Noční inspektor

Noční inspektor https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223582/bmid_nocni-inspektor-HJm-223582.jpg 4 28 7

William Bartholomew je zmrzačený veterán z války Severu proti Jihu, vrací se z bitevních polí do města New York jako zocelený muž, usilující zvrátit svůj nešťastný osud.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Slovanský dům (Praha)

The Night Inspector , 1999

bob0985
27.01.2021 4 z 5

Knihu jsem nečetl, ale poslouchal. Poprvé se mi stalo, že lituji, že jsem ji nečetl. Nejde o osobu, která knihu načetla, ale o to, že jsem měl pocit, že nedokážu mít s příběhem užší a osobnější vztah, který si dle mého mínění určitě zaslouží a který u mě spíš navozuje četba. Těžko se mi to tedy hodnotí. Dal bych 3,5

kob
24.01.2021 5 z 5

Drsný příběh, který je napsán zvláštně strhujícím způsobem. Úplně čtenáře vtáhne.

R47
20.01.2021 5 z 5

Strhující vyprávění. Obrazy války Severu proti Jihu se tu mísí se sexuálními scénami a osudem autora Bílé velryby. Spousta symbolů a postupně odhalovaných tajemství.

olga8832
17.01.2021 5 z 5

Nádherné vyprávění a zajímavý příběh. Osud Hermana Melvilla, fragmenty z občanské války, městský život v New Yorku v 60. letech 19. století....

Sidonka3
13.01.2021 5 z 5

Předně velké díky za rozhlasové zpracování různých kvalitních literárních děl, rádio mi zpřístupňuje romány, ke kterým bych se jinak těžko dostávala. Tentokrát jsem si dala „Četbu s hvězdičkou“. Román je totiž prostoupený vzpomínkami na brutální válečné zážitky a nechybí ani působivé erotické scény, v jistém ohledu nechybí ani ty zvrácenější. Je to knížka pro silnější nátury. Nevím, jestli je to jenom válečný román, rozhodně má thrillerové prvky a pro mě až zvláštní, sugestivní až mysteriózní nádech. Nechybí zajímavá forma vyprávění, která asi není úplně pro každého. Dále prozrazuju něco ze zápletky, takže pozor, dále menší spoiler:

Hlavní hrdina je veterán z války, ostřelovač se znetvořeným obličejem zakrytým podivnou maskou, který na mě působil částečně přízračně, jako fantom z jiného světa, částečně naturalisticky. (Doslovně i v přeneseném smyslu slova ztratil ve válce svou tvář). Především je to ovšem muž z masa a kostí, žádný necita, který má své potřeby a za drsnou chlapáckou fasádou a kontroverzní válečnou minulostí ukrývá i potřebu obyčejné lásky. Nechybí osudová žena, atraktivní, záhadná a přátelská prostitutka, jíž často navštěvuje a která to s ním prostě umí. Jako protipól umělé, placené, trochu předstírané účelové náklonnosti od profesionálky, je tu obyčejná vdova s dětmi, pradlena, která je místo voňavek cítit pachy mokrého prádla, vonící domovem, jídlem a kuchyní, poctivou prací, o níž začíná hrdina projevovat zájem.
Po večerech se také schází se spisovatelem a nočním inspektorem z přístavu. Autor nás zve na noční výpravu do Dantova pekla ( nebo-li na procházku po nejchudší, drsné části New Yorku). Amerika se v té době ještě úplně nevypořádala s otroctvím, alespoň u nejchudších přistěhovalců, zastrčených v doupatech, kde bují dětská prostituce zejména s bezprizorními potomky bývalých otroků. Muži se vrhají do nebezpečné akce a nočního dobrodružství a já trnula, co všechno z toho vzejde, protože čtenář docela tuší, že tohle nemusí vůbec dopadnout dobře a věřit se dá jenom málokomu...

Citáty: "Vybíráme si bez možnosti výběru."

Ta žena mi řekla, ať si sundám masku. Poprosila mě o to. Ale já řekl: „Jestli si sundám masku, vyděsím tě k smrti a už nikdy se mnou nebudeš chtít spát." Ale ona řekla, že už viděla v této posteli všechno a nic jí nemůže překvapit ani vyděsit. Řekl jsem: „Sundám si svou masku, až si sundáš tu svoji.“ A ona řekla: „To by ses k smrti vyděsil ty.“

palka452
03.01.2021 5 z 5

Nyní na rádiu Vltava

Knišíl
14.08.2015 4 z 5

Když jsem se rozhodl přečíst tuto knihu, vstupoval jsem na neprobádané území. Autor u nás v Česku téměř neznámý, mě však dokázal přesvědčit, že psát umí. Přiznám se, že po prvním stránkách jsem z knihy nadšený nebyl, příběh mi připadal, jen jako popis scén, nic moc mě nepoutalo číst dál. Naštěstí po pár stranách se pomalu začíná děj rozjíždět a na konec se dostane i na nečekaný zvrat. Příběh je vypravován v ich-formě Williamem Bartholomewem, popisované scény s Občanské války Severu proti Jihu oplývají naturalistickou brutalitou a vždy mě přikovaly ke slovům na řádcích. Autor se nebál ukázat špinavou a brutální stránku života v New Yorku na konci šedesátých let devatenáctého století. Děvky, sex, vraždy, sebevraždy, přetrvávající ponižování černých atd. Shrnuto podtrženo knihu doporučuji.

rozhlasové zpracování

Autorovy knížky