Pernice Pernice komentáře u knih

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Kousavý pohled na maloměstskou společnost poloviny 19. století, bohatou na pokrytectví, strojenost a sobectví. Mistrovsky vyvedeným charakterům jednotlivých postav vévodí titulní hrdinka, která se s teatrálností a afektovanou tragičností vzepře nuzotě svého života. Zajímavá sonda, ale závěr, kdy už bylo zjevné, kam to celé směřuje, byl zbytečně rozvleklý.

08.10.2019 4 z 5

Honest Guide Praha Honest Guide Praha Janek Rubeš

Vizuálně krásná knížka se skvělými tipy, jak si užít hlavní město a co v něm objevovat, ať už jste v Praze poprvé, nebo jste se tu narodili. Sice většina míst již byla zmíněna ve stejnojmenném pořadu, ale i tak se vyplatí mít ji v knihovně, protože je prostě moc hezká :)

15.09.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je vynikající vypravěčka, která dokáže velice citlivě vykreslit příběhy "nepatrných" lidí na pozadí "velkých" dějin - to platí o bestselleru Hana, stejně tak jako o Slepé mapě. Její postavy se s větší či menší houževnatostí potýkají se svými osudy, nalezneme zde statečné odbojáře stejně tak jako osoby, které si více či méně vědomě zadaly s režimem. Škála lidských charakterů je pestrá a bohatá, stejně jako v životě.
Zatímco z první poloviny knihy sálá přes ponurou dobu něco silně pozitivního, z druhé poloviny, patřící vypravěčce, je cítit především ponurost a tíseň. V každém případě pro mě byl příběh této dosti "nehrdinské hrdinky" ze všech nejsilnější a zajímavý v tom, jak se člověk řetězcem chybných rozhodnutí může dostat do zcela bezvýchodné situace.

15.09.2019 5 z 5

Lásky za časů bezčasí Lásky za časů bezčasí Vlastimil Ježek

Vynikající kniha rozhovorů se dvěma výjimečnými ženami.

14.09.2019 5 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Atraktivní námět, zajímavé postavy v prostředí nahánějícím hrůzu... Rozuzlení nebylo nijak překvapivé, ale děj měl spád a ta atmosféra, která byla v celém příběhu přítomná - brrr! :)

28.07.2019 4 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Paulo Coelho mě už omrzel před dávnou dobou, u Vyzvědačky jsem se ovšem rozhodla dát mu znovu šanci - a dočkala jsem se dalšího příběhu dle stejné šablony: někdo se vzepře a jde si za svým snem. Což je sice moc hezké, ale... To, co mi v pubertě připadalo hluboké a moudré, mi nyní přišlo povrchní a plytké. Celý příběh byl podivně postavený, psychologie hlavní postavy žádná - což bylo možná i krátkým rozsahem knihy, příběh byl takový sesekaný, děravý a úplně se v něm ztratila motivace hlavní hrdinky.

28.07.2019 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Mně je to pomalé tempo Hájíčkových knih velice sympatické, krásně to koresponduje s atmosférou Jižních Čech. Líbí se mi ten barevný jazyk, zdánlivě obyčejné postavy a pokaždé zajímavý příběh, vypovídající o nás a naší nedávné minulosti. Děj posledního románu trilogie se sice odehrává v současnosti, ale tématem je mimo jiné opět proměna vztahu člověka k půdě a společenských poměrů na venkově během posledních desetiletí. Vzhledem k tomu, jak vypadá hospodaření s půdou v současnosti, se mě téma velice bolestně dotýká. Happyend linky partnerské krize je milý a vyvažuje tu melancholii ze zániku několik staletí trvající tradice.

24.06.2019 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Ke knize jsem se dostala náhodou a přistupovala k ní trochu s despektem - příběhy, kdy někdo projde nějakou cestu, vyleze na kopec nebo cokoliv jinýho a najde tím sám sebe, mi přijdou poněkud plytký, nevěrohodný a patetický. Ale Cheryl mě přesvědčila, že pro ni znamenala ta cesta opravdu změnu a že když si člověk sáhne úplně na dno svých sil, hodně se o sobě dozví.

Životní příběh hlavní hrdinky byl sice smutný, ale nijak originální. Přesto mě kniha nakonec oslovila svou upřímností. Cheryl líčí svůj příběh otevřeně, nezastírá přešlapy a naivní představy, se kterými se vydala na cestu absolutně nepřipravená. O to víc ji vlastně ale obdivuji, že to přes to všechno zvládla. Z celého příběhu je cítit ohromná energie a životní síla. Samotná divočina, která dala knize název, je však spíš okrajovým motivem, vše se točí kolem sebepoznávacího procesu hlavní hrdinky a jejích vztahů k lidem z minulosti i souputníkům z cesty.

