem Švejkovi, jsem hrdý na to, že jsem váš krajan."

08.10.2021 5 z 5

Vernisáž Vernisáž Václav Havel

Jednoduché, krátké, geniální, stále aktuální.

06.10.2021 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

"Otec mi vždycky říkal, než začneš někomu něco vyčítat, uvědom si, že ne každý měl v životě takové štěstí jako ty."
...
"Možná jsme všichni bez ustání stahováni k minulosti, jen se marně snažíme plout vpřed jako loďky proti proudu."

05.10.2021 4 z 5

Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové Josef Kajetán Tyl

Styl vznešený až patetický, dnešnímu čtenáři málo přístupný.

05.10.2021 3 z 5

Osm světel Osm světel Leo Pavlát

Hezké, poučné, vtipné i vážné.

05.10.2021 4 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Težký život to byl.

04.10.2021 4 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Hořce humorný příběh. Nostalgické vzpomínání na dobu před velkou válkou a čekání na tu druhou...velmi pravdivé, smutně komické.

04.10.2021 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Rinpočhin laskavý průvodce úvodem do tibetského budhismu.

03.10.2021 4 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

Dobré, velmi dobré. Situace ve Španělsku špatné, velmi špatné.

29.09.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Válka je mír,
svoboda je otroctví,
nevědomost je síla.

a co se skrývá v cele číslo 101?

Orwell věděl o čem píše!
Toto je povinná četba všech obyvatel planety.

29.09.2021