Zpěvy staré Číny

Zpěvy staré Číny https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153855/bmid_zpevy-stare-ciny-153855.JPG 4 21 6

Parafráze staré čínské poesie. Soubor přináší výběr klasické čínské básnické tvorby od starověku až po sklonek 13. století, obsahující také ukázky z lidových her, povídek a básní. První z celkem tří svazků Mathesiových básnických parafrází staré čínské poesie, nazvaných "Zpěvy staré Číny". Tento svazek byl po velkém úspěchu později doplněn ještě dalšími dvěma ("Nové zpěvy Staré Číny" a "Třetí zpěvy staré Číny").... celý text

Andi
26.01.2021 3 z 5

Čínská poezie je ztracena v překladu. Přesto jsem ráda za vůbec nějaký překlad. Selekce básní z různých dob. Básničky jsou to ale bohužel pořád stejné dokola ... o stejných tématech napříč autory. Lidová vyprávění mám nejspíš poněkud radši - až na ty hororové prvky.

smazenaryba
23.11.2020 3 z 5

Zachcelo sa mi exotickej, ázijskej poetiky a Spevy starej Číny, nedávno prinesené z knihobúdky, sa priam núkali. Nedostal som tak celkom, čo som chcel, teda aspoň nie v miere, v akej som očakával. Kniha vyšla vo veľmi špecifickom období a preto sa niet čudovať, že inteligencia v zlikvidovanej Európe túžila po niečom čistom, po revitalizacii, návrate k prírode, k zomknutosti. Páni v doslovoch píšu, že práve staré čínske básne sú tým pravým a čínskemu národu s bohatou históriou pripisujú až akúsi nesmrteľnú, enigmatickú podstatu, ktorá by mala byť pre západ, ktorý imperialistické a mocenské chute dohnali takmer k sebazničeniu, príkladom. Nuž, príroda sa tu skloňuje často, no zabudli už spomenúť, že polovica básní je o vojnou utláčaných ľuďoch a v drvivej väčšine sa pije. Pije sa z ľútosti, nešťastia, radosti, aj pri pozorovaní krás prírody sa pije. Objavia sa dokonca aj zmienky o zneužívaní, domácom násilí, či odvrhnutie kláštorného života. Takže tá glorifikácia veľmi nesedí. Ale variácie sú to pekné, niektoré veľmi pekné. Len toho chľastu je tam fakt priveľa.

LenJen
28.02.2020 4 z 5

Návrat do přírody, do věčnosti, útěk od moderního světa. Zatím můj nejlepší antikvariátový úlovek.

markyticka
29.12.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila a přečetla jsem během chvilky. Co mne děsí je síla předmluvy, tam jsme se bohužel neposunuli - my evropané stále máme výraz únavy, starostí a smutku a chybí nám umění býti šťasten...

Eridan
18.04.2016 3 z 5

Především o vínu, o ovínění, pak lehce o válce a nějaké té romanci. Přečteno za pár minut, nic hlubokého, ale docela příjemného a klidného. Ideální k vínu. :-)

Psax
25.03.2016 5 z 5

Klasika. Poštěstilo se mi ji zakoupit za pár desítek korun v antikvariátu - i s podpisem a věnováním Bohumila Mathesia!

čínská poezie

Bohumil Mathesius
česká, 1888 - 1952
1960  90%Zpěvy staré Číny (3 sbírky)
1956  91%Verše psané na vodu
1939  79%Zpěvy staré Číny