PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Mistři světového malířství Mistři světového malířství Jordi Vigué

Překrásná publikace skoro s 500 stranami a dokonale propracovaným obsahem se všemi nádhernými výtvarnými díly těch nejznámějších výtvarných umělců všech dob. Na počátku knihy, se dočítáte historii výtvarného umění od vrcholného středověku, gotické umění, renesanci, manýrismu, barokního umění, rokoka, klasicismu, romantismu, realismu, impresionismu až po avantgardu. Publikace je plná překrásných obrazů, kde je přesný popis díla, co znázorňuje, kdy bylo vytvořeno, jakým způsobem, míry díla i která galerie na světě dílo vlastní. Nechybí ani stručný životopis a popis umělce. Kniha je plná ilustrací a zajímavých informací nejen pro milovníky výtvarného umění, ale i pro čtenáře, kteří se chtějí pokochat. Kniha je vhodná pro učitele umění, či výtvarné výchovy. Další krásný kousek v knihovně.

Swannova láska Swannova láska Marcel Proust

Historický román mám od nakladatelství Garamond v paperbacku s krásnou obálkou. seznámení s tímto spisovatelem bylo právě tímto románem, který mě nadchl. Tato kniha je jakýmsi samostatným dílem, který patří do spisovatelova známého velkolepého díla Hledání ztraceného času. Děj se odehrává ve Francii, konkrétně v Paříži koncem 19. století a popisuje život hlavního hrdiny, jak ve společenském životě, tak v osobním. V románu vystupuje i hrdinka a čtenáři se vykresluje život lásky hlavního hrdiny k ní. Spisovatel vás doslova zatáhne do francouzského společenského života, který je v románu skvěle popsán a ocitáte se jak v životě měšťáckém, tak i smetánky bohémského života. Velká láska se ovšem mění v obrovskou žárlivost. Tento román, který se čte jedním dechem, plný romance, popisující životy a styl francouzské smetánky, psaný krásným stylem, který opravdu zavede do dané doby, nechybí zápletka ani závěr, který... přečtěte si tento jemný román.

Gaudího klíč Gaudího klíč Esteban Martín

Kniha, která vám velmi zlehka připomene Dana Browna, s dějem propleteným, neustálými odkazy na historii, mnoho popisy, lehkým napětím i zápletkou a dějem takovým ne příliš záživným, nechybí luštění hádanek a točení se kolem náboženství, děj měl i takový tajemný nádech. Gaudího obdivuji, v Barceloně jsem trávila mnoho času, takže kniha mě nalákala hlavně na Gaudího a jeho architekturu, která je plna záhad. Rozhodně knihu nechci hodnotit špatně, námět na Gaudího odkazy plné tajemství byl velmi dobrý a i když kniha nemá mnoho přívrženců, knihu doporučuji čtenářům, kteří mají v oblibě Dana Browna, hlavně prosím spisovatele nesrovnávejte, kniha je psaná jiným stylem a je z jiného soudku.

Zapomenutý pergamen Zapomenutý pergamen Philipp Vandenberg

Na knihu jsem narazila náhodou a uchvátila mě obálka a hlavě anotace. Očekávání tajemna, odkrývání tajemství atd. Do knihy jsem se nemohla zpočátku začíst, začátek je zdlouhavý, přesto kniha velmi překvapila a jsem ráda, že ji vlastním, jelikož se k ní určitě vrátím. Příběh odehrávaný ve středověku v 15. století, plný napětí, zajímavého čtení, samotný námět skvělý a zápletka opravdu podařená. V samotném ději, čekáte nějaké vyřešení, vyvrcholení děje, ale opět se děj pomalu stáhne, což byl možná autorův nápad. Každopádně čtenář, který rád čte rychle a má rád knihy, které odsýpají, může tato kniha velmi zklamat. Napětí se prolíná celým dějem, až možná příliš, ale hlavní důvod kniha splnila, tajemno a tajemství mělo v příběhu svůj prostor a já mohu jen konstatovat, že kniha se mě velmi líbila. Nečekejte trhák, který vás posadí na zadek, ale zklamaná nejsem, naopak.

