parxel parxel komentáře u knih

Poslední Pán prstenu Poslední Pán prstenu Kirill Jurjevič Jeskov

Zajímavá kniha, která je jakýmsi pokračováním trilogie Pána prstenů, avšak autor se na Středozem dívá ze svého vlastního pohledu. Válku o prsten vnímá spíš než bitvu dobra a zla jako souboj magie a techniky. Tento pohled podle mne nebude sedět skalním fanouškům původního Tolkienova díla, protože v tomto pojetí je prostě Středozem jiný svět. Prolezlý křivákama od shora až dolu a nevyhne se to ani takovým postavám jako je Gandalf či Aragorn.

Dějově je kniíha v podstatě špionážní román. Takže si při jejím čtení užijete spousty akcí, které zdánlivě nedávají smysl, ale nakonec to do sebe všechno pěkně zapadne. A to co tady v komentáři pode mnou zmińuje flanker.27 ve své poslední větě, tak je opravdu taková třešnička na dortě.

Na knize mne nebavili ty spousty popisů ve kterých autor vysvětluje, jak všechno bylo jinak atd. Chápu, že by to bez toho nešlo, ale i tak mne to nebavilo číst. A dále styl, kterým byla kniha napsaná. Přišel mi takový krkolomný a nečetl se mi moc dobře.

Když vezmu v úvahu výše zmíněné klady i zápory, tak mi vychází průměr. Tedy tři hvězdy.

24.10.2015 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Přestože byla tato kniha napsaná již v roce 1972, tak jí to vůbec neubírá na čtivosti. Děj je v podstatě velmi prostý. Hlavní hrdina se zotavuje v nemocnici poté co byl dočasně oslepen a zjišťuje, že doslova přes noc většina lidí přišla o zrak. A tak jeho očima sledujeme rozpad staré civilizace a zrod civilizace nové. Do toho všeho navíc vstupují trifidi, což jsou speciálně vypěstované květiny, které mohou chodit a mají jedové žahadlo.

Na knize mi přijde asi nejzajímavější popis toho, jak se hlavní hrdina setkává s různými skupinami lidí a každá se snaží přežít svým vlastním způsobem. Staré hodnoty padají a kdo není ochoten se přizpůsobit obvykle dlouho nepřežije.

Přesto přezevšechno je svět, který autor popisuje svým způsobem krásný, protože v sobě skrývá zárodek nového počátku. Nejlépe to vystihuje hlavní hrdina, když říká "současně zjišťuju, že stále snadněji přivykám přítomnosti. Počítám, že kdybych si mohl přát splnění nějakého přání, chtěl bych být opět v tom starém světě - ale jenom za jistých podmínek. Víš, cítím se navzdory tomu všemu daleko šťastnější, než jsem byl kdy dřív".

Na závěr bych řekl, že jsem Den trifiů četl již po druhé a opět mě tato kniha velmi bavila. Za mě plný počet hvězd.

18.10.2015 5 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Tato kniha pro mne byla takovým ohlédnutím za životem R. P. Feynmana. A musím dodat, že to bylo ohlédnutí velmi zajímavé. Z velké části to totiž bylo o více či méně běžných životních zážitcích a příhodách jednoho pána, který jen tak mimochodem dostal Nobelovu cenu.

Pokud se vám tato kniha líbila, tak doporučuji rovněž knihu "Feynmanova duha". Feynmana v ní můžete spatřit z pohledu mladého vědce, který tak trochu tápe, jakým směrem se má vydat a to jak v profesním, tak v osobním životě.

01.10.2015 4 z 5

Válečníci starověku 3000 př. n. l. - 500 n. l. Válečníci starověku 3000 př. n. l. - 500 n. l. Martin J. Dougherty

Tato kniha se tématicky věnuje historii válečnictví ve starověku. Pokrývá celkem rozsáhlé období od starověkého Egypta až po pád Římské říše (od 3000 př.n.l. až po 500 n.l.).

Předností této knihy jsou bohaté ilustrace a fotografie, které čtenáři umožní si mnohem lépe představit, jak např. vypadala výzbroj římských legionářů a rozložení jejich legií atd.

Naopak popis vybraných bitev považuji v této knize za nedostatečný a hodně nepřehledný. V tomto směru se mi mnohem více líbila kniha Válečníci a války ve starověku a středověku, ve které není moc ilustrací, ale za to je tam mnohem lépe popsaný průběh bitev a použitá strategie viz můj komentář u této knihy.

