Phorbo Phorbo komentáře u knih

Den zkázy v Britském muzeu Den zkázy v Britském muzeu David Lodge

jednoduché, zábavné a docela i čtivé. Ale pro mě lehké zklamání. Po doporučení mé mámy, která okomentovala knihu jako "čtivo na dovolenou", jsem se do knížky pustil hned. Za dva dny dočtená, bez dovolené jsem se taky obešel, ale vzít si toto s sebou na dovolenou tak asi matku budu proklínat do horoucích pekel. Na druhou stranu se kniha dobře čte, rychle ubíhá, má dobrý spád. tak jako tak to není moc můj šálek čaje. Možná je ten humor až moc vykonstruovaný a je ho tam nejspíš až hodně. v jednom momentě se smějete a potom hlavní hrdina před někým utíká. Za jeden den se dá stihnout hodně. Ale takový Pratchett nebo Zelazny konstruujou jednodušeji a nenásilně a funguje to několikanásobně lépe.

17.12.2015 2 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Bezkonkurenční, skvělé, rychlé, inteligentní. Mohu srovnávat s dvěmi různými zpracováními anglické televize. Původní starší verze je skvělá, novější verze je taktéž dobrá, skvělé efekty a spol... ale ani jedna není opět tak dobrá jako kniha... tímto se skláním před Wyndhamem. nemám slov

17.12.2015 5 z 5

David Starr - tulák po hvězdách / Lucky Starr a piráti z asteroidů David Starr - tulák po hvězdách / Lucky Starr a piráti z asteroidů Isaac Asimov

Starr mi přijde jako bezcitný, velmi vážný a snad lidmi znechucený člověk. Většina vět, které v knize pronese jsou suché a strašně odtažité. I když vlastně všechny rozhovory postav jsou takové fádní a nezajímavé. Tak jako celý detektivní příběh. Spád to má sice rychlý a docela ho chápu. Není to moc echt první díl nějaké krátké série. Navíc nevím, jestli je to Asimovem nebo překladem paní Volejníkové, ale těch vět, které mi nepřišly smysl dávající bylo opravdu požehnaně. Nemám sice přístup k originálu, nebo anglickému překladu, ale vsadím boty, že hodně frází je přeloženo špatně a nelogicky. Nebrát tohle v potaz, je to jen podprůměrná sci-fi detektivka na jedno delší odpoledne.

17.12.2015 2 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Jedna z mála knih, která mě opravdu nesedla. Ze začátku mě celá myšlenka filosofie docela zaujímala. Přišla mi rozumná a zkoušel jsem ji v praktickém životě. Jenže ona se tak ani nedá užívat permanentně. Kor jestli na to opravdu nemáte předpoklady - jste flegmatičtí, jste nucení změnit postoj k životu na totální zeleninu, která si nechá sr*t na hlavu a neřeší to. Asertivita je pěkná ale todle je moc. Todle nění pro každého. Ať se každý rozhodně zda to je pro něj nebo ne. Už u první dohody se můžete rozhodnout jestli budete pokračovat nebo ne. Ono to je stěejně všechno na jedno brdo. Slohovou stránku neřeším. Ruíz se stejně snaží narvat to do hlavy každému, kdo je potencionální obět jeho filosofie.

17.12.2015 1 z 5

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

Na doporučení kolegy jsem s Kulhánkem začal u D&Z místo u Nočního klubu. Kdo ví proč, když NK má lepší reference. Už v polovině knihy jsem trošku litoval, že jsem se do toho vůbec poustěl... ale ono to jen tak nepustí. Ostatně jako kterákoliv jiná kniha. Jenže ono se to pak zlepší. Od té půlky, kde je akce na akci a styl krve střev projektilů a všeho stereotypního začne docela sranda. Neustálé unikání Patejla je občas opravdu přehnané a pochybuju že i on by se dostal až tak daleko (nemluvě o Plutu, ale chápu, že to je jeho schopnost). Ve středověku to aspoň vypadá zábavně. Černý humor jde Kulhánkovi velmi dobře a zvážím přečtení i dalších dílů v blízké době.... tak zváženo. Jdu na to

Bouře mečů 2 Bouře mečů 2 George R. R. Martin

Druhá část je proti té první totální odpal. Já si nemůžu pomoct, todle je prostě masakr na eňtou. TO jak Martin píše, jak připravuje hrdiny o život, jak je naopak vyvíjí... je to skvělý prostě. Konspirace na každé stránce vás nutí nejen to číst, ale prožívat životy postav. Kolikrát jsem se přistihl že mám vytřeštěný oči na text, který čtu, že zhluboka a rychle dýchám, že mám otevřenou pusu a v některých momentech mam zatnutou pěst a totálně hoduju to čtivo které mi autor nabízí. Bude-li to takto pokračovat, nemám v nejmenším chuť čekat na šestý díl...

