PetK PetK komentáře u knih

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Vynikající. Nejsem typickou čtenářkou ženských románů, ale tenhle je fakt skvělý. Moc se mi líbí námět, musela jsem přemýšlet, co bych si v podobné situaci sama o sobě myslela já.

02.11.2016 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nečtu červenou knihovnu, ale chtěla jsem zjistit, co na tom všichni mají :-) Nebylo to vůbec zlé, ale nejsem prostě cílovka. Ráda jsem se vrátila ke krvákům a detektivkám. Ale pokud už romantika, tak bych řekla, že takto.

02.11.2016 3 z 5

Poslouchala jsem asi do čtvrtiny a pak to vzdala. Nějak mě to nechytlo :-( Stařík mě bavil, ale Analfabetka a Anders už bohužel ne. Možná jen špatná doba, třeba to ještě někdy zkusím.

30.10.2016 2 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Opravdu nezvyklá kniha. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl vyprávění, ale opravdu jen chvilku. Na rozdíl od některých čtenářů mně nevadily ani ostré výrazy, ani silný naturalismus, oboje k severskému stylu života tak nějak patří. V eskymáckých pohádkách taky lítají končetiny vzduchem :-) Na konci je krátký slovníček výrazů, což je fajn. Ale mnohem víc než ostré pojmenování pohlavních orgánů mi vadilo, že pokud nemáte aspoň základy němčiny, budete dost tápat - kniha je jimi poměrně hodně protkaná. Ve vojenských operacích a agentech jsem místy trochu tápala.
Celkově ale hodnotím kladně - vůbec jsem netušila, jakou roli hrálo Finsko a Finové za války, zase jsem si trochu rozšířila obzory. Je to něco jiného, než jsem dosud četla. Hvězdička dolů jde za tu němčinu bez slovníčku. Škoda.

30.10.2016 4 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Nejdřív klady. Napětí a dávné tajemství dávkovány postupně, to se musí nechat. Zápletka je vystavěna velmi pečlivě a promyšleně.
A teď zápory. Hlavní hrdinka je opravdu trošku naivní, jak tady zaznělo, a fakt jsem se s ní teda příliš neztotožnila :-) Chvílemi mi její myšlenkové pochody přišly zdlouhavé, stejně jako popis určitých situací.
A poslední věc - nečetla jsem, ale poslouchala. A Simona Postlerová mně osobně moc nesedla, i když to je hodně subjektivní věc. Nejmenší bylo to, že hrdince má být 26, což paní Postlerové není.
Celkově bych řekla docela dobré, měla jsem chuť dozvědět se zápletku. Ale žádná extra bomba to zase není.

27.10.2016 4 z 5

Město policajtů Město policajtů Karin Slaughter

Poslední dobou jsem si na Slaughter docela ujížděla, dala jsem jich několik za sebou, tahle byla poslední, kterou jsem četla a dá se sehnat v češtině. Drží v ní podobnou linii jako v sérii Will Trent, takže to pro mě nebylo žádné extra překvapení, ale pořád velmi dobrý (nad)standard. Celkově autorku řadím mezi své velmi oblíbené.
Pokud se Slaughter začínáte, doporučuji pořadí: série Grand County, pak série Will Trent a pak cokoliv dalšího :-) Série na sebe navazují, i když se knihy dají číst i jednotlivě, je škoda připravit se o návaznost.

25.10.2016 5 z 5

Démoni Démoni Karin Slaughter

Přiznám se, že jako závěr celé série, resp. spíš dvou, mně to přišlo malinko slabší. Ale třeba si autorka nechává otevřená zadní vrátka ;-) Nicméně celou sérii hodnotím velmi kladně a řadím ji mezi své nejoblíbenější. Některé díly jsou parádní, jiné maličko slabší, žádný z nich vyloženě špatný. Doporučuji, ale vzít to pěkně od začátku, od Grand County a pokračovat Wilem Trentem. A já si jdu najít novou sérii :-)

16.10.2016 5 z 5

Podlost Podlost Karin Slaughter

Baví mě, jak se autorka překvapivě zaměřuje v jednotlivých pokračováních na postavy, které byly do té doby zmíněny jen okrajově, a tím rozšiřuje celý příběh, souvislosti. To je fakt super. V tomto díle jsem měla jenom lehký problém vyznat se v poměrně velkém počtu podezřelých a pachatelů, ale jinak stále vysoká laťka. Včera jsem začala číst 6. díl Kriminálník a opět velmi příjemné překvapení ohledně zaměření knihy. Snad moc neprozradím, když prozradím, že se vrací do minulosti :-)

03.10.2016 5 z 5

Touhy Džendeho Džongy Touhy Džendeho Džongy Imbolo Mbue

Už to psal kolega přede mnou, ale napadlo mě téměř to samé - taková moderní imigrantská pohádka... Příběh je poměrně nekomplikovaný, což mi ale nijak zvlášť nevadilo. Občas jsem, jako správná zápaďácká holka, skřípala zuby nad ženskou a mužskou rolí v Kamerunu, ale to je problém můj, ne knihy :-) Zase je dobré vidět, jak to chodí jinde. Měla bych jedinou výtku. Jako by mi chyběl finální zlom, vyvrcholení, katarze... Proto dávám 4 hvězdičky. Nechci spoilerovat, takže k tomu víc neřeknu. Přečtěte si to sami. Hezky to odsýpá.
PS: Na konci knihy je slovníček "afrických" výrazů. Uděláte určitě dobře, když ho objevíte dřív než já, tedy až když dočtete až k němu :-D

