Pavelpi Pavelpi komentáře u knih

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Docela slušná detektivka. Řekl bych, že je lepší než většina současných detektivek. Jenom mi vadilo to zamotání na konci a spojení s jiným případem. Myslím, že tohle zrovna nemuselo být. Ale jinak velmi slušné a napínavé.

26.04.2022 4 z 5

Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Stanislav Motl

Hodně dobře napsaná kniha s tématikou vyhnání Čechů z pohraničí. Autor podle mne dobře spojil fakta s vylíčením osudů a příběhů. Dobrá je také příloha, kde si můžeme prohlédnout fotografie z té doby. Jeden z mála autorů, který tuhle tématiku zpracoval hodně objektivně a ne jednostranně. Většinu života jsem strávil v tzv. Západních Sudetech, tak také hodně míst, o kterých autor píše znám a proto je mi kniha sympatická ještě víc.

02.02.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Musím říct, že je ostuda mít tuhle knihu od roku 1988 doma a nedostat se k jejímu čtení. To je přesně můj případ. Jsem rád, že jsem se k ní konečně dostal a vůbec toho nelituji.

15.03.2024 5 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Kniha o části života Jacka Londona, která ukazuje jaký může být alkohol a co umí udělat s člověkem. Řekl bych, že nejlépe tento životopis napsal Irving Stone ve své knize Námořník na koni, kde podle mne popisuje tuhle část o alkoholu Londona o dost lepší než autor sám v knize Démon alkohol. Jinak ale kniha si zaslouží alespoň čtyři hvězdičky.

06.01.2023 4 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Docela dobré čtení z dávno minulé doby. Napínavé a vtipné čtení o manželských párech. Je také poznat, že autorka spolupracovala s MUDr. Plzákem, jeho rukopis je také znát.

22.05.2022 4 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

Úplný začátek knih o slavném detektivovi Holmesovi a jeho příteli Watsonovi se mi hodně líbil. Dozvídáme se, jak to vlastně všechno začalo. Kniha se mi líbila, jen mi vadilo, že byla hodně krátká. Je to ale začátek všeho, tak jsem to musel tolerovat.

01.05.2022 5 z 5

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Velmi dobré. Možná je to tím, že se autor s Oldřichem vrátil jakoby v čase a Oldřich je mladý a plný elánu. A tak se řeší problémy a vraždy, tak jak jsme zvyklí.

20.03.2022 5 z 5

Temné osudy Habsburků a jejich příbuzných Temné osudy Habsburků a jejich příbuzných Jan Bauer

Hodně slušná kniha o osudech Habsburků. Dozvěděl jsem se mnoho nového. Hlavně i to, že celá řada příslušníků tohoto rodu skončila násilnou smrtí, ať už jako oběť atentátu a nebo také vraždy. A část rodu skončila jako šílenci v izolaci, protože se začalo projevovat to, že se příbuzní brali mezi sebou. Kniha je tak plná hodně zajímavého čtení a také překvapení, protože Habsburkové měli skutečně hodně temné minulosti, jak psal autor ve své předmluvě ke knize.

01.01.2022 5 z 5

Na jeden život až příliš Na jeden život až příliš Milan Ráček

Kniha mne hodně překvapila. Myslel jsem si, že to bude nějaké plácání ublíženého, ale vůbec ne. Moc pěkně napsáno ze života jednoho člověka. Nejvíc se mi líbila část o legiích v Rusku a pak život po válce u nás. Zaslouží si plných pět hvězd a doporučuji všem, kdo má tyhle knihy o životě rád.

09.12.2021 5 z 5

Režná zem Režná zem Karel Mejstřík

Vůbec jsem netušil, co doma mám za knihu. Jednotlivé povídky ze života vesnických lidí mě docela dost uchvátily. Alespoň jsem se dozvěděl, jak tito lidé tenkrát žili a jak se i bavili. Škoda, že dnešní mladí tyhle knihy nečtou. Třeba by se naučili i něco jiného než sedět u počítače a nebo klofat do mobilu a byli by na reálný život lepší připraveni.

