Mystérie / Pan

Mystérie / Pan https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187087/bmid_mysterie-pan-uTK-187087.jpg 4 12 2

Dva romány, přestavující základní díla vůdčí osobnosti norského novoromantismu. V prvním (Mystérie, 1892) se hrdina, člověk nevypočitetelný, pudový a přecitlivělý, stává mluvčím autorových názorů na umění a literaturu. Ve druhém (Pan, 1894), podobajícím se básni v próze, je oslavována příroda a láska.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Mysterier / Pan

Marekh
11.03.2018 5 z 5

Citáty, které mne oslovily:

O štedrých lidech se mluví s obdivem, ale jak řečeno, já jsem zřejmě jiný než ostatní a štědré lidi neobdivuji. Vůbec ne! Kdo by k čertu raději nedával, než bral? Dovolte mi otázku: myslíte, že existuje na zeměkouli člověk, který by raději nechtěl odpomáhat nouzi než nouzí trpět?

Upadl do záhadného stavu, skrz naskrz prodchnut psychickým blahem: každičký nerv v něm byl bdělý, vnímal hudbu ve své krvi, cítil se spřízněn s celou přírodou, se sluncem a s horami a se vším všudy, zdálo se mu, že ze stromů, keřů a travin všude kolem něho šumí pocit jeho vlastního já. Duše v něm vzrostla a rozezněla se naplno jako varhany. Ani na zlomek vteřiny si nepřestal uvědomovat, jak ta lahodná hudba doslova vzlíná a klouže v jeho krvi.

Paganfairy
10.06.2014 4 z 5

Mystérie - příběh podivína, kterému nikdo nerozumí a nevěří. Člověka plného vnitřních rozvratů, které nedokáže ovládat. Ač je to člověk laskavý a hodný, jeho dobré skutky bývají spíše potrestány a jelikož ho lidé nechápou, neberou ho vážně a odvracejí se od něj. Připomíná mi to dnešní "zkaženou" společnost, kde něco jedinečného, co by mělo být spíše k užitku, vede k zániku. Kniha se občas četla složitě, děj přebíhal z linie do linie a bylo složité se v ní orientovat. Přesto však, díky myšlence, dávám 4 hvězdy.

norská literatura

Knut Hamsun (p)