petr_ petr_ komentáře u knih

Omega Omega Jack McDevitt

Mám pocit, že někde v knize je:"kdo to dočte až sem může si u mne vyzvednout 10000Kč". Autor natahuje obsah knihy statickými popisy bulíků. Žádné zvraty, žádné směřování k nějaké pointě. Naprosto nudná kniha, kterou jsem nedočetl a ani ji nehodlám dočítat. Pokud by zde existovala rubrika "Nedoporučuji!", tak bych jí tam zařadil.

27.01.2020 odpad!

Čindi Čindi Jack McDevitt

Než-li se příběh trochu rozjede tak to trvá ale konec je dobrý. Jenom by mě zajímalo, zda si budoucí kosmonauté budou moci dovolit tolik improvizací a jestli budou s dobrým koncem, i když v knize některé příhody dobře nekončily.
Zajímavá je technologie použití nanorobotů v příběhu i když zde zavání čarodějnictvím, kdy nanoroboti sestaví nový satelit.

22.01.2020 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Přiznám se, že jsem viděl film od Kubricka a vůbec nemám odvahu si přečíst knížku.

07.01.2020

Strážkyně tajemství – Román o Kateřině Parrové Strážkyně tajemství – Román o Kateřině Parrové Sandra Byrd

Kateřina Parrová musela být velmi zajímavá žena, která byla dokázala přežít poslední roky na dvoře Jindřicha VIII. Že to nebylo jednoduché kniha popisuje, při péči o stárnoucího krále se také zasadila o budoucnost jeho dcer Marie a Alžběty.
Kniha se dobře čte, není nijak rozvláčná, a pokud si někdo chce doplnit znalosti o historii Anglie, tak ji vřele doporučuji.

05.01.2020 4 z 5

Stíny nad Alhambrou Stíny nad Alhambrou Tanja Kinkel

Kniha se hezky čte. Líbí se mi popisy prostředí, jak maurů, tak křesťanů.

05.01.2020 4 z 5

Dlouhý Mars Dlouhý Mars Terry Pratchett

Třetí díl této trilogie pokládám za nejzdařilejší. Navazuje na předešlé díly a rozvíjí je. Kromě problematiky paralerních Zemí, nastupují paralerní Marsy, škoda že jen okrajově. Výprava vzducholodí na dlouhé Zemi až za 2 miliony, představuje vývoj na Zemi, který se vyvinul k naprosto odlišným ekosystémům (dokonce s atmosférou bez kyslíku). Ani chvíli jsem se nenudil a příběh "Příštích" naráží na problémy, které listvo neustále řeší v různých obměnách. Potěšilo mě, že amrické námořnictvo rádo cituje z filmu Doktor Divnoláska, který mám také rád.

05.01.2020 5 z 5

Lidé od jezera Lidé od jezera Richard Leakey

Zajímavá kniha o vývoji člověka. Setkal jsem se v ní se zajímavými teoriemi a úvahami o vývoji společnosti (od té prvobytně pospolné). Možná, že některé teorie jsou překonané, ale určitě nejsou tak známé a učebnice o vývoji člověka se jimi nezabývají. Přitom je třeba takovéto věci znát, abychom si uvědomili vlastní sílu i omezení.

03.01.2020 4 z 5

Svatý na mostě Svatý na mostě Jiří Šotola

Hanýsek byl opravdu čech, popis jeho kariéry je zajímavým výčtem úspěchů a neúspěchů,podrazů a průšvihů.. Jeho smůlou (nebo štěstím) bylo, že se dostal do soukolí mocipánů a proto skončil jak skončil. Jako svatý na mostě.

Sloupy věčnosti Sloupy věčnosti Tanja Kinkel

Příběh Belzoniho je zajímavý. Vždycky jsem četl, že to byl cirkusák, ale on předváděl svůj inženýrský um v cirkuse a pak ho dovel použít při objevování skvostů starého Egypta.

02.01.2020 5 z 5

Netradiční ovoce pro každou zahradu Netradiční ovoce pro každou zahradu Lee Reich

Zajímavá kniha o ovoci, které lze u nás pěstovat a které zná málo lidí. Je napsána americkým autorem a obsahuje i informace z historických pramenů, které se v naší literatuře těžko shánějí.

Krvavé oko Krvavé oko Giles Kristian

Příběhy z vikingského prostředí se mi líbí.

Noci čarodějky Noci čarodějky Graham Hancock

Kniha je velmi zdařilá. Zajímavý je popis politiky Cortéze, kdy mu umožnilo vyjednávání s jednotlivými kmeny sestavit armádu, která mohla dobýt Mexiko. Zajímavé jsou i popisy využití opancéřovaných psů, koní a bezmocnost indiánů, kteří měli pouze zbraně z obsidiánu. Bohové tam vlastně nejsou dva, ale jeden, a to bůh války, který od indiánů žádá lidské oběti a slibuje Montezumovi vítězství, a na straně druhé v podobě sv.Petra nabádá Cortéze k vylodění v Americe. Výsledkem je ještě větší krveprolití. Krásná Malinal se stane milenkou Cortéze a radí mu, jak nejlépe vyjednávat s indiánskými kmeny, čímž mu umožní zničit vlastní národ.

02.01.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Ne že by kniha byla špatně napsaná, ale je otřesná v tom co je člověk schopen udělat, když je zapojen do správné mašinérie (nebo do správného davu).

02.01.2020 2 z 5

Atlantský mor Atlantský mor A.G. Riddle

Do tohoto dílu jsem se pustil proto, že jsem doufal, že se dočtu nějaké pointy, ale byl stejně, ba i více bezbřehý, jako ten první. Spousta skupin s nejasnými záměry a do toho mimozemšťané, kteří si mezi sebou dělají naschvály. Do dlašího pokračování jsem se raději ani nepustil.

01.01.2020 2 z 5

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

Hezký příběh, který jsem četl jako kluk.

31.12.2019 3 z 5

Demelza - Dáma z chatrče Demelza - Dáma z chatrče Winston Graham

U této knihy jsem měl problémy ji dočíst, děj je široce rozvětvený a někam se ztrácí celková linie. Takže v pokračování četby této série nebudu.

31.12.2019 2 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Viděl jsem zfilmovanou verzi a tak jsem si knihu půjčil, zajímavě vyobrazuje život chudých lidí i těch bohatých, i zchudlé aristokracie, která se snaží udržet svoje postavení.Popisuje soudnictví a podnikání ve své době. Postavy jsou barvitě popsány.

31.12.2019 3 z 5

Kukaččí vejce Kukaččí vejce Cliff Stoll

Kniha je výborná, četl jsem ji v době kdy jsem o UNIXu nic nevěděl, i tehdy mě zaujala. Občas se k ní vracím. Četl jsem ji už 6-7x.

29.12.2019 4 z 5