Mindf*ck: Cambridge Analytica a plán na zničení světa

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V roce 2016 výsledky referenda o brexitu šokovaly svět. Nikdo ale tehdy nevěděl, že se na tomto vítězství podílela také společnost Cambridge Analytica. Ta vznikla jako nástroj k zahájení ideologického útoku Steva Bannona na Ameriku a brexit, stejně jako předchozí operace v Africe či Karibiku, pro ni posloužil jako generální zkouška. Spojila psychologický výzkum se soukromými facebookovými daty a vytvořila tak neviditelnou zbraň, která měla moc měnit to, co voliči považovali za realitu. Stačilo odhalit dlouho potlačované napětí a přilít do něj trochu benzínu, aby došlo k explozi, jež v roce 2016 vyvrcholila americkými prezidentskými volbami. Whistleblower a bývalý ředitel výzkumu Cambridge Analytica Christopher Wylie pomáhal tuto mocnou zbraň vybudovat. Nakonec ho ale výčitky svědomí přiměly, aby proti své firmě veřejně vystoupil, čímž odstartoval, byť za cenu velkých osobních obětí, nejrozsáhlejší vyšetřování nezákonného ovlivňování voleb v dějinách. Ve své zpovědi odhaluje skutečný příběh britského referenda o vystoupení z EU, Bannonovy americké revoluce a celosvětového zločinu proti demokracii. Mnohem více než o brexitu či Donaldu Trumpovi je ale tato kniha o tom, jak snadné je s pomocí osobních dat, jež o sobě neustále v online prostoru trousíme, nahlédnout do lidských myslí a prostřednictvím moderních technologií s nimi manipulovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472615/big_mindf-ck-cambridge-analytica-a-plan-LyZ-472615.jpeg 414
Žánr:
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy, Technika a elektro

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

Mindf*ck. Inside Cambridge Analytica's Plot to Break the World, 2019


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Mindf*ck: Cambridge Analytica a plán na zničení světa

los
20.10.2021

podnětné čtení o každodenní manipulaci mas: kolik uživatelů FB, Googlu apod. si uvědomuje, že si s každým kliknutím doplňují vlastní "STB složku"?

Wylie jako whistleblower (česky udavač, kolaborant?) s náležitě mileniálským egem a neskrývaným histrionstvím sepsal vlastní apologii se všemi typickými jevy, jež tento žánr charakterizují (delegace viny, pokrytectví, odvádění pozornosti na fakultativní jevy, mlčení a mlžení atd.)

Wylie bojuje předsudky proti předsudkům, zloděj volá "chyťte zloděje"

aktuální paradigma LGBTQI... vyčerpává až do dna a na každé druhé straně operuje svou homosexualitou, pobavila mne tvrzení jako "já stejně jako všichni gayové mluvíme pravdu", na taková v Evropě ještě nejsme zvyklí, ale brzo to asi přijde

škoda že Wylie nevysvětlil, proč čekal tolik let, než s obviněním CA vystoupil, když se mu tak hnusily praktiky firmy i lidé, s nimiž se setkával, a proč nikdy nepodepsal pracovní smlouvu...

doporučuju každému se schopností kritického myšlení

Rawen616
18.07.2021

Docela masakr. Těch pět hvězd dávám hlavně proto, že téma je velmi aktuální(a obávám se, že bude v následujících letech ještě aktuálnější) a rozhodně by bylo dobré aby si to každý přečetl a zamyslel se, protože kniha předkládá docela závažná obvinění a varování. A nemyslím teď tu hlavní kauzu okolo brexitu a amerických voleb, která byla odhalena a souzena ale jde hlavně o zprávu o celkovém vlivu, fungování a temných možnostech sociálních sítí a internetu. A hlavně o lidech s nekalými úmysly a dostatkem peněz. Ta hranice kdy se nástroj pro celosvětové spojování lidí a vyjadřování svobody (za jaký internet osobně stále ještě z jisté části považuji) může velice snadno přetavit v dokonalou zbraň k vyvolávání konfliktů mezi lidmi a utužení totality je až mrazivě tenká. Ve špatných rukách se může i na první pohled nevinná věc jako facebooková skupina stát nástrojem genocidy, což už se mimochodem několikrát v "zemích třetího světa" stalo. A o vlivu nebezpečných a nenávistných skupin, které facebook využívají k vlastní propagandě už dnes snad nikdo ani nepochybuje.
Mimochodem jsou zmíněny i ruské operace v ČR a kdo se na soc.sítích trochu pohybuje a sleduje naše politiky, rozhodně v knize rozpozná celou řadu zlověstných strategií které známe i z našeho prostředí a které cílí zejména na rasismus, xenofobii, zdůrazňování, že za všechno můžou vždy nějací "oni" či "on" a další emotivní výlevy při kterých se tak snadno přestává kriticky přemýšlet...

Samozřejmě zážitek z knihy bude ovlivněn tím, na které názorové straně stojíte. Nebo by se snad více hodilo napsat - jak byly vaše názory už dávno předem ovlivněny díky chytrým algoritmům které vám ukazují jen to, co na základě toho kam klikáte někdo mocný chce abyste viděl? Děsivé, že? Velmi znepokojivá kniha(doporučuji od sdělení knihy oddělit občas poněkud podivné vyjadřování autora - bez ohledu na jeho orientaci). Zejména tím, že popisuje do detailu to, co tak nějak víme a tušíme.


Petr Dudek
23.06.2021

Komentář po prvních 60 stranách: Na tuto knihu jsem se opravdu hodně těšil a budu jí číst dál. Ale už teď je mi z ní morálně hodně špatně a začínám mít problém s dalším čtením a to ještě neexistuje Cambridge Analytica. Ten morální problém nemám s hlavním hrdinou, ale s tím, jak neuvěřitelně jednoduše se dokázal dostat ke všem datům.
Autor se trochu zabývá i sám sebou, tyhle pasáže bych klidně zeštíhlel, ale chápu, proč tam jsou. A pak následují pasáže, kdy relativně do detailů popisuje, jak to vlastně celé funguje, jak staví modely, na základě čeho je vypracovává, jaké informace jsou pro něj důležité atd. Tyhle části jsou nesmírně zajímavé a jen kvůli nim by si ji měl přečíst každý.
UPDATE: Dočteno. Na komentáři nic nezměním, platí i pro zbytek knihy. Podobně jako kniha Dilema všežravce, nebo Ne nestačí nedokáži hodnotit samotnou knihu, ale hlavně téma, o kterém vypráví. A podobně jako tyto knihy by měla patřit k povinné četbě. Bude vám blbě, změní váš pohled na svět a po jeho přečtení budete zase o trochu jiní. Prosím, přečtěte si Mindf*ck.