r0st4 r0st4 komentáře u knih

Přiznám se, že jsem si docela dlouho lámal hlavu, jak knihu vlastně zhodnotit. Harari je výborný vypravěč, kterému se (obzvlášť v první třetině knihy) daří velmi poutavě popisovat evoluci lidstva a to za využití chytrých i vtipných přirovnání, která člověka normálně nenapadnou. Čím víc se však blíží k současnosti, tím víc je patrné, že tu něco úplně nesedí a zhruba kolem poloviny knížky se z prostého sesumírování definitivně stává možná až příliš okaté "co si o vývoji lidstva myslí Harari".

Příměry najednou už nejsou tak trefné, objevuje spousta fabulací a člověk najednou zjišťuje, že musí při čtení dávat extrémní pozor a prakticky všechno podrobovat kritickému myšlení. Tato nutnost vlastního myšlení je na jednu stranu extrémně příjemnou perličkou, avšak na té druhé si troufám tvrdit, že to nebylo úplně autorovým záměrem.

Sečteno, podtrženo velmi zajímavá kniha, kterou je ale třeba zpochybňovat na každé stránce a nebrat ji jako čistě faktografickou publikaci. Což upřímně doufám, že dělají v případě Harariho rad i všichni ti vysocí státníci, jež s ním údajně rádi konzultují různá témata :)

10.10.2022 3 z 5

Další volnější víkend za mnou a tím pádem i další Harry Potter. A opět zcela (ne)objektivně za plný počet. Pro tuhle sérii asi budu mít vždycky slabost :) A to i navzdory tomu, že čím víckrát jsem ji četl a čím starší při každém takovém čtení jsem, tím víc mi leze Harry na nervy, protože se, obzvlášť v prvních pár dílech, opravdu dost často chová jako totální kretén :D

Každopádně Vězeň z Azkabanu je jeden z mých nejoblíbenějších dílů (co se filmových zpracování týče, tak úplně nejoblíbenější), neb tu Rowlingová pomalu začíná pracovat s hodně temnými motivy, což těm příbehům náramně svědčí.

14.07.2021 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Tohle je velký překvapení! Obzvlášť, když jde o další knížku, kterou jsem koupil impulzivně jen na základě parádní obálky :)

Musím se přiznat, že českým autorům jsem se, až na čestné výjimky, vždy spíš vyhýbal. Poslední dobou tenhle nešvar ale, byť spíš náhodou, napravuju a nutno podotknout, že jsem celý život asi o hodně přicházel, protože jako Maříkova Salamis, i Fritzova epopej je naprosto dechberoucí!

Jasně, antologie obsahuje i slabší kousky (třeba Roky naší lásky se se mnou absolutně minuly), ale z knihy si celkově odnáším hlavně pozitivní dojmy (Archa zrůd!!). Tohle se povedlo moc a doufám, že si od Fritze ještě někdy něco budu moct přečíst :)

08.08.2022 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Přiznávám, jako spousta dalších, i já jsem se zpočátku obával dobrodružství samotného Barbariče a prvních cca 50 stran mě v tom jen utvrzovalo. Neseděla mi ich-forma, ani na Červenáka až moc pomalé a popisné rozjíždění příběhu. Jenže sotva co Matěj dorazil na Sitno, kniha nabrala skoro až "vražedné" tempo, otázky se začaly vršit a najednou koukám, že jsem na konci knihy a mám obrovské nutkání ihned sáhnout po dalším dílu :)

07.12.2020 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Moje první setkání s Josefem Bergmanem (stejně jako Klevisovou) a nutno podotknout, že vlastně velmi příjemné. Autorka píše opravdu čtivě, díky čemuž utíkají stránky pod prsty jedna za druhou. Právě díky tomu ale vynikne to, co u detektivek moc nemusím a svého času jsem si na to stěžoval i třeba u Poutníka z Eytonského lesa:

1) Prvních dobře 40 % knihy se vůbec nic neděje a jen se seznamujeme s postavami (v nichž jsem měl první hodinu, dvě čtení pěkný bordel) a prostředím
2) Detektivové vlastně ani pořádně nevyšetřují. Párkrát si s někým promluví a pak jim někdo řekne přesně to, co potřebují vědět

Jako kriminálka je tak Sněžný měsíc vlastně dost průměrný. Díky čtivosti a zvolenému prostředí (což je dost subjektivní) ale přečtení rozhodně nelituju :)

13.09.2021 3 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Když dostal vlastní knížku Barbarič, musel ji dostat i Stein (a Jaroš). A bylo to stejně příjemné jako v případě pana notáře.