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Dlouho se chystám napsat recenzi na tento jedinečně zvláštní román od profesora Umberta Eca a konečně jsem našla poznámky. Kniha je samozřejmě odlišná od jiných Ecových děl, které míří k filozofii, různých teoriích a historii. Kniha má něco k 500 stran a přebal od Arga je úchvatný. Tento grandiózní román rozhodně nepatří k oddychovému čtení, ale k trochu více náročnému. Děj je poutavý s hlavním hrdinou a dalšími postavami, dokonale popsány včetně příběhu, který vás nenechá v klidu a vtáhne do 19. století a nutí vás přemýšlet. Hrdina prožívá nesmírně zážitků, různých zápletek, potkává se s velkým množstvím dalších historických postav. Mnohé z nich opravdu existovali. Já když četla knihu před lety jsem měla s románem problém, zamotávala jsem se, vracela k různým pasážím. Nyní už mám jiný pohled i subjektivní názor a hodnotím tuto knihu za úžasný počin mistra spisovatelů. Nenechte se odradit

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Další kniha z žánru fantasy pro young adult čtenáře, která mě zaujala již prvním dílem Dvůr trnů a růží. Ještě o něco silnější kniha než díl první skrývá jistě nejen pro mě mnohem lepší počtení než bylo v díle prvním. Mladá autorka si získá čtenáře nejen stylem psaním, ale hlavně poutavým příběhem, od kterého se těžce hnout. Pokračování plné zvratů, kdy se mě i hrdinka líbila více než v předchozím díle a co se týče hrdinů a milostného trojúhelníku je v příběhu jasno. Rozhodně záživnější počtení, děj plný zápletek, zvratů, citů. Váhám nad třetím díle v anglickém jazyce nebo čekat.

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

Co se děje s českými autory? Před delší dobou jsem se pustila do knihy od Báry Nesvadbové a nějak mám rozporuplné pocity o této knize. Zde čtení bylo lehké, ale poutavé nikoliv. Příběhy bez pointy, záživnosti, takové nemastné neslané, vše se táhlo, nedalo se do knihy začíst. Od Báry nějakou tu knihu již mám, ale toto bylo zklamání a kdybych měla dopodrobna popisovat děj, tak to nedám, pro mě absolutně nezajímavé čtení. 3 hvězdy za grafiku.

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Na zkoušku jsem zkusila jiný žánr, než obvykle čtu a díky recenzím jsem Bůh ví co čekala. Bohužel asi nepatřím mezi fandy tohoto žánru, nebo to možná je pouze touto knihou, která mě neuchvátila. Začátek šílený, zmatek sám, děj vleklý, postavy pro mě nezajímavé, absolutně jsem nechápala (asi jsem už stará). Námět je zajímavý to každopádně, ale začíst se do knihy byl velký problém, styl psaní autorky mi nesedl, jako bych se ztrácela. Ještě, že jsem knihu nekupovala. Každý čtenář, jiné gusto, jiný žánr. Obálka ještě horší.

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Co říct? Toto je originalita nad všechnu originalitu. Myslím, že byl Erben koukal jako puk, ale moderně, skvěle designově propracovaný komiks této klasiky, který mě přišel do ruky náhodou, jen díky instagramovém přátelství s Českým Grimmem, jsem z počátku ani nechtěla číst, pouze jsem prolistovala pár stran. Jsem klasik na knihy a komiksy opomíjím. Nedalo mi to, protože Erbena zbožňuji i vlastním jedno z 1. vydání Kytice a začetla se. Ilustrace dokonalé, opravdu mě to nadchlo a takový způsob podání klasické četby zaujme nejen mladé čtenáře, kteří nemusí ohrnovat nos nad povinnou četbou. Za mě 5 hvězd, skvěle propracované!

