Psax - Příspěvky

Diaboliáda / ДьяволиадаDiaboliáda / ДьяволиадаM. A. Bulgakov

Zdejší anotace knihy je sice pěkná, ale popisuje zejména povídku Osudná vejce, která s Diaboliádou nemá nic společného. První řádek odpovídá, ale dál nikoli. Diaboliáda je zběsilá, je šílená, je vtipná a strhující, je zcela překvapivá. Je vynikající. První třetinu jsem se snažil držet tempo s hlavním hrdinou, než mi došlo, že je to marné a nechal jsem se unášet surrealistickým dějem až do konce. Z povídky jsem si vypsal i pár výtečných citací.

22.08.2016

Osm smrtelných hříchůOsm smrtelných hříchůK. Lorenz

Kniha pro neustálé zamýšlení se nad větami právě přečtenými. Nepříliš optimistický obraz naší společnosti pohledem etologa. Doporučuji!

Zpěvy staré ČínyZpěvy staré ČínyB. Mathesius

Klasika. Poštěstilo se mi ji zakoupit za pár desítek korun v antikvariátu - i s podpisem a věnováním Bohumila Mathesia!

25.03.2016

Děla a kvetoucí třešněDěla a kvetoucí třešněM. Appelius

Z dnešního pohledu jistě unikátní průvodce, protože poplatný době - tedy nacistické propagandě!

25.03.2016

Co je zase tohle?Co je zase tohle?D. Pálka

Bedřich a Božena jako komentář světa skvělého pozorovatele a fotografa.

26.11.2015

Na rozkaz králeNa rozkaz králeL. Štíplová

První český i můj první gamebook, na který mám jen ty nejlepší vzpomínky.
Dokonce jsem ho tenkrát neuměle propiskou do sešitu kopíroval i s obrázky.

29.08.2014

Kouzelná lampaKouzelná lampaL. Štíplová

Oprava Valdy: kniha obsahuje příběhy tři.

29.08.2014

3x Sherlock Holmes3x Sherlock HolmesA. C. Doyle

To je vážně na přebalu Sherlock ze současnosti? Tři, mnohými generacemi čtenářů prověřené, povídky a populární herec na přebalu = vyděláme prachy... Jak smutné.

05.07.2014

Aby radost nezmizela - Pocta MagoroviAby radost nezmizela - Pocta MagoroviM. Elšíková

Velmi zajímavé čtení.
Zejména část psaná dcerou.

06.01.2014

Noc v patáchNoc v patáchJ. Strnadel

Krásně psané smutné vzpomínání. Poesie v próze.
Velice silné. Po přečtení první povídky jsem knihu musel odložit, abych nabral sil...

06.01.2014

Kulihrášek v hlubinách mořskýchKulihrášek v hlubinách mořskýchM. Voleská

Úžasné ilustrace. Pro dětské poznávání přírody ideální..

06.01.2014

Deník nalezený ve vaněDeník nalezený ve vaněS. Lem

Stejně, jako je Bradburyho Osamělá Smrt instantní depresí,
Deník nalezený ve vaně Stanisława Lema je instantní schizoffrenií.
Nechtěli jste být špiony? Hrát dvojí hru? A co trojí? Nebo čtvernou..?
Vynikající kniha.

21.10.2013

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

No, myslím, že si místo toho přečtu ještě jednou Lady Fuckingham...

21.10.2013

Hodina děsuHodina děsuS. King

Hodina děsu je velice zavádějící název. To už Krajní meze by byly přiléhavější.
Nicméně zde v komentářích opěvovaný prám si ale vůbec nepamatuji, zato je pro mne nosnou povídkou Zkratka paní Toddové. Majstrštyk!

06.09.2013

OnaOnaL. Ferlinghetti

Jedna velká halucinace. Prostě jsem to nezvládl a nevím, jestli to kdy dočtu..