Červenák svým postavám rozumí a po těch několika knihách už je má hodně zmáknuté. Příběh proto vesele sprintuje kupředu a člověk se ani nemá moc čas šťourat v detailech. Tentokrát si ale jednu větší výtku neodpustím. Nevím, zda-li to byl záměr, nebo opomenutí, ale jak Vlk a dýka, tak Les přízraků pracují s motivem únosu, předání výkupného kdesi uprostřed lesa a vyjednávání s únosci. Bez Jarošova ponouknutí se přiznám, že když se Stein dobral ke stejné pasáži jako Barbarič o dva roky dřív, chvíli jsem váhal, jestli náhodou nečtu tutéž knihu :)

Stále ale za mě jde o velmi nadprůměrnou historickou detektivku, které Červenák začíná sekat jak Baťa cvičky a... mně to vlastně vůbec nevadí. Už teď se těším na Anděla v podsvětí ;)

11.02.2021

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Nevím, jestli se to vůbec může říkat nahlas, obzvlášť na knižním portálu, ale Stephen King mi vždycky, coby autor, přišel malinko přeceňovaný. Na druhou stranu jeho synátor, to je jiná! Hillův styl vyprávění i příběhy samotné mi vždycky imponovaly mnohem víc a právě Zámek a Klíč je pro mě etalonem jeho tvorby!

Po Sandmanovi či Mezi řádky další vynikající komiks, který lze s klidným svědomím doporučit všem těm chytrákům, podle kterých je tento žánr v tom lepším případě pro děti, v tom horším a priori stupidní. Dokonce jsem se časem prokoukal i k Rodriguezově kresbě, která je extrémně detailní a atmosférická, byť mi dlouhou dobu přišla až přespříliš animácká ("cartoonish").

Jestli máte rádi thrillery/horory a ideálně i komiksy, s touhle sérií nejde šlápnout vedle ;)

29.09.2020 4 z 5

Přiznám se, že po Perryho biografii jsem byl k další - věnující se fandomu mého mládí - o poznání skeptičtější, ale tentokrát naštěstí úplně zbytečně. Tohle byla krásně nostalgická jízda a neskutečně příjemný pohled za kulisy série (a nejen jí), s níž jsem nadšeně vyrůstal. Dokonce natolik, že jsem knihu vzal a odložil až s dočtením. Větší poklonu snad ani vyseknout nemůžu :)

Hvězdička dolů je jen za velmi občasné autorovo opakování a samotný konec.

04.02.2024 4 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

(SPOILER) Tak tohle bylo... dost jiné, než jsem čekal po dočtení čtverky. Vlastně si teď ani nejsem jistý, jestli jde opravdu o závěrečný díl Báthoryho dobrodružství, a nebo se s kapitánem ještě někdy shledáme. Tak či tak jsem si ale putování po jeho boku neskonale užil! :)

Ano, po Železném půlměsíci jsem čekal v pravdě epické rozuzlení, místo nějž je však servírováno skoro až komorní drama na pozadí obrovských událostí. Možná ale právě díky tomu, že mě Hradba západu dokázala takhle zaskočit, mě tak neskonale bavila. Červenák je prostě mistr historických fikcí, od kterého si rád přečtu prakticky cokoliv ;)

P.S.: Pokud bych měl přeci jen něco vytknout, moc se mi nelíbila linka s Vlčicí, která je díky přímé práci s nadpřirozenem snad ještě výrazně horší, než byl Černý rytíř v Ďáblově pevnosti. Její finální pasáže absolutně vybočují z žánru, do nějž je nám předkládáno, že kniha patří, a mně to opravdu kazilo zážitek. Naštěstí jen chvíli :)

14.08.2021 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

No, kde začít? Předně je asi nutné uznat, že jakmile si člověk zvykne na styl psaní (mně to trvalo nějakých 5-6 kapitol), ne nepodobný Wattpadovské produkci, vlastně se to čte docela dobře a stránky utíkají jedna za druhou :) Tomu ostatně notně napomáhá i fakt, že jsou kapitoly veskrze krátké a většinu člověk přečte pod deset minut. Potěšil i námět; horory a obzvlášť strašidelné domy mám rád, ale Coates má prostě do žánrového nadprůměru docela daleko.