Z mého pohledu se jedná o průměrnou knihu, kterou zachraňují krásné ilustrace. Tři hvězdy, ale jen tak tak.

26.09.2015 3 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Tahle kniha je jako film bez děje, ve kterém vystupuje pouze jedna postava a vy se dívate na to, jak vyrábí mýdlo, opravuje trubky apod.

Bohužel k tomu, aby mne kniha oslovila, mi v ní něco chybělo. Něco, kvůli čemu bych si jí chtěl přečíst znovu. A nakonec ten humbuk - doslov okolo toho, jak je kniha jiná a pro nalomený ... Zkátka na mne tahle "teatrálnost" nefunguje a v mých očích knize spíš ublížila. Když to řeknu jinak, tak pokud chtěl autor tuhle knihu vydat, tak to měl udělat bez těch keců okolo.

Na knize mne naopak zaujala její komorní atmosféra. Způsob jakým autor píše je čtivý a rozhodně se těším, až si přečtu předchozí knihy.

Na závěr bych dodal, že toto je první kniha, kterou jsem do tohoto autora četl. Bohužel si nemyslím, že by byl můj názor jiný, pokud bych znal předchozí knihy. Tuto domněnku mi více méně potvrdil i autor recenze, na kterou vložil odkaz Lukkos.

21.09.2015 2 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Velmi zajímavá kniha, která vám na příkladech jednoduchých experimentů vysvětlí spoustu věcí z oblasti behavirorální ekonomie a odpoví na nejrůznější otázky např.: proč máme tak rádi věci zdarma, co může ovlivnit volbu partnera, jakým způsobem ovlivňují emoce naše rozhodování.

Mimoto jsem si konečně od někoho přečetl a potvrdil, to co jsme si dlouhá léta myslel a sice, že klasická ekonomická teorie je postavená na předpokladu, že se jedinci chovají racionálně. Dan Ariely naopak tvrdí, že se jedinci sice nechovají racionálně, ale podle určitých zákonitostí (pravidel), které lze zkoumat.

11.09.2015 4 z 5

Bouře šípů Bouře šípů Christian Cameron

Druhý díl příběhu o zkušeném řeckém vojevůdci Kineásovi. Po vítězství nad Zopryónem se Kineás rozdodne přidat k Srajance a vydává se s armádou žoldáků na východ k řece Jaxartés, kde se kmeny žijící ve stepi chystající společnými silami postavit samotnému Alexandrovi Velikému.

Co se týká postavy Kineáse, tak zůstává stále stejný, pořád se mu zdá o stromě a o smrti a pořád to s ženskými koulí jako puberťák.

Pokud jde o samotný děj, tak mi první polovina knihy přišla dost rozvláčná. Obsahovala hodně politického handrkování, které ale ve výsledku nebylo zajímavé, protože poté co se Kineas vydal na cestu, tak už tato pasáž neměla téměř žádný význam pro další děj. Docela zajímavé mi přišli pasáže ve kterých se řešilo přepravování armády a problémy s tím spojené. Působily na mne historicky velmi věrohodně.

V druhé polovině knihy se děj rozjel celkem slušně a tato část mi přišla asi jako nejlepší z celé doudílné série. Bylo v ní mnohem více akce a některé události se skutečně přihodily, byť asi ne přesně tak jak jsou v knize vylíčeny. Celá série pak vrcholí bitvou u řeky Jaxartes, která se odehrála cca 330 př. n. l. Zajímavá je autorova interpretace výsledků bitvy.

I přes rozvláčný záčátek se mi druhý díl tohoto historického románu líbil mnohem více než první. Navíc jsem z tohoto období na žádné další historické romány nenarazil a proto dávám čtyři hvězdy.

05.09.2015 4 z 5

Tyran Tyran Christian Cameron

Tyran je vícedílný román z období starověku. Hlavním hrdinou je zkušený řecký voják a vojevůdce Kineás, který dříve bojoval v armádě Alexandra Velikého. Nyní se s partou přátel vydává do Olbie, aby vycvičil tamnější armádu. Shoda okolností ho nakonec přiměje k tomu, aby se postavil makedonské armádě vedené Zopryonem (jedné z mála skutečných historických postav, které v knize vystupují).

Kniha se celkem dobře čte, ale nečekejte od ní žádné zázraky. Autor používá dobová jména, takže jsem měl místy trochu guláš v tom kdo je kdo, ale ono to zase tolik nevadilo. Samotný děj je poměrně lineární a celkem snadno předvídatelný, takže nečekejte žádné velké zvraty.

