Pravda.Shin Pravda.Shin komentáře u knih

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Hned mě zaujalo, jak magie ničí techniku a postupně se lidí zbavuje. To je něco pro mě :3 jenže hlavní hrdinka celou sérii zabila. Jak už to dneska bývá, hlavní hrdinka prostě musí být moralistka, co chce zachránit každého člověka, kterého potká. Samozřejmě má ráda i zvířátka, aby působila tím správným dojmem. A když už je podřezává, strašně těch malých chudinek lituje. Bylo mi z ní jemně nevolno. Ale aby chtěla spáchat sebevraždu, aby zachránila lidi, které ani nezná? To je spíš zralá na psychiatrickou pomoc. Alespoň, že to trochu zachraňoval Curran. Příběh samotný nějak zajímavě nepůsobil.

16.12.2017 2 z 5

Letopisy zlomu Letopisy zlomu Nik Perumov (p)

Ach, ta slast... no dobře, trochu přeháním. Autor si párkrát protiřečil a nemám moc rád příběhy, kde se mezi světy pobíhá po vyšlapaných cestičkách a kde lidští mágové umí zhasínat hvězdy. Teda ne, že by se v příběhu vyskytovali. Magie, ač krásně rozmanitá, nebyla zrovna to pravé. Protože čaroděj, provádějící magii na podvědomé úrovni (tudíž zcela automaticky), by potřeboval soustředění přímo na božské úrovni. Jinak by se taky mohl říznout do prstu a v leknutí podříznout všechny bytosti v okolí nebo při špatném snu podpálit celé město. Co autor opravdu neumí, je popsat dojemné chvíle, které by měly člověka chytnout za srdce. Protáhnutím slov do "ááách" nebo "učitelííí" bych se vyjádřil leda tak v dětské knížce. Díky tomu zanikla i velmi láskyplná chvíle :/ A teď převažující klady (aneb mlask!). Autor fakt ví, jak něco neudělat. Často mě nabádal k očekávání situace, která se prostě musí stát a pak udělal něco jiného. Jednoduše mu klišé moc neříká. Černé ani bílé jsem se nedočkal, i když k ní samozřejmě plno tvorů sklouzávalo. Postavy jsou dobře vykreslené a některé se mi i celkem zalíbily. Jen jsem teda byl ochuzen o utrpení, na které jsem se těšil nejvíc. Doufám, že už pracují na překladu další knížky :)

31.10.2017 4 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Samotný příběh se sice čte hezky, ale po čase začíná být stále nudnější. Rozhovory jsou vyumělkované a hlavnímu hrdinovi všechno padá do klína :/

30.10.2017 2 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Čtivé to celkem bylo a když člověk nemá do čeho praštit, zabaví to. Ale to jsou asi tak jediné plusy. Vlastně všichni Lovci jsou tak morálně založení, až se mi obracel žaludek. To byly pořád samé kecy o dobru a zlu, světlu a temnotě. Jsou to Američané, takže samozřejmě musí být ve všem nejlepší a často se tam vychvalují tím, jak pružnou mají mysl. Kdyby to alespoň byla pravda. Spíš to hraničilo s fanatismem. Jejich společnost je sice jen přes sto let stará, ale už mají tak úžasnou knihovnu, že se tam všeho dopátrají. Včetně magie, kterou ale z nějakého záhadného důvodu prostě nepoužívají a spoléhají se jen na zbraně. Jejich takzvaný geniální vynálezce prostě jen upravuje už vymyšlené zbraně a tím jejich vývoj končí. Každý tam musel vypadat drsně (a bylo to hodně umělé). Hlavní hrdina byl dost chytrý a na co sáhnul, to mu šlo (on jediný vyvolený!). Teda alespoň se nám tu myšlenku snažil spisovatel vnutit. Kniha je předvídatelná a charaktery jak přes kopírák. Každá postava je plná pohrdání a pořád se musí druhým vysmívat a nadávat (a to taky dělají všechny postavy stejně). Hlavně ty postavy, ke kterým se to vůbec nehodí. No a když už tam někdo zemře, musíme ho oživit. Bez toho by to nešlo!

