Psax

Síla Měsíce - Kráčejte vlastní cestou ke zdraví v harmonii s rytmy přírody a MěsíceSíla Měsíce - Kráčejte vlastní cestou ke zdraví v harmonii s rytmy přírody a MěsíceJohanna Paungger

Kniha vycházející z budu o astrologii. Netřeba vědět více.

27.05.2021odpad!

Přemůžeme autizmus?Přemůžeme autizmus?Anna Strunecká

„Kniha Přemůžeme autizmus?“ je právě tak jako všechny ostatní knihy prof. Strunecké obludným gulášem názorů vědeckých, pseudovědeckých, alternativních i čistě esoterických. Autorka je schopna shromáždit obdivuhodné množství informací a přitažlivě je podat, ale je zcela neschopná posoudit jejich hodnotu. Charakterizuje ji skvělá paměť, obrovská výkonnost, ale absence rozumu a logiky.“

16.02.2021odpad!

Doba jedováDoba jedováAnna Strunecká

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. obvinil prof. Struneckou z manipulace s daty, nedostatečné kvalifikace a radikalizace společnosti. V televizním pořadu České televize označil prof. Struneckou za seniorku, která není lékařkou, ani odborníkem na očkování a nikoho nikdy neočkovala. V jiné recenzi uvedl, že je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny, předsedou redakčního časopisu Očkování a cestovní medicína a kritizoval dílčí body knihy na celkem 46 stranách

16.02.2021odpad!

Diaboliáda / ДьяволиадаDiaboliáda / ДьяволиадаMichail Afanasjevič Bulgakov

Zdejší anotace knihy je sice pěkná, ale popisuje zejména povídku Osudná vejce, která s Diaboliádou nemá nic společného. První řádek odpovídá, ale dál nikoli. Diaboliáda je zběsilá, je šílená, je vtipná a strhující, je zcela překvapivá. Je vynikající. První třetinu jsem se snažil držet tempo s hlavním hrdinou, než mi došlo, že je to marné a nechal jsem se unášet surrealistickým dějem až do konce. Z povídky jsem si vypsal i pár výtečných citací.

22.08.2016

Osm smrtelných hříchůOsm smrtelných hříchůKonrad Lorenz

Kniha pro neustálé zamýšlení se nad větami právě přečtenými. Nepříliš optimistický obraz naší společnosti pohledem etologa. Doporučuji!

Zpěvy staré ČínyZpěvy staré ČínyBohumil Mathesius

Klasika. Poštěstilo se mi ji zakoupit za pár desítek korun v antikvariátu - i s podpisem a věnováním Bohumila Mathesia!

25.03.2016

Děla a kvetoucí třešněDěla a kvetoucí třešněMario Appelius

Z dnešního pohledu jistě unikátní průvodce, protože poplatný době - tedy nacistické propagandě!

25.03.2016

Co je zase tohle?Co je zase tohle?Dušan Pálka

Bedřich a Božena jako komentář světa skvělého pozorovatele a fotografa.

26.11.2015

Na rozkaz králeNa rozkaz králeLjuba Štíplová

První český i můj první gamebook, na který mám jen ty nejlepší vzpomínky.
Dokonce jsem ho tenkrát neuměle propiskou do sešitu kopíroval i s obrázky.

29.08.2014

Kouzelná lampaKouzelná lampaLjuba Štíplová

Oprava Valdy: kniha obsahuje příběhy tři.

29.08.2014

3x Sherlock Holmes3x Sherlock HolmesArthur Conan Doyle

To je vážně na přebalu Sherlock ze současnosti? Tři, mnohými generacemi čtenářů prověřené, povídky a populární herec na přebalu = vyděláme prachy... Jak smutné.

05.07.2014

Aby radost nezmizela – Pocta MagoroviAby radost nezmizela – Pocta Magorovi* antologie

Velmi zajímavé čtení.
Zejména část psaná dcerou.

06.01.2014

Noc v patáchNoc v patáchJosef Strnadel

Krásně psané smutné vzpomínání. Poesie v próze.
Velice silné. Po přečtení první povídky jsem knihu musel odložit, abych nabral sil...

