Nuny Nuny komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Soužití osamělého lidského života s matkou přírodou. Je to vymyšlený příběh a na tom své pocity stavím. Krásně napsaný příběh, který se příjemně čte. Oceňuji dotažení všech nesrovnalostí, které se v příběhů objevily.

02.02.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

(SPOILER) Kniha mi sedla hlavně díky prostředí milovaných hor, podobnému smýšlení hlavní hrdinky a lásce k vaření.
Ten zbytek raději nekomentuji. Abych každou druhou stránku četla, jak Mina chce Luka, ale vlastně s ním nesmí být, protože jsou oba stejní, tak to je fakt velká nuda. Začátek trapné žádosti o ruku taky nekomentuji, nemuselo to tam vůbec být.
Tímto uzavírám kapitolu této autorky a už se opravdu nevrhám na její další knihy. Až někdy vymyslí opravdu důmyslný příběh, kde bude překvapení a zajímavá zápletka, možná ještě popřemýšlím.
Navíc by někdy neuškodila korekce textu a především některých výrazů.

18.01.2022 4 z 5

Krtek a orel Krtek a orel Hana Doskočilová

V rámci výzvy byla tohle jasná volba. Četla jsem ji v dětství snad stokrát a pořád mě bavila. A teď? Je to příjemné, osvěžující čtení do zlé doby, která je kolem nás.
Knížka obsahuje nádherné ilustrace a příběh je jednoduchý a krásný.

05.01.2022 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Na závěr jsem přemýšlela, jaké "pohádky" se vypráví u Rowlingových doma a docela jsem zděšena. Ale budiž, každého věc.
Já bych tohle svému dítěti nedala dříve, než možná ve dvanácti letech a i tak bych přemýšlela. Je samozřejmě těžké držet dítě od všeho násilí a hulvátství, které mají denně na talíři, ale to je zase na rodičích, co jim dovolí a k čemu je pustí. Každopádně, ve škole se tomu stejně nevyhne.
Ale vraťme se ke knize. Příběh je solidní, zápletka zajímavá, pointa jasná... Ale kde je ten pohádkový příběh, to netuším. Neskutečně mnoho vražd, intrik a podjatosti, která do pohádky v takovém množství prostě nepatří. Nebylo tam snad nic hezkého, nad čím bych se usmála, co bych odsouhlasila a řekla, to je pěkné. Autorka má neocenitelný dar vyprávění, takže příběh vás vtáhne a není problém ho dočíst, ale ten závěrečný pocit kyselosti, mě moc mrzí.
Špatné zařazení knihy do žánru bude dlouhodobým problémem.

05.01.2022 3 z 5

Jednoduše a dokonale - Ryby, drůbež, zvěřina Jednoduše a dokonale - Ryby, drůbež, zvěřina Roman Vaněk

Pokud už znáte kuchařky od Romana, nepřekvapí vás jejich stejný vybroušený styl. Krásné fotografie, detailní výpis surovin i nějaké rady navíc. Ovšem u téhle kuchařky bych podotkla, že ji měl rozdělit minimálně na dvě.
Popravdě jsem se těšila, že v této sérii udělá i zvěřinu a ryby, ale opravdu jen zvěřinu a zvlášť jen ryby. Zde se zaměří na nějaké rady ohledně čištění, nějaké lepší tipy a také víc receptů na bažanty, orebice, kance, jeleny nebo divoké kachny, taky kapry, štiky, úhoře, sumce apod.
Tady jich moc není a zdá se mi to bohužel takové odfláknuté.

27.12.2021 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Musím říct, že knihu s tolika pitomci, jsem už dlouho nečetla. Bože, tolik stránek nesmyslných situací, arogantního chování a debilních poznámek, to se fakt nedá.
Naštěstí ovládám rychločtení. Nemohla bych číst odstavec po odstavci, protože to je pořád dokola a je to nuda.
A to nezmiňuji stále stejný a otřepaný scénář autorky. Proč něco u svých postav nezmění, vždyť ty příběhy jsou stále stejné, jen na jiném místě.
Škoda, potenciál má.