31.07.2017 2 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Sice to nepatří mezi knihy, které mě při čtení zcela pohltí, ale rychle si mě získala. Autor si celý svět vytvořil od základů. Přes kulturu až po jazyky. Ne, nevytvořil tam nový jazyk, jak třeba Tolkien. Prostě dbal na detaily, jako třeba omezení různých jazyků a jejich zvláštností. Celkově tu hodně dbá na detaily a já si jen pomlaskávám. Nejvíc mě asi překvapilo to, že autor umí fyziku! Konečně schopnosti, které ji nepopírají ani nepřekrucují. Navíc chápe, že i magie musí mít stanovená pravidla, která musí dávat smysl. V tomhle ohledu jsem tam viděl jen jednu chybu s proměňováním. Kniha se bohužel příliš protahuje, ale vadí mi to spíš z důvodu, že bych si chtěl číst o oblíbených postavách. Které mají bohužel jen malou roli, což mě pěkně štve. Další skvělou věcí je humor. Není ho příliš, ale to málo stojí za to. Překvapení přišlo i u charakterů. Jsou úžasně napsané. Dokonce, i když se utápí v sebelítosti (a že na to jsem dost alergický), je to uvěřitelné a ne jen slaboduché, jak to bývá snad ve všech knihách. Další iritující věcí je morálka. Hlavní hrdinové samozřejmě musí vzývat ideály, které se opírají o naše sebeklamy. Na druhou stranu je vidět, že je to úmyslné a jde mu o rozvoj postav. Kniha je trochu předvídatelná a nějak jsem doufal, že se bude víc umírat. Hlavně doufám, že to nakonec neskončí úžasnou budoucností pro lidstvo, kdy se svatozáří nad hlavou budou ničit zemi - to by mě fakt zklamalo. V dalších dílech už snad budou mít Jasna a Filuta mnohem víc prostoru. A poslední skvělou věcí je způsob, jak autor dokáže popsat určité chvíle. Jsou díky tomu nejen uvěřitelnější, ale úplně povzbuzují fantazii. Díky tomu jsem si požitkářsky vychutnal roztomilost Syl nebo napínavé scény, které si normálně užiju jen u filmu.

11.03.2017 5 z 5

Bestiář Harryho Pottera Bestiář Harryho Pottera Jody Revenson

Absolutní zklamání. Očekával jsem krásné kresby příšerek a místo toho jsou tam v polovině případů fotky z filmu a z natáčení. Bestiář jsem si vážně chtěl koupit, abych se podíval, jak příšerky vypadaly v polovině výroby. A místo zajímavých informací se tam spíš rozebírá, kde jaká příšerka měla roli... ach jo.

24.01.2017 odpad!

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Když už jsem to nečetl očima dítěte, tak jsem si všiml určitých chyb, které mě trochu zklamaly. Například, že nad magií Rowlingová nepřemýšlela a jen tam plácla, co ji napadlo. Jako příklad uvedu jídlo - nelze ho vykouzlit - přitom ale jde vykouzlit prase, které stačí podřížnout a upéct. A tak naši hrdinové hladoví. Taky Hermiona už začala být trochu otravná. Navíc mi Bradavice kvalitou učení připomínaly české školství, takže pokud tohle mělo patřit mezi nejlepší školy, je mi čarodějů líto. Tím ale v podstatě nedostatky končí. Postavy jsou skvěle vykreslené, uvěřitelné a každá kniha odpovídá psychice Harryho věku, aniž by byla infantilní. Příběh jsem prostě zhltnul a za pár let si to zase zopakuju :)

24.01.2017 5 z 5

Žrádlo pro psy Žrádlo pro psy Darek Šmíd

Co to SAKRA bylo? Kam se poděl humor? A co to bylo za slátaný, zmatený děj?

20.09.2016 odpad!