Budování atmosféry v jejím podání popravdě moc nefunguje a i ty střípky, co se jí povede utepat, úspěšně skončí v koši v závěrečné třetině, kdy se z hororu prakticky stává čistý survival. Na druhou stranu, přiznám se, že nevím, kdo je cílovkou knihy. Pokud to mají být spíš mladší čtenáři, tak do 14 let, dovedu si představit, že to na ně působí mnohem intenzivněji než na dospělého ;)

P.S.: Postupem času začínám být docela alergický na horory, v nichž autoři zmiňují a vysmívají se známým hororvým klišé jen proto, aby o deset stránek později nechali své postavy dělat přesně totéž :/

15.04.2021 3 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Ve stínu slunce byla naprostá pecka a pro mě osobně i jedno z největších knižních překvapení loňského roku! Což je ale docela na prd pro V ledovém sevření, protože další díl tím v mých očích logicky přišel o prvek překvapení :)

Trvalo mi proto o chvilku déle, než jsem se do dvojky začetl (úvod mi přijde místy opravdu hodně rozvláčný) a mnohem víc jsem vnímal i překlepy, kterých je v V ledovém sevření až překvapivě mnoho (že by nesvědomitá redakce?). NICMÉNĚ Kuba Mařík servíruje další fenomenální sci-fi počin, který v klidu snese srovnání s velikány žánru.

Nové dobrodružství UTSS Salamis je stejně akční, napínavé, zábavné a plné parádních zvratů jako jednička a po nějakých 20-30 stranách nabere dobře známé vražedné tempo, které si bez problému udrží až do samotného závěru. Naprosto cíleně jsem se proto musel nutit knihu odkládat, aby mi těch necelých 300 stran neproběhlo prsty příliš rychle. Nejsem totiž připravený na dlouhé čekání na třetí díl.

P.S.: Bonusovou pátou hvězdu dávám ve své hlavě za Klendathu, které mi vykouzlilo úsměv na tváři :)

31.03.2021 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harryho jsem měl vždycky půjčeného od kamarádů. S novým vydáním (ty obálky jsou vážně nádherné!) jsem se proto rozhodl knihovnu konečně doplnit o vlastní výtisky a současně si to po nějakých dvou, třech letech znovu přečíst. A pořád je to bomba :)

Obzvlášť na prvním dílu je sice ještě vidět, že Rowlingová prostě nebyla vypsaná a tu a tam to někde vypravěčsky drhne, ale vzhledem k tomu, že s každým dalším dílem je to už jen a jen lepší, jde o výtku, která vlastně ani nestojí moc za řeč :)

Jak už tu někdo psal, dětství bez Harryho by prostě nebylo ono. A dospělost vlastně taky ne :) A teď už hurá na Tajemnou komnatu!

10.09.2019 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Chm... u prvního dílu jsem nadával na wattpadovský styl psaní. Teď už došlo k sešupu rovnou do celkové wattpadovské produkce. Příběh je prosťoučký, dialogy hloupé, postavy vesměs nesympatické a od absolutního odpadu knížku uchránilo pouze to, že není příliš dlouhá a Coates prostě zvládá psát čtivě, takže stránky celkem ubíhají.

Nicméně zatímco první díl série místy docela obstojně zvládal i hororovou atmosféru, tady se s duchy spíš kamarádí, takže o ní němůže být ani řeč. Tohle je opravdu horor pro děti tak do 10 let věku.

06.12.2022 1 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Po sice výborné, ale mou maličkostí přeci jen krapet vlažněji přijaté Ďáblově pevnosti, jsem se v Železném půlměsíci opět dočkal vpravdě typického Báthoryovského dobrodružství! A náramně jsem si ho užil! :)

Nadpřirozena tentokrát bylo zase jen tak akorát na dotvoření atmosféry a orámování veskrze historicko-vojenského románu, které Červenák umí jako málokdo. S každou další knížkou tak tenhle chlapík pomalu ale jistě stoupá na mém žebříčku a už definitivně se zahnízdil ve společnosti autorů, jejichž novinky vyhlížím s neskrývanou netrpělivostí.

Jedinou výtkou tak je drobné přešlapování na místě. Prakticky od začátku je velmi patrné, jak už někdo v komentářích zmiňoval přede mnou, že si Červenák hlavně chystá půdu pro epické završení série, do kterého se rovnou pouštím :)

26.07.2021 4 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Pro fanoušky seriálu, toužící po (pikantních) detailech ze zákulisí tahle knížka vážně není. Poutavé obálce a reklamním sloganům navzdory. Ono v ní o fanoušky Přátel popravdě nejde vůbec. Pominu-li cca 20 stran pojednávajících o tom, jak jednotliví herci své ikonické role získali, seriál tu slouží jen jako berlička podepírající příšerně dlouhou stať o vývoji americké společnosti na přelomu milénia. A když pak autorka v samotném závěru do celého mixu ještě přihodila #MeToo kampaň, ztratila u mě šanci i na průměrné hodnocení. Čekal jsem "Vše o nejoblíbenějším seriálu všech dob", dostal jsem "Vše o životě generace X v Americe; se zvláštním zaměřením na menšiny". O to jsem vážně nestál.