14.12.2021 2 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo maso.
Stále přemýšlím, co se k tomu dá napsat, ale většina toho byla již zmíněna.
Každopádně, aby Potter a Malfoy byli největší přátelé, aby Hermiona byla negramotná, Ron tupý tele a Harry si hrál na otce.. tak to je velká nálož i pro mě.
Tohle se prostě nemělo stát.

19.11.2021 1 z 5

Astrid a Veronika Astrid a Veronika Linda Olsson

(SPOILER) Nedokáži popsat pocity, které ve mně kniha zanechala. Jsou nesmírně hluboké a citlivé.
Neskutečně jsem se vžívala do Veroniky, do těch myšlenek, kdy vám zemře drahocenný člověk v životě a vy si s tím nevíte rady. A tak utíkáte od vzpomínek a bolesti a čekáte, že to zabere. Ale sami se s tím stejně většinou nedokážeme vyrovnat, a tak najdeme osobu, která má osud těžší, než si umíme představit a najednou víme, že život se dá ještě žít, i když se to zdá už nemožné.
Myslela jsem na svého muže a na tu fyzickou bolest ztráty a stálo mě to hodně sil a slz.

09.11.2021 4 z 5

Kritický stav Kritický stav David Shobin

Knihu je lepší číst najednou, díky podobným jménům a spoustě názvů léků, ale ono se to stejně jinak nedá.
Děj je domyšlený do posledního detailu a závěr je napínavý, jak to u správných thrillerů bývá.

28.10.2021 5 z 5

Mrkev pro vězně Mrkev pro vězně Monika Petrlová

(SPOILER) Nejsem si jistá, jak dílo hodnotit. Nejlepší bude vyjádření k jednotlivým povídkám, a pak to nějak dopadne.
Hned první povídka Divní, je tak divná, že jsem absolutně nepochopila, čím přesně mě měla zaujmout. Ani zdánlivě chválený pozorovací talent autorky nebyl přesvědčivý.
V Letadle to byla nuda.
Hypermarket byl lehce napínavý, ale proboha ta gradace.
K Rozvodům nemám co říct.
Normálně páchneš je směsice absurdity a nudy.
Šneci.. jak já nesnáším házení Čechů do jednoho pytle. Pointa?
Mrkev pro vězně.. vážně někdo dokáže psát o lidech, kteří se střídají na toaletě, vzájemně se u toho pozorují a ještě se sází, kdo půjde další na řadu.
Skoro dospělá měla našlápnuto celkem dobře, ale co mi měl zase říct ten závěr.
Jen se svou ženou je směsice trapnosti.
Redakci jsem nedočetla.
Závěrečné hodnocení tak okolo 40 %. Určitě by se to dalo dotáhnout lépe, leckdy to bylo opravdu na dobré cestě, ale pak se to někde zvrtlo a povídky nedopadly bohužel dobře.

18.10.2021 2 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Teprve od hory Fudži se začalo něco dít a příběh nabíral nějaký smysl. Musím přiznat, že jsem většinu četby měla chuť knihu odložit pro nedostatek emocí.
Co opravdu zafungovalo, jsou popisy prostředí, ale zase naopak číst na každé druhé straně, jak je nějaké jídlo lahodné a tenhle čaj jsem ještě neměla a je překvapivě.. hm.. lahodný. Tak to je fakt velká nuda. Kdo Japonsko trochu zná, ví, jak zatraceně dobré čaje tam jsou a jak vynikající jídla podávají, takže bych to zkrátila o sto stran opakujících se frází a bylo by to fajnové a čtivé.
Jsem v rozpacích, jak knihu hodnotit, protože přiznávám bez mučení, závěr na mě udělal dojem. Ačkoli jsem věděla od první fotky Fiony, jak s nimi Gabe naloží, stejně to bylo emočně silné a takto romantický příběh zkrátka končit má.

12.10.2021 3 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Příběh je nekonečně zdlouhavý a často se opakující. Takový typ románů bych omezila na dvě stran a bylo by to akorát. Samozřejmě stejně všichni od začátku víme, jak to celé dopadne, ale právě proto to čteme.
Romány od Jenny jsou všechny na stejné "brdo", takže mi stačí ochutnávka dvou knih a dál nemusím. Líbí se mi její styl psaní, škoda jen, že nezkusí někdy něco jinak. Třeba čtenáře překvapit.