24.06.2019 4 z 5

Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla Radka Denemarková

Tolik let mi ležela v knihovně, než na ni konečně došlo. Velké sousto, se kterým jsem se potýkala dlouho. Kniha je totiž zcela mimořádná - objemností, množstvím informací i příběhových vrstev: příběh Lébla - režiséra, příběh člověka poznamenaného duševní nemocí, příběh další významné etapy divadla Na zábradlí, příběh kulturní a společenské atmosféry devadesátých let a konečně neméně zajímavý příběh autorky, která, aby splnila přání zesnulého režiséra, ne zcela dobrovolně píše jeho biografii. Lébl si vybral dobře. Denemarková jde do hloubky, vyhýbá se klišé. Je citlivá, ale zároveň se nebojí psát bez příkras, snaží se o maximálně věrný (byť ne vždy líbivý) portrét. Analýzy inscenací jsou velice precizní a mají velkou výpovědní hodnotu i/především pro čtenáře, kteří nikdy neviděli jedinou Léblovu inscenaci (můj případ). PS: Po dočtení knihy mi to nedalo a hledala jsem články o Léblovi. Narazila jsem např. na článek v Reflexu a uf - ten patos! Také "příběh příběhu", který se po smrti Petra Lébla zcela vyprázdnil, banalizoval a bulvarizoval, je další z rovin Denemarkové knihy - a pro mě asi nejzajímavějším sdělením tohoto po všech stránkách výjimečného díla.

11.05.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Kniha si drží do třech čtvrtin slušné tempo, závěr však patří už jen podrobnému seznámení s vizí, o jejíž odhalení hlavní hrdinové do té doby usilovali. Vlastně mi to závěrečné zpomalení ani nevadilo, bavil mě Brownův promyšlený konstrukt ohledně základních otázek lidstva. Krom této linky jsem ocenila pasáže s autorovým výkladem moderního umění (Guggenheimovo muzeum) a architektury (Gaudího slavné stavby v Barceloně), stejně jako atraktivní místa a sympatické hlavní hrdiny.

25.01.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velice silný, emotivní příběh několika generací žen. Rodinná tragédie spojí dohromady hlavní hrdinky Miru a Hanu a tak se začne postupně odkrývat další tragédie - osobní Hanina na pozadí nejtemnějších událostí 20. století. Zatímco téma holocaustu je známé a zřejmě nevyčerpatelné, o tyfové epidemii ve Valašském Meziříčí jsem slyšela poprvé. V tomto místě mám ale jedinou zásadnější připomínku ke knize // - menší SPOILER //: Vzhledem k tomu, že na tyfus tehdy zemřelo asi 20 lidí, mi přijde motiv náhlé smrti celé Miriny rodiny značně přehnaný. Ale chápu autorčinu snahu o co největší dramatično - což se jí konec konců daří (byť, alespoň pro mě, na úkor uvěřitelnosti). Každopádně mě kniha hluboce zasáhla a utvrdila, jak moc je důležité neustále připomínat temné stránky nedávné minulosti.

25.01.2019 4 z 5

Nech mě lhát Nech mě lhát Clare Mackintosh

Jednoznačně nejlepší autorka psychologických trilerů současnosti. Perfektní znalost prostředí a především mistrovské skládání příběhu, kdy je čtenář znovu a znovu veden na falešnou stopu, aby byl opakovaně šokován nečekanými zvraty. Velice originální a atraktivní příběh, který nedovolí knihu odložit z ruky.

25.01.2019 5 z 5

Někdo tě vidí Někdo tě vidí Clare Mackintosh

Pět hvězd za to, že jsem se nechala nachytat a už už ohrnovala nos nad předvídatelným koncem. Ono to všechno bylo nakonec ale úplně jinak :) Velice čtivě, napínavě a rafinovaně napsáno.

07.03.2018 5 z 5

Sláma v botách Sláma v botách Veronika Kyčera Kučerová

Úžasně pozitivní, inspirativní čtení.

27.02.2018 5 z 5

Čik Čik Wolfgang Herrndorf

Od malička miluji příběhy o "klučičím dobrodružství": Verneovky, Foglara... Takže mi kniha sedla, i když už mi dlouho není čtrnáct a Maik i Čik, hlavní hrdinové Herrndorfova příběhu, mají do "správňáckosti" Rychlých šípů skutečně daleko. Snad proto působí tak živě a opravdově. Jejich prázdninová road movie v ukradené Ladě je tak trochu protestem proti pozici třídních outsiderů i útěkem před komplikovaným světem dospělých (Maikova rozpadající se rodina, matka alkoholička...) Dobrodružství, která hlavní hrdinové během krátké doby společně zažijí, jsou šílená, originální a především velmi zábavná. A hloubka přátelství obou chlapců místy až dojímá.

26.02.2018 5 z 5