Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha o Petru Léblovi (1965–1999), na které autorka pracovala několik let, je pokusem o svébytnou monografii divadelního režiséra, scénografa, herce, někdejšího uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí. Současně je však pokusem o zmapování života jednoho nešťastného mladého muže a doby, v níž žil. Kniha je tak nejen příběhem Léblovy divadelní práce: zachycuje proměny dobového vnímání divadla a umění v širším kontextu, ale je také kronikou přelomu dvacátého a jednadvacátého století. Doby, která Lébla katapultovala na výsluní. Denemarková si však klade i otázku, zda nešlo jen o „nafouklou bublinu“, která se objevila po pustých a ideologicky nekompromisně utvářených letech, či zda cosi podstatného z Léblova kontroverzního způsobu práce přetrvalo dodnes. Nevyhýbá se ani extrémní tezi, zda Léblova výrazná a nepolapitelná „image“ nebyla „pozoruhodnější“ než dílo samo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13959/smrt-nebudes-se-bati-aneb-pribeh-pe-9oS-13959.jpg 4.714
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla

Přidat komentář
Pernice
11. května

Tolik let mi ležela v knihovně, než na ni konečně došlo. Velké sousto, se kterým jsem se potýkala dlouho. Kniha je totiž zcela mimořádná - objemností, množstvím informací i příběhových vrstev: příběh Lébla - režiséra, příběh člověka poznamenaného duševní nemocí, příběh další významné etapy divadla Na zábradlí, příběh kulturní a společenské atmosféry devadesátých let a konečně neméně zajímavý příběh autorky, která, aby splnila přání zesnulého režiséra, ne zcela dobrovolně píše jeho biografii. Lébl si vybral dobře. Denemarková jde do hloubky, vyhýbá se klišé. Je citlivá, ale zároveň se nebojí psát bez příkras, snaží se o maximálně věrný (byť ne vždy líbivý) portrét. Analýzy inscenací jsou velice precizní a mají velkou výpovědní hodnotu i/především pro čtenáře, kteří nikdy neviděli jedinou Léblovu inscenaci (můj případ). PS: Po dočtení knihy mi to nedalo a hledala jsem články o Léblovi. Narazila jsem např. na článek v Reflexu a uf - ten patos! Také "příběh příběhu", který se po smrti Petra Lébla zcela vyprázdnil, banalizoval a bulvarizoval, je další z rovin Denemarkové knihy - a pro mě asi nejzajímavějším sdělením tohoto po všech stránkách výjimečného díla.

marhoul
21.10.2018

Vizuálně nádherná kniha, která se vyjímá na každé polici, s parádními obrázky, výstřižky, poznámkami, ale především perfektně zpracované téma. Které se v konečném důsledku nedá označit jako oslavu člověka... Inu kontroverzní člověk. Paní Radce Denemarkové tleskám.

Sandik
02.04.2015

Skvělá kniha, byť ne úplně bez přešlapů... Celkový dojem: 85%

Doporučujeme

A proto skáču
A proto skáču
Divočina
Divočina
Cesta pokojného bojovníka
Cesta pokojného bojovníka
Utekl jsem z Osvětimi
Utekl jsem z Osvětimi

Štítky

Magnesia Litera

Autor a jeho další knihy

Radka Denemarková
česká, 1968

všechny knihy autora

Kniha Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla je:

v Právě čtených1x
v Přečtených21x
v Čtenářské výzvě2x
v Doporučených1x
v Knihotéce10x
v Chystám se číst29x
v Chci si koupit4x