pepap pepap komentáře u knih

Machiavelliho děti Machiavelliho děti Edward Pearce

"Ozbrojený soused vítězí nad neozbrojeným." Věta ve dnech napadení Ruska Ukrajinou jasná a aktuální. A Niccola to říkal už dávno ...
Ukázky Machiavelliho principů na příkladech politických kariér osobností 20.století. Nejvíc mě bavil osud Ernsta Röhma, vrchního velitele SA a člověka, jež (alespoň částečně) spoluvytvořil Hitlera, a generála Franca, který zase všechno nasliboval a nevyplnil. Občas dost komplikované situace se spoustou lidí a jmen. Autor dodává lehce posměšné komentáře osoby, co ví, jak to dopadne. Nebyl bych si jistý, že je jeho odhad aktuálních kauz tak jasný ;-)

14.02.2023 4 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Kniha vám představí všemožná zákoutí šumavských hvozdů očima a vyprávěním místního rodáka. Sebeotrhanější chalupa i časem ohlazený památníček s téměř nečitelnými písmeny dostane novou tvář a vzbudí váš zájem pokud znáte jeho příběh, jeho důvod vzniku, osudy jeho současníků.
Šumavu s tímhle "bedekrem" uvidíte zase jinak.

08.02.2023 4 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Netradiční pohled na události listopadu '89, upřímné lidské výpovědi, pomíjivost úspěchu a "chlapské neporazitelnosti", propracovanost vyprávění a postupné poznávání hlavního hrdiny a jeho příběhu. Za mě dobrá kniha.

07.02.2023 4 z 5

Přepište dějiny podruhé Přepište dějiny podruhé Michal Stehlík

"Přepište dějiny" poslouchám pravidelně ve formě podcastů, takže jsem všechny kapitoly již (alespoň) jednou slyšel. Nicméně, uvážíme-li počty a pestrost jmén jednotlivých osobností našich dějin, knižní zpracování umí být názorné a užitečné. A zábavné :-)
Obzvláště oceňuji kapitolu věnovanou hradním kancléřům a vojenským generálům. Dále pak příprava voleb v 1946 a připravenost komunistické strany, kapitola o lidových milicích nebo třeba kapitola o shrnutí témat v národních pohádkách :-) Kapitola "Válečná černobílá schémata" mi zase poskytla místa svázaná s událostmi konce 2. světové války, kam bych se chtěl podívat osobně.
Prostě a stručně, kniha stojí za přečtení.

07.02.2023 5 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Životní příběh jedné obyčejné ženy s neobyčejnou vitalitou. Na pozadí vám autorka předkládá sdílenou dějinnou zkušenost Čechů a Rakušanů. Je až s podivem, jak velkou část historie máme společnou. Kniha přímo vyzývá projít si zmíněné reálie a předkládá spoustu inspirací životními osudy, mně utkvěla v paměti především Božena Hrejsová.
Pavla Horáková je nyní oficiálně mou oblíbenou spisovatelkou. Moc se těším na její další díla.

04.02.2023 5 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

Na můj vkus příšerně melancholické a přecitlivělé. Těšil jsem se na nějaké postřehy o loučení, nečekaná vyústění. Buďto tam nejsou, nebo jsem přešel kolem a nevšiml jsem si jich. Kniha Olga se mi od něj moc líbila, tohle nebyl rozhodně můj šálek.

24.01.2023 3 z 5

Mindf*ck: Cambridge Analytica a plán na zničení světa Mindf*ck: Cambridge Analytica a plán na zničení světa Christopher Wylie

Na počátku byl kluk s ideály, vzděláním a touhou něčeho dosáhnout. Na konci manipulátor, který dokázal přes dostupná data (především) sociálních sítí ovlivňovat voličské skupiny, podňecovat nenávist a burcovat konkrétní společenské skupiny, vychylovat stabilitu občanské společnosti a tím úspěšně mást veřejnost při rozhodování. Navíc, měl dost odvahy a morálního kreditu vystoupit před komise a média. Sdílet svoji zkušenost. Varovat před dostupností dat a účinností jejich zneužití pro ovlivňování nálad a preferencí voličů.

Byl bych moc rád, kdyby podobných knih bylo psáno víc.

Život naruby Život naruby Demi Moore

Demi Moore na mě působí jako velmi silná žena, co se nevzdává. I přes komplikovaný začátek v potrefené rodině se dokázala v životě nasměrovat a usměrnit se. Nebál bych se jí popsat jako inteligentní. Pokud jí s biografií nikdo nepomáhal, umí i poměrně poutavě vyprávět. A že je o čem ...

Smrt staré Maši Smrt staré Maši Vratislav Maňák

Titulní povídka "Smrt staré Maši" mi po pravdě vzala dech. Nápaditá, přemýšlivá, poučná, má všechno, co mám rád a čeho si cením. Účinek ostatních povídek už nebyl tak drtivý, ale rozhodně doporučuji.

Chvála bláznivosti Chvála bláznivosti Erasmus Rotterdamský

"bez bláznivosti štěstí v životě nepoznáš" :-)

Obhajoba bláznů a bláznivosti před vousem filozofovým i biskupskou mitrou. Nebýt bláznivosti, nebyla by počata většina z nás - nebo jsme snad vyvrcholením úctyhodné a vážné debaty našich rodičů na téma "nesmrtelnost a genový odkaz"? Přímo cítíte, jak autora bavilo chvalozpěv sepisovat, natruc všem moudrostem světa. A mě to bavilo taky.

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Detailně propracovaný historický román mapující osudy spojené s (fiktivním) řádem Anežčiných pannen na území Československa. Vyvážená porce románu a dějinných fakt, dílo, které vás uchvátí, pohltí, poučí, nadchne pro další čtení o tématu. A po dočtení zůstanete sedět, koukat před sebe a říkat jen "to o tom jsem vůbec nevěděl ..".
Díky, Kateřino Tučková :-) ze všeho namátkou za uvedení významu svatořečení Anežky České do poměrů okolo převratu a jméno Vilemíny České, o jejíž existenci jsem neměl ponětí.

15.12.2022 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

O tom, že lidská srdce buší i v arménských horách

Těšil jsem se hlavně na slibovanou historii Arménie, že se dozvím něco o dějinách téhle pro mě neznámé země. Dějiny plynou jaksi na pozadí vlastního příběhu, člověk se dozví, že je válka nebo hladomor, žádné podrobnosti.
Příběh je nicméně velmi hezky vyprávěn, často protkán pověrami a skazkami místních rodáků o životě v souladu s dušemi mrtvých a úkazy seslanými z vyšších míst.

15.11.2022 4 z 5

Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Tomáš Padevět

Nelehký život hvězdy československého
šansonu.
Jsem obrovský a celoživotní fanoušek
paní Hany Hegerové. Od prvního
poslechu, když si magnetofonovou kazetu
poustěla máma při uklízení. Proto jsem
nad četbou jejiho životopisu neváhal ani
minutu. A nezklamal jsem se. Život
protkaný radostmi i bolestmi, neutuchající
životní optimismus a síla, která z této paní
vyzařovala vždy, když se objevila ve světle
reflektorů. Jsem rád, že po textech jejích
písní jsem mohl sdílet i její osobní přiběh.

12.11.2022 5 z 5

Jom Kipur a poslední německý rytíř Jom Kipur a poslední německý rytíř Pavel Batel

Hrůzy holokaustu a nejednoznačnost lidských charakterů.
Myslím, že kniha samotná byla důležitá především pro autora, její vyprávění na mne působilo jako očista, vypsání se ze složitosti doby a jejich účastníků.

12.11.2022 3 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Z knihy jsem přímo cítil zranitelnost a křehkost zneužívané, zamilované dívenky, stejně jako sebevědomí a samožerství muže, pro kterého byla jen čárka, součást jeho sbírky, známka nebo motýl ve vitríně. Bezmoc a zle od žaludku, to jsem cítil.

20.10.2022 4 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Spousta zajimavych lidskych pocinu, o kterych jsem nemel ani poneti - polyvoda, olovnaty benzin, spackove v New Yorku, harappska kultura, Darien a skotska kolonizace ... pecka :-) Na celkovem vyzneni knihy trochu ubiral autoruv determinismus - posuzovat lidske prusery s odstupem casu je vzdycky jednodussi. A ostatne kdo nic nedela, nic nezkazi, ale taky se nikam neposune.
Celkove vyzneni knihy (zamysleme se nad nasim nynejsim chovanim, poucme se z historie a nepodrezavejme si sami pod sebou vetev) se mi libilo a souhlasim s nim.

06.10.2022 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Krásně vystavěné vyprávění, místy až mysteriózní popis dění v zapomenutých místech. Šeptuchy mě dokázaly unést do svého světa, takže jsem cítil les, kouř z cigaret i žubrovku.

04.10.2022 4 z 5

Lettipark Lettipark Judith Hermann

Kniha mi vůbec nesedla. Všechny příběhy jsou jakoby pocitové, o vnitřním prožívání situací, bez nějaké pointy nebo vyústění, nevěděl jsem tomu hlavu ani patu, nechápal jsem. Zkrátka ne pro mě.

03.10.2022 1 z 5

Horoskop orloje Horoskop orloje Lawrence Ferlinghetti (p)

Ochutnávka moderní americké poezie. Za mě nejlepší Carl Sandburg a Lawrence Ferlinghetti. Bavilo mě číst, co dotyční básníci v životě dělali a čím se živili, a pak to hledat v jejich tvorbě.

29.08.2022 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

O tom, že hnutí #metoo je fakt potřeba
Život umí být těžký. Když jste žena, tak ještě těžší, v některých aspektech a situacích rozhodně. A být ženou v korejské šovinistické společnosti je ještě další level. Kniha pro mě byla dalším zdůvodněním, proč je třeba ženám naslouchat - jejich vnímání společenských konvencí a tíživých životních situací plynoucích z mateřských povinností.

20.08.2022 3 z 5