Povoláni do zbraně Povoláni do zbraně Alan Dean Foster

Tak tohle je ve scifi něco nového (i když je to už pěkně stará knížka). Lidský a mimozemský vývoj je zde pojatý z jiného hlediska, což se mi dost líbilo. Hlavní hrdina se mi teda moc nelíbil, ale četlo se to dobře :) Je to spíš takové odpočinkové.

02.02.2016 4 z 5

Snovačka stínu Snovačka stínu William King

Tenhle díl mi přijde nejlepší. Ale nejspíš to bude mou slabostí pro magii, která má blízko k přírodě (i když i to hodně spisovatelů umí pěkně podělat).

18.10.2015 4 z 5

Zloděj těl Zloděj těl William King

Škoda, že je to tak krátké. Vážně se mi to líbilo :) Není to sice nic nového, ale postavy i děj jsou dobře napsané. Což je stále vzácnější...

18.10.2015 4 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Nějak jsem se dostal až ke čtvrté knize. Bylo tam stále to očekávání, že se to zlepší, protože to mělo slibný začátek. Kniha je teda opravdu čtivá, ale hlavní hrdinka mi stále víc a víc lezla na nervy. Je to američanka, tak samozřejmě musí být hodná křesťanka, která chce každému mermomocí pomáhat. Z jejího chování to vypadalo, že je ve třiceti letech pořád panna. Feministka jako vyšitá, která si za každou cenu musí prosadit svou... i když ji to pokaždé málem zabije. Jak se něco děje, jen ona je dost chytrá, aby odhalila pravdu a přestože jsou všichni v okolí o tolik silnější, musí to být samozřejmě ona, kdo nepřítele zabije. Nejvíc mě asi štvalo, jakým je skvělým vtělením dnešních morálních zásad. Samozřejmě se do ní musí zakoukat každý sexy silný chlap z okolí. Autorka navíc ráda vysvětluje pitomosti, které jsou každému stejně jasné z kontextu. A informace, že je naše devče vychováno vlkodlaky, se opakuje skoro pořád.

24.08.2015

Oko světa 1 Oko světa 1 Robert Jordan (p)

Tímhle hodnotím i následující díly: Příběh sice měl potenciál, ale charaktery postav dílo zničily. Nevím, zda je to nějaká móda vytvářet slabomyslné, hloupé a nudné hlavní hrdiny. Kterým samozřejmě vše vychází a získají, po čem touží - prostě protože se spisovateli chce. Na druhou stranu to s písmenky spisovatel umí, takže vás vtáhne do děje.

15.08.2015 2 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Morbidní, ale zatraceně vtipné.

01.08.2015 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Dílo se sice čte vážně dobře a i příběh je zajímavý, ale fakt nevím, proč většina dnešních spisovatelů musí tak podělat charaktery postav. A nad magií by se mohl spisovatel taky zkusit zamyslet, protože i ta musí dávat alespoň nějaký smysl.

01.08.2015 2 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Tohle číst bylo spíš týrání. Ještě jsem se nesetkal s knihou, kde všechny postavy měly psychiku patnáctiletých (včetně tísíce let starých elfů).

01.08.2015 1 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tohle je už vyloženě srdcovka.

Tulák ve stínech Tulák ve stínech Alexej Pechov

Jedno z nejlepších fantasy, jaké se mi kdy dostalo do ruky. Originální, promyšlené a s dostatečným zabíjením hlavních hrdinů. Jen až úplně na konci to trošku vrzalo.

Zrádce Zrádce Matthew Woodring Stover

Jediná ze SW knížek, od které jsem se nemohl odtrhnout a přímo jsem ji zhltnul. Konečně se nám vysvětlí pravda o temné a světlé straně síly. Dostaneme pár věcí k zamyšlení a nakonec nám Jacen dospěje :)

Zlá doba pro draky Zlá doba pro draky Sergej Lukjaněnko

Začátek jemně drhnul, ale potom jsem to přečetl jedním dechem. Originální a promyšlené. Chlapci opravdu vědí, jak psát.