Petrasuvicka Petrasuvicka komentáře u knih

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Uzavření životní cesty Hermíny je tak na 4,5*. Z posledního dílu je totiž cítit jakýsi úpadek, jako kdyby skončilo mládí a i románu najednou bylo 60 let stejně, jako si připadala Hermína. Komu se nechce číst poslední díl, může skončit u čtvrtého. Líbí se mi, že Dlouhá cesta nabízí možnost skončit se čtením, pokud toho někdo má už dost. Körnerová ale chtěla zakončit životy svých postav, a že jich bylo požehnaně. Palec nahoru si zaslouží i to, že k nim přistupovala jako k reálným osobnostem dějin, tudíž epilog obsahuje zajímavé dovětky a doplňky k těm, na které už nebylo místo.

14.04.2021 4 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

Nejdramatičtější a nejtemnější ze série. Příjemná změna! čtivé, více dějepravne než třeba takový druhý díl. Ten mne zatím bavil nejméně. Tak jako tak parádní série! Musím ale souhlasit, že Hermínino chování tady opravdu zaznamenalo obrat a docela mě štvala. A jen se stále utvrzuji v představě, že pokud by to měl být seriál, tak baronku Chlumskou by určitě hrála Helena Růžičková :D

09.04.2021 5 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Lepší než druhý díl. Je mi i sympatičtější místo děje, ve Florencii jsem před lety byla, takže je příběh i takovou připomínkou na vlastní cestu. Dobře si navíc umím některá místa představit. Stefanie mě rozčiluje čím dál tím víc! :D

05.04.2021 5 z 5

Třetí přístav Třetí přístav Hana Marie Körnerová (p)

Nějak se nemůžu ubránit dojmu, že do toho Kórnerová vrazila už kdeco :D, ale baví mě to. Příběh má stále spád, čte se dobře, rychle. A co se týká postav - Stefanie už mě vysloveně vytáčí, madame by už potřebovala spíš proplesknout, aby se začala chovat pořádně zodpovědně a přestala s tím věčným Ach och...

05.04.2021 4 z 5

Zabijak Anders a jeho priatelia Zabijak Anders a jeho priatelia Jonas Jonasson

Nehodnotím, skončila jsem na straně 70. Tak jak byly Stoletý stařík a Analfabetka vtipný, tak Zabiják Anders není. Je to hrozně na sílu, vynucené a splácané. Nebavilo mě to a nechci ztrácet čas.

22.03.2021

Almužna jen pro bohaté Almužna jen pro bohaté Hana Marie Körnerová (p)

První část byla jako taková První republika, druhá na způsob Četnických humoresek. Opět čtivé, Alice na vraždu a konec díky bohu nebyl přeslazený. I tak pro mně zatím slabší kniha od Körnerové.

18.03.2021 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Přirovnání ke Stoletému staříkovi je podle mě nešťastná volba. Obě knížky toho mají poměrně málo společného. Stařík hraje na prvoplánový humor a absurditu. To Ove nenabízí. Prvních 70 stránek jsem váhala, jestli knížku neodložím. Ale nakonec jsem ráda, že jsem vytrvala. Ove je spíše tragikomický příběh s poselstvím nejen mezi řádky. Humor, který se rozjede až s příchodem kocoura, je spíše navíc. Původně to bylo na 4*, ale ten konec mě dostal.

12.03.2021 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Jak mi první díl připomínal seriál Vyprávěj, tak tohle bylo taky takové "vyprávěj", ale asi jako kdybych se sešla s kamarádkou u kafe a poslouchala, co se za ty roky odehrálo. Pěkné, líbilo se!

01.03.2021 5 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Opět čtivé. Připomínalo mi to seriál Vyprávěj. Navíc každý v životě měl / má nějakého toho Horáka, Karla nebo Moučkovou.

01.03.2021 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Při čtení jsem to léto skoro cítila. Barvité popisy léta v zimě pohladí po duši. A pak, kdo má rád film, užije si každou hlášku :) Konec je o malounko jinačí, než znám z filmu, takže malé plus navíc.

19.02.2021 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Je to zkrátka nadčasová zápletka, nadčasová, a na svou dobu to opravdu bylo dost, je i povaha ženské hrdinky. Možná právě proto, že jsme od hlučícího davu, tak je děj a popis rozvleklý. Někde až příliš podrobný. To by mi ani tak nevadilo, mám moc ráda filmovou verzi z roku 2015 a Gabriel je zkrátka zamilováníhodný. Vadí mi ale ty někdy příliš komplikované a šroubované věty. Někdy v polovině nevím, o čem že Hardy vlastně píše.