Hlavní postava Kineás je sice zkušenostmi zocelený vůdce a v bitvě je to poznat, ale když jde o romatické pletky, tak se chová asi jako patnáctiletý vykuk z Kotěhůlek. Mimo to má "věštecké sny" jako šaman, ale tato rovina příběhu by z knihy mohla být klidně vypuštěna a vůbec nic by nestalo.

Asi největším plusem knihy je pro mě to, že se příběh odehrává v mém oblíbeném historickém období.

Za mě se jedná se o průměrný dvoudílný historický román. Autor později volně navázal na první dva díly a napsal ještě další tři knihy, ve kterých již nevystupuje Kineas, ale jeho potomci.

26.08.2015 3 z 5

Kniha snů Kniha snů Neil Gaiman

Vzhledem tomu, že jsem od Neila Gaimana již četl romány Nikdykde a Hvězdný prah, tak jsme se pustil i do Sandmana. Bohužel mne tato kniha vůbec neoslovila. Zřejmě to bylo dané tím, že svět Sandmana neznám a je mi naprosto cizí.

23.08.2015 1 z 5

Nahý bojovník Nahý bojovník Pavel Tsatsouline

Velmi zajímavá kniha, jejímž autorem je bývalý instruktor ruských speciálních jednotek. Zaměřuje se na získání síly pomocí cviků s vlastní vahou. Soustřeďuje se přitom na dřepy na jedné noze (tzv. pistole) a kliky na jedné ruce. U každého cviku autor uvádí několik různých variant, jak si cvik ztížit nebo naopak zlehčit a na co si při něm dát pozor.

Pro mě osobně, jako pro člověka naprosto nedoknutého touto oblastí, bylo obtížné porozumět některým pasážím a nedovedu si představit, že bych podle knihy začal sám cvičit. Na druhou stranu pro mě bylo čtení knihy hodně motivující. A to považuji za mnohem důležitější.

Hlavní myšlenkou, kterou jsem si z knihy odnesl bylo, že síla je dovednost a že nejlepších výsledků člověk dosáhne tehdy, když se zaměří na omezený počet cviků s vysokým odporem, které zapojují celé tělo.

23.08.2015 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Originální a psychologicky velmi zajímavá zápletka. Ve městě si otevře obchod neznámý cizinec, ve kterém prodává rozličné věci. Jakmile do obchodu vstoupíte, vždycky najdete nějakou drobnost - věc, kterou nezbytně potřebujete a nemůžete na ní přestat myslet. A jaká je cena? Jenom taková drobnost. Zašpiníte sousedce prádlo apod. Atmosféra ve městě postupně houstne s rostoucí vzájemnou nevraživostí obyvatel. A poté přijde naprosto otřesný konec, který by se možná hodil do knížky pro malé děti, ale ne do románu pro dospělé. Opravdu jste to myslel vážně pane Kingu? Protože já jsem zakončení této vaší knihy nevěřil ani vteřinu.

Závěrečné shrnutí: kniha staví na vynikajícím jednoduchém nápadu, pozvolna a velmi pěkně buduje tíživou psychologickou atmosféru spočívající v prosté lidské nenávisti, bohužel však tuto atmosféru schazuje naprosto nedostatečným zakončením, které v mém pohledu snižuje kvalitu knihy na průmer. Tři hvězdy.

20.08.2015 3 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Moc krásná kniha plná hlubokých citů, na které je vidět, že byla napsána srdcem a vlastní hlubokou zkušeností.

Co na tom, že se mladý hrdina chová naivně a někdy až přihlouple. Taková byla kdysi většina z nás. To podle mého názoru neubírá knize na čtivosti, ale právě naopak.

Knihu bych doporučil každému, kdo chce zavzpomínat na období kdy byl mladý a viděl lásku pouze v její kráse a bez komplikací, které ji doprovázejí.

11.08.2015 5 z 5

Válečníci a války ve starověku a středověku Válečníci a války ve starověku a středověku Donald Featherstone

Válečníci a války ve starověku a středověku je velmi zdařilá kniha o historii válečnictví. Hlavní nosnou myšlenkou je, že v každém historickém období objevil některý národ strategii, díky které se jeho armáda stala po určité období takřka neporazitelnou.

Autor postupně prochází dějiny od Sumerů, přes Řeky, Makedonce, Římany, Mongoly, Vikingy, Křižáky a moho dalších národů. Zamýšlí se nad tím, čím byly jejich armády ve své době výjimečné, že se staly neporazitelnými. A dále uvádí, jaké události nakonec vedly k tomu, že byly tyto armády nahrazeny jinými. Kniha je navíc zpestřena rozborem několika bitev, které byly určitým způsobem zajímavé (např. bitva u Leukter, bitva u řeky Jaxartes a plno dalších). V závěru knihy autor uvádí řadu zdrojů, ze kterých čerpal (všechny jsou v angličtině).