02.09.2013

NástupNástupV. Řezáč

Dnešní čtenář samozřejmě nahlíží na děj i tehdejší atmosféru poněkud s odstupem (nebo by alespoň měl :) , ale i přes ideové zabarvení knihy, zůstáv Nástup velice čtivým a zajímavým románem.

26.08.2013

Lidská komedieLidská komedieW. Saroyan

Hluboce oslovující, lehce vyprávěný příběh.
Na to mávání z vlaku asi už nezapomenu. To je prostě nádherný obraz.

26.08.2013

Sladké vánoce mým mrtvýmSladké vánoce mým mrtvýmZ. Lorenc

Výbor básní z roku 1988.
Soukromý tisk

25.08.2013

SanširóSanširóS. Nacume

Aktuálních 78 % je žalostně málo. Předpokládám, že podhodnocení tohoto díla je dáno odlišností vnímání světů českých čtenářů a jejich vnímání tak odlišného a přece podobného světa měnícího se Japonska.

Román o proměnách Japonska z feudální na moderní kapitalistickou společnost z pohledu venkovského mladého muže, jenž přijíždí do Tokia studovat universitu.
Sanširó se snaží zařadit do moderní společnosti. Cítí se však, jak napovídá podtitul knihy, jako zbloudilá ovce.

Plně jsem ocenil až na druhé přečtení.

12.06.2013

Polštář z trávyPolštář z trávyS. Nacume

My TOP10.
Nerozumím komentářům o obtížném čtení, nesourodosti a náročnosti textu.
Kusamakura je vskutku povznášející čtení, po kterém se člověk ještě zamyslí.
A scéna u holiče je vynikající. .)

Hlas horyHlas horyJ. Kawabata

Po prvním přečtení této nijak výrazně dynamické knihy jsem ji chtěl vrátit kamarádu, ale nějak jsem se začetl podruhé.
Když jsem ji o dva dny později začínal číst potřetí, raděj jsem mu ji nacpal do rukou.
Už mám svou vlastní...
My TOP10.

12.06.2013

Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský krajNaučné stezky a trasy - Praha a Středočeský krajK. Drábek

Šikovná věc, když nevíte, co s nedělí.. :)

05.06.2013

Učebnice japonštiny 1. dílUčebnice japonštiny 1. dílI. Krouský

Moc pěkně zpracovaná učebnice.

02.06.2013

Japonsko-český studijní znakový slovníkJaponsko-český studijní znakový slovníkD. Labus

Výborná věc. Takřka ultimátní pomůcka.

02.06.2013

Základy numismatikyZáklady numismatikyE. Nohejlová-Prátová

Když jsem byl malý, rád jsem v tom listoval. První setkání se světem mincí.

28.05.2013

Lady FuckinghamLady FuckinghamO. Wilde

Kniha, která překvapila. Svou sexualitou, otevřeností této sexuality, i její formou.
Mě tedy šlehání přes zadek nevzrušuje, ale celek se čte moc pěkně. :)

16.05.2013

O NorikoviO NorikoviV. Chvátil

Velmi vtipný český gamebook, který se nebere nikterak vážně, ale na kvalitě to neubírá.
(Dodnes si dávám pozor, abych nesnědl nějakého toho vitamína, a sním o tom, že si zahraju hru, "Kdo je víc zelený?")

15.05.2013

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníkyDračí doupě: Pravidla pro začátečníkyM. Bronec

Bylo mi dvanáct, fantasie pracovala na plné obrátky a já tenkrát tušil, že s Dračím doupětem strávím ještě mnoho a mnoho hodin, dnů, týdnů. ...)

15.05.2013

Dračí doupě: Pravidla pro pokročiléDračí doupě: Pravidla pro pokročiléM. Antonín

Povolání se dělí, bestiář se rozrůstá, a postavy objevují širý svět.
(Příklad: .. co to? Že by Hrun ještě žil? Ne. Jiný příklad...:)

1 2