29.09.2019 2 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Obecnému konsenzu navzdory je ta knížka podle mě fakt špatná. A to i v rámci brakového žánru. Přiznám se, že jde o moje první setkání s "Kotletovou" produkcí a jestli je zbytek jeho knih jen z poloviny takový jako Stalingrad, nemám moc zájem dál pokračovat. Ne, že bych od tohoto typu knížek čekal nějaký hluboký příběh či nosné dialogy, ale se stylistikou ne nepodobnou slohové práci středoškolského studenta ten Kotletovský kult totálně nechápu.

Dvě hvězdy nicméně tasím za fakt, že i když jsem naskakoval do rozjetého vlaku, "příběh" je vystavěn tak, že jsem si ho mohl v klidu užít, aniž bych měl pocit, že mi chybí souvislosti. Plus závěrečná třetina knihy jede v opravdu ďábelském tempu, ve kterém člověk vcelku úspěšně zapomene i na to, jak mizerně je to napsané. Holt asi fakt nejsem cílovka :)

29.08.2019 2 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Předně si dovolím napsat, že ačkoliv to tak z následujících řádků nemusí nutně vypadat, další Červenákovinu jsem si opět užil :) Od svých starších sestřiček mě ale bohužel nemotivuje k okamžitému sáhnutí po dalším dílu. Spíš naopak.

Anděl v podsvětí je s přehledem nejtlustším přírůstkem od série a nutno zmínit, že mu to vlastně vůběc nesvědčí. Celý děj je tak nějak divně rozplizlý, bez tahu na branku a byť má jít (po dvou úkrocích) znovu o příběh celého tria, Barbarič se kupříkladu v cca třetině knihy vůbec nevyskytuje.

Čtivost zůstala zachována, ale jak už bylo zmíněno v několika příspěvcích přede mnou, příběh je takový prazvláštní slepenec všeho možného, který kupředu notně postrukje hlavně deus ex Maxmilian. I díky tomu jde za mě s přehledem o nejslabší kousek, který se bohužel nemůže nijak zvlášť opřit ani o finální rozuzlení, v němž SPOILER SPOILER čtenář zjistí, že vrahem sice možná je zahradník, ale takový, který v knize prakticky vůbec nevystupuje a vlastně se o něm, až do rozřešení, po celou stopáž vůbec nemluví.

30.08.2022 3 z 5

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

A je to za mnou. Tohle byla fenomenální jízda a jako tolikrát v minulosti i tentokrát mě zamrzelo, když mi pod prsty proběhla poslední stránka. Postavy mi v průběhu těch tří knih neuvěřitelně přirostly k srdci a jejich svět mi bude chybět. Jestli se pustím do nové trilogie zatím nevím, možná... jednou. Až to nebude tak čerstvé :)

Každopádně Podzimní republika je vynikajícím vysokooktanovým završením téhle ságy, během kterého člověk nemá moc času se nudit a hltá jednu kapitolu za druhou. V druhé půlce knihy to trochu narušuje jen Adamatova linka, která už mi přišla trochu zbytečná, ale rozhodně nešlo o nic, co by mi snad zkazilo celkový dojem.

24.07.2023 5 z 5

Krvavé tažení Krvavé tažení Brian McClellan

Prazvláštní styl psaní zůstal (a pořád nevím, za kým to jde), ale bomby se tu jely parádní. Zběsilé tempo konce první knihy se do dvojky přeneslo téměř ze sta procent a četlo se to v podstatě jedním dechem!

Ani jedna ze tří (čtyř, budeme-li počítat i Nilu, která tu ale byla oproti jedničce lehce upozaděná) hlavních dějových linek v podstatě neměla hluchá místa a pochválit je třeba i vývoj jednotlivých postav, u kterých se konečně šlo trochu víc do hloubky.

Série za mě má jednoznačně vzestupnou tendenci a je mi skoro líto, že už mi zbývá jen poslední díl :)

23.06.2023 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Další z kategorie "koupeno kvůli super obálce" :) Tentokrát ale s rozhodováním nemálo pomohla i anotace. Za mě vážně velké překvapení. Hodně mi to typově připomíná nedávno dočtený první díl Prachmistrů. Jako tam i tady je důraz kladen víc na politiku a svět jako takový než na fantaskní prvky, kterých je ovšem požehnaně.

Zákonnitosti světa, fungování alchymie/magie i enklávy jsou za mě super! Przechrzta navíc píše velmi čtivě a je vidět, že si se zasazením do období začátku 20. století vyhrál. Tohle je opravdu parádní záležitost a už teď se nemůžu dočkat druhého dílu (ještě že trojka vychází tak brzy)!

20.03.2023 4 z 5