10.02.2021 3 z 5

Pozlacená klec Pozlacená klec Hana Marie Körnerová (p)

Milé, čtivé a i když Körnerová píše jednoduše a děj je hodně předvídatelný, nevadí. Bavila jsem se. Na knížku se musím těšit, a to bylo splněno. (Ovšem asi si za pár týdnů nebudu pamatovat, o čem že to vlasně bylo :))

08.02.2021 4 z 5

Holky z porcelánu Holky z porcelánu Jaromíra Kolárová

Pohodové čtení na zhruba 3 hodiny. Útlá knížečka krásně opisuje film.

07.01.2021 5 z 5

Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nám rabiáty Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nám rabiáty Zdeněk Šmíd

Jestli čekáte cestopis po Skandinávii ve stylu Bubnů Berberů, tak se spálíte. Ale pokud do toho jdete s tím, že si prostě přečtete čtivé vyprávění Zdeňka Šmída s humorem jemu vlastní, tak rozhodně nesáhnete vedle. Odlehčeně a moderním jazykem vypráví severské legendy, popisuje mýty Vikingů a další. Zároveň je to ucelený "sborník" těchto bájí a legend, což se na knižním trhu v češtině najde málokde.

30.12.2020 4 z 5

Zloději času Zloději času Vítězslav Jareš

Vítězslav Jareš mě kdysi tady na databázi oslovil. Prohodili jsme nějaké slovo a nakoukla jsem do jeho připravovaného románu a již vydaných povídek. A ty povídky - to je zkrátka ono. Vtip, neotřelost, propojenost, mystika, modernost. Tohle mám ve velké oblibě a v českém prostředí pražského Žižkova se to navíc nevidí/nečte často. Uhodil na správnou strunu, dokonce se neváhal v některých rovinách příběhu osobně objevit. Mám i dojem, že kromě autorova odrazu jsem tam poznala i některé filmové scény - v povídce Nabídky pána Voka jsem viděla závěrečnou scénu z Muže z Acapulca, jak Belmondo vyhazuje dokončený románový brak, a pak, ve stejné povídce, jsem tam poznala scénu z Atlasu mraků, kde spisovatel vyskočil z okna na slavnostním křtu knihy. Ale možná jsem jen moc velký filmový nadšenec :)

09.11.2020 5 z 5

Lazarovy ženy Lazarovy ženy Marina Lvovna Stěpnova

Tahle kniha mě hodně mrzí. Ráda čtu o Rusku. Vědět ale, že se Marina Stěpnova pustí do příběhu stylem klasických ruských románů, tak jsem si nákup knihy odpustila. Přečtu dvě stránky, odložím. Další den totéž a tak stále dokola. Jestli tohle někdy v životě vůbec dočtu, budu to považovat za zázrak. Styl psaní je pro mě šílený, nestravitelný, nepříjemný. Ty neustálé vsuvky, odbočky jiných odboček, neuvozování přímých řečí... Velké NE a zklamání.

04.11.2020

Scandalous: Šokující láska Scandalous: Šokující láska L. J. Shen

Chtěla jsem něco na odlehčení. Pravdou ale je, že to bylo natolik neduchaplné, že ani na odlehčení se to nedalo přelouskat. Nepotřebnou omáčku jsem přeskakovala. Raději to ani nebudu hodnotit.

04.11.2020

Věštkyně Věštkyně Barbara Wood

Poklidnější směs Lary Croft a Indiana Johnese v jednom :) Navíc se mi líbí ten duchovní rozměr, díky kterému se člověk nenásilně zamyslí nad některými náboženskými tématy. Dojem mi ale kazily překlepy a gramatické chyby, kterých bylo v novém vydání jako máku :/

01.11.2020 4 z 5

Falešný román Falešný román Magdalena Mintová

Po 39 stranách odloženo. Magdalena Mintová opravdu není vtipnou autorkou (anebo je pohled na smysl pro humor nakladatelů velmi zkreslený) a Ema je iritující postava, a to svou rozmazleností, nemožností se o sebe postarat a tak dále. Ovšem zaměstnanci Knižního klubu dělají svou práci evidentně dobře, když po vydání této knihy přesvědčují čtenáře, jaká je to humorná pecka a jak je Mintová nadaná.
Tahle kniha je pro mě jako čtenáře jeden velký omyl.

09.10.2020

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

Na tohle téma vznikla spousta dalších knížek. Tahle ale patří k těm slabším. Rozhodně to není mrazivý thriller a není ani kdovíjak sofistikovaný. Kudy se bude ubírat je naprosto jasné a závěrečné rozuzlení je překvapivé do míry nadzvednutí obočí a protažení koutků úst. Ale dech to nikomu nevyrazí.

06.10.2020 3 z 5