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Dokonalé dílo, od Charlotte Brontëové, které řadím mezi klasiky a které bylo i zfilmováno a ne jednou, nicméně filmy jsem neviděla ani nechci, mám svoji fantazii. Příběh z 19. století o mladé prosté ženě, která nebyla nadělená krása se změní život příchodem do nového zaměstnání v roli vychovatelky. Další důležitou postavou Edward Rochester nesnesitelný muž se šílenou povahou. Děj, včetně postav je propracován naprosto úžasně a velmi realisticky. Dojemný román plný romance, zápletkami, chvilkami napětí, drama i smutku. Závěr překvapivý... Kniha je psána tak nadčasovým, zvláštním a krásným stylem, že se toto dílo vryje každému čtenáři do srdce či podvědomí. Neobyčejný román od neobyčejné autorky.

Léčení s Anděly Léčení s Anděly Doreen Virtue

Dar od kolegů z práce. Jsem známá vírou v anděli a jelikož mě nemoc trápí delší dobou, darovali mě před pár dny knihu od známé autorky na toto téma a několik knih vlastním. Toto je pro mě opravdu léčebná kůra, když se začtu do této knížky s krásnou obálkou. Pro někoho magorismus, pro mě doslova útěcha, víra v lepší zítřky. Mnoho knih mám podobných, takže některé části jsem přeskakovala, ale zvedla se mi nálada i mám lepší pocit a nejen to. Knihu nedoporučuji všem, protože mnoho čtenářů může být skeptičtí a v dnešní době plné materialismu, spěchu, ignorantství atd. by mohla kniha přijít jako pro blázny. Knihu chci pořídit člověku, který ji ocení a těším se až si ji přečte, sama jsem si ji oblíbila.

Velká kniha přísloví Velká kniha přísloví Adéla Müllerová

Knihu jsem kupovala jako dárek, ale stačila jsem ji pořádně provětrat, než byla zabalena a spadla mi brada. Člověk občas zaslechne nějaké přísloví, pár jich zná, ale v této publikaci, kde jsou desítky, lépe řečeno stovky přísloví z celého světa nestačí zírat. Knihu jsem nemohla přečíst narychlo celou, ale nafotila si, co se mě moc líbilo a zaujalo nejvíce. Zpracování je krásné a hlavně velmi zajímavé. Tuto knihu bych opravdu považovala za dar. Sama si ji nepořídím, ale měla jsem radost, když dárek potěšil.

Mistři uměleckých řemesel Mistři uměleckých řemesel Karel Pokorný

Další dárek pod stromečkem a tomu říkám kniha. Odborná publikace všech různých řemesel všech dob podaná pro laiky je krásnou encyklopedií, kde se dozvíte zajímavosti od starověkého Říma, práce s kovy, seznámení se zaniklými řemesly, až po ukázky nádherných děl. Nechybí ani vysvětlení cejchů a ukázky cejchovských značek, které každé řemeslo mělo originální, ukázky nástrojů, popisy vyráběných věcí i to jak se dá falšovat stáří artefaktů.. Kniha je plná nádherně zpracovaných fotografií a poučně sepsána. Publikace je určena více pro ty, kteří se zajímají o historii, restaurátorství apod.

Váš rodokmen krok za krokem Váš rodokmen krok za krokem Lenka Peremská

Tuto příručku bych doporučila pro úplné začátečníky, ale přesto to není nejvhodnější kniha, která vám pomůže sestavit si rodokmen či vývod. Autorka není rozhodně špatná, kniha obsahuje i cd, ale pokud opravdu toužíte pátrat po svých kořenech a předcích, zvolila bych jiného autora a více odbornější knihy, které vás do světa genealogie zasvětí. Zde je sice vše laicky popsáno, včetně života předků, ale ve skutečnosti toto bádání potřebuje více než laickou příručku. Genealogie je mým letitým koníčkem, proto mohu soudit a zde jsou pouze základy s těmi se daleko nedostanete.

