Indiáni Jižní Ameriky

Etnografický cestopis českého cestovatele Alberto Vojtěcha Friče. Jsou v něm shrnuty poznatky o životě indiánských kmenů, žijících na území jihoamerických států Paraquaye, Argentiny, Bolivie a Brasilie, s nimiž se Frič setkal na svých četných cestách po Jižní Americe v letech 1901-1912 a jejichž zvyky, jazyk a kulturu studoval.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20659/indiani-jizni-amerik.jpg 4.824
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Novina (Praha)

Kniha Indiáni Jižní Ameriky

pami

Je nesmírně smutné, jak je A.V. Frič opomíjená osobnost. Už jako mladík byl uznávaný znalec kaktusů. Poté, co mu jeho sbírka zmrzla, rozhodl se odjet sám je nasbírat. Na místě zjistil, že nejohroženější druh v Jižní Americe jsou indiáni. Rozhodl se zachytit vše o jejich
kultuře. A jako jednomu z prvních se mu to povedlo, protože si nehrál na nadřazeného bělocha. Spolupracovaly s ním místní vlády a úřady, hlavně urovnával konflikty. Spolupracovaly s ním muzea a vědecké instituce. Byl čestný a nebál se říkat pravdu i za cenu ztrát, např. kritizoval na konferenci chování německých kolonialistů k domorodcům,
důsledkem bylo, že s ním německé instituce ukončily spolupráci atd. Nasbíral třicet beden naprosto unikátních předmětů. Když chtěl tyto zdarma věnovat Náprstkovu muzeu, dostalo se mu odpovědi, že na to nemají místo, podle druhé verze sbírku nechtěli, protože C a K úřady označily Friče (známého vlastence) za politicky nespolehlivého. Takže jeho sbírky jsou v Petrohradě, v Berlíně, v USA atd., kde za ně byli a jsou rádi. Kniha je krásné vyprávění o smutném osudu jihoamerických indiánů.

Jacck
24.07.2017

Knížka, co měli doma v knihovničce rodiče, takže jsem s ní vyrůstal od malička. Frič byl dobrodruh, co prožil život mezi indiány Jižní Ameriky, dokonce tam měl několik potomků. V knize popisuje jejich život, rituály, víru, nezkaženost, obsahuje spoustu krásných černobílých fotografií.

hellena1523
15.02.2017

Příjemná etnografie :-)

petr0486
28.11.2015

Už je to rok zpět co jsem knížku četl, ale pamatuji si, že jsem Fričovi jen tiše záviděl to štěstí, které měl asi jako jeden z posledních, a to vidět a zažít indiány "neposkvrněné" civilizací - v jejich přirozeném prostědí s jejich původním stylem života..

marmota-b
20.10.2015

Ohromně zajímavá knížka, ze které úplně crčí, že Frič píše o tom, co osobně zná. Tím pádem mě pak na téhle knížce o to víc mrzí odsuzující komentář na adresu severoamerických indiánů, který je zrovna tak jednostranný a zjednodušující jako ten romantický, proti kterému se Frič vyhraňuje... Ale jinak je to výborná studna vědomostí, která by spolu s Indiánskou encyklopedií od Mnislava Zeleného mohla tvořit český základ znalostí o původních obyvatelích Ameriky... u mě ho rozhodně tvoří. :-)

1969
09.07.2013

Kdysi jsem jeho knizky mel, muj stryc Tomas za valky k Fricovi chodil , pomahat s kaktusy. Bohuzel jsem opustil zem ve ktere jsem se narodil a knizky se stratily. Nejvice se mi libili Indiani Jizni Ameriky, bohuzel tu knizku nikde nemuzu sehnat. Je skoda ze nikdo Fricovy knihy nevydava. Ten clovek byl nejenom expert na prirodu ale take lidumil a nebal se postavit I proti Nemeckym osadnikum, kteri s Indiany nezachazeli prilis laskave.

em54
09.08.2012

Pozoruhodná kniha pozoruhodného autora, který byl léta neprávem pozapomenut. Knihu lze číst jako memoáry, jako naučnou literaturu - ale taky jako dobrodružnou četbu. To vše, jako ostatně většinou, tento autor umí.

Born to Run - Zrozeni k běhu
Born to Run - Zrozeni k běhu