PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Smrtelná rána Smrtelná rána Wolfgang Hohlbein

A znovu to hrozné opakování. Teď se v komentářích opakuju už i já, ale když to může dělat spisovatel ve třech knihách, které spadají do jedné ságy...?! Třetí díl je opět o trošku lepší. Zatím asi nejčtivější a nejnapínavější ze všech dílů. Působí na mě ale tak, že autor už nevěděl, o čem psát. Ve všech (zatím) třech dílech jsou stejné motivy. Málokdy se vidí, aby se spisovatel tak pevně držel rámcové kompozice v jedné sáze. Tady je to ale opravdu jak přes kopírák. Hlavní hrdina někam jde, narazí na problém, objeví se průvodce (nebo spíš nějaký známý záporné postavy), ten mu celou dobu pomáhá a tváří se jako svatoušek, aby se z něj na konci vyklubal podrazák a ten největší hajzlík. Začíná to na čtenáře působit tak, jako by četl jeden příběh, jen lehce obměněný a v jiném prostředí. A vsadím se, že 4. díl bude to samé.

24.03.2017 3 z 5

Říční znamení Říční znamení Patricia Briggs

Briggs si předchozími díly nasadila hrozně vysokou laťku a už jenom to, že ji dokázala držet po 6 knih, svědčí o mnohém. To, že příběh v tomto díle přesunula na jiné místo, bylo logickým tahem. Tri Cities už nemělo co nabídnout. Měli jsme tu zlé vlkodlaky, zlé upíry, zlé fae, zase upíry a zase fae a tak byla změna prostředí i celé tématiky, celkem vzato chytrým řešením, kterým se autorka vyvarovala jednolitosti. Pravda, i mě chyběly v Říčním znamení některé postavy, ale myslím, že je poměrně dobře "nahradily" postavy nové a s nimi i nová kultura a historie. Poslední část knihy mi přišla trochu uspěchaná, když přihlédnu k, trochu rozvláčnějšímu, zbytku. Ale jinak jako vždy napínavé a kvalitní čtení, které člověka baví.

Před zraky Tzulana Před zraky Tzulana Markus Heitz

Čtvrtý díl konečně nabídl i nějakou tu akci a vzrušení. Děj se více zaměřil na okolní postavy, což jsem osobně uvítala po těch třech dílech, které se zabývaly více méně jen Lodrikem. Knížka se moc dobře četla, ostatně jako všechny od Heitze. Děj odsýpal, sem tam se dostavil nějaký ten zvrat. Prozatím jde rozhodně o nejlepší díl. Uvidíme, co nabídne poslední...

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Druhý díl Tetovaného se mi hrozně špatně hodnotí. Kniha je to ve výsledku dobrá, ale vzhledem k tomu, že postava Jardira je mi už od předchozího dílu krajně nesympatická a tady je jí věnována skoro polovina knihy, tak mi to celkový dojem hodně kazí. Na druhou stranu chápu záměr autora a vím, že vrátit se do Jardirova dětství a poznat jeho minulost, bude pro následný příběh hodně důležité.
Akce je tu podstatně víc, děj hezky utíká bez větších zádrhelů nebo hluchých míst, ale chybí mi tu ono nepopsatelné něco, co mě tolik nadchlo v prvním díle. Proto hodnotím Pouštní kopí o jednu hvězdičku hůř a budu doufat, že poslední díl bude zase to "něco" mít...

24.03.2017 3 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Výborně zpracované zakončení celé série. Spousta akce, napětí, zvratů, překvapení... trochu mě mrzí předvídatelný závěr a jeho, až překvapivě hladký, průběh. Čekala jsem trochu něco víc a možná i nějaký ten zvrat. Tak sladký happyend mi nebyl moc po chuti, ale celkový dojem to kazí jen minimálně. Série o Vampýrské akademii se čte skoro sama. První 3 díly jsou takové vlažnější, ale pak se všechno hezky rozjede a stránky ubývají, člověk ani neví jak. Rozhodně je to jedna z lepších sérií s upírskou tématikou. Hodně postav mi bude chybět a myslím, že se ke knihám ještě někdy vrátím.

Palác modrých delfínů Palác modrých delfínů Brigitte Riebe

Mám ráda podobně laděné historické romány s pravdivým základem a tenhle je zatím jeden z nejlepších, které jsem četla. Velmi dobře vystavěný, propracovaný a vygradovaný. Výborný příběh i zápletky. Až bude čas, určitě si přečtu od autorky i nějaké další knihy.

23.03.2017 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Ehm... jak to jenom správně vyjádřit a přitom se neopakovat? Chápu, že se kniha dobře čte, chápu, že je teď in tuhle trilogii číst, chápu, že pestré sexuální scény jsou pro někoho zajímavým zpestřením, chápu i znuděné maminky, které u čtení vypnou a zapomenou na stereotyp doma... ale tohle už vážně ne. Happyend, ze kterého se lepila pusa a trnuly zuby, rádoby kriminální zápletka, která neměla ani hlavu ani patu a svou naivitou konkurovala CSI: Miami... tady je prostě všechno špatně a jak se z něčeho... takového... mohl stát bestseller, pro mě bude asi věčnou záhadou.

