Psax Psax komentáře u knih

Polštář z trávy Polštář z trávy Sóseki Nacume

My TOP10.
Nerozumím komentářům o obtížném čtení, nesourodosti a náročnosti textu.
Kusamakura je vskutku povznášející čtení, po kterém se člověk ještě zamyslí.
A scéna u holiče je vynikající. .)

12.06.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

No, myslím, že si místo toho přečtu ještě jednou Lady Fuckingham...

21.10.2013

Dračí doupě: Pravidla pro pokročilé Dračí doupě: Pravidla pro pokročilé Michael Bronec

Povolání se dělí, bestiář se rozrůstá, a postavy objevují širý svět.
(Příklad: .. co to? Že by Hrun ještě žil? Ne. Jiný příklad...:)

15.05.2013 4 z 5

Osm smrtelných hříchů Osm smrtelných hříchů Konrad Lorenz

Kniha pro neustálé zamýšlení se nad větami právě přečtenými. Nepříliš optimistický obraz naší společnosti pohledem etologa. Doporučuji!

25.03.2016 5 z 5

Doba jedová Doba jedová Anna Strunecká

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. obvinil prof. Struneckou z manipulace s daty, nedostatečné kvalifikace a radikalizace společnosti. V televizním pořadu České televize označil prof. Struneckou za seniorku, která není lékařkou, ani odborníkem na očkování a nikoho nikdy neočkovala. V jiné recenzi uvedl, že je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny, předsedou redakčního časopisu Očkování a cestovní medicína a kritizoval dílčí body knihy na celkem 46 stranách

16.02.2021 odpad!

Na rozkaz krále Na rozkaz krále Ljuba Štíplová

První český i můj první gamebook, na který mám jen ty nejlepší vzpomínky.
Dokonce jsem ho tenkrát neuměle propiskou do sešitu kopíroval i s obrázky.

29.08.2014 5 z 5

Deník nalezený ve vaně Deník nalezený ve vaně Stanisław Lem

Stejně, jako je Bradburyho Osamělá Smrt instantní depresí,
Deník nalezený ve vaně Stanisława Lema je instantní schizoffrenií.
Nechtěli jste být špiony? Hrát dvojí hru? A co trojí? Nebo čtvernou..?
Vynikající kniha.

21.10.2013 5 z 5

Nástup Nástup Václav Řezáč (p)

Dnešní čtenář samozřejmě nahlíží na děj i tehdejší atmosféru poněkud s odstupem (nebo by alespoň měl :) , ale i přes ideové zabarvení knihy, zůstáv Nástup velice čtivým a zajímavým románem.

26.08.2013 4 z 5

Sanširó Sanširó Sóseki Nacume

Aktuálních 78 % je žalostně málo. Předpokládám, že podhodnocení tohoto díla je dáno odlišností vnímání světů českých čtenářů a jejich vnímání tak odlišného a přece podobného světa měnícího se Japonska.

Román o proměnách Japonska z feudální na moderní kapitalistickou společnost z pohledu venkovského mladého muže, jenž přijíždí do Tokia studovat universitu.
Sanširó se snaží zařadit do moderní společnosti. Cítí se však, jak napovídá podtitul knihy, jako zbloudilá ovce.

Plně jsem ocenil až na druhé přečtení.

12.06.2013 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Bylo mi dvanáct, fantasie pracovala na plné obrátky a já tenkrát tušil, že s Dračím doupětem strávím ještě mnoho a mnoho hodin, dnů, týdnů. ...)

15.05.2013 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Četl jsem v originále, ke konci jsem angličtinu vůbec nevnímal, jen příběh a jeho finále.

31.08.2012 5 z 5

Hlas hory Hlas hory Jasunari Kawabata

Po prvním přečtení této nijak výrazně dynamické knihy jsem ji chtěl vrátit kamarádu, ale nějak jsem se začetl podruhé.
Když jsem ji o dva dny později začínal číst potřetí, raděj jsem mu ji nacpal do rukou.
Už mám svou vlastní...
My TOP10.

12.06.2013 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro experty: Postavy Dračí doupě: Pravidla pro experty: Postavy Michael Bronec

Třetí Dračí doupě. Nejlepší jsou ale začátky. .)

15.05.2013 3 z 5

Zvony Nagasaki Zvony Nagasaki Takaši Nagai

Dr. Nagai v ruinách Nagasaki:

15.07.2017 5 z 5

Diaboliáda / Дьяволиада Diaboliáda / Дьяволиада Michail Bulgakov

Zdejší anotace knihy je sice pěkná, ale popisuje zejména povídku Osudná vejce, která s Diaboliádou nemá nic společného. První řádek odpovídá, ale dál nikoli. Diaboliáda je zběsilá, je šílená, je vtipná a strhující, je zcela překvapivá. Je vynikající. První třetinu jsem se snažil držet tempo s hlavním hrdinou, než mi došlo, že je to marné a nechal jsem se unášet surrealistickým dějem až do konce. Z povídky jsem si vypsal i pár výtečných citací.

22.08.2016 5 z 5

Zpěvy staré Číny Zpěvy staré Číny Bohumil Mathesius

Klasika. Poštěstilo se mi ji zakoupit za pár desítek korun v antikvariátu - i s podpisem a věnováním Bohumila Mathesia!

25.03.2016 5 z 5

3x Sherlock Holmes 3x Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

To je vážně na přebalu Sherlock ze současnosti? Tři, mnohými generacemi čtenářů prověřené, povídky a populární herec na přebalu = vyděláme prachy... Jak smutné.

05.07.2014

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Hodina děsu je velice zavádějící název. To už Krajní meze by byly přiléhavější.
Nicméně zde v komentářích opěvovaný prám si ale vůbec nepamatuji, zato je pro mne nosnou povídkou Zkratka paní Toddové. Majstrštyk!

06.09.2013 3 z 5

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Hluboce oslovující, lehce vyprávěný příběh.
Na to mávání z vlaku asi už nezapomenu. To je prostě nádherný obraz.

26.08.2013

Japonsko-český studijní znakový slovník Japonsko-český studijní znakový slovník David Labus

Výborná věc. Takřka ultimátní pomůcka.

02.06.2013 5 z 5