Mě jako laika tato kniha velmi zaujala a motivovala mě k tomu, abych začal více zajímat o historii. Na druhou stranu pro znalce historie může být tato kniha poměrně stručná. Přece jenom má pouhých 241 stran a popisuje historii válečnictví cca 30 národů a pokrývá přitom odbdobí od starověku po středověk tj. nějakých 3 500 let.

Dnes (rok 2015) je tato kniha již téměř nesehnatelná, což je velká škoda, protože jsem dosud na českém trhu na jinou tématicky stejnou a srovnatelně kvalitní knihu nenarazil. Vřele doporuji.

09.08.2015 5 z 5

Nemoc jako řeč duše Nemoc jako řeč duše Ruediger Dahlke

Tato kniha volně navazuje na knihu Nemoc jako cesta. Autor postupně prochází jednotlivé oblasti těla a rozebírá jaké nemoci a postižen se k nim vážou. Velký důraz přitom klade na to, co daná nemoc vyjadřuje a nabízí otázky, které by si měl nemocný sám zodpovědět.

Podle mého názoru se jedná o lehce podprůměrnou knihu o psychosomatice. Autor vše rozebírá bez konkrétních kazuistik a tak se výklad stává příliš obecný a nezajímavý. V některých místech bych dokonce řekl, až paušalizující.

Potenciálním čtenářům bych doporučoval, přečíst si pouze kapitolu, která se váže k jejich aktuálním zdravotním problémům. Jako celek nemá smysl knihu číst.

Celkově mi přínos knihy přišel velmi malý.

09.08.2015 2 z 5

Sny a uzdravení Sny a uzdravení John A. Sanford

Tuto knihu jsem četl celkem dvakrát. Na poprvé mne velmi zaujala. V té době byla pro mne témata obsažená v knize velmi aktuální a tudíž i velmi zajímavá. Po druhé jsem četl knihu s odstupem cca 7-10 let a kniha mě už tolik zajímavá nepřišla.

Obsahem knihy je rozbor série snů několika osob (pokud si dobře pamatuji, tak dvou), které se nachází v životní fázi osamostatňování a odpoutávání od rodičů. Na knize mne lehce rušilo křesťanské zaměření autora (ale opravdu nepatrně). Na druhou stranu pokud jste zatím nečetli nic o snech, tak tato kniha může být dobrým úvodem. Je krátká, stručná a podstatu některých věcí vystihuje velmi dobře.

Knihu bych doporučil především mladším lidem, kteří řeší podobná témata, jako jsou obsažená v knize. Vyzrálejším lidem bych doporučil např. knihu od Jany Heffernanové Tajemství dvou partnerů, která je obsáhlejší a více komplexnější.

04.08.2015 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Dialogy v úvodní povídce, ve které Geralt flirtuje s čarodějnicí, a pár dalších mě velmi dobře pobavily. Zbytek knihy už tolik ne. Prostě to nebylo ono. Ale je to zaklínač a je to Geralt. Tak ho vezmem na milost, protože Geralt se nakonec vyhrabe z každé šlamastiky i z blbého hodnocení na databázi knih. Za mě tři hvězdy, tedy průměr.

31.07.2015 3 z 5

Úspěšná paměť Úspěšná paměť Michaela Karsten

Tato kniha je zaměřena na osobní rozvoj, konkrétně na různé "paměťové metody". Nelze ji tedy posuzovat jako běžnou prózu.

Oba autoři jsou experti v paměťových dovednostech a dosáhli vysokých ocenění v paměťovém sportu. Zajímavostí je, že na streamu lze v pořadu slavní neznámí nalézt video pojednávající o autorce této knihy (doporučuji se na něj podívat).

Samotná kniha začíná testem paměťových dovedností, který obsahuje 10 různých pamětových úloh. Tyto úlohy zahrnují zapamatování čísel, jmen, obrazů, historických dat, cizích slov aj. Následně je pak v knize popsáno několik metod, jakým způsobem přistupovat k řešení různých paměťových problémů. Základ každé metody je vysvětlen na několika příkladech a po nich následuje několik většinou jednoduchých příkladů, které si může čtenář sám vyzkoušet. Déle je pak uvedeno, jak tuto metodu aplikovat na různé úlohy vč. běžných každodeních problémů typu "Kde jsem nechal klíče?" a jak jí dalé rozvíjet. Na konci knihy, pak naleznete ještě jeden test paměťových dovedností, ve kterém si můžete vyzkoušet, jak jste se zlepšili.