06.01.2014

Kulihrášek v hlubinách mořskýchKulihrášek v hlubinách mořskýchMarta Voleská

Úžasné ilustrace. Pro dětské poznávání přírody ideální..

06.01.2014

Deník nalezený ve vaněDeník nalezený ve vaněStanisław Lem

Stejně, jako je Bradburyho Osamělá Smrt instantní depresí,
Deník nalezený ve vaně Stanisława Lema je instantní schizoffrenií.
Nechtěli jste být špiony? Hrát dvojí hru? A co trojí? Nebo čtvernou..?
Vynikající kniha.

21.10.2013

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

No, myslím, že si místo toho přečtu ještě jednou Lady Fuckingham...

21.10.2013

Hodina děsuHodina děsuStephen King

Hodina děsu je velice zavádějící název. To už Krajní meze by byly přiléhavější.
Nicméně zde v komentářích opěvovaný prám si ale vůbec nepamatuji, zato je pro mne nosnou povídkou Zkratka paní Toddové. Majstrštyk!

06.09.2013

OnaOnaL. Ferlinghetti (pseudonym)

Jedna velká halucinace. Prostě jsem to nezvládl a nevím, jestli to kdy dočtu..

02.09.2013

NástupNástupV. Řezáč (pseudonym)

Dnešní čtenář samozřejmě nahlíží na děj i tehdejší atmosféru poněkud s odstupem (nebo by alespoň měl :) , ale i přes ideové zabarvení knihy, zůstáv Nástup velice čtivým a zajímavým románem.

26.08.2013

Lidská komedieLidská komedieWilliam Saroyan

Hluboce oslovující, lehce vyprávěný příběh.
Na to mávání z vlaku asi už nezapomenu. To je prostě nádherný obraz.

26.08.2013

Sladké vánoce mým mrtvýmSladké vánoce mým mrtvýmZdeněk Lorenc

Výbor básní z roku 1988.
Soukromý tisk

25.08.2013

SanširóSanširóSóseki Nacume

Aktuálních 78 % je žalostně málo. Předpokládám, že podhodnocení tohoto díla je dáno odlišností vnímání světů českých čtenářů a jejich vnímání tak odlišného a přece podobného světa měnícího se Japonska.

Román o proměnách Japonska z feudální na moderní kapitalistickou společnost z pohledu venkovského mladého muže, jenž přijíždí do Tokia studovat universitu.
Sanširó se snaží zařadit do moderní společnosti. Cítí se však, jak napovídá podtitul knihy, jako zbloudilá ovce.

Plně jsem ocenil až na druhé přečtení.

12.06.2013

Polštář z trávyPolštář z trávySóseki Nacume

My TOP10.
Nerozumím komentářům o obtížném čtení, nesourodosti a náročnosti textu.
Kusamakura je vskutku povznášející čtení, po kterém se člověk ještě zamyslí.
A scéna u holiče je vynikající. .)

Hlas horyHlas horyJasunari Kawabata

Po prvním přečtení této nijak výrazně dynamické knihy jsem ji chtěl vrátit kamarádu, ale nějak jsem se začetl podruhé.
Když jsem ji o dva dny později začínal číst potřetí, raděj jsem mu ji nacpal do rukou.
Už mám svou vlastní...
My TOP10.

12.06.2013

Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský krajNaučné stezky a trasy - Praha a Středočeský krajKarel Drábek

Šikovná věc, když nevíte, co s nedělí.. :)

05.06.2013

Učebnice japonštiny 1. dílUčebnice japonštiny 1. dílIvan Krouský

Moc pěkně zpracovaná učebnice.

02.06.2013

Japonsko-český studijní znakový slovníkJaponsko-český studijní znakový slovníkDavid Labus

Výborná věc. Takřka ultimátní pomůcka.

02.06.2013

Základy numismatikyZáklady numismatikyEmanuela Nohejlová-Prátová

Když jsem byl malý, rád jsem v tom listoval. První setkání se světem mincí.

28.05.2013

Lady Fuckingham / La Rose dLady Fuckingham / La Rose d'AmourOscar Wilde

Kniha, která překvapila. Svou sexualitou, otevřeností této sexuality, i její formou.
Mě tedy šlehání přes zadek nevzrušuje, ale celek se čte moc pěkně. :)

16.05.2013