petr_ petr_ komentáře u knih

Zmatení Zmatení Neal Stephenson

Kniha ve mě vzbudila přání si přečíst další autorova díla. Koho zajímají světové dějiny, měl by si ji přečíst, protože ukazuje, že ačkoliv existovaly bariéry mezi turky a křesťany, tak tyto bariéry byly překonávány ekonomickými zájmy. Elisu nemůže nic zastavit v získávání kontaktů a uplatňování vlivu v Evropě, kde všude má žhavá želízka. Její první problémy s nákupem dřeva ukazují fakt, že systém cechů a středověké ekonomiky končí a začíná nová éra podnikání, které je založeno na důvěře ve schopnosti obchodních partnerů a zároveň je o to nebezpečnější. Jinak to ani být nemůže, protože le roi dostal Francii na ekonomický na kolena, vzácných kovů je málo a tak se obchoduje jinými způsoby.

Jack ať bude kdekoliv bude stále vagabundem a pohybuje se od maléru do dalších ,malérů, ze kterých je však schopen se (i když s odřenýma ušima) vyhrabat. A stačí maličkost, jako zabitý komár, aby způsobil velkou pohromu. Jeho život v Orientu ukazuje tuto dobu na druhé straně světa. My jsme zvyklí historii vnímat z hlediska Evropy, ale dějiny probíhaly na celém světě.
V knize lze najít spoustu aktualit z té doby, ale je třeba trochu znát kontext těchto událostí, a nebo možná čtenáře donutí tyto souvislosti hledat v jiných literárních zdrojích.

14.05.2021 5 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Trochu mi to připomnělo knihu Příběhy pilota Pirxe, a ani nevím proč. Možná tím, že se jedná o povídky provázané jedním hrdinou. Vypráví příběh obchodníka před krachem, který dostal výjimečnou příležitost a využil ji. Nejenom, že se stal ekoinženýrem ale zároveň zůstal obchodníkem a dobrým stratégem. Moc se mi líbil vývoj děje, kdy po něm zákazníci něco chtějí a on jim to dá. Avšak najednou zjistí, že se upsali ďáblu, protože vysledky, jaké očekávali se nedostaví a jsou vmanipulováni do dalších obchodů a ne zrovna levných. V tom vidím aktuálnost tématu, protože názory politiků a vědců na řešení životního prostředí se mohou lišit a pravda může být někde jinde.

16.04.2021 3 z 5

Počkej na mě v Paříži Počkej na mě v Paříži Kristin Harmel

Kniha je dobře napsaná, ale některé části mi připadají příliš naivní a zamilované, což ruší plynulost děje. Konec je dobrý s dobrou pointou, ale myslím, že lidé, kteří prošli takovými zkušenostmi, se museli odprostit od zamilovaných dobrodružství protože jim šlo o život. Chybu mohli udělat jen jednou. Například, předpokládám že prověřování pilotů nemohlo probíhat tak jak je popsáno v knize, protože nikdo nemohl vědět, jestli se nejedná o německou konspiraci.

04.02.2021 3 z 5

Nadvláda Nadvláda Christopher John Sansom

Tato kniha se mi nečetla dobře i když byla zajímavá. Fiktivní historie z Velké Británie, která podepsala po porážce Francie mirovou smlouvu s Německem a co z toho mohlo být. Naprosto deprimujícím způsobem na mě zapůsobilo prostředí válečné (nebo poválečné) doby, celá Evropa podlehla nacionálnímu totalismu.
Vlastně je to kniha o nesprávných rozhodnutí, ať už jedinců, nebo lidí s politickými pravomocemi, což vlastně byla politika appeasementu, které způsobují osobní i národní tragédie, kdy je čím dál obtížnější zvrátit nežádoucí stav.
Takže členové odboje, riskovali životy a čelili fašizaci země. V knize je dobře popsáno napětí, které museli snášet lidé pracující pro odboj, aby splnili svoje úkoly. A to bylo to, co na mě působilo až mrazivým dojmem a měl jsem z toho nepříjemné pocity během četby. Ptal jsem se sám sebe, zda bych něco takového dokázal.
Ani mi nevadí, že příběh nemá žádný velký konec, nebo odhalení, protože popis toho, co všechno je člověk schopen udělat i za cenu, že bude ubližovat jiným lidem je podle mě naprosto přesný.
Zajímavá je také spojitost celé fašistické společnosti v Anglii s poměry na internátní škole, tak jak ji Frank prožil. Někteří lidé budou zlí, pokud jim to jejich okolí bude tolerovat.

