Peťulík64 Peťulík64 komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tak já se přiznávám bez mučení, že patřím k Harry Holeovým fanatickým fandům :-) četla jsem 11 dílů Harryho Holea a to pěkně od začátku a popořadě a já ho prostě miluju :-) jasně, že některé díly jsou slabší, některé jsou super a některé jsou úplně vynikající - a za mě je Sněhulák z kategorie vynikající. Pro mě je na všech Nesbových knihách úžasný to, že z nich čiší ta neskutečná "připravenost" autora, kdy je konkrétní děj při psaní konzultován s odborníky (kriminalisty, techniky, analytiky, ale i psychology, laboranty atd).
Pro ty, co série neznají - z pohledu děje asi skutečně není potřeba znát všechny předchozí díly, protože jej pochopite tak jako tak, nicméně můj názor je ten, že kdo předchozí díly zná, dokáže knihu daleko lépe uchopit a tak nejak si ji možná i víc "užít", protože zná vývoj hlavních postav a jejich osudy, zná osobnost Harryho a jeho problémy, démony, rodinné vazby. A to se ve všech knihách prolíná a minimálně jednou se na tyto vazby narazí v každé další knize.
Každopádně Sněhulák za mě prostě top :-)

05.07.2023 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Joooo, tak tohle byl zase nářez...
Jak už jsem psala u Sněhuláka, mám obrovskou slabost pro Nesbova Harryho Holea, takže možná nejsem úplně objektivní, uznávám :-) ale Žízeň pro mě byla prostě zase pecka. Přemýšlím, čím to je...možná tím, že nikdy nedokážu odhadnout vraha (a to jsem si tentokrát myslela, že to mám na sto pro - no, tak zase ne :-D), nebo tím, že je to tak super propletené a propracované do detailu, nebo je to prostě jen tím, že jsem zaujatá a pokaždé dopředu počítám s tím, že to bude super :-)
Takže moje 11.Holeovka dočtena, hurá na dvanáctou :-)

09.07.2023 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ta kniha je tak krásně a čtivě napsaná, že prostě musíte pořád číst a číst a číst :-) Film jsem neviděla, ale viděla jsem film Nedotknutelní, který mi v mnoha aspektech tuto knihu připomínal...nelze jinak než doporučit, a to se přiznám, že jsem autorku předtím vůbec neznala. O jednu hvězdu méně proto, že mnohdy to bylo na mě až moc sladké a dějově roztahané.

23.10.2020 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Asi budu patřit k menšině, ale buďto jsem nepochopila, co nám chtěl autor vlastně sdělit, nebo to žádnou ústřední myšlenku nemělo, nebo nevím :-) trochu to na mě dělalo dojem, že hlavním posláním knihy je přivodit mi depresi, což se vlastně docela povedlo :-) jako nemůžu v žádném případě říct, že by kniha byla špatná, ale na mě asi příliš depresivní a všichni jsou tam tak nějak v depresi a traumatizovaní a je to takové jedno velké utrpení. Možná si knihu potřebuji přečíst znovu a pak své hodnocení přehodnotim.

04.10.2020 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Simona Mawera mám moc ráda, jeho knihy se mi velmi dobře čtou (zatím přečten Skleněný pokoj a rozečtený Mendelův trpaslík). Líbí se mi autorův styl psaní, je takový lehký a nenucený. Pád se ale trochu vymyká autorovu klasickému psaní, a to zejména svou délkou (474 stran, ostatní jeho knihy jsou podstatně kratší, i Pražské jaro a Provazochodkyně mají téměř o 100 stran méně). A přiznám se, že mi to asi trochu vadilo. Kniha je fajn a čte se dobře i tak, ale na celkovém dojmu jí ubírá přílišný popis konkrétních situací, některé pasáže by tam za mne nemusely být vůbec. Ony čtyři hvězdy dávám primárně za druhou polovinu knihy, která je skutečně výborná a nelze jí za mě nic vytknout. Pět hvězd bych dala v případě, kdyby byla první půlka zkrácená. Jinak ale vřele doporučuji :-)

16.08.2020 4 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Kniha je v podstatě dokonalou kopií filmového zpracování. A protože já mám pro ten film opravdu slabost, kniha se mi moc líbila. Je to velmi lehké a nenucené čtení, knížka je opravdu tenoučká, tudíž se dá přečíst jedním dechem za jedno odpoledne :-)

13.04.2020 5 z 5

Radost až do rána Radost až do rána Vladimír Páral

Za mě dobrý. Taková sonda do socialistického života, kdybychom náhodou chtěli už zapomenout, jaké to tenkrát bylo (a že mnoho lidí má skutečně velice krátkou paměť). Příběh sám o sobě není nijak složitý, což v daném případě oceňuji. Stejně tak styl psaní Párala mi sedí, vždy v tom cítím takový lehký závan ironie, což mě prostě baví :-)

06.09.2020 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Pěkné čtení to bylo :-) kniha se moc hezky čte, což mám ráda. Děj není nijak složitý, vlastně by se dalo říct, že tam ani pořádně žádný není, ale to mi taky přišlo suprový :-).
Covid zasazený do příběhu mi přišel trochu nadbytečný, za mě bych tuhle část úplně vynechala, byť nemůžu říct, že by mě nějak vyloženě otravovala.
Jinak příjemná kniha, jedná čtenářská výzva splněna:-)

06.04.2022 4 z 5