Mě osobně z uvedených technik asi nejvíce oslovila technika na zapamatování cizích slovíček. Dále mne zaujaly informace o tom jak efektivně opakovat. Dále bych ještě poznamenal, že některé ze zmíněných technik, lze začít používat prakticky okamžitě. Jiné je potřeba se naučit postupně a vyžaduje to nějaký to nějaký čas viz master-system pro zapamatování čísel.

Na závěr bych dodal, že sama kniha mi nepřišla až tak úplně čtivá, ale tento drobný nedostatek je bohatě vyvážen hodnotu informací obsažených v knize. Osobně si myslím, že některé techniky jsou velmi triviální a o to víc mne překvapilo, čeho s nimi lze dosáhnout. Velmi mne také zaujalo, že rozvýjení paměťových dovedností může vést i k rozvíjení dalších dovedností, což jsem si dříve neuvědomoval.

31.07.2015 4 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Kniha je v podstatě spojedním dvou dříve vydaných knih Žítkovské bohyně a Žítkovské čarování.

Obě knihy se zabývají fenoménem tzv. žítkovských bohyň, ale každá z trochu jiného pohledu. Knihu tedy nelze hodnotit jako klasickou prózu, ale spíše jako takové nahlédnutí do tradic a magických obřadů, které přežily v oblasti Bílých karpat až do nedávné minulosti resp., které odešly s poslední žítkovskou bohyní.

V první knize (Žítkovské bohyně) se dozvíte něco málo z historie (např. kdy jsou zmíňky o prvních bohyních atd.) a o konkrétních bohyňích a jaké příhody jsou s nimi spojovány. Druhá knihy je spíše soubor příhod a zaříkáváních.

První kniha se mi četla lépe a přišla mi zajímavější. Hodně mne zaujali autorovy osobní setkání s poslední žítkovskou bohyní. Naopak druhá kniha se mi četla o něco hůře. Hlavním důvodem bylo, že plno příběhů bylo převyprávěno v původním nářečí a místy jsem text pořádně nepochopil. V obou knihách mne asi nejvíce pobavilo setkání Aloise Jiráska s bohyní.

Na knize se mi velmi líbilo, že obsahuje řadu fotografií, které dodávají celému vyprávění atmosféru a umožňují čtenáři nahlédnout do historie.

Na závěr bych ještě dodal, že v několika místech se knihy jakoby překrývají tzn. jedná se o stejné příběhy jenom trochu jinak převyprávěné.

30.07.2015 3 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Gogol je mím oblíbeným autorem od doby co jsem četl Mrtvé duše. Tehdy jsem se královsky bavil. U Petrohradských povídek, už tolik ne. Někeré z povídek mne zaujaly více jiné měně. V každém případě tři hvězdy.

29.07.2015 3 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Pád Hyperionu velmi úzce navazuje na knihu Hyperion a bez její znalosti, nemá podle mého názoru, smysl knihu vůbec číst.

Děj v podstatě sleduje příběh poutníků, kteří dorazili k Hrobkám času a nyní tam celkem zmateně pobíhají jako sněhuláci na autobusovém nádraží. Do příběhu navíc přibude několik dalších postav - především vrchní administrátorka (cosi jako president galaxie) zmíněna v úvodu Hyperionu a poté další kybrid Johna Keatse prostřednictvím jehož snů se dozvídáme co se děje u Hrobek času.

Asi největším problém celé knihy je, že hned v úvodu ztrácí veškeré napětí a tempo, které vybudoval předchozí díl. Další problém vidím v tom, že v podstatě banální zápletka je vylíčena zbytečně složitě a komplikovaně, takže spoustu věcí na poprvé nepochopíte, protože prostě nedávají smysl, což u takhle rozsáhlé knihy považuji za problém. Když nakonec došlo k odhalení pointy, tak už mi bylo celkem jedno jak to vše dopadne, protože jsem byl rád, že už je konec.

Jediným pozitivem celé knihy tak pro mne zůstává originalita světa, ve kterém se příběh odehrává.

Po dočtení této knihy jsem přemýšlel, zda se mám pustit do volného pokračování Endymionu, ale nakonec jsem se rozhodl, že tak neučiním. Podle mne se dá najít plno jiných mnohem čtivějších autorů.

27.07.2015 3 z 5