pami pami komentáře u knih

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Nemohla jsem se od knihy odtrnout. Napínavé, vtipné, nápadité.

10.10.2021 5 z 5

Poslední pozdrav Poslední pozdrav Jitka Ludvíková

První kniha od autorky. Čtivá česká detektivka. Líbila se mi rodina s kterou Monika byla na chatě.

21.11.2022 4 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Skvělé, vtipné, nápadité. Protože se v knize často omílá zmizení Oskarova syna v Africe, napadlo mě, že by ho Prévit v příštím pokračování mohl jít hledat. Jediné, co je trochu moc velká náhoda je, že hlavní hrdina je ubytovaný zrovna v domě, který patří ... .

12.10.2020 5 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Příběh o tom, že naprosté většině těch, co jsou u moci jde jen o sebe (obohacení, pocit že mohou ovládat druhé, pocit důležitosti), ne o blaho lidu, zdraví či spravedlnost. A o tom, že mnoho lidí jim to bezmyšlenkovitě uvěří. Kéž by se vždy našel nějaký Jiří Adam, který by zasáhl. Tleskám panu spisovateli za jeho odvahu. Ještě reaguji na některé komentáře níže, podle mě tam moc sexu není. A nepochybuji o tom, že to byla v té době jedna z mála radostí života a lidé se této činnosti hodně věnovali.

19.12.2022 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Skvěle vyvážená směs akce, romantiky, historie, nápaditosti i humoru.

30.10.2021 5 z 5

Indiáni Jižní Ameriky Indiáni Jižní Ameriky Alberto Vojtěch Frič

Je nesmírně smutné, jak je A.V. Frič opomíjená osobnost. Už jako mladík byl uznávaný znalec kaktusů. Poté, co mu jeho sbírka zmrzla, rozhodl se odjet sám je nasbírat. Na místě zjistil, že nejohroženější druh v Jižní Americe jsou indiáni. Rozhodl se zachytit vše o jejich
kultuře. A jako jednomu z prvních se mu to povedlo, protože si nehrál na nadřazeného bělocha. Spolupracovaly s ním místní vlády a úřady, hlavně urovnával konflikty. Spolupracovaly s ním muzea a vědecké instituce. Byl čestný a nebál se říkat pravdu i za cenu ztrát, např. kritizoval na konferenci chování německých kolonialistů k domorodcům,
důsledkem bylo, že s ním německé instituce ukončily spolupráci atd. Nasbíral třicet beden naprosto unikátních předmětů. Když chtěl tyto zdarma věnovat Náprstkovu muzeu, dostalo se mu odpovědi, že na to nemají místo, podle druhé verze sbírku nechtěli, protože C a K úřady označily Friče (známého vlastence) za politicky nespolehlivého. Takže jeho sbírky jsou v Petrohradě, v Berlíně, v USA atd., kde za ně byli a jsou rádi. Kniha je krásné vyprávění o smutném osudu jihoamerických indiánů.

15.04.2019 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Budu stručná. Opět jsem se nemohla od knihy odtrhnout.

07.10.2019 5 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

Moje nejoblíbenější kniha v dětství. Byla jsem zvědavá, co na ní budou říkat moje děti.
Také se jim velice líbila a mnohokrát se u ní hlasitě smáli. Bohužel jsem jí půjčila a už jí neviděla. Chtěla jsem ji koupit, ale když jsem viděla ty ilustrace u nového vydání, rozmyslela jsem si to. U dalšího vydání se přimlouvám za nádherné ilustrace Jaroslava Maláka.

06.12.2016 5 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

"Je to opravdu zamotané a složité" jak ke konci knihy říká Diviš. Nejvíc se mi líbilo prostředí, tak snad mi to vyjde a podívám se tam.

10.02.2023 4 z 5

První republika - Jak žily hvězdy První republika - Jak žily hvězdy Blanka Kovaříková

Dozvěděla jsem se nové informace (a to mám slušný přehled), mnoho fotek, široký výběr témat. Je vidět, že autorka sama bádala a jen neopisovala.

10.01.2023 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

19.12.2022 5 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Pokusím se být stručná. Souhlasím s Godgifu níže. Za mě nejlepší na knížce jsou ilustrace. Kdysi jsem četla Mluviti pravdu, toto je jako od někoho jiného. Hlavní hrdina David - neuvěřitelný sobec, alkoholik, kterému neuvěřitelně dlouho trvá cokoliv pochopit. Velmi lituji Alenku. Urputná snaha natáhnout děj. A tak se na straně 362 z 369 dozvíme, jak hrdina cestou na chalupu vykoná v přírodě velkou potřebu a filozofuje o tom, co tomu říká brouček. Tato kniha byla pro mě ztráta času a jsem z ní stejně otrávená, jako ti krabi z Davidových zvratků.

20.01.2022 2 z 5

Rakovnicko Rakovnicko Tomáš Bednařík

Zajímavé a bohatá obrazová příloha.

03.12.2021 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Sérii Rytířů z Vřesova jsem přečetla, a tak jsem byla zvědavá
na Hynka Tase z Boru. Tato kniha mi nepřišla tak poutavá. Za mě je vidět, že Čtvrtý králův pes je o deset let starší, než Rytíři z Vřesova. Autor píše lépe a lépe.

18.11.2019 3 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Prostě musím upozornit na nesrovnalosti. Při druhém přepadení nového Vřesova (str. 213) řeší úkryt Fratella, který je ale s Wolframem v Porýní. Nebo stavitel Vřesova se jmenuje Pavel a na konci minulého dílu je z něj Petr. I přesto pět hvězdiček. Série drží můj rekord v rychlosti přečtení, prostě nešlo se odtrhnout.

10.04.2019 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Moje první knížka od autora a hned jsem ztratila zbytek iluzí o fungování systému. Mimochodem na Novinkách byla na jaře zpráva o výpovědi korunního svědka Oskara- takže jména se shodují (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432651-na-slovensku-promluvil-korunni-svedek-unosu-prezidentova-syna.html ).

21.08.2017 4 z 5

Zelená tvář Zelená tvář Gustav Meyrink (p)

Četla jsem vydání z roku 1925 překlad Ant. Bayera. Velice obtížné čtení.

05.01.2022

Hospoda na mýtince Hospoda na mýtince Zdeněk Svěrák

Mají lepší. V divadle je to o něčem jiném, než když hodnotím jen text.

03.12.2021 3 z 5

Hortenziová zahrada Hortenziová zahrada Marie Lamballe (p)

Dvě dějové linky jsou zde podle mě zbytečné. Jedna (ta starší) napínavá, romantická. Druhá přesný opak. Stačilo skončit dvěma kapitolami ze současnosti. Kdybych hodnotila příběh o Maelle dala bych pět hvězdiček. Za druhý jednu. Po zprůměrování dávám 3.
Přišlo mi, že se autorka se snažila o rehabilitaci německého vojáka a to se jí v této knize povedlo.

15.11.2021 3 z 5

Sto dvacet let z Rakovníka do Mladotic po kolejích Sto dvacet let z Rakovníka do Mladotic po kolejích Roman Hartl

Kniha se věnuje historii - od nápadu vystavět trať, přes návrhy možných podob kudy, výstavbě atd. Mohlo se z tématu vytěžit o trochu více. I přebalu by slušelo jiné foto. Je mi smutno z toho, že tato trať stála tolik námahy, peněz, práce a k letošnímu roku na ní kraj ukončuje pravidelný provoz!

10.11.2021 3 z 5