04.10.2021 3 z 5

Vteřiny slunce a requiem Vteřiny slunce a requiem Michal Rejžo Pavlík

(SPOILER) Něco mi v té knize chybí. Upřímně, čekala jsem trochu psychologické rozpoložení člověka, který má odhodlání něco v životě změnit, udělat něco jinak, než se od něho čeká, ale ono to tak není.
Chvíli mi to připadalo, jako když čtu Ziburu, vstanu, nasnídám se a vyrazím na cestu.. no, a uz je zase večer a já ulehám pod hvězdami, abych ráno dělal to samé.
Ty odchylky, kdy u někoho bydlí, mi přijdou úplně mimo.
Camuse nečekejte, tohle nemá nic společného s existencionalismem, spíše topením jednoho člověka do hlubin podivna. To Cizinec je úplně jiná liga.
Buď mi něco uniklo, nebo mi to prostě nesedlo. Zkusím jiný titul autora a k tomuhle se někdy vrátím, možná to chce čas.

07.09.2021 3 z 5

Cukrářské speciality Cukrářské speciality Antonín Gurecký

Opravdu velmi pestrá kuchařka se všemi možnými druhy těst, na které si jen vzpomenete. Ačkoli bych řekla, že postupy nejsou zcela optimální pro začátečníky, dá se s nimi popasovat. Doporučuji makový dort a piškotovou bublaninu s jahodami.

31.08.2021 4 z 5

Záhada mrtvých nohou Záhada mrtvých nohou Fred Vargas (p)

Je to velmi zvláštní čtení v tom smyslu, že na začátku očekáváte nějaký velký závěr a on se nekoná, protože všechno se dozvídáte v průběhu čtení. Nebylo pro mě překvapení, kdo je strůjcem toho všeho, to mi bylo jasné celkem hned (asi intuice), ale spíš ta mozaika příběhu, jak pěkně to na sebe navazovalo. Možná i proto to nebylo tolik napínavé, jako spíš poučné, což bych od detektivky nečekala.
Oceňuji, že je vše dořešeno, všechny části do sebe logicky zapadly.

29.08.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Je až zvláštní, jak moc bez emocí se dá napsat román. Postavy nic neříkající, děj strnulý a stále se opakující. Pořád jsem čekala, co tedy Marie udělá, jak svůj život změní, ale ono to bylo pořád stejně nudné od začátku do konce. Její sestra mi lezla na nervy, stejně jako věčně pozitivní kamarádka Katka. A Filip.. no škoda mluvit. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc. Za mě bohužel, Rybí krev je stokrát lepší.

19.08.2021 2 z 5

Čtení bylo zdlouhavé a nijak nezajímavé. Autor nepopsal hrůzy v gulagu nijak subjektivně, vše mi přijde takové povrchní. Není zde popsáno nic o skutečném problému zavírání, nelidském zacházení a šílených životních podmínkách.
Pokud to srovnám s podobným typem literatury, hodnotím průměrně, protože jsme se jistě mohli dozvědět mnohem více.

16.08.2021 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Já Máj zbožňuju. Je to tak neskutečně hluboký příběh, že mě zasáhne pokaždé, když ho čtu. Musím říct, že ani filmová adaptace není vůbec špatná.

16.08.2021 5 z 5

Kublanka vaří doma - Přes 70 důvodů, proč vařit doma Kublanka vaří doma - Přes 70 důvodů, proč vařit doma Jakub Kard

Souhlasím s domihruzovou. Kuchařek mám opravdu hodně a na tuhle jsem se těšila, už jen díky webu, ale výsledek je úplný opak. Ani se do toho neměli pouštět, raději nic než nutně něco.

12.08.2021 2 z 5

Angličtina pro 1. stupeň ZŠ - Captain Clever 2. díl Angličtina pro 1. stupeň ZŠ - Captain Clever 2. díl Katrin Dressler

Velmi pěkně zpracované úkoly pro ty nejmenší, co začínají s angličtinou.

09.08.2021 4 z 5