Bombardér T-2990 se odmlčel

Autor knihy byl předválečný aktivní vojenský pilot - létal u 5. lp na Aero MB-200. Po okupaci odešel tradiční cestou přes Polsko do Francie, kde se jako jeden z mála bombardovacích letců aktivně zapojil do bojů, nejen jako pilot standartního Blochu MB-210, ale dokonce se dostal na několik akcí i za knipl Lioré-et-Olivier LeO-451 ! Po pádu Francie ho čekala další dobrodružná akce - měl malým letadýlkem typu Simoun přeletět Středozemní moře a dopravit do Alžíru emisara generála de Gaulla. Poté ho čekala cesta do Anglie, kde se stal pilotem v nově vzniklé 311 (Cz) BSq. Létal nejprve jako druhý pilot (např. u Františka Taibera), poté převzal jako skipper svůj stroj KX-T, s/n T-2990. V jeho osádce se vystřídala taková známá "esa" třistajedenáctky, jako např. por. Horák, kpt. Bečvář, por. Gellner a jiní. Zažil náhodnou likvidaci německého štábu v Le Havru jednou naslepo hozenou bombou za nulové viditelnosti, let v silné elektrické bouři, který odnesl těžkými omrzlinami a další .Na poslední nálet se vydal večer 22.6.1941, kdy při návratu z útoku na Wilhelmshafen byl jeho letoun nad Zuider See napaden Bf-110 mjr. Schnaufera a sestřelen.Přežil jen těžce zraněný F/Sgt Bufka, kterého čekala anabáze po německých lágrech. Byl i ve známém Saganu odkud byl převezen jen několik měsíců před "velkým útěkem" do Barthu. Zde se dozvěděl o tom, že české letce čeká převoz do Prahy na gestapo a následné soudy za velezradu. Nechal si tedy od zajateckého lékaře bez anestézie (!!!) vyoperovat slepé střevo, aby odložil svůj transport a mohl vyrozumět očekávanou delegaci zástupců Mezinárodního červeného kříže. Jak známo, po informaci kterou MČK předal londýnské vládě, britský ministr zahraničí Eden pohrozil Němcům, že za každého popraveného českého letce budou zastřeleni dva němečtí zajatci vyšší hodnosti, což nepochybně českým letcům zachránilo život, jejich popravy byly odloženy tzv. "po vítězném konci války". Přesto se Bufka výslechům na Pečkárně nevyhnul, kde byl konfrontován i se známým konfidentem a udavačem Augustinem Přeučilem. Nakonec se dostal i do známého lágru pro nejnebezpečnější POW v Colditzu, kde se dočkal osvobození americkou armádou. Kniha je napsána jako vzpomínky,které autor vypráví po válce svému otci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79363/bombarder-t-2990-se-odmlcel-r8K-79363.jpg 4.839
Literatura faktu
Vydáno:, Svoboda

LaKrec
21.12.2017

Moc pěkná kniha, která se četla jedním dechem...
Mohu jen doporučit. Strhující vyprávění dalšího pilota naší 311. bombardovací perutě...

Boby17
29.09.2017

Výborná vzpomínková knížka, která čtenáře seznámí i s méně obvyklým tématem života našich bojových letců - se zajateckým táborem. A naši vojáci to měli o mnoho těžší, než ostatní zajatci. Pro Němce byli občany Protektorátu Čechy a Morava, který s nimi nebyl ve válečném stavu. Byli to tedy vlastizrádci a britským vojákům dalo hodně práce je vyreklamovat zpět z rukou Gestapa a podržet pod ochranou Ženevských konvencí.

flanker.27
20.09.2017

Svého času jsem přečetl spoustu vzpomínkových knih našich letců a jiných zahraničních vojáků, jména jako Fajtl, Osolsobě, Šiška, Vild nebo Zdráhala mi byla blízká a byli to hrdinové mého dětství. Ale jedna kniha a jeden autor je překonávali. Bufka se zde předvedl nejen jako zdroj vzpomínek, ale dle mého i jako brilantní autor a je opravdu smutné, že právě jemu nebylo dopřáno napsat toho více. Už celé pojetí knihy jako dialog s otcem je poměrně netypické a jedinečné, dodává to knize velice osobní ráz a takovou posmutnělou atmosféru. Čeho se vlastně tihle lidé museli vzdát, když odešli přes Polsko či Rumunsko do zahraničí, aby pak ve Francii, Británii nebo SSSR bojovali proti nepříteli, který hrozil zničit celý svět. Navíc se od autora člověk dozví hodně o mentalitě Čechoslováků, Francouzů, Britů, těch nahoře i těch dole. A přesto zbude místo i na humor, jaký se může odehrát snad jen za války. Mám na mysli epizodu na lodi přepravující letce z Gibraltaru do Anglie, kdy po různých rozmíškách jeden z letců vypoví vznešenému pasažérstvu, za které nastavuje krk, co si o něm myslí takovým způsobem, že se člověk chytá za břicho a zároveň tleská.

Psaran
20.04.2017

Naprosto perfektní kniha! Stejně jako ostatní potvrzuji, že se čte jedním dechem.

pavel80
15.02.2017

Knihu jsem přečetl téměř jedním dechem, je psaná velmi čtivě, bez zbytečného balastu a je velice napínavá. Stylem vyprávění bych ji přirovnal k "Sestřelen" jiného českého letce Františka Fajtla, taktéž vynikající kniha. Jediné mínus je, alespoň pro mě, že je příliš krátká... Doporučuji nejen fandům vojenské a letecké historie, myslím, že kniha zaujme i běžné čtenáře. Autorovo líčení chování například našich francouzských "spojenců", poměrů mezi našimi vojáky ve Francii a Anglii, jednání vysokých českých exilových politiků a důstojníků, či bohužel některých odpadlických Čechů je skutečně velice poučné.

michal9632
16.09.2014

Skvělá kniha, ve které autor Vilém Bufka popisuje 6 let života v RAF i v zajateckých táborech, ba dokonce i výslechy na Gestapu. Kniha je psána zajímavým způsobem, ale o to čtivým a poutavým, který nedovolí čtenáři dát ji z ruky. Nejprve je kapitola tvořena příběhem Viléma Bufky a její závěr je tvořen rozhovorem s jeho otcem po skončení války. Jediná smutná věc v jeho životě je ta, že se konce války nedožila jeho maminka. Je to jedna z nejlepších knih, kterou o čs. letcích přečetl.

kosva
13.01.2014

Jedním dechem

fan_tomas
08.07.2013

Další perfektní čtení o Československý válečných pilotech v RAF.

Mark
28.10.2012

Velmi pěkná kniha. Hodně tězko se odkladala, člověk by ji chtěl přečíst najednou.

yrovi
01.09.2012

Byl to zážitek, takové knihy mám nejraději .

Bránolog
06.02.2012

Moje nejoblíbenější kniha o válečných pilotech, spolu se Zbylo nás devět.

druhá světová válka (1939-1945) čeští vojáci ve 2. světové válce 311. peruť RAF

Vilém Bufka