Sanširó

Román japonského autora z počátku dvacátého století zachycuje citové zrání mladého muže v podmínkách vzájemného prolínání kultury Východu a Západu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47281/big_sansiro-TSM-47281.jpg 455

Vydáno: , Brody, Argo

三四郎 / Samširó, 1908

Kniha Sanširó

netopýr088

Kamarátke som sa kedysi pokúšal vyvrátiť tézu, že všetci Japonci sú gýčiari, stačilo by jej dať prečítať napr. túto knihu, dielo ktoré odhaľuje iba dobu, o ktorej sa píše, a nie dobu vzniku. Tomu sa povie dobrý vkus a literárny cit, a ten nebude nikdy gýčom, lebo je moderný v každej dobe. Japonci vedia.

Andi

Ještě že to nebylo tak dlouhé, dalo se to přelouskat. Některé postavy mě fakt štvaly. Nic, co by stálo za to si uchovat v paměti. Přečteno. Hotovo.

adorjas
26.07.2020

Povedzte mi ako mohol Sóseki Nacume napísať knihu v roku 1908, ktorá je doteraz moderná a aktuálna?! Autor skvelo vystihol prelínanie tradicionalizmu s modernizmom, popísal feministické ženy, ktoré nedbajú na konvencie v Japonsku na prelome storočia. (S touto knihou som zároveň čítala Slámu i hedvábí od Džuničiho Saga, ktorý pozbieral pamäti Japoncov na malom meste, neďaleko Tokya, kde práve jeho rozprávači hovoria o dobe na prelome storočí, a tam by si ženy nemohli dovoliť to, čo si dovoľujú v Sanširó.)

Veľmi cítiť západniarsky vplyv, autor pár rokov dokonca býval vo Veľkej Británii. V knihe je vidieť zrod moderného Tokya- nehovorí o náboženských balastoch a gejšách, výsmech tradičného učenia a sebapoznávanie hlavnej postavy, podľa ktorej je pomenovaná aj kniha.

jaraf4
28.03.2018

Krásná kniha, vyjadřující příchod západní kultury do Japonska a střet těchto dvou kultur. Postavy mi budou chybět, nejvíce profesor Hirota a jeho ´´filosofický dým´´ :)

Karhal
11.01.2018

kniha, která vás atmosférou naprosto v táhne do doby starého Japonska. a o to hlavně jde.

littlesheep
23.02.2017

Souhlasím s předchozím komentářem. 78% je opravdu neodpovídající.

Kniha je velmi chytlavá a stojí za přečtení. Moc dobře vystihuje atmosféru rychle se měnící japonské společnosti na přelomu století a nejistotu spojenou se stále větším odcizením mezi mladou a starou generací a též mezi venkovem a městem.

Knihu vřele doporučuji.

Psax
12.06.2013

Aktuálních 78 % je žalostně málo. Předpokládám, že podhodnocení tohoto díla je dáno odlišností vnímání světů českých čtenářů a jejich vnímání tak odlišného a přece podobného světa měnícího se Japonska.

Román o proměnách Japonska z feudální na moderní kapitalistickou společnost z pohledu venkovského mladého muže, jenž přijíždí do Tokia studovat universitu.
Sanširó se snaží zařadit do moderní společnosti. Cítí se však, jak napovídá podtitul knihy, jako zbloudilá ovce.

Plně jsem ocenil až na druhé přečtení.