16.10.2020 4 z 5

Legenda o zničeném městě Legenda o zničeném městě Perč Zejthuncjan

Historický román z Arménie. Jaké šance má národ, který žije mezi dvěma navzájem znepřátelenými velkými říšemi. Tento stav se projevuje i uvnitř království, kde jsou knížata rozdělena na příznivce Persie nebo Byzantské říše. V podstatě lze konstatovat, že vše je marnost. A vše končí špatně. Obávám se, že zkušenosti Arménů následujících letech až do současnosti nejsou o mnoho lepší.

A vlastně to nekončí ani dnes. Podívejte se co se dnes děje na Náhorním Karabachu, aniž bych posuzoval podíl viny jednotlivých zúčastněných národů.

02.08.2020

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Zlatý kompas je zlatý kompas, kniha se mi líbila, ale nic nového jsem v ní neobjevil. Začátek je pěkný plný děje, ale po povodni se Malcolm s kámoškou a malou Lyrou pohybují z bodu A do bodu B, pak do C atd. Proplouvají po povodni z jednoho místa do druhého a tam se něco stane. Vztah Lyřiných rodičů je stejně nejasný, jako v ostatních knihách a jedniným přínosem je vysvětlení, kde se dostala Lyra k alethiometru .

03.06.2020 3 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Je to útlá knížka ale její čtení je náročnější. Oceňuji styl autora, který dovede psát zajímavé příběhy, nad kterými se musí čtenář zamyslet aby je vstřeba.

22.03.2020 4 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

V této knize opět mágové přesvědčili veřejnost jací jsou to břídilové. Pokud jim někdo dá moc, tak to moc špatně skončí. Mrakoplaš je přinucen zachraňovat co se dá. Největší úlet však jsou apokalyptičtí (nebo Jakokalyptičtí?, nejsem si jist) jezdci, kteří skončí v putyce a patřičně opilí si nechají ukrást koně. Jediný SMRŤÁK si musí zachovat patřičnou úroveň a dobrou oragnizaci práce. Kniha mi dala to co jsem očekával.

14.01.2020 4 z 5

Vilém z Rožmberka Vilém z Rožmberka Jaroslav Pánek

Kompletní údaje o Vilémovi z Rožmberka a o domíniu Rožmberků vůbec. V knize se píše o životě na rožmberském panství o studiu a politickém vývoji Viléma.

Vliv Rožmberků v českém království byl velký a nejvýrazněji se projevili poslední rožmberkové. Je zde dobře zdokumentovaná snaha polských šlechticů o to aby se Vilém stal polským králem. Ale i když to byla pro Viléma lákavá výzva, věděl, že musí být loajální k Habsburkům.
V knize je také možno se dočíst o hospodářství Rožmberků a další zajímavé údaje.

07.01.2020 5 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Opět jsem se pobavil nad zmatky, které dokáže Mrakoplaš způsobit a zase od nich rychle utéct.
Musím obdivovat intuici mágů, když teleportovali zapálený kanón do neviditelné univerzity a zhasli doutnák a zase ho zapálili, když kanón teleportovali zpátky, což mělo také důsledky.

Mrakoplašovo zavazadlo si také přišlo na své akorát si nepamatuji, zda celá rodina zavazadel, nepronáledovala Mrakoplaše.

Je to prostě něco jiného, než-li číst o ruské revoluci.

07.01.2020 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

U této knihy bych tošinku v hodnocení ubral, protože mi asi unikla pointa. A nebo si ji budu muset přečíst znova.

07.01.2020 4 z 5

Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Jiří Hanibal

Polyxena jako poslední r Rožmberků po přeslici byla zajímavá osoba. Vlastně díky ní se část majetku domínia dostala Lobkovicům.
Z knihy vyplývá, že měla rozsáhlé kontakty a vliv v českých zemích.

05.01.2020 5 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Zajímavý je i pohled němců na nacistickou politiku a na Hitlera.

02.01.2020 4 z 5

Robinzoni z Kronborgu Robinzoni z Kronborgu František Běhounek

Knihu jsem četl jako mladík, a četla se dobře jako téměř všechny Běhounkovy knihy. Je dobrodružná s dobře charaterizovanými postavami. Co chtít více ?

02.01.2020 3 z 5

Malý dům Malý dům Kjóko Nakadžima

Milé čtení o obyčejných Japoncích v době války v Pacifiku. Hezky se to četlo a netřeba za příběhem hledat nějaké mimořádné ideje, prostě se to tak událo. Jako by mimochodem se z příběhu vynoří příběh pana Itakury. Moc pěkné.

20.06.2024 4 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Na knihách Terryho Prachetta se mi líbí jeho laskavý pohled na svět a jeho humor. I tato kniha, ačkoliv není plná paradoxů jako příběhy ze Zeměplochy jsou tyto atributy jeho příběhů přítomny.
Ačkoliv Mau i Dafne pocházeli z odlišných prostředí, měli něco společného. Žili v konzervativních společnostech, které se snažily je zformovat k obrazu svému. Jak to dopadlo popisuje tento příběh, takže se může stát, že anglická dáma přežvýkává staré paní jídlo a vyrábí tradiční pivo na ostrově. Mau kterého události připravily o víru v bohy, začne jednat jinak, než by jeho soukmenovci očekávali a podaří se mu stmelit celou společnost, protože si je vědom toho, že sám by na ostrově dlouho nepřežil.

25.05.2024 5 z 5

Písařka ze Sieny Písařka ze Sieny Melodie Rose Winawer

Příběh se mi líbil, protože neměl žádná nezajímavá místa a dobře se četl. Nechci rozebírat děj, ale vždy mě fascinuje, když se někde dočítám o historii v Itálii a jak složité byly vztahy mezi jednotlivými italskými městy, což dobře popisuje tento příběh. Proto v těchto místech byly znatelné zájmy okolních vládců, jako byli např. Lucenburkové, nebo Havsburkové, ale i jiní kteří využívali rivality, mezi jednotlivými italskými státy.

28.04.2024 4 z 5

Vzpomínka na modrou planetu Vzpomínka na modrou planetu Alastair Reynolds

Trochu jsem se ztrácel v pochopení různých virtuálních realit. Děj mi připadal, jako když si děti hrají na stopovací hru. Tolik k ději, a bylo to napsané tak, aby to čtenáře neodradilo.
Nemohu říci, jestli se jedná o klasického Reynoldse nebo ne, protože je to první kniha, kterou jsem od něj přečetl. Podívám se po dalších knížkách tohoto autora, abych si udělal představu o jeho díle.

20.03.2024 3 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Příjemné čtení ve kterém nejsou přehnané akční scény s dobrou a zajímavou charakteristikou hlavních postav. Doufám, že pokračování bude stejně zajímavé.

04.12.2023 4 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Problém je, že nevím co si mám o této knize myslet, protože si těžko představuji realitu, kterou autor popisuje. Nejdříve se mládež učí dospělácké profese aby udržela civilizaci v chodu a pak když převezme opratě, tak dělá jednu vylomeninu za druhou.
Jako čtenář bych předpokládal, že zapracuje pud sebezáchovy a nová civilizace dětí bude mít úplně jiné starosti, než ty které jsou nastíněny v příběhu.
Ale jako zázrakem, po odchodu dospělých funguje celá infrastruktura jako by se nic nestalo. Žádné poruchy (kromě těch na začátku), spojení funguje, žádné problémy s energií, vodou, potravinami.
Skoro bych to považoval za naivní představy autora, který určitě napsal lepší díla.

20.11.2023 3 z 5