Historický nábytek Historický nábytek Ludvík Losos

Krásná encyklopedie, která nevím pro koho v rodině více byla, zda pro otce či mě, jelikož se oba zabýváme restaurátorstvím a starožitnostmi. Encyklopedie není příliš silná, ale velmi dobře zpracovaná. Uznávám, že jsem viděla i lepší knihy o restaurátorství starého nábytku, ale ano líbí se mi. Kniha plná rad, poučným textem i fotografiemi se všemi styly starožitného nábytku a nejen nábytku. Obrázky fotografií před obnovou a poté jsou krásné. Toto řemeslo je uměním, které zbožňuji a v knize se čtenář dočte velmi zajímavého, jak s čím pracovat. Restaurátora to z něj neudělá, ale jistě zajímavé čtení.

Jak jsme přežili komunismus Jak jsme přežili komunismus Slavenka Drakulić

Doporučuji přečíst všem, hlavně mladším čtenářům. Tuto autorku mám v oblibě a jelikož moji předci pochází z Jugoslávie, nechybí u mě v knihovně ani tato kniha. Krásně, smutně, drsně vykresleny osudy v bývalé Jugoslávii, kde komunismus nebyl tak tvrdý jako zde, ale došlo na nejhorší co se této zemi stalo...na válku. Kniha vás zavede do režimu, kde vše bylo nedostatkem, lidé měli strach ze všeho a ze všech. Kniha je psána stylem takovým, že ač se jedná o smutné pravdivé téma, nezničí vám to náladu.

Gabrielův Ráj Gabrielův Ráj Sylvain Reynard

Konečně jsem uzavřela trilogii, která mě nadchla. Erotiku, pokud to není ve stylu 50 odstínech mám v knihách ráda a zde jsem byla potěšena celkovým dějem, zápletkami, i hrdiny. Děj poutavý, vžijete se do něj lehce a námět samotný mě zaujal už při prvním díle. Dante a renesance a dva hrdinové, kteří se mě líbili od počátku. Autorova trilogie na rozdíl od jiných pro mě nepovedených děl, má u v mé knihovně své místo a musím uznat, že se mu zdařila. Samozřejmě to dopadlo přesně podle mých představ, dobro a láska vítězí :) Závěr hezký, romantický, pohádka pro dospělé trochu okořeněná. Škoda, že knihy byly pouze tři, ale ono to stačí. Vrátím se ke čtení jistě znovu

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Další Bestseller a půjčený. Tentokrát mohu vychvalovat, a knihu si jistě opatřím. Mimo jiné obálka velmi zdařilá, ale obsah... Tentokrát napětí, které jsem očekávala bylo, zápletky a zvraty, děj, postavy i samotný námět, to vše mě padlo do oka a knihou jsem listovala jako divá. Příběh je čtivý opravdu, thrillerem bych to zas tolik nenazývala, ale zápletek bylo požehnaně a to se mě na knize velmi líbilo. každopádně konec překvapil, poslední kapitola mě zarazila.
Až na závěr knihy, super, ke knize se vrátím.

Do vody Do vody Paula Hawkins

Začínám mít averzi na tuto autorku, přesto po Dívce ve vlaku jsem již recenzovala a nedopadla u mě dobře, jsem zkusila i Do vody. Nechápu jak se může rekordně prodávat jako Bestseller po celém světě, pravděpodobně jsem divný typ čtenáře. I tento román se mě vůbec nelíbil, jak stylem psaním, příběhem, propletenými postavami, prostě vším. Námět i zápletka nicotná. Kde bylo nějaké napětí, vzrušení? Kniha se nedala číst a jelikož byla půjčená, chtěla jsem dokázat ji dočíst. Děkuji už ne.

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Knihu jsem dostala darem, jelikož jsem měla čest v tomto hotelu trávit víkend a byla jsem naprosto okouzlena. Příběh o svérázné majitelce, vdově, která vybojovala práva, aby mohla hotel stále vlastnit a řídit jej, je jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Žena, která se ničeho nezalekla a dokázala udržet prestižní hotel po desetiletí, kde se odehrával společenský život smetánky, aristokratů, umělců z celého světa. To nebyl a není obyčejný hotel, kdysi to byl svět pro bohaté a kde se odehrávaly události i skandály. Skvěle vylíčená Anna Sacher, milovnice doutníků a buldočků. Kniha se Monice Czernin vydařila a za mě 5 hvězd.