12.05.2021 5 z 5

Neználek v Kamenném městě Neználek v Kamenném městě Igor Nosov

Takže zase po dlouhé době čtu Neználka díky ČV. Původní autor již zemřel, ale jeho vnuk v tom pokračuje. Docela dobré to bylo, myslím, že se toho děti mohou chytit a pokračovat ve čtení. Rozhodl jsem se knihu darovat mé vnučce a tak bude mít zase pokračování hrdinů z Kvítečkova doma.

03.01.2021 4 z 5

Žraloci a malé ryby Žraloci a malé ryby Wolfgang Ott

Tuhle knihu jsem už četl mockrát a pořád se mi líbí.Je to napsáno z pohledu mladého kluka,který jde s nadšením do války a námořnictvo se mu líbí.Ale postupně dochází k tomu,že válka je naprosto nesmyslná a prvotní nadšení a hrdost se mění na boj o přežití a záchranu života.

02.05.2020 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Horory jim podobné nemám moc rád. Knihu jsem přečetl v rámci ČV.Šlo to celkem dobře, ale jak říkám, není to moje oblíbené.

12.04.2023 4 z 5

Případ zazděné šlechtičny Případ zazděné šlechtičny Jaromír Jindra

Není to moje oblíbené.Vadilo mi také různé přeskakování z děje přítomného do minulého.Jinak námět byl dobrý a řešení celkem také.Vůbec mi neseděl ten nový kat, který tam nastoupil a soudci asi také. Jinak to ale šlo.

12.04.2023 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Tohle není moje parketa v knihách, proto dávám jen čtyři hvězdičky. Četl jsem to pouze jen kvůli Výzvě.

29.06.2022 4 z 5

Kronika protektorátu Kronika protektorátu Jiří Padevět

Výborně a hlavně podrobně napsaná kniha, jak je ostatně u autora zvykem. Kniha má sice přes 800 stran, ale čte se moc dobře a dozvíte se hrozně moc věcí, o kterých jste neměli ani tušení. Nedá se číst v jednom tahu, ale musíte si jí rozdělit. Klobouk dolu před autorem a plný počet hvězd.

02.02.2022 5 z 5

Omyl kronikáře Kosmy Omyl kronikáře Kosmy Jiří Dobrylovský

Moc pěkně napsáno. Na mě to dělá dojem, že to takhle nějak i mohlo být. V doslovu je to také všechno vysvětlené, takže mi to bylo úplně jasné. Opravdu moc pěkné a napínavé, takže je to za plný počet hvězdiček. Protože autora vůbec neznám, musím se podívat, co dalšího autor napsal. Doporučuji pro všechny, kteří mají rádi historii.

25.09.2021 5 z 5

Vraždy na čínském jezeře Vraždy na čínském jezeře Robert van Gulik

Tak jsem se díky covidu dal mimo jiné znovu do příběhů soudce Ti. Bezvadný příběh, kde si mohu představit atmosféru města ve staré Číně Chan - jüanu, příběh, který se postupně rozdělí na tři případy, které soudce bravurně s logikou jemu vlastní vyřeší. Navíc v této knize přibere třetího pomocníka Tao Kana. Tady můžu dát jenom plný počet hvězdiček do hodnocení knihy.

12.05.2021 5 z 5

Jablko nepadlo daleko od stromu Jablko nepadlo daleko od stromu Vlastimil Vondruška

Beru to spíš tak, že je to příprava na zapletení dětí Oldřicha do otcovy práce. Tak uvidíme, jestli to bude pokračovat dál.

23.02.2023 4 z 5

Století: po stopách hereckých legend Století: po stopách hereckých legend Marie Formáčková

Kniha je celkem výčtem známých osobností a jejich životů. Většinu z toho jsem znal, ale přesto tam byly pro mne nějaké novinky. Bylo to také dobře podáno, tak jsem se i dobře bavil.

23.02.2023 4 z 5