17.12.2015 5 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Popravdě mě první část třetího dílu trošku zklamala. Dlouhosáhlý rozjezd sice vygraduje v perfektní vývoj, ale kdo ví jak to bude pokračovat dál. jsem i tak docela natesený na druhou knihu, snad to bude super a lepší než střet králů. kniha by podle mýho měla snad pořád gradovat...

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Barva kouzel byla úplně první Pratchettovka, kterou jsem kdy četl. Abych byl zcela upřímný, je to úplně první kniha, která by se dala považovat za něco jiného než za dětskou knihu. Tehdy, když mi bylo sedmnáct, mě spolužák přesvědčil, abych se do Pratchetta pustil a rozhodně jsem později nelitoval. Celkově nějakých deset knih od Pratchetta mluví o jasné zálibě v šíleném, fantastkním a vtipném světě Zeměplochy. Mrakoplaš se Zavazadlem tvoří vedle Smrti mé nejoblíbenější postavy pohybující se na zádech A'Tuin.

17.12.2015 4 z 5

Jelikož jsem staříka i analfabetku poslouchal jako audioknihu, mám už plné zuby hlasu Martina Stránského a začínám intonovat téměř jako on. Kdybych analfabetku neposlouchal jako audioknihu, určitě bych ji nedočetl. To co dělalo Staříka skvělým a vtipným dílem, se u Analfabetky tak moc nedaří. Jistě, je to vtipné, místy i zajímavé, ale hodně a to jako fakt hodně pasáží je tak uměle vykonstruovaných, že by se ani v knize snad neměly vyskytovat. Beru, knihy jsou od toho, aby šly z extrému do extrému, ale v Analfabetce je to posunuto ještě o level výše. za mě jen 6/10

17.12.2015 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Chtěl jsem si přečíst něco pohodovějšího od všech těch sci-fi a složitých příběhů... Ale nevím jestli jsem udělal dobře. Pro mě to bylo první seznámení s Coelhem (kterého jsem měl teda v hledáčku hodně dlouho, jelikož je to dobře hodnocený autor). Jenže Alchymista je slátanina divného příběhu a bajky, která mi vůbec nedávala ze začátku vůbec smysl. Spíš bych to charakterizoval jako pohádku. Text je bez sebemenší omáčky. Rozhodně by šel rozepsat do obsáhlejšího svazku, ale to asi Coelho nechtěl. Nevyčítám mu to, ale mě kniha jako celek nijak nezaujala. Krom teda samotné rozmluvy Santiaga s Větrem, Sluncem a Rukou. To bylo aspoň trochu zajímavé a dalo se z toho si alespoň představit něco víc, než jen z bezduchého putování pouští, které Santiago absolvoval. Nemůžu si pomoct... pro mě to nebyla dobrá kniha.

17.12.2015 2 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Po přečtení asi dvaceti stránek jsem knihu odložil s tím, že si přečtu něco jiného. Nějak mě to nevzalo a druhá kniha (byť asi čtyřikrát delší) mě vzala víc. Ale když už knihu rozečtu, tak ji většinou dočítám. A tak jsem se do toho pustil zase. A dočetl jsem to na jeden zátah. První a druhou část jsem četl se slinou u pusy. Představit si budoucnost a předpovědět vývoj společnosti tak přesně je kumšt (proto taky plánuju přečíst 1984 od orwella). Jen ta třetí část, která neměla vůbec žádnou pointu, jen krvelačnou myšlenku blázna, který se za své "bláznovství" nestydí a chce se pomstít... vlastně komu? Svému kapitánovi Beatymu, který určitě nebyl ovce, jen si chtěl udržet své status quo, aby nepřišel o kejhák? Nebo své manželce, která si užívala svého "ovečkovství" a nevěděla, co po ní Guy chce? Ta třetí část je prostě zmatená a zbytečná. Je jako kdyby z úplně jiného románu, z nějakého béčkového hollywoodského filmu. Škoda. I přes to dvě první části dávají knize neskutečný potenciál, kvůli které stojí za to knihu přečíst.

17.12.2015 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Audiokniha...
Každý říká, jak velká je to kniha. Každý říká, že předpověděla budoucnost a není ani možné jak to všechno sedí. Inu, možná ano, když přivřeme všechny čtyři oči a přitom ještě nebudeme dýchat. Velký bratr nás jistě sleduje všude, ale možná taky ne... Přece jenom je to konspirační teorie. Já je rád, rád o nich spekuluji, ale moc v ně nevěřím, takže bůhví jak v realitě Velký bratr opravdu funguje. Každopádně Orwell je geniální šílenec, který se nechal unést a napsal vesměs skvělé dílo. Winston je zajímavá postava (ačkoliv jsem se neubránil toho, abych knihu nesrovnával s Bradburyho 451stupni Fahrenheita), ale je naivní, což je škoda. Velká škoda. Do té doby než se nechá chytit, je kniha opravdu výjimečná, skvělá a nechce vás pustit. Ale následná rozmluva Winstona a O'Briana mě moc nebrala. Samotný konec ovšem dovršil knihu a bylo to výborný...

17.12.2015 3 z 5