Spravedlnost podle Selba

Spravedlnost podle Selba https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162032/bmid_spravedlnost-podle-selba-162032.jpg 4 27 8

Na osmašedesátiletého soukromého detektiva Gerharda Selba se obrátí jeden chemický koncern s žádostí, aby odhalil počítačového piráta, který vnáší zmatek do podnikového počítačového systému. Při řešení případu je Selb konfrontován se svou vlastní minulostí mladého, energického nacistického státního zástupce a nalézá přitom svérázné řešení, jak potrestat dvě vraždy, jejichž nic nechápajícím nástrojem se kdysi stal. G. Selb není ani hrdinský kriminalista, ani antihrdina, je to člověk, který umí žít, umí se zamilovat, žárlit, rád dobře jí, poslouchá hudbu a stará se o kocoura Turba. Svým případům se věnuje s poctivostí, jež má odčinit provinění, kterého se dopustil v době nacismu. (oficiální text knihy)... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Prostor

Selbs Justiz , 1987

Runinka
25.07.2023 4 z 5

Zajímavě napsaný detektivní román-zejména o tom, že minulost Tě stejně dožene.

radimch
11.10.2021 4 z 5

Zajímavé, zamyšleníhodné.

lencin
06.06.2019 4 z 5

Výborné. Trochu mi připomínalo P. Marlowa, ale v Německu.
Konfrontace s vlastní vytěsněnou nacistickou minulostí.

Disease
15.04.2019 3 z 5

Je znát, že je to prvotina, ale už se tu rýsuje Schlinkův styl. Jako detektivka nic zásadního, ale jako román solidní. Na Předčítače to samozřejmě nemá ani náhodou, nicméně dám i další knihy autora.

Layyen
19.06.2018 5 z 5

zajímavý náhled do poválečné doby..

ber-tram
29.05.2017 4 z 5

Selb připomíná Phila Marlowa. V Německu a ve výslužbě. Schlink ho prezentuje jako sebezpytavého šťourala, který vánoční stromek zálibně ověšuje pixlami od sardinek a přitom spekuluje o motivech vraha.
Svižné kapitolky mají neobyčejně činorodé názvy, vždyť nudné číslování svede každý.
A ještě něco: kdo četl zprofanovaného Předčítače, zjistí, jaká je to vedle o deset let staršího Selba literární slabota. A kdo ještě ne, ať radši věří jen Selbovi. 25/17

konicekbily
23.08.2016 3 z 5

Kniha je spíše vhodná pro čtenáře zabývající se historií než pro hltače detektivek.

Isew
27.07.2014 4 z 5

(SPOILER) Část, když bývalý nacistický státní zástupce Selb odhaluje počítačového hackera, je standardní detektivka. Na zajímavosti příběh získává až jeho smrtí a pátráním v minulosti, která spadá do období třetí říše. Pro autora je to vděčné téma, které zaujme. Nacistické Německo lákalo, láká a lákat bude. Je to sázka na jistotu. Jako bývalý nacistický státní zástupce se Selb podílel na odsouzení k smrti lidí. Teď zjišťuje, že byl jen loutkou, za jejíž nitky tahal někdo jiný. Na knize je zajímavý pohled z druhé strany. Pohled přesvědčeného nacisty, který sloužil zájmům své vlasti. Na otázku, jak vůbec někdo mohl věřit nacionálnímu socialismu, podává odpověď: "Když jste vyrůstala vy, věděla jste to, co my jsme se dovídali po kouskách až po pětačtyřicátém." Asi na tom něco bude. Z celé knihy vyplývá, že prohlédl lež ve které žil a změnil se. Ale když vezme osud do svých rukou a rozhodne se trestat na vlastní pěst, tak ve mně nevyvolal pocit zadostiučení (nevím, jestli to tak autor chtěl). Spíš zklamání a znechucení nad tím, že se zachoval úplně stejně, jak ti před mnoha lety, kterým vědomě i nevědomě sloužil.