Psax Psax komentáře u knih

Nástup Nástup Václav Řezáč (p)

Dnešní čtenář samozřejmě nahlíží na děj i tehdejší atmosféru poněkud s odstupem (nebo by alespoň měl :) , ale i přes ideové zabarvení knihy, zůstáv Nástup velice čtivým a zajímavým románem.

26.08.2013 4 z 5

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Hluboce oslovující, lehce vyprávěný příběh.
Na to mávání z vlaku asi už nezapomenu. To je prostě nádherný obraz.

26.08.2013

Sladké vánoce mým mrtvým Sladké vánoce mým mrtvým Zdeněk Lorenc

Výbor básní z roku 1988.
Soukromý tisk

25.08.2013 4 z 5

Sanširó Sanširó Sóseki Nacume

Aktuálních 78 % je žalostně málo. Předpokládám, že podhodnocení tohoto díla je dáno odlišností vnímání světů českých čtenářů a jejich vnímání tak odlišného a přece podobného světa měnícího se Japonska.

Román o proměnách Japonska z feudální na moderní kapitalistickou společnost z pohledu venkovského mladého muže, jenž přijíždí do Tokia studovat universitu.
Sanširó se snaží zařadit do moderní společnosti. Cítí se však, jak napovídá podtitul knihy, jako zbloudilá ovce.

Plně jsem ocenil až na druhé přečtení.

Polštář z trávy Polštář z trávy Sóseki Nacume

My TOP10.
Nerozumím komentářům o obtížném čtení, nesourodosti a náročnosti textu.
Kusamakura je vskutku povznášející čtení, po kterém se člověk ještě zamyslí.
A scéna u holiče je vynikající. .)

Hlas hory Hlas hory Jasunari Kawabata

Po prvním přečtení této nijak výrazně dynamické knihy jsem ji chtěl vrátit kamarádu, ale nějak jsem se začetl podruhé.
Když jsem ji o dva dny později začínal číst potřetí, raděj jsem mu ji nacpal do rukou.
Už mám svou vlastní...
My TOP10.

12.06.2013 5 z 5

Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský kraj Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský kraj Karel Drábek

Šikovná věc, když nevíte, co s nedělí.. :)

05.06.2013 4 z 5

Učebnice japonštiny 1. díl Učebnice japonštiny 1. díl Ivan Krouský

Moc pěkně zpracovaná učebnice.

02.06.2013 5 z 5

Japonsko-český studijní znakový slovník Japonsko-český studijní znakový slovník David Labus

Výborná věc. Takřka ultimátní pomůcka.

02.06.2013 5 z 5

Základy numismatiky Základy numismatiky Emanuela Nohejlová-Prátová

Když jsem byl malý, rád jsem v tom listoval. První setkání se světem mincí.

28.05.2013 5 z 5

Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Oscar Wilde

Kniha, která překvapila. Svou sexualitou, otevřeností této sexuality, i její formou.
Mě tedy šlehání přes zadek nevzrušuje, ale celek se čte moc pěkně. :)

16.05.2013

O Norikovi O Norikovi Vladimír Chvátil

Velmi vtipný český gamebook, který se nebere nikterak vážně, ale na kvalitě to neubírá.
(Dodnes si dávám pozor, abych nesnědl nějakého toho vitamína, a sním o tom, že si zahraju hru, "Kdo je víc zelený?")

15.05.2013 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Bylo mi dvanáct, fantasie pracovala na plné obrátky a já tenkrát tušil, že s Dračím doupětem strávím ještě mnoho a mnoho hodin, dnů, týdnů. ...)

15.05.2013 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro pokročilé Dračí doupě: Pravidla pro pokročilé Michael Bronec

Povolání se dělí, bestiář se rozrůstá, a postavy objevují širý svět.
(Příklad: .. co to? Že by Hrun ještě žil? Ne. Jiný příklad...:)

15.05.2013 4 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro experty: Postavy Dračí doupě: Pravidla pro experty: Postavy Michael Bronec

Třetí Dračí doupě. Nejlepší jsou ale začátky. .)

15.05.2013 3 z 5

Ve službách krále Reginalda Ve službách krále Reginalda Michael Bronec

Traktát O nesmyslnosti všeho počínání, Episomos na kolečkových bruslích, kilo a čtvrt prachu a spousty dalších zajímavostí. .)

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Podle mne nejlepší foglarovka.

14.05.2013 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Četl jsem to třikrát a pokaždé jsem měl dojem, že čtu jinou knihu.
Vynikající.

23.09.2012 5 z 5

Rigor Mortis Rigor Mortis * antologie

U této sbírečky jsem se vážně hodně nasmál.
Proradný Gošum!!

23.09.2012 5 z 5

Lips Tullian: Stříbrný poklad, Konec Sahrbergovy bandy Lips Tullian: Stříbrný poklad, Konec Sahrbergovy bandy Kája Saudek

Snad náčelník bude mít štěstí...!
Pěstí?

07.09.2012 5 z 5