Bouře / The Tempest

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh o lásce a nenávisti, o mstě a odpuštění, vypráví o ztroskotancích na pustém ostrově. Žije zde ve vyhnanství vévoda Prospero s dcerou Mirandou, která za celý svůj život viděla z lidí jen svého otce a syna čarodějnice Kalibána, ošklivu, který tam žije také. Prospero magií přivolá bouři, protože se chce pomstít uchvatiteli svého milánského vévodství, což je jeho vlastní bratr Antonio, a neapolskému králi Alonsovi, který Antoniovi pomohl. S pomocí lesních duchů a víl rozežene trosečníky po ostrově, bloudí a cítí se ztraceni. Syn Alonsa Ferdinand se dostane k Mirandě, oba se zamilují. Nakonec se všichni sejdou u Prosperovi chatrče a on ze své msty upustí, usmíří se a dá svou dceru Ferdinandovi za ženu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96778/boure-yCM-96778.jpg 482
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Romeo
Orig. název

The Tempest, 1611

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Bouře / The Tempest

Přidat komentář
jakub2199
07.03.2018

Drama jsem četl, protože jsem na něj narazil v porovnání s Hamletem, s kterým sdílí mnoho paralel - to alespoň tvrdil autor. Přestože jde o příběh pomsty, tak kvalita Hamleta nedosahuje. První 3 dějství jsou skvělé, intriky, manipulace, pomalé odhalování motivů, charakterů postav. Ale 4 a 5 dějství, kdy se příběh rozplétá a samotné rozuzlení příběhu mi přišly neuspokojivé. Chyběla mi autentičnost rozhodnutí Prospera, nechápal jsem proč se rozhodl učinit to co učinil. Ale vzhledem k rozsahu a kvalitě určitě stojí za přečtení.

Mistr119
07.07.2017

Velmi dobrá hra, škoda, že není tak zprofanovaná... :-/ :(

Paganfairy
11.06.2014

Jedno ze Shakespearových děl, které se četlo relativně lehce. Zápletka byla celkem obyčejná, ale obohacovaly ji dobře promyšlené povahy lidí a hlavně typy lidí. Caliban, Ariel, Miranda, ...Z chaotické směsice osobností se s pomocí magie utvořilo dílo, které kritizuje pomstu, otroctví a majetnictví.

Belatris
26.07.2013

Pozdní Shakespearovy hry mě oslovují podstatně méně než vrcholné tragédie, ale Bouře je z nich pro mě nejpřístupnější.