26.09.2016 4 z 5

Jak to bylo doopravdy s Pinokiovým nosem Jak to bylo doopravdy s Pinokiovým nosem Leif G. W. Persson

Vzdala jsem to v půlce. Pořád jsem čekala, že s to rozjede, ale na můj vkus to bylo strašně rozvláčné. A když jsem viděla, že mě čeká ještě 300 stránek, než se dostanu k rozuzlení, neměla jsem na to nervy :-) Škoda, kdyby to bylo kratší, svižnější, nemuselo by to být zlé. Dokonce to bylo místy i vtipné. Dokonce mě bavil i ten hajzlík hlavní hrdina, který je zřejmě všechno, jen ne sympaťák.

21.09.2016 2 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Pokud bych měla seřadit díly ve svém soukromém žebříčku, tak 1., 3. a nakonec 2. Opět myslím, že by knize prospělo, kdyby měla o 50 stránek míň, i když u druhého dílu to bylo ještě markantnější. Psychologie magora mě bavila, čtyři hvězdičky dávám proto, že kvality prvního dílu následující dva prostě nedosáhly. Minierovi se už nepodařilo vytvořit tak dokonalou mrazivou a temnou atmosféru jako v knize Mráz.

13.09.2016 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Z ostrovní trilogie jsem byla dost nadšená, jediné, co mě trošku rušilo, byly popisy přírody, okolí... ale brala jsem to jako vykreslení atmosféry. A tady mi některé části připadaly docela uměle natahované, popis dopravní situace v Pekingu je super, ale stačil by jednou, dvakrát... K příběhu výhrady nemám, ale jak říkám, sto stránek pryč a byla by to super svěží a svižná detektivka :-) Ale dalším dílům šanci dám, špatné čtení to nebylo, to zas ne.

07.09.2016 4 z 5

Hřbitov nadějí Hřbitov nadějí Karin Slaughter

Fajn jako vždy :-) Tentokrát to nebyla taková krvárna, ale to nevadí. Moc se mi líbí provázanost osudů i ze série Grand County.

06.09.2016 5 z 5

Temnější než noc Temnější než noc John Lutz

Přemýšlím, co mě na knížce rušilo a proč se mi nechce dát plný počet... Četlo se to dobře, jen občas jsem úplně nechápala některé vnitřní pochody pachatele. Taky hlavní postavy mi připadaly méně propracované než u jiných knih podobného typu. Ale pořád solidní čtení.

19.08.2016 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Dala jsem si to jako audioknihu. Ani mě nepřekvapilo, že si ji Ladislav načetl sám, sice není profík se školeným hlasem, ale o to víc to bylo autentické. Mám ráda tento typ humoru, autor je inteligentní, sympatický a vtipný, zdá se, že i plně upřímný. Navíc skvělá sonda do jiných kultur a náboženství. Co víc si přát :-)

19.08.2016 5 z 5

Svědek, který nic neviděl Svědek, který nic neviděl Faye Kellerman

Asi po sto stranách jsem to odložila. Bylo tam pár světlých chvilek, ale už teď jsem se ztrácela v záplavě podobných jmen obětí, svědků... několikrát jsem se musela vracet, rušilo mě to. Škoda.

10.08.2016 2 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Tahle série mě fakt baví. Je vyrovnaná, žádný díl nebyl vyloženě slabší než ostatní. Jak jsem psala už u předchozích dílů - každý závěr knihy vždy maximálně napne a navnadí na další. Tak ať brzy je! :-)

08.08.2016 5 z 5

Genesis Genesis Karin Slaughter

Už mám za sebou celou sérii Grand County a teď po kratší pauze pokračuju Willem Trentem (dooručuju dodržet tenhle postup, děj obou sérií na sebe navazuje). Pro mě to má vzestupnou tendenci a každý díl mi připadá zajímavější, propracovanější. Doporučuju.

05.08.2016 5 z 5

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Knížka mě příjemně potěšila. Polsko je "za humny" a velmi osvěžující byl především suchý středoevropský humor. Historické souvislosti lze chápat vzhledem k tomu, že naše historie je z velké části podobná. Pouze konec mně přišel malinko zamotaný, ale i tak - určitě zkusím i další knihy ze série.

31.07.2016 4 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Za "novou Ztracenou" bych ji rozhodně nepovažovala. V první polovině mě místy občas už i přestávala bavit... Ve druhé půlce se to rozjelo a nakonec jsem to dočetla, přece jen jsem chtěla vědět, co se vlastně stalo. Ale místy to bylo lehce naivní a příliš průhledně poučné. A taky je třeba dávat si pozor na data jednotlivých kapitol, děj hodně skáče v čase, jinak se ztratíte v ději. Nebyl to ztracený čas, ale očekávání jsem měla větší, než byla nakonec realita.

30.07.2016 3 z 5