23.03.2017 2 z 5

Označená Označená Kristin Cast

Další série ze skupiny fantasy pro mládež. Těžko soudit celou ságu po prvním díle, ale rozjezd mi přišel takový slabší. Postavy mohly být vykreslenější a propracovanější. Co se děje týče, většina se soustředila na představování prostředí a postav, takže zápletka byla spíš v pozadí. Drobek akce jsem se dočkala taky až v závěru knihy. Při čtení jsem se neubránila srovnávání s Vampýrskou akademií, která mi tématem přijde hodně podobná, nicméně podstatně líp zpracovaná a možná i zajímavější. Uvidíme, co se z Označené vyklube dál. I kdyby si série udržela kvalitu a tempo prvního dílu, stojí za přečtení. Výborně se totiž čte a stránky vám ubíhají skoro samy. Jen přehnaně puberťácký jazyk leze občas na nervy.

Nikdo není bez viny Nikdo není bez viny Kiersten White

Druhý díl na mě působil dojmem, jako by si autorka řekla: "Tak a já chci trilogii a ne jenom dvoudílnou minisérii!" A bohužel je to na knize hodně vidět. Prakticky veškerý děj této knihy nebyl pro hlavní zápletku nijak podstatný a dal by se scucnout do padesáti stránek. Ale zůstala čtivost a lehkost vyprávění, takže i přes prázdné pasáže děj ubíhal hladce a rychle. Zkrátka oddechové čtení po náročném dni v práci...

Muka Muka Lauren Kate

Na druhém díle je rozhodně patrný pokrok. Příběh je čtivější, dynamičtější, trochu akčnější a propracovanější. I tak je tu ale spousta chyb, ze kterých se z prvního dílů autorka nepoučila. Pořád opakuje určitá schémata, která začínají nudit. Vrací se ke stejným frázím a momentům a příběh tak vypadá otřepanější, než ve skutečnosti je, což je trochu škoda. Vadilo mi i určité protiřečení si - Luce a Daniel jsou osudová dvojice spojená tisícem životů a společných zážitků a Luce stejně myslí na jiného... nevím, prostě mi to tam nesedí. Ani tentokrát jsme se nedočkali většího odhalení minulosti a vztahů mezi anděly a démony.
Ale i přes to všechno je druhý díl podstatně lepší, lépe se četl a dokázal navnadit na pokračování. Na 60 % nemá, ale těch 50 si zaslouží...

Mrazivý polibek Mrazivý polibek Richelle Mead

Mead je výborná vypravěčka, a díky tomu působí i první polovina, ve které se vlastně vůbec, ale vůbec nic neděje (milovníci série mi snad odpustí) čtivě a skvěle utíká. Děj je prakticky nulový a o celková zápletka se začne víc řešit až skoro na konci knihy. Doufám, že na téhle stránce autorka zapracovala a další díly budou lepší. Ale ani přes tyto zápory se nedá říct, že by byla kniha špatná. Je výborná na odreagování, člověk u ní skvěle vypne a čte se opravdu skoro sama.

23.03.2017 3 z 5

Literatura v kostce pro SŠ - přepracované vydání 2007 Literatura v kostce pro SŠ - přepracované vydání 2007 Marie Sochrová

Kostky jsou strašné učebnice. Přehledné, ale učivo je tak strašně okleštěné, že naučit se z nich něco víc než jméno autora, základní znaky a názvy děl, je nad lidské síly. Bohužel se podle nich v dnešní době učí většina škol...

23.03.2017 2 z 5

Ledový oheň Ledový oheň Kai Meyer

Moje první setkání s tímto spisovatelem je víceméně dílem náhody. Každopádně jsem si řekla, že když už mám knihu doma, byla by škoda ji nepřečíst. Ledový oheň je spíš taková milá pohádka pro mladší generace náctiletých, ale musím říct, že se moc dobře četla. Kniha je v první půlce taková poznávací. Seznamujeme se s postavami, jejich životy, strachy, minulostí. Až na konci druhé půlky se začne taky něco dít. Děj ničím extra nepřekvapí, ale díky stylu psaní nenudí a i slabší místa s pramálem akce rychle utíkají. Meyer mě zaujal a pokud budu mít možnost přečíst si od něj nějaká další díla, udělám to ráda.

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Trochu mě zarazily komentáře o tom, že předchozí díly byly, v porovnání s tímto, lepší. Naopak si myslím, že autorka udělala moc dobře, že děj přesunula po 3 knihách do jiného prostředí. Příběhu pomohlo i přidání nových postav, a to jak kladných, tak i záporných. Kdyby se držela předchozích rámců, začal by celkový dojem působit už okoukaně a nudně. Takhle se čtenářova pozornost obrátila k nové zemi, novým charakterům a čtení dostalo nový elán. Celkově na mě Krvavý slib působil mnohem propracovaněji a promyšleněji. Hlavní hrdinky mě sice v určitých částech děje neskutečně rozčilovaly svým chováním, ale dalo se to přetrpět. Navíc dostatek akce, humoru a napětí tyhle drobné nedostatky hravě vyrovnal. Jsem upřímně zvědavá na další díl, i když se mi trochu nelíbí, jak se autorka pořád vrací k Viktoru Daškovi, coby hlavnímu záporákovi. Přijde mi, že jeho postava už toho nemá moc co nabídnout... ale kdo ví, nechám se překvapit.

Krev elfů Krev elfů Wolfgang Hohlbein

S velkým sebezapřením a přemáháním jsem před chvílí konečně knihu dočetla. Musím bohužel říct, že takhle do čtení jsem se musela naposledy nutit, když jsem četla odbornou publikaci o české literatuře 19. století. Nenávidím rozečtené série, ale u téhle mě nikdo a nic nepřinutí, abych začala číst i další díly. Protože: děj - o ničem, postavy - do jedné krajně nesympatické, prostředí - nudné, zápletka - rovna příběhu o tom, jak pejsek a kočička vařili dort, spád - dětská sjezdovka je proti tomu, co se mi dostalo v knize, zabijácký sešup, poutavost - nulová, jazyk - otřesný, ale za to může s největší pravděpodobností překlad a korektura (překlepů a chyb v tisku nepočítaně, a několik vět za sebou typu: "Bývala by nebyla byla viděla..." mě opravdu ničily), rozsah - kolosální, když vezmeme v potaz, že děj se odehrával ve 14 dnech, z toho 2 byly popisovány na 300 stránkách. A takhle bych mohla pokračovat dál. Miluju fantasy tématiku a ještě víc tu, ve které jde o elfy. Ale tohle prostě... nešlo. Letopisy elfů jsou obrovským zklamáním.

22.03.2017 2 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

Je jasné, že takový... hektický poslední díl asi nesedne každému. Někdo reptá kvůli překombinovanosti, další kvůli rychlým skokům mezi jednotlivými příběhovými rovinami, dalšímu vadí zbytečně zdlouhavé popisování děje na Alcatrazu...A všichni mají svým způsobem v něčem pravdu. Podle mě je ale Kněžka víc než zdařilým zakončením celé série. Všechno zapadlo tam, kam mělo a některé konce byly vážně překvapivé, což oceňuju. Děj měl spád, byl čtivý, akční, překvapivý, napínavý, dojemný, vtipný... co víc, by člověk mohl chtít? Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela se řadí, i přes drobné výhrady, mezi prozatím nejlepší ságy, které jsem četla.

Kde je ta holka? Kde je ta holka? Alexandra Potter

Musím říct, že jsem čekala po přečtení recenzí a vyslechnutí různých názorů, o něco víc. Děj odsýpal, styl psaní je čtivý, ale vadily mi nejrůznější překlepy a chyby v textu (což není sice chyba autorky, ale nakladatelství, ale zážitek z knihy to zkrátka poznamená). Potkat své mladší já je rozhodně originální nápad, který se cení a člověk musí nad některými věcmi opravdu popřemýšlet, a to se mi líbí. Není to jen bezduchý románek pro ženy, ale najdou se tu i zajímavé myšlenky a podtext. Ale ani to mě nedává důvod dát víc hvězdiček. Zkrátka takový lepší průměr.

22.03.2017 3 z 5

Kašpar Lén mstitel Kašpar Lén mstitel Karel Matěj Čapek-Chod

Znám jen málo knih, kde by byly tak dobře, podrobně a hlavně věrohodně popsané lidské myšlenkové pochody. Knížka na první pohled obyčejná, příběh taky ne moc originální, ale po spisovatelské stránce, jde o opravdový skvost, který se poměrně dobře čte. Nejdřív se mi do příběhu vůbec nechtělo, ale nakonec to vůbec nebylo tak hrozné a já si čtení chvílemi vážně užívala.

22.03.2017 3 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Kniha mi trochu připomíná základní myšlenkou Hordubala od Čapka. I tenhle příběh má svoje kouzlo. Je stejně dobře promyšlený, ale možná je o maličko čtivější a akčnější, než Hordubal. Mně se kniha moc dobře četla a zanechala ve mě určitý dojem.

22.03.2017 4 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

Ne, tohle dílo mě absolutně neoslovilo. Nebyla jsem schopná v něm vidět nic hlubšího, nevžila jsem se do něj, těžko se mi četlo. Pokud můžete, rozhodně sáhněte po jiné knize tohoto autora. Na Invalidní sourozence musí být člověk ve správném rozpoložení a náladě, jinak to dopadne, jako u mě - mizerně.

22.03.2017 2 z 5