petr_ petr_ komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Také tuto knihu doma mám a doporučuji ji dětem. Je to vlastně o tom, jak je civilizace složitá a křehká. Když se něco pokazí, tak to může mít nedozírné následky,. Dějově je tato knížka zajímavá až do konce a happy end je jenom naznačen.

02.01.2020

Robinzoni z Kronborgu Robinzoni z Kronborgu František Běhounek

Knihu jsem četl jako mladík, a četla se dobře jako téměř všechny Běhounkovy knihy. Je dobrodružná s dobře charaterizovanými postavami. Co chtít více ?

02.01.2020 3 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Ne že by kniha byla špatně napsaná, ale je otřesná v tom co je člověk schopen udělat, když je zapojen do správné mašinérie (nebo do správného davu).

02.01.2020 2 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Krásná kniha mého mládí. Je z divokého západu, ale popisuje prostředí a život lidí, kteří tam pracovali. Prostě to není kovbojka, ale popis prostředí se všemi jeho krásami i ošklivostmi. I v takovémto drsném prostředí, lze prožít zajímavý a užitečný život bez patosu.

02.01.2020 4 z 5

Atlantský mor Atlantský mor A.G. Riddle

Do tohoto dílu jsem se pustil proto, že jsem doufal, že se dočtu nějaké pointy, ale byl stejně, ba i více bezbřehý, jako ten první. Spousta skupin s nejasnými záměry a do toho mimozemšťané, kteří si mezi sebou dělají naschvály. Do dlašího pokračování jsem se raději ani nepustil.

01.01.2020 2 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Je to sci-fi, ale také mnoho nelogičností, které jsou zakryty genetickými bláboly, chvílemi je příběh zajímavý, ale pak se dostaví spiklenecké teorie, které nejsou vysvětleny a pozbývají logiku.

01.01.2020 2 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Řekl bych, že se autor chopil tématu jemu typickým způsobem, čtenář se musí prokousat dlouhými pasážemi faktů a polopravd a pointy se dočká až úplně na konci. Je to vlastně o to lidech, kteří si vymýšleli fakta tak dlouho, až se stala realitou, protože vymýšleli spiknutí různých tajných společností, až jim jiní lidé uvěřili a začali se chovat jako by byly reálné. Pokud bude vhodná konstelace mé mysli, budu se muset znovu na tuto knihu podívat.

01.01.2020 3 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Jako vtipné vidím to, že namísto toho, aby povídky zodověděly některé otázky z knihy "Kvítek karmínový a bílý", tak nastoluje další otevřené konce. Povídky jsou pěkné čtivé a zajímavé. Přitom zachovává charaktery původních postav.

01.01.2020 4 z 5

Než přijde smrt... Než přijde smrt... Douglas Reeman

Román z válečného prostředí, vypráví o akci britské miniponorky v Itálii v době invaze spojenců. Dobře popisuje psychiku postav, ktérá je v některých situacích na doraz. Člověk si umí představit, že lidé, kteří tím prošli, byli poznamenání na celý život. Kniha se těžko čte, ale dovede čtenáře k pochopení, že ve válce nejsou hrdinové, pouze lidé, kteří bojují o svůj život.

01.01.2020 3 z 5

Bosá královna Bosá královna Ildefonso Falcones

Je to skvělá četba, jako všechny ostatní knihy od Falconese.

01.01.2020 5 z 5

Dědicové země Dědicové země Ildefonso Falcones

navazuje na Katedrálu moře a popisuje vzpouru maurů a co bylo potom. Nádherná freska z dějin Španělska a o nezlomnosti i o proradnosti lidského ducha.

01.01.2020 5 z 5

Alfons Mucha Alfons Mucha Sarah Mucha

zajímavý životopis Alfonse Muchy, ale četl jsem starší vydání.

31.12.2019 3 z 5

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

Hezký příběh, který jsem četl jako kluk.

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Co dodat. Je to známý příběh a krásně se to čte.

31.12.2019 4 z 5

Zamilovaný císař Zamilovaný císař Jiří Svetozar Kupka

Zajímavá knížka o císaři, který málem zničil monarchii, ale jeho reformy vlastně vyprovokovaly národní obrození. Je to knížka k zamyšlení o dějinách, protože do té doby jsem znal Josefa II. jenom z Babičky Boženy Němcové.

Demelza - Dáma z chatrče Demelza - Dáma z chatrče Winston Graham

U této knihy jsem měl problémy ji dočíst, děj je široce rozvětvený a někam se ztrácí celková linie. Takže v pokračování četby této série nebudu.

31.12.2019 2 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Viděl jsem zfilmovanou verzi a tak jsem si knihu půjčil, zajímavě vyobrazuje život chudých lidí i těch bohatých, i zchudlé aristokracie, která se snaží udržet svoje postavení.Popisuje soudnictví a podnikání ve své době. Postavy jsou barvitě popsány.

Bohatýrská trilogie Bohatýrská trilogie Jaroslav Žák

Hrdost trempského národa je v této knize dobře popsána, skvělý humor. Kniha, ke které se rád vracím abych si je občas připoměl.

29.12.2019 5 z 5

Královskou cestou za romantikou Královskou cestou za romantikou Richard Halliburton

Krásné vyprávění mladého cestovatele, který si vymýšlel až absurdní cesty, jako napřiklad proplavání Panamským průplavem , výstup na Matterhorn atd. Bohužel tento autor již v dnešní době není tak známý.

29.12.2019 5 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Knížka mého mládí

29.12.2019 4 z 5