R47 R47 komentáře u knih

Píseň kamene Píseň kamene Iain Banks

Ta atmosféra... Jedinečná a tajemná. Plná náznaků.

30.01.2021 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Strhující kniha o vášni, osudové přitažlivoati lidí, kteří se nesnáší a nemravná moralita o tehdejší britské společnosti. Obrazný popis sexuálních scén nezestárnul.

30.01.2021 5 z 5

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

Velká bída. Nečtěte to, jestli vám jde o tajemno a mystiku jako ve Jménu růže. Nečtěte to ani kvůli lásce ke komiksům. Kvůli tomu jsem se do toho pustil já. Zaujala mě anotace, že se hlavní hrdina prostřednictvím komiksů a starých časopisů snaží odhalit svou minulost po ztrátě paměti. Navíc když víte, že Umberto Eco napsal několik literárněvědných esejů na téma popkultura a komiks. Ale tohle vůbec nefunguje. Utahané a nudné. Možná pro Italy to něco znamená. To rozpomínání na fašistickou minulost. Ale Čechům to nic neřekne.

27.01.2021 1 z 5

Hledání dokonalého jazyka v evropské kultuře Hledání dokonalého jazyka v evropské kultuře Umberto Eco

Super knížka. Ale v češtině má ještě o chlup lepší ekvivalent z pera Patrika Ouředníka.

27.01.2021 4 z 5

Něco je jinak Něco je jinak Ondřej Neff

Skvělý úvod do světa české sci-fi. Přelomové a poctivé.

26.01.2021 5 z 5

Levá ruka tmy Levá ruka tmy Ursula K. Le Guin

Když jsem knihu četl poprvé, byl jsem z ní dost zklamaný. Bylo to pro mě takové bloudění odnikud nikam. S věčně nejistými postavami a motivy. Ale asi jsem do té knihy musel dospět. Napodruhé jsem si jí dokonale užil, užil si tu amorfnost a nejednoznačnost. To odcizení hlavního hrdiny. Mám teď za sebou starší Sturgeonovo Venus Plus X i dva díly aktuálně vychvalované tetralogie Ady Palmer Too like lightning, které se obě zaobírají problémem genderu, ale Levá ruka tmy mi přišla nejzajímavější a průkopnická, vizionářská. Zasloužené ceny Hugo, Nebula...

26.01.2021 5 z 5

Pokolení starců Pokolení starců Brian Wilson Aldiss

Bavilo a lehce překvapovalo, že se to neodebíralo takovým směrem, jaký jsem čekal. Ale na druhou stranu nic přelomového. Varianta Potomků lidí nebo Cesty.

25.01.2021 3 z 5

Eon Eon Greg Bear

Začátek absolutně super "dobová" hardcore sci-fi. Jakmile se dostanou na Cestu, začalo to být dost abstraktní a trochu jsem se ztrácel. Což ale může být tím, že jsem si to dal v angličtině. Druhý díl už si dám v překladu.

23.01.2021 5 z 5

Hudba krve Hudba krve Greg Bear

Pro mě příjemné překvapení. A číst to v době covidu je o to lepší.

23.01.2021 4 z 5

Mesiáš Mesiáš Andrei Codrescu

Metla to vystihla přesně.

23.01.2021 odpad!

Nemesis Nemesis Isaac Asimov

Velká nuda. V celý knize se nic nestane.

23.01.2021 1 z 5

Kvantový zloděj Kvantový zloděj Hannu Rajaniemi

Hrozná slátanina. Zaujaly možná dva vedlejší motivy z celý knihy, jinak nic. Vůbec nechápu, proč se autor odvolává na Arsena Lipena. Tohle s ním nemá nic společného. Zlatá Krysa z nerez oceli.

20.01.2021 1 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Nutil jsem se dočíst. Nebýt korony a že nebylo po ruce nic jiného, asi bych nezvládl. Hvězdu navíc za důležitost pro vývoj žánru.

20.01.2021 2 z 5

Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Bruce Sterling

Pro skalní fandy kyberpunku tak trochu povinnost. Kvalita jednotlivých povídek ovšem značně kolísá. Něco hlubšího ve mě zanechala jen Rudá hvězda, zimní orbita.

Plameny hvězd Plameny hvězd Martin Šust

Pokud máte rádi sci-fi povídky, doporučuju. Je to ale jednohubka, která se rychle vytratí z hlavy. Eric Brown (Cesta za nadějí) je přešlap. Nejlepší je na konci Mayflower II od Stephena Baxtera.

Noční inspektor Noční inspektor Frederick Busch

Strhující vyprávění. Obrazy války Severu proti Jihu se tu mísí se sexuálními scénami a osudem autora Bílé velryby. Spousta symbolů a postupně odhalovaných tajemství.

20.01.2021 5 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Těšil jsem se na mystiku (a vystřízlivění z ní). Nepřišla.

Psi z ráje Psi z ráje Abel Posse

Parádní kniha. Fantastická. S indiánama v horkovzdušných balonech a Kolumbem, který se na své historické plavbě střetává i s lodí Mayflower. Apokryf o objevování Ameriky.

20.01.2021 5 z 5

Dřeň Dřeň Robert Reed

Obrovská loď, která má v sobě planetu a lidi, který jsou prakticky nesmrtelný co do dlouhověkosti i zranitelnosti. Má to zvláštně snovou atmosféru a trochu pomalej a dost zbytečnej začátek (epizoda s fénixama), ale pak mě to nutilo číst a číst... To podivný uvažování lidí, pro který jsou milénia nic, jejichž mozek přežije v tekutym dusíku (a tim pádek přežijou i oni) a který si zbraň udělaj i z vlastní holenní kosti.

18.01.2021 4 z 5