Paganfairy Paganfairy komentáře u knih

Bouře / The Tempest Bouře / The Tempest William Shakespeare

Jedno ze Shakespearových děl, které se četlo relativně lehce. Zápletka byla celkem obyčejná, ale obohacovaly ji dobře promyšlené povahy lidí a hlavně typy lidí. Caliban, Ariel, Miranda, ...Z chaotické směsice osobností se s pomocí magie utvořilo dílo, které kritizuje pomstu, otroctví a majetnictví.

11.06.2014 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Řekla bych, že Hamlet se ze všech Shakespearových děl četl asi nejlíp :)

11.06.2014 3 z 5

Harry Trottel a posel Talibánu Harry Trottel a posel Talibánu Peter M. Jolin (p)

Usaláma bin Játrin vulgo Salám Vraždí ... skvělá kniha, docela by mě zajímalo, kam autorka chodila na takové frky :D

11.06.2014 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

"Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz"... Už po první větě jsem si říkala, že to bude to pravé čtení pro trošku šílenou dušičku :D Nicméně, co se umělecké stránky týče, Kafka lpěl na detailech, brilantně skryl povahy všech osobností do jejich chování a nebál se posunout hranice dál, které se tak trochu již vymykají normálnímu uvažování, za což si ho velice cením.

11.06.2014 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Neuvěřitelně věrohodně napsané dílo. Autor se nezabývá zbytečnými okolnostmi ani zbytečným uměleckým vyjádření. Příběh je psán přirozeně, tak jak člověk normálně přemýšlí. Bez přetvářky, bez přikrášlení. Pouze realita, a to tvrdá realita.

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Výborné psaní, nejvíce se mi líbil, v jinak skvěle pozitivně naladěném ději, neočekávaný zvrat a následné problémy. Kundera je opravdu mistr ve svém žánru :))

Úspěšná smolařka se (asi) vdává Úspěšná smolařka se (asi) vdává Meg Cabot

Kniha mě příliš neoslovila, přišlo mi, že se věci neustále točí kolem samých banalit. Doporučila bych ji pouze pro chvíle, kdy člověk úplně vypne a potřebuje si odpočinout... Jelikož v sobě nemá žádnou významnou pointu, čtenář, který by si chtěl touto knihou obohatit život, bude spíše zklamaný.

11.06.2014 1 z 5

Don Carlos / Viliam Tell / Fiescovo sprisahanie v Janove Don Carlos / Viliam Tell / Fiescovo sprisahanie v Janove Friedrich Schiller

Don Carlos - drama o španělském, (citově labilním) princi, který postrádá otcovskou i mateřskou lásku. Stává se obětí intrik, všichni ho jen využívají a je akorát všem pro smích. Do toho nešťastná láska (Don Carlos + jeho nevlastní matka Isabela z Valois) a tragédie, která končí (jak jinak) smrtí, je na světě :)

10.06.2014

Loupežníci / Fiesco / Úklady a láska / Don Carlos Loupežníci / Fiesco / Úklady a láska / Don Carlos Friedrich Schiller

Úklady a láska - další tragédie o mladých milencích, kteří si zvolí vzájemnou sebevraždu, jelikož jim rodiče nedovolí mít svatbu. Otec-syn-konflikt je popsán brilantně, velmi květnatými metaforami (jak tomu, koneckonců je i u Dona Carlose).

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Dalo by se říct, že i celkem vtipná kronika - všichni o vraždě vědí, nikdo proti ní nic neudělá a na konci se akorát všichni diví. Chudák hoch..

10.06.2014 3 z 5

Satanská Bible Satanská Bible Anton Szandor LaVey (p)

Zas tak špatná kniha to není. Líbí se mi, že vyvrací nesmyslná dogmata, která se o satanismu povídají, s cílem co nejvíce ho pošpinit a že nabízí i jiný pohled na celé náboženství a lidi, kteří ho provozují. Rozhodně doporučuji přečíst. Ne proto, že by to byla nějak extra dobře napsaná kniha, ale zkrátka jen kvůli rozšíření obzorů. Kdo má zdravý rozum, bere čtení s nadhledem a vezme si z ní jen to užitečné.

10.06.2014 3 z 5

Četla jsem tyto povídky jen kvůli maturitě a bohužel ve mně nezanechaly žádnou významnou pohnutku, která by mě nutila si je přečíst znovu.

10.06.2014 2 z 5

Nemachruj, ta holka je nakreslená! Nemachruj, ta holka je nakreslená! Miloš Čermák

Sci-fi zápletka + trapasy nezkušených mladíků...Skvěle napsané, smála jsem se od začátku do konce :)

10.06.2014 5 z 5

Mystérie Mystérie Knut Hamsun (p)

Příběh podivína, kterému nikdo nerozumí a nevěří. Člověka plného vnitřních rozvratů, které nedokáže ovládat. Ač je to člověk laskavý a hodný, jeho dobré skutky bývají spíše potrestány a jelikož ho lidé nechápou, neberou ho vážně a odvracejí se od něj. Připomíná mi to dnešní "zkaženou" společnost, kde něco jedinečného, co by mělo být spíše uctíváno, vede k zániku. Kniha se občas četla složitě, děj přebíhal z linie do linie a bylo složité se v ní orientovat. Přesto však, díky myšlence, dávám 4 hvězdy.

10.06.2014 4 z 5

Mystérie / Pan Mystérie / Pan Knut Hamsun (p)

Mystérie - příběh podivína, kterému nikdo nerozumí a nevěří. Člověka plného vnitřních rozvratů, které nedokáže ovládat. Ač je to člověk laskavý a hodný, jeho dobré skutky bývají spíše potrestány a jelikož ho lidé nechápou, neberou ho vážně a odvracejí se od něj. Připomíná mi to dnešní "zkaženou" společnost, kde něco jedinečného, co by mělo být spíše k užitku, vede k zániku. Kniha se občas četla složitě, děj přebíhal z linie do linie a bylo složité se v ní orientovat. Přesto však, díky myšlence, dávám 4 hvězdy.

Můj synáček Sisí Můj synáček Sisí Miguel Delibes

Zajímavý příběh kritizující maloměšťáctví, základní lidské hodnoty, sobectví a banální problémy zhýčkaných zbohatlíků, podle kterých se svět skládá pouze z jejich osoby, a jejich důležitost na tomto světě nezná mezí...

Ženy na okraji Ženy na okraji Natalie Zemon Davis

Čtení mě moc nebavilo, chyběl mi příběh a nějaký spád.

10.06.2014 1 z 5

Železný král Železný král Maurice Druon

Zajímavé historické drama, ukazujíc, jak moc byly šlechtické dvory prolezlé intrikami a kam až je jedinec schopen zajít jen kvůli pomstě. Příběh je složen z několika linií (král, panoš, vězeň, obchodník...), které se navzájem proplétají a umožňují tak čtenáři získat široký rozhled o době a o středověké společnosti.

02.06.2014 4 z 5

Viking Viking Edison Marshall

Velmi zajímavě napsaná kniha.. Příběh je psán jiným stylem, než ostatní romány. Je to poněkud náročnější na přemýšlení, jelikož 90% knihy je psané v metaforách, ale díky nim se kniha stává jedinečnější. Kdo si ji přečte, dozví se nejen něco o historii vikingů, udělá si přehled i o jejich povahách, vzájemném respektu, umění.. prostě kompletní přehled o tom, kdo vůbec vikingové byli a jak jejich život zhruba vypadal.

27.05.2014 5 z 5

Tudorovci III – Buď vůle Tvá Tudorovci III – Buď vůle Tvá Elizabeth Massie

Trošku mě zklamalo, že celá trilogie je sepsaná podle scénářů, podle nichž se točil seriál Tudorovci. Jelikož se scénáristé sem tam trošku sekli s historickou přesností, nedodávají mi tyto knihy moc důvěryhodnosti. Nicméně pokud vypustím tuto 'maličkost', kniha se mi líbí a je celkem čtivá.

28.04.2014 3 z 5