Politre Politre komentáře u knih

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Za mně parádní kousek z edice DC Black Label. Děj, kresba a panelování dává vzpomenout na legendární Kameňák dvojice Alan Moore/Brian Bolland. Přesně ten typ komiksu s netopýrem, jak ho mám rád, temný, detektivní a drsný. Pomalu se odhalující zápletka, jak je to vlastně možné, že tu máme tři Jokery, se dle mého vyvedla a Geoff Johns to zdárně dovedl do uspokojujícího konce.

09.08.2023 5 z 5

Batman: Černé zrcadlo Batman: Černé zrcadlo Scott Snyder

Temný noir detektivní příběh, tak jak si to netopejr (tentokrát v podání bývalého Robina - Dicka Graysona) zasluhuje. Z první Snyderovy práce jež se mi dostala do ruky jsem více než nadšen, přesně takhle si představuji dobře odvyprávěný příběh, s velmi zajímavým a psychopatickým záporákem s "Dahmerovskou" vizáží. Jockova kresba parádní a druhý kreslíř odvádí také slušnou práci a právě dva druhy kresby dodávají komiksu ještě o to větší šťávu.

28.07.2023 5 z 5

Hejno vran Hejno vran Alan Moore

Geniální vyvrcholení a uzavření kapitoly s bojem proti všemocnému zlu s filozofickým přesahem o účelu zla ve světě. Bažináč se tímto dílem s okamžitou platností vyšvihl na vršek žebříčku mých oblíbených komiksových sérií. Jsem zvědav, co nabídnou následující příběhy, protože tohle epické dobrodružství se bude těžko překonávat.

31.05.2023 5 z 5

Mladá nevěsta Mladá nevěsta Alessandro Baricco

Postmoderní román s absurdními okamžiky napsaný originální formou, více než samotný příběh si zapamatuji právě autorovu hravost s textem, kdy plynule bez sebemenšího upozornění přechází z er na ich formu, z jedné postavy románů na druhou a i na samotného vypravěče, je vskutku zábavné. Vyprávění je na spoustě míst okořeněno o vkusnou erotickou vložku a filosofováním o existenci. Baricco je autor, který si řekl o mou pozornost a určitě si od něj v budoucnu mám chuť zase něco přečíst.

26.04.2023 4 z 5

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Předobraz slavnější a delší Lolity, na půdorysu povídky Nabokov vypráví o posedlosti a touze staršího muže k nezletilé dívce, jazykové mistrovství a přímočarost Čaroděje s tragickým vyústěním, dělá z tohoto kratičkého díla, opět jak jsem si u Nabokova už zvykl, nevšední čtenářský zážitek.

19.04.2023 4 z 5

Madona zabijáků Madona zabijáků Fernando Vallejo

Nepříjemné syrové, nihilistické, frenetické čtení bez jediné rozdělující kapitoly. Mrtvoly a hniloba Medellínu se na vás doslova hrnou od začátku do úplného konce. Drsný styl a nekompromisní kritika Kolumbie je důkazem že autor se nebojí bodat do vosího hnízda. Samotný děj tu zase není tak důležitý, to co autor dokonale zvládá je přenesení pocitu hnusu a všudypřítomné smrti, z jazykového hlediska je kniha také velmi zdařilá. Občas je třeba si něco podobného přečíst a uvědomit si, jak se v té naší malé republice máme ještě vlastně dobře.

"Chudáci plodí další chudáky a bída další bídu a čím víc je bídy, tím víc je vrahů, a čím víc je vrahů, tím víc je mrtvých. Takový je zákon Medellínu, který do budoucna zavládne na celé planetě zemi. To si pište."

04.04.2023 4 z 5

Perramus Perramus Juan Sasturain

Popravdě nevěděl jsem, co od příběhu čekat, snad spíše pochmurné dění, z přední obálky knihy, přeci jen první album vznikalo ještě za vojenské diktatury, ale po prvním díle, kde jsem se tak nějak ještě rozkoukával a začal chápat o co autorům běží, to bylo už jen lepší a lepší. Když se do průběhu aktivně zapojila legenda latinskoamerické literatury J. L. Borges a tým okolo Perramuse se dá dohromady, začíná ta pravá zábava plná dobrodružství a symbolů, magického realismu, revolucí, literárních a popkulturních odkazů a groteskního až absurdního humoru, někdy až vulgárního, jenž ale přesto zůstává stále inteligentním. Canelones a Nepřítel (zbývající dva členové) mi přirostli k srdci a musím říct, že vlastně po celé partě se mi bude po dočtení stýskat. Líbí se mi také zapojení ostatních legendárních osobností, jako Sinatra, Márquez, Fidel Castro. Konečné poselství komiksu, že i cesta je cíl, je více než uspokojující. Pro milovníky jihoamerické literaturu povinnost, pro ostatní určitě doporučuji také, jen člověk by pro plné vychutnání měl mít asi aspoň základní historicko-literární přehled. Kresba Alberta Breccii mě uchvátila již u Mýtusu Cthulhu a zde předvádí, že se hodí i pro zvýraznění komiky. Už nezbývá než jen poděkovat Argu, že u nás takovéhle nemainstremové dílo vydalo.

29.03.2023 5 z 5

Umění odolnosti Umění odolnosti Ross Edgley

Je až neuvěřitelné co tenhle chlap dokázal a přesto stále na mne z textu působí velmi skromně. Ross Edgley se rozhodl uskutečnit něco, co předtím nikdo nedokázal a ani neuměl představit, že by šlo. Kniha je vyprávěním o obeplavání Velké Británie, při kterém nám Ross podává v 22 kapitolách 22 lekcí založených na stoicismu (Seneca, Marcus Aurelius) a sportovní vědě, tj. jím vytvořené filozofii stoická sportovní věda, mnoha příběhy různých dobrodruhů a sportovců (Amundsen, Zátopek) a v neposlední řadě se dozvídáme mnoho informací o lidském těle podložených vědou. To všechno by asi nestačilo, pakliže by kniha nebyla čtivá. Ale naštěstí Ross je dobrým vypravěčem, takže nejenom že se jedná o informativně hodnotnou knihu, z které lze čerpat a aplikovat její myšlenky do běžného života, ale taky o velice dobře napsanou knihu.

19.03.2023 5 z 5

Případ Dawn Goldenové Případ Dawn Goldenové David Finch

Finchův příběh ubíhá hektickým tempem a ke svému konci spěje s rychlostí kulového blesku. Na žádné okecávání zde není čas, po celou dobu se jede v akčním módu. Radši mám pomaleji budované batmanovské příběhy, dávající více prostoru pro psychologii postav a věnující se více detektivnímu pátrání, ale na druhou stranu tohle byla velmi zábavná jednohubka zchramstnutá mezi snídaní a obědem a i takové komiksové zážitky se počítají.

16.03.2023 4 z 5

Mýtus Cthulhu Mýtus Cthulhu Norberto Buscaglia

Adaptace povídek kultovního autora, podivína z Providence, H. P. Lovecrafta, do komiksového světa nemohla dopadnout lépe, vzniknuvší už v 70. letech 20. století, do dnešních dní nepřekonaná. Kresba Alberta Breccii je halucinogenní, děsivá, snová a kosmická hrůza Prastarých je v nich často jen naznačena a přesně tak vystihuje atmosféru Lovecraftových povídek, kdy strach z neznáma je tím hlavním prvkem děsivosti. Buscagliův scénář je výstižný a přehledný. Pro neznalce původních textů slouží výborně, pro mně osobně možná i rychlejší a zábavnější formou, jako seznámení s kultem Cthulhu. Lovecrafta mám načteného a jeho archaický a zastaralejší styl vyprávění dnešnímu čtenáři možná už nemusí být tak přístupný. Doporučil bych právě tuto knihu všem těm čtenářům, kteří baží spatřit to, co by lidské oči nikdy neměli, ba co víc, nesměly spatřit, hrůzu vyvěrající z hlubin prastarých času, jenž není sto lidská ruka popsat. O důležitosti autora a jeho postavení v hororové literatuře není třeba se zdlouhavě a obšírněji rozepisovat, snad bych jen podotkl, že Lovecraftův mýtus Cthulhu ovlivnil na dlouhá léta dopředu vlastně celou popkulturu, vznikl vlastní žánr "lovecraftovského" hororu a i dnes se ještě mnozí autoři snaží z jeho mytologie čerpat.

23.02.2023 5 z 5

Perverzní páprda Perverzní páprda Gotlib (p)

Páprdovy stripy mě velice pobavily, Gotlibův humor je nekorektní, absurdní, cynický a černý. Co se na začátku každého krátkého příběhu jeví jakože se bude jednat o řádnou prasečinku, většinou končí povedeným paprdovým vtípkem, dokonce se podíváte i do vesmíru Riedlyho Scotta nebo Stevensonova doktora Jekylla a pana Hyda, teda pardon Wellsova Neviditelného muže .
Ani jsem nečekal, že mě tenhle komiks nabitý gagy tak pobaví a pokud si budu potřebovat v budoucnu zlepšit náladu, vím po čem v knihovně čapnout.

15.11.2022 5 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

Sugestivní líčení autorova prožívání deprese, představující nám syrovou a přesnou podobu této nemoci, jimiž v dnešní době prochází nebo má zkušenosti nemalé procento lidí. Sám mám zkušenosti s tímto stavem a Styron jej mistrně převedl do textu, v mnoha částech mi mluvil přímo z duše. Doporučuji i lidem, kteří si něčím takovým neprošli, a tak ani nemají představu o jak zákeřnou nemoc se jedná. Jak sám Styron ale předestírá, nic netrvá věčně a určitě se s temnotou na duši dá bojovat a porazit ji.

02.11.2022 5 z 5

Ukřižovaná Ukřižovaná Jakub Arbes

Má první přečtená kniha od Jakuba Arbese a jistojistě nebude poslední. Autor a tvůrce nového prozaického žánru - romaneta. V zahraničí již delší dobu existujícího jako povídky s tajemstvím. Název romaneto však vymyslel jeho učitel a kamarád Jan Neruda. Pokud bych měl Arbese k někomu připodobnit, byl by to Edgar Allan Poe, naproti tomu zůstávají v jeho romanetech originální prvky, jež ho odlišují od konkurence. Ukřižovaná obsahuje několik velice zdařilých hororových mrazivých pasáží, které se mi vpálily do paměti a jen tak je nezapomenu. Příběh je dobře vystavěn a hodný zapamatování. Navíc čteno vydání od nakladatelství Dokořán s pochmurnými ilustracemi Blanky Dvořákové.

26.08.2022 5 z 5

Břicho Paříže Břicho Paříže Émile Zola

Nic pro zhýčkaného čtenáře, který potřebuje spoustu akce a zvratů na každé druhé stránce. Toho se tady nedočká, příběh jako takový tady je, ale není tak výrazný jako třeba u Člověk bestie, ale je protkaný spousty popisy pařížské tržnice, která je nám prostřednictvím autora takřka zpersonifikovaná, jakoby pulzující tvor žijící vlastním životem. V tom je Zola prostě mistr a já jsem jemu naprosto propadl, považujíc se za absolutního Zolistu, užil jsem si každé slovo. Opět a znovu ukazuje jací lidé jsou a nezáleží na době, a pokračuje tak v nastavování zrcadla lidstvu prostřednictvím svého románového díla rodu Rougon-Macquartů.

20.08.2022 5 z 5

2000 CREW  (obálka s mumií) 2000 CREW  (obálka s mumií) kolektiv autorů

Naprosto skvělý béčkový nářez kratších komiksů ze začátku vydavatelství CREW a nutno dodat, že příběhy dostály názvu, protože o krev není nouze. Soudce Dredd mě zaujal natolik, že mám chuť hned nakoupit všechny díly, které tady vyšly. Určitě bych se nezlobil kdyby se vydávaly další podobné sborníky.

18.07.2022 5 z 5

Rozvrat Rozvrat Émile Zola

Naprosto vynikající Zolův válečný román. Už když jsem se dočetl v anotaci, že tento francouzský naturalista se tentokráte pustí do zpracování Prusko - francouzské války z roku 1870, věděl jsem, že právě zde vynikne spisovatelův talent a um převést syrovost a hrůzy války na papír. Hlavně druhá část popisující bitevní vřavy v okolí Sedanu je naprosto strhující a autor vás dokáže vtáhnout na bojiště, jako byste sami byli v řadách ubohých vojáků vedených na popravu. Hlavní dějová linie soustředící se na vztah a kamarádství venkovana Jeana a vzdělance Maurice je vystavěna taktéž na výbornou. Zola opět nezklamal a pomalu se stává jedním z mých nejoblíbenějších autorů.
Čteno vydání z roku 1931 s krásnými 117 ilustracemi Stanislava Hudečka.

09.02.2022 5 z 5

Lidská bestie Lidská bestie Émile Zola

Z trojice Nana, Zabiják a Lidská bestie je právě poslední jmenovaný zatím jasným vítězem. Mistrovský naturalistický styl Zoly je zde hned v několika scénách vyobrazen do dokonalosti (např. scéna s vlakem) a díky tomu ještě dlouho utkvějí v paměti. Napříč tomu, že spisovatel a celkově literatura té doby je známá určitou rozvláčností a sáhodlouhými popisy všeho možného, tady jsem to nijak nepocítil, jednoznačně proto, že je skvěle napsaná. Po přečtení mám chuť dát si komplet celé Zolovo dílo, což značí o jaký majstrštyk se jedná. Čteno vydání z roku 1934 s překrásnými ilustracemi mistra Hudečka, což také přispělo k absolutnímu požitku ze četby a tudíž doporučuji sehnat si právě toto vydání.

13.01.2022 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Kniha druhá (dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Kniha druhá (dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Jedno z těch monumentálních děl světové literatury, které by si měl přečíst opravdu každý, o cestě pomsty Edmonda Dantese, kdy úprk z pevnosti If je jen pouhým začátkem. Četl jsem nádherné velkoformátové vydání z roku 1975 rozdělené do dvou svazků od MF s nádhernými ilustracemi od manželů Bromových, které celé vyprávění podtrhují. Nezapomenutelný zážitek od krále dobrodružných románů, který nestárne ani po téměř 200 letech.

30.07.2021 5 z 5

Podhoubí Podhoubí Marcelo Luján

Kniha která vyžaduje po čtenáři maximální soustředění, kde se neděje jeden zvrat za druhým, to holt nemá v dnešní době úplně jednoduché. Určitě bych si přál, aby Argo vydalo i další Lujánovy knihy. Teď už ale k samotnému dílu. Žánrově se jedná o těžké psychologické drama, které spouští autohavarie za jedné letní noci a kolem této události se pak nabaluje další dění. Přičemž autor nevede příběh z bodu A do bodu B, vyprávění je ze začátku dosti zmatečné, informace jsou dávkovány po kouscích a kolikrát neúplně. S tímto autor pracuje velice chytře a nutí tak čtenáře neustále promýšlet různé scénáře. Jedná se o velice zdařilé dílo, ukazující temnou stránku lidských duši, jdoucí do hloubky lidských myšlenek a pocitů, a o tom má kvalitní literatura být.

18.05.2021 5 z 5

Dům u hřbitova Dům u hřbitova John Everson

Tentokrát mě Carcosa zklamala. Jedná se o vcelku tuctový horor, který by možná mohl fungovat, kdyby se převedl na filmové plátno, a i tak by se spíše jednalo o průměr, ale literárně to prostě nefungovalo. Autor nás ke konci sice zahrne mrtvými těly, kdy jedna postava za druhou mizí ze scény, ale mě to vlastně nechávalo úplně chladným a bylo mi vlastně i jedno, zda ta či ona postava přežije. Knihu jsem dočetl jen proto, že koupené knihy, až na pár výjimek, pokaždé dočítám. Úplně souhlasím s komentářem níže od uživatele TheRaven. Špatně napsaný brak. Nicméně nakladatelství držím palce a přečtěte si radši u nich vydanou Tramvaj č. 1852, to je zářný příklad zábavného braku, který je napsán nejméně o dvě třídy lépe.